Americké akcie v úterý posílily o více než půl procenta, trh čekal na výsledky voleb

Akciové indexy v USA v úterý vzrostly. Odpoledne smazaly velkou část zisků kvůli nervozitě investorů, kteří se nechtěli pouštět do velkých sázek, dokud nebudou známé výsledky amerických kongresových voleb. V závěru seance ale hlavní indexy opět zamířily výše.

Index Dow stoupl o 0,68 % na 25 635,01 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,63 % na 2 755,45 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,64 % na 7 375,96 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,40 % na 19,88 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA narostl o dva bazické body na 3,22 %. Většina nejsledovanějších kryptoměn v úterý posilovalo, bitcoin jen mírně, ethereum bezmála o čtyři procenta.

Finanční trhy očekávají, že Republikánská strana prezidenta Donalda Trumpa ztratí kontrolu ve Sněmovně reprezentantů, udrží si však kontrolu v Senátu. Takové rozložení by mohlo bránit v prosazování Trumpova programu přátelského k podnikání a zvyšuje obavy z politické nestability. Podle většiny analytiků to však nemusí být nejhorší výsledek pro akciový trh.

Podle některých investorů by v případě, že by demokraté získali kontrolu v obou komorách Kongresu, mohly akcie začít prudce klesat. Naopak v případě vítězství republikánů by mohly výrazně sílit v naději na další snížení daní.

Budou americké akcie těžit z rozděleného Kongresu?
Ve Spojených státech se v úterý konají volby do Kongresu, které mohou výrazně ovlivnit dění na tamní politické scéně. Předvolební průzkumy mírně favorizují demokraty, kteří by v případě vítězství mohli zkomplikovat vládnutí prezidentu Donaldu Trumpovi. Jak ale na výsledek voleb budou reagovat americké akcie?

V úterý posílilo 10 z 11 hlavních sektorů z indexu S&P. Nejlépe si vedl materiálový index díky výsledkům hospodaření výrobce umělých hnojiv Mosaic (+10,61 %) a výrobce stavebního materiálu Martin Marietta Materials (+8,42 %). Oslabil komunikační sektor v čele s firmou Netflix (-1,46 %).

Kurz amerického dolaru zůstal téměř beze změny. Výraznějšímu pohybu bránila obezřetnost investorů před volbami do Kongresu a nejistota, jaké budou mít výsledky voleb dopady na největší světovou ekonomiku.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, klesl o 0,07 % na 96,28 bodu. Vůči euru dolar oslabil o 0,06 % na 1,1417 USD, k jenu naopak posílil o 0,2 % na 113,46 JPY. Euro vůči jenu vzrostlo o 0,3 % na 129,54 JPY.

Dolar svým letošním výkonem překonává většinu dalších předních měn. Těží hlavně ze silného ekonomického růstu a zvyšování sazeb v USA. Investoři se nyní zaměřují na to, zda by výsledky voleb do Kongresu mohly tento hvězdný růst narušit.

Někteří analytici podle agentury Reuters tvrdí, že rozdělený Kongres by byl pro dolar příznivější. Ovládnutí Kongresu republikány by totiž mohlo znamenat zvýšení obchodního napětí a rozpočtového deficitu. Pokud by naopak obě komory ovládli demokraté, mohli by omezit snížení daní a opětovně zavést některé regulace, které republikáni zrušili a které pomohly firmám k lepšímu výkonu.

Ceny ropy klesaly. Obchodníci vyhodnocují dopady protiíránských sankcí, které začaly v pondělí uplatňovat Spojené státy. Nejasné jsou ale zatím dopady toho, že USA přiznaly výjimku ze sankcí největším odběratelům íránské ropy, kteří tak mohou dovoz suroviny omezovat pozvolna.

Spojené státy v pondělí uvalily na Írán další sankce cílené na ropný, bankovní a dopravní sektor. Přestože ministr financí Steven Mnuchin uvedl, že cílem je snížit export ropy z Íránu až na nulu, Washington udělil osmi dovozcům (Číně, Indii, Jižní Koreji, Japonsku, Itálii, Řecku, Tchaj-wanu a Turecku) 180denní výjimku. Tato skupina odebírá tři čtvrtiny objemu ropy převážené tankery, což znamená, že Írán ještě nějaký čas ropu vyvážet bude.

V listopadu by se vývoz íránské ropy mohl snížit na úroveň mírně nad jedním milionem barelů denně z letošního maxima 2,6 miliardy. Vzhledem k výjimkám by se ale v prosinci mohl opět zvýšit, poznamenala agentura Reuters.

"Donald Trump je Donald Trump, a když změní náladu, bez rozpaků udělá otočku. Trh s ropou se zoufale snaží vyhodnotit možný dopad amerických sankcí na produkci a vývoz z Íránu," uvedla společnost PVM.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Provozní zisk zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters klesl ve třetím čtvrtletí meziročně o 44 procent na 162 milionů dolarů. Propad byl nižší, než se čekalo. Firma v úterý uvedla, že za celý rok očekává solidní výsledek a ještě lépe by se jí mělo dařit v roce následujícím.
  • Výsledky Amerisourcebergen v 4QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,45 USD (odhad: 1,44 USD), tržby 43,3 miliardy USD (odhad: 43,26 miliardy USD).
  • Výsledky CVS Health v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,73 USD (odhad: 1,71 USD), tržby 47,3 miliardy USD (odhad: 47,2 miliardy USD).
  • Výsledky Eli Lilly v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,39 USD (odhad: 1,35 USD), tržby 6,06 miliardy USD (odhad: 6,04 miliardy USD).
  • Výsledky Archer-Daniels-Midland v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,92 USD (odhad: 0,83 USD), tržby 15,8 miliardy USD (odhad: 15,69 miliardy USD).
  • Výsledky Ralph Lauren v 2QFY2019: Upravený zisk na akcii 2,26 USD (odhad: 2,16 USD), tržby 1,69 miliardy USD (odhad: 1,65 miliardy USD).
Zdroj:
CNBC, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat