Americké akciové indexy v pátek mírně zpevnily, Nasdaq je na maximu. Wall Street hlásí i týdenní zisk

Výsledková sezóna v USA začala solidně a investoři to oceňují mírným optimismem. Spotřebitelská důvěra v USA se vyšplhala na 13leté maximum, trh v pátek sledoval i další podstatné makroekonomické údaje.

Index Dow v pátek přidal 0,14 % na 22 872,61 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,09 % na 2 553,18 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 0,22 % na 6 605,80 bodu. Dařilo se většině sektorů v čele se základními surovinami, technologiemi a necyklickým spotřebním zbožím, mírně ztrácela odvětví zdravotní péče nebo veřejných služeb. Index volatility VIX klesl o 3,03 % na 9,61 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři a půl bazického bodu na 2,273 %.

Bitcoin během dne opět vylepšil své historické dolarové maximum, ethereum přidalo přes 10 %. Mimochodem, šéf JPMorgan se po nějaké době v pátek nechal slyšet, že lidé, kteří nakupují bitcoiny, jsou "stupidní".

Americké ministerstvo obchodu v pátek uvedlo, že se maloobchodní tržby ve Spojených státech v září zvýšily o 1,6 %, nejvíce za dva a půl roku. Index nálady spotřebitelů sestavovaný Michiganskou univerzitou pak vzrostl nejvýše od ledna 2004.

Technologické tituly táhlo hlavně posílení akcií firmy Apple (+0,63 %). Růst cen ropy pomohl také energetickým společnostem. Zisky si připsala také Bank of America (+1,55 %), která zveřejnila výsledky hospodaření nad odhady trhu. Akcie Wells Fargo (-2,72 %), která rovněž zveřejnila výsledky hospodaření, však oslabily. Akcie Netflixu (+1,85 %) poprvé v historii vystoupaly nad 200 USD, investoři se chystají na zveřejnění výsledků firmy příští týden.

"Trh převážně čeká silnou výsledkovou sezónu," říká Tom Martin ze společnosti Globalt. Ta přitom začala silně, celých 87 % firem zatím překonalo odhady na úrovni zisku. Čeká se ale také postupné snižování meziroční míry růstu zisku.

Páteční růst na burze částečně brzdil pokles cen akcií zdravotnických společností. Důvodem byla zpráva, že se prezident Donald Trump rozhodl zastavit dotační platby zdravotním pojišťovnám zavedené bývalým prezidentem Barackem Obamou.

Za celý týden hlavní akciové indexy mírně posílily. Dow zpevnil o 0,43 %, S&P 500 se posunul výše o 0,15 % a Nasdaq Composite narostl o 0,24 %. Dow a S&P 500 posílily na týdenní bázi popáté v řadě, Nasdaq Composite potřetí.

Dolar na devizovém trhu výrazně oslaboval. Reagoval tak na zprávu o vývoji spotřebitelských cen za září, které rostly pomaleji, než se čekalo, což by mohlo znepokojit měnový výbor centrální banky USA. Dolarový index však později velkou část svých ztrát smazal, k euru dolar nakonec posílil.

Důvodem bylo prohlášení Donalda Trumpa k jaderné dohodě Íránu, které snížilo zájem investorů o rizikovější obchody. Podle Trumpa jsou USA připraveny od dohody odstoupit, pokud nenajdou podporu pro tvrdší postup vůči Teheránu mezi spojenci (a Trump musí postup protlačit Kongresem).

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se snížil o 0,02 % na 93,08 bodu. Vůči euru dolar posílil o 0,1 % na 1,1820 USD, k jenu však klesl o 0,4 % na 111,87 JPY. Euro vůči jenu oslabilo o půl procenta na 132,24 JPY.

Americké ministerstvo práce uvedlo, že spotřebitelské ceny v USA v září stouply ve srovnání s předchozím měsícem o půl procenta. Tempo jejich růstu se tak mírně zvýšilo z 0,4 % v srpnu. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali inflaci až 0,6 %. Zářijový růst byl sice nejvýraznější za osm měsíců, způsobilo ho však převážně zdražení pohonných hmot po omezení produkce rafinérií kvůli hurikánům.

Fed v letošním roce zvýšil úrokové sazby již dvakrát a naznačil, že do konce letošního roku chystá ještě jedno zvýšení. Finanční trhy nyní z 88 % věří, že sazby vzrostou v prosinci. Inflace je však při rozhodování Fedu velmi důležitá, a nízký růst cen tak vyvolává nervozitu, zda banka svůj názor ještě nezmění.

Ceny ropy se v pátek zvýšily díky údajům o stoupajícím dovozu suroviny do Číny. Ty jsou podle agentury Reuters další známkou obnovování rovnováhy na trhu po letech převisu nabídky nad poptávkou.

Dovoz ropy do Číny se podle dat čínské celní správy v září zvýšil o 12 % na zhruba devět milionů barelů denně. Dostal se tak na druhou nejvyšší úroveň v historii. K růstu dovozu velkou měrou přispívají nákupy ropy pro čínské strategické rezervy. Podle údajů Mezinárodní agentury pro energii (IEA) vynaložila Čína od roku 2015 na tvorbu strategických zásob ropy kolem 24 miliard dolarů.

Převis nabídky nad poptávkou v uplynulých letech vedl k výraznému poklesu cen ropy. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se proto loni dohodla, že sníží těžbu o 1,2 milionu barelů denně. K dohodě se připojily i některé další významné těžařské země v čele s Ruskem, které slíbily produkci omezit o dalších 558 000 barelů denně.

K růstu cen ropy na konci týdne přispěly rovněž obavy ohledně situace na Blízkém východě. Správa iráckého autonomního Kurdistánu vyslala k městu Kirkúk 6 000 ozbrojených mužů jako posily v přípravě na možnou operaci irácké armády. Oblast Kirkúku je bohatá na ropu.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Americkému finančnímu domu Bank of America v třetím čtvrtletí meziročně vzrostl zisk o 15 % na 5,12 miliardy USD. Bank of America je podle objemu aktiv druhou největší bankou ve Spojených státech. Ústav těžil z vyšších úrokových sazeb a nižších nákladů. Čisté příjmy z úroků meziročně vzrostly téměř o desetinu na 11,2 miliardy USD. Celkové příjmy se zvýšily o zhruba procento na 22,1 miliardy USD.
  • Výsledky Wells Fargo v 3Q: Zisk na akcii 0,84 USD (odhad: 1,02 USD), výnosy 21,9 miliardy USD (odhad: 22,4 miliardy USD).
  • Výsledky PNC Financial Services Group (v pátek -1,12 %) v 3Q: Zisk na akcii 2,16 USD (odhad: 2,13 USD), čistý úrokový příjem 2,3 miliardy USD (meziročně +12 %).

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

Zdroj:
ČTK, CNBC
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat