Americké akciové indexy v pátek v kolísavé seanci výrazně posílily, týdenní ztrátu ale příliš nenapravily

Akcie v USA v pátek zpevnily. Investoři se vrátili k technologickým společnostem a dalším sektorům, které od začátku roku posílily. Za celý týden však indexy prudce klesly a zaznamenaly nejvyšší ztráty od konce března.

Index Dow v pátek posílil o 1,15 % na 25 339,99 bodu, S&P 500 zpevnil o 1,42 % na 2 767,13 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 2,29 % na 7 496,89 bodu. Index volatility VIX klesl o 14,69 % na 21,31 bodu (za týden VIX stoupl o 43,79 %), během dne ale otestoval i hladinu 26,8 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden bazický bod na 3,16 % (před týdnem 3,23 %). Bitcoin a ethereum zažily v pátek klidný cenový vývoj a zakončily okolo čtvrtečních závěrečných hodnot.

"Prozatím na trhu nesleduji typické znaky spojené s dopadem na lokální dno po tak prudkém výprodeji. Panika vypadá jinak, poklesům tedy nemusí být konec," varoval Willie Delwiche, investiční stratég ze společnosti Baird.

Nejlépe se v pátek vedlo technologickému sektoru, i když za celý týden klesl o zhruba čtyři procenta. Oslabily naopak velké ropné společnosti kvůli nejasnému vývoji cen ropy. Finanční společnosti se pohybovaly jako na houpačce mezi zisky a ztrátami. Reagovaly tak na výsledkové zprávy bank Citigroup, Wells Fargo a JPMorgan. Investoři se také kvůli hurikánu Michael, který zasáhl Floridu, zbavovali akcií pojišťoven.

Zmíněné přední banky odstartovaly sezónu zveřejňování čtvrtletních výsledků hospodaření, která by měla poskytnout investorům jasnější obrázek dopadu obchodní války s Čínou na hospodaření firem. Analytici očekávají, že firmám z indexu S&P 500 vzrostl ve třetím čtvrtletí zisk o 21,5 %. Tempo růstu tak zpomalilo ve srovnání s předchozími dvěma čtvrtletími, napsala agentura Reuters.

"Zveřejněné výsledky by nejspíše odpovídaly vyšším úrovním cen akcií. Je proto možné, že se trh posune opět výše, poslední dny ale mohou být ukázkou toho, co se bude dít, až se trend opravdu začne obracet," uvedl Mark Esposito ze společnosti Esposito Securities.

Dow za týden oslabil o 4,19 % a S&P 500 odepsal 4,10 %. Pro oba benchmarky šlo o třetí týdenní ztrátu v řadě. Technologický index Nasdaq Composite za pět obchodních dnů ztratil 3,74 %. Ztrácely všechny sektory s výjimkou veřejných služeb, mezi největší poražené patřily velké technologické firmy a banky.

Americký dolar posílil ke koši předních světových měn. Podpořilo jej oživení cen akcií a silné údaje o vývozu z Číny, které uklidnily obavy o další vývoj druhé největší ekonomiky a dopady obchodní války s Washingtonem. Euro a britská libra zastavily třídenní růst před očekávaným summitem EU v příštím týdnu, na kterém by mohly Británie a EU uzavřít dohodu o brexitu.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,3 % na 95,28 bodu. Vůči euru dolar posílil o 0,3 % na 1,1558 USD a k jenu o 0,1 % na 112,21 JPY. Euro vůči jenu oslabilo o 0,2 % na 129,70 JPY.

Od července dolar zpevnil o 2,5 %, a to hlavně na základě předpokladu, že americká centrální banka bude dále zvyšovat sazby. Pokles výnosů vládních dluhopisů USA a oproti očekávání slabší růst spotřebitelských cen ve čtvrtek dolaru ubraly půl procenta, protože obchodníci začali váhat, zda Fed bude úroky zvyšovat podle předpokladů.

Někteří analytici soudí, že Fed nemá důvod sazby nezvyšovat podle plánu. Banka minulý měsíc oznámila, že v příštím roce chystá tři posuny základního úroku výše.

Euro v pátek oslabilo poté, co prezident ECB Draghi zmírnil svou předchozí rétoriku týkající se inflace. Růst cen místo relativně silného označil za pozvolný.

Ceny ropy se v pátek během dne mírně zvyšovaly po čtvrtečním výrazném propadu. Ve čtvrtek cena Brentu sestoupila až na 79,80 dolaru za barel, tedy na nejnižší úroveň od 24. září. K poklesu přispěla zpráva amerického Úřadu pro energetické informace (EIA), podle které se zásoby benzínu ve Spojených státech minulý týden zvýšily o šest milionů barelů. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali nárůst jen o 2,6 milionu barelů.

Ceny ropy na konci týdne podpořilo oživení na světových akciových trzích. Výraznějšímu růstu cen však zabránila zpráva Mezinárodní agentury pro energii (IEA), podle které je trh s ropou prozatím dostatečně zásoben poté, co v uplynulých měsících výrazně vzrostla těžba. IEA navíc snížila odhad růstu poptávky po ropě na letošní i příští rok.

"Oživení na akciových trzích pomůže Brentu odrazit se od 80 dolarů," uvedl analytik Olivier Jakob ze společnosti Petromatrix. K růstu cen ropy přispěl rovněž pokles těžby ropy v USA v důsledku hurikánu Michael.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Hlavní události týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

  • Výsledky Walgreens Boots Alliance ve 4QFY2018: Upravený čistý zisk na akcii 1,48 USD (odhad: 1,45 USD), tržby 33,44 miliardy USD (loni: 30,15 miliardy USD, odhad: 33,84 miliardy USD).
  • Výsledky Delta Air Lines ve 3Q: Upravený čistý zisk na akcii 1,80 USD (odhad: 1,74 USD), tržby 11,95 miliardy USD (loni: 11,06 miliardy USD, odhad: 11,96 miliardy USD).
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat