Americké akcie zahájily týden růstem na další rekordy, náladu na trhu podpořil posun v jednáních o vládním rozpočtu

Americké akciové indexy v pondělí uzavřely na nových rekordech, k čemuž přispěla zpráva o vyřešení rozpočtových problémů v USA. Demokraté totiž oznámili, že podpoří návrh na další financování vlády do 8. února. Na devizových trzích ovšem nadále oslaboval dolar, který je tak blízko nejnižších hodnot za více než tři roky.

Index Dow vzrostl o 0,55 % a obchodování uzavřel na rekordních 26 214,59 bodu, širší index S&P 500 si připsal 0,81 % na 2 832,97 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,98 % na 7 408,03 bodu. Dařilo se většině hlavních odvětví v čele s energetikou, financemi nebo telekomunikacemi, prakticky na nule zůstaly sektory základních surovin a průmyslu. Index volatility VIX klesl o 1,95 % na 11,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelý bazický bod na 2,6556 %. Pokračoval sestup bitcoinu, který ztrácel přes 8 % a jeho cena se opět přiblížila hladině 10 000 USD.

"Trh podobnou rozpočtovou šlamastyku nesleduje poprvé. Nějak tak si všichni zvykli na to, že se obě parlamentní strany nakonec domluví," uvedl Mark Heppenstall ze společnosti Penn Mutual Asset Management.

K růstu trhu vedle posunu v jednání o rozpočtu vlády přispívají také příznivé firemní výsledky. Podle společnosti Thomson Reuters by podniky jako celek měly vykázat za loňské čtvrté čtvrtletí meziroční růst zisků o 12,4 %. Z 55 firem, jejichž akcie jsou zahrnuty v indexu S&P 500, které dosud zveřejnily výsledky hospodaření, jich překonalo očekávání 80 %, v předchozích čtyřech čtvrtletích to bylo "jen" 72 %.

Index biotechnologického sektoru zpevnil v pondělí v reakci na ohlášené fúze v odvětví. Akcie společnosti Netflix vzrostly o 3,23 % v očekávání, že firma po skončení obchodování oznámí příznivé výsledky. To se nakonec naplnilo, akcie posilovaly o dalších více než 8 % a tržní kapitalizace firmy poprvé v historii vzrostla nad 100 miliard USD.

Dolar navzdory vyřešení bezprostředních rozpočtových potíží pokračoval v poklesu a jeho index zůstává nejníže od konce roku 2014. Americkou měnu oslabují do určité míry i solidní hospodářské vyhlídky v Evropě. K nim se přidává i nadcházející zasedání bankovní rady Evropské centrální banky, které by mohlo naznačit případné změny v měnové politice ECB.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, před 22.00 SEČ ztrácel téměř 0,2 % a pohyboval se blízko 90,40 bodu. Euro k dolaru 0,3 % přidávalo a nacházelo se na 1,2259 USD, dolar k japonskému jenu měl k dobru skoro 0,2 % na 110,96 JPY.

"Kdyby nebylo rozdílů v úrokových sazbách, euro by k dolaru bylo mnohem silnější, neboť základní faktory, jako je běžný účet platební bilance, se v posledních měsících podstatně zlepšily," uvedli analytici z UBS Wealth Management. Podle jejich názoru se kurz eura k dolaru v příštích třech měsících zvýší na 1,25 USD. V loňském roce společná evropská měna stoupla vůči té americké o více než deset procent.

Ceny ropy se na začátku týdne zvyšovaly. K růstu jim částečně pomáhal slábnoucí dolar. Ten zlevnil investorům nákupy, neboť ropa je mezi komoditami, jejichž ceny se vyjadřují právě v dolarech. Pokračuje tak trend, kdy ceny ropy v důsledku slábnoucího dolaru vystoupily nejvýše od prosince 2014.

V průběhu dne ropu naopak oslabilo zprovoznění libyjských ropných polí. Následně jí ale kromě slábnoucího dolaru, v němž se jako ostatní komodity obchoduje, pomohly i náznaky, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) bude i po skončení tohoto roku spolupracovat na řízení těžby. Kartel OPEC se na období od ledna 2017 do konce tohoto roku dohodl s některými jinými klíčovými producenty na snížení těžby, aby podpořil růst cen.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Halliburton (v pondělí +6,40 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,53 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 5,94 miliardy USD (odhad: 5,57 miliardy USD).
  • Výsledky Netflix (v pondělním after-marketu +8,5 %) v 4Q: Zisk na akcii 0,41 USD (odhad: 0,41 USD), tržby 3,29 miliardy USD (odhad: 3,28 miliardy USD). V USA firmě přibylo 1,98 milionu odběratelů (odhad: 1,29 milionu).
Zdroj:
CNBC, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat