Americké akcie zakončily páteční obchodování poblíž denních minim, za celý týden ale zpevnily

Americké akcie v pátek oslabily, vedle geopolitických faktorů je níže stáhl bankovní sektor. Výsledky předních bank sice byly příznivé, investory ale nepřesvědčily. Za celý týden si nicméně hlavní indexy připsaly solidní zisky. Na devizových trzích dolar zůstal bez výraznějších změn.

Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal v pátek 0,50 % na 24 360,14 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,29 % na 2 656,30 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,47 % na 7 106,65 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,84 % na 17,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA sestoupil o jeden bazický bod na 2,827 %.

Za celý týden si Dow Jones připsal 1,79 %, index S&P 500 přidal 1,99 % a index Nasdaq Composite 2,77 %.

Výsledky bank jsou podle obchodníků dobré, ale ne tak, aby podpořily další růst celého akciového trhu. Jejich akcie také nyní reagují na dlouhotrvající růst, který trval 18 měsíců a během kterého se hodnota bankovních akcií zhruba zdvojnásobila. Oborový index S&P bankovního sektoru tak během pátku ztratil skoro tři procenta.

"Příliš nerozumím tomu, proč akcie bank ztrácejí," uvedl v pátek Randy Frederick z derivátového a tradingového oddělení Schwab Center for Financial Research. "Sazby rostou a volatilita na trhu je vyšší, což by mělo bankám prospívat."

Data o hospodaření bankovního sektoru poněkud oslabila optimistické čekání na výsledky amerických firem. Společnost Thomson Reuters předpověděla, že zisky firem z indexu S&P 500 se v průměru zvýší o 18,4 %, a vykáží tak nejvyšší růst za sedm let.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zatímco americká ekonomika vykazuje solidní růst, trh znepokojuje napjatá situace v Sýrii a napětí ve vztazích USA a Ruska.

Dolar v pátek zpočátku zpevňoval, zčásti proto, že investoři na devizovém trhu přesouvají pozornost od napětí na Blízkém východě k výsledkům amerických firem, a částečně proto, že se soustředí na postupnou normalizaci měnové politiky v předních světových ekonomikách.

Americká měna počáteční zisky později víceméně ztratila a krátce před 22.00 SELČ byl dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, na 89,77 bodu se ziskem 0,03 %. Nejvýrazněji stoupal dolar vůči japonskému jenu, v uvedenou dobu již ale byl prakticky beze změny na 107,34 JPY. Euro k dolaru mělo nepatrný zisk a nacházelo se na 1,2336 USD, k jenu přidávalo 0,1 % na 132,42 JPY. Japonská měna je považována za bezpečné útočiště v období nejistoty.

Obchodníci na devizových trzích nyní nechávají geopolitická rizika stranou a soustředí se na postupnou normalizaci měnové politiky. Ozývají se ale znepokojené hlasy, že vliv obchodní války a napětí ve světě na trhy ještě plně nedopadl.

Ceny ropy v pátek rostly a za celý týden vykázaly nejvyšší týdenní růst od loňského července. Přispívají k tomu obavy z geopolitických rizik a zprávy o poklesu globálních zásob.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v pátek naznačila, že pokud zůstanou dodávky ropy na trh omezené, mohlo by to brzy způsobit napětí na trhu. Zpráva IEA přišla den poté, co ropný kartel OPEC oznámil, že globální přebytek zásob na trhu by se brzy mohl vypařit, a dodal, že jeho těžba v březnu klesla proti předchozímu měsíci o 201 000 barelů denně na 31,96 milionu barelů.

Ve vzduchu stále visí možnost vojenského zásahu západních mocností v Sýrii, který by mohl vést ke konfliktu s Ruskem, i když zatím nejsou jasné signály, že by bezprostředně hrozil útok vedený Spojenými státy. Sýrie je velkým rizikem pro globální stabilitu kvůli svým vztahům s předními ropnými producenty, Ruskem a Íránem, řekl agentuře Reuters partner fondu Again Capital Management John Kilduff.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Hlavní události týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

  • Výsledky Delta Air Lines v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,74 USD (odhad: 0,73 USD), tržby 9,97 miliardy USD (loni: 9,1 miliardy USD, odhad: 9,89 miliardy USD).
  • Výsledky BlackRock v 1Q: Čistý zisk na akcii 6,68 USD (loni: 5,21 USD, odhad: 6,39 USD), tržby 3,58 miliardy USD (loni: 3,09 miliardy USD, odhad: 3,2 miliardy USD).
  • Výsledky Rite Aid ve 4QFY2018: Upravená provozní ztráta na akcii 0,01 USD (odhad: -0,03 USD), tržby 5,66 miliardy USD (loni: 5,88 miliardy USD, odhad: 5,571 miliardy USD).
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat