Americké akciové indexy v pátek výrazněji ztratily a s výjimkou Nasdaqu spadly do mínusu i v týdenním horizontu

Americké akciové trhy v pátek oslabily a odevzdaly potenciální týdenní zisky. Prohlubující se hospodářská krize v Turecku měla negativní dopad na akcie bankovních společností a vyvolala obavy, že by se problémy mohly rozšířit i do dalších ekonomik.

Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,77 % na 25 313,14 bodu (před týdnem 25 461,77 bodu; ztráta 0,58 %), širší index S&P 500 klesl o 0,71 % na 2 833,28 bodu (před týdnem 2 840,31 bodu; ztráta 0,25 %) a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,67 % na 7 839,11 bodu (před týdnem 7 812,02 bodu; zisk 0,35 %). Index volatility VIX stoupl o 16,77 % na 13,16 bodu (před týdnem 11,64 bodu) a výnos 10letých vládních dluhopisů klesl o pět bazických bodů na 2,87 % (před týdnem 2,95 %). Kryptoměny pokračovaly v oslabování, ty nejsledovanější odepsaly v dolarovém vyjádření 3-6 %.

S&P 500 (10. srpna 2018)

Turecká lira se v pátek propadla na rekordní minimum kvůli zhoršujícím se vztahům mezi Ankarou a Washingtonem a obavám ohledně turecké měnové politiky. Odpoledne se pokles liry prohloubil v důsledku prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že se rozhodl zdvojnásobit cla na dovoz turecké oceli a hliníku.

Investoři kvůli vývoji kolem Turecka přesunovali finanční prostředky do méně rizikových aktiv, například do dluhopisů americké vlády. Analytička Antje Präfckeová z Commerzbank upozornila, že návrat averze vůči riziku podporuje měny považované za bezpečné útočiště v období nejistoty, jako jsou americký dolar a švýcarský frank.

S&P 500 (6.-10. srpna 2018)

Euro v pátek vůči americkému dolaru sestoupilo na nejslabší úroveň za více než rok. Dolů je tlačí obavy z negativního vlivu propadu turecké liry na evropský bankovní sektor. Jednotná evropská měna během dne klesla až na 1,1393 USD, nejníže od loňského července, napsala agentura Reuters.

List Financial Times uvedl, že Evropskou centrální banku v souvislosti s propadem turecké liry znepokojuje silné napojení některých velkých evropských bank na Turecko. ECB má podle listu obavy, že turečtí dlužníci v důsledku slabé liry nebudou schopni splácet dluhy v cizích měnách.

Turecká lira se dnes vůči dolaru propadla o více než 18 % a dostala se na nové rekordní minimum. Důvodem jsou obavy z vlivu prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana na měnovou politiku a zhoršující se vztahy Ankary se Spojenými státy.

Ceny ropy v pátek rostly. Náladu investorů ovlivňují obavy z poklesu dodávek na trh kvůli americkým sankcím vůči Íránu. Ty překonaly i nervozitu z globální obchodní války, která by mohla zpomalit ekonomický růst a snížit poptávku po ropě. I tak si ale americká WTI připsala šestý týden poklesu v řadě.

Stupňující se obchodní spory vrhají stín na další ekonomický růst a posilují dolar, tedy měnu, ve které se s ropou obchoduje. To také zdražuje ropu pro zákazníky, kteří platí jinou měnou, což obvykle snižuje zájem neamerických investorů o ropu.

Obchodníci se však nyní zaměřují na sankce vůči Íránu, které se od listopadu dotknou také vývozu ropy a zřejmě sníží globální dodávky. Přestože EU, Čína a Indie jsou proti sankcím, mnozí očekávají, že nakonec ustoupí tlaku USA.

Analytici očekávají, že vývoz ropy z Íránu se sníží o 500 000 až 1,3 milionu barelů denně. Snížení bude záviset na tom, zda kupci íránské ropy dostanou výjimky, které umožní alespoň částečný dovoz.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v pátek také varovala, že ropný trh by mohl koncem tohoto roku zažít větší turbulenci.

Investoři nadále pozorně sledují obchodní spor mezi Washingtonem a Pekingem. Obě země zatím rozhodly o vzájemném uvalení cel ve výši 25 % na zboží, jehož roční hodnota dovozu dosahuje 50 miliard USD. Ropy se zatím cla nedotýkají, pouze rafinovaných produktů a zkapalněného zemního plynu, analytici se však domnívají, že dovoz americké ropy do Číny prudce klesne, napsala agentura Reuters.

Hlavní páteční události na amerických trzích

 • Nově vyhlášené americké sankce mohou stát ruskou ekonomiku stovky milionů dolarů. S odvoláním na nejmenovaného amerického představitele to napsala agentura AFP a další média. Spojené státy tento týden ohlásily, že ještě v srpnu zřejmě zavedou první vlnu protiruských sankcí kvůli údajné účasti Ruska na otravě ruského agentura Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii.
 • Americký prezident Donald Trump se rozhodl zdvojnásobit cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka. U oceli tak bude clo činit 50 % a u hliníku 20 %. Trump o tom v pátek informoval na svém twitterovém účtu. Turecko-americké vztahy se v poslední době zhoršily kvůli sporům ohledně politiky vůči Sýrii a kvůli tomu, že Ankara zadržuje amerického pastora Andrewa Brunsona. Trumpovo prohlášení vedlo k prohloubení propadu turecké liry.
 • Manažer Doug Field, který minulý měsíc odešel ze společnosti Tesla, kde působil jako viceprezident a řídil vývoj jejích nových vozů, se vrací do společnosti Apple. Pracovat tam bude na projektu Titan, technologii autonomního řízení, kterému šéfuje Bob Mansfield. Oba již spolu dříve v Applu pracovali na vývoji počítačů Mac.
 • Index spotřebitelských cen v USA v červenci meziročně stagnoval na 2,9 %, a udržel se tak nejvýše od února 2012. Analytici však očekávali růst inflace na 3 %. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v červenci zvýšily o 0,2 % po růstu o 0,1 % v předchozím měsíci. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v meziročním srovnání stoupla na 2,4 % z 2,3 % v červnu. V pátek o tom informovalo americké ministerstvo práce.
 • Americká vláda v červenci hospodařila s deficitem 77 miliard USD, což bylo meziročně o 79 % více. Za prvních deset měsíců fiskálního roku 2018 je americký federální rozpočet ve schodku 684 miliard USD, meziročně je tak o 21 % hlubší.
 • Goldman Sachs zvýšila doporučení na akcie Advanced Micro Devices (v pátek -0,21 %) na "neutral" ze "sell".
 • Goldman Sachs snížila doporučení na akcie Intel (v pátek -2,57 %) na "sell" z "neutral".

Hlavní události týdne na amerických trzích

 • Sankce USA vůči Íránu budou důsledně prosazovány a zůstanou v platnosti, dokud íránská vláda zásadně nezmění směr. Prohlásil to v pondělí americký ministr zahraničí Mike Pompeo v rozhovoru s novináři. Nynější opětovné zavedení sankcí označil za významný pilíř americké politiky vůči Íránu.
 • Generální ředitelka nápojové gigantu PepsiCo Indra Nooyiová (62) v říjnu po 12 letech ve funkci odstoupí. Na jejím místě jí nahradí současný prezident firmy Ramon Laguarta (54). Informovala o tom společnost v dnešním prohlášení.
 • Přední světová burzovní společnost Intercontinental Exchange (ICE), která je majitelem newyorské burzy NYSE, chce vstoupit do světa kryptoměn se svou platformou pro obchodování digitálních aktiv. Za tímto účelem se ICE spojila s Microsoftem a společně založily společnost Bakkt, jež má podle pátečního vyjádření burzovního giganta sloužit jako "ekosystém pro digitální aktiva", včetně bitcoinu.
 • Barclays snížila doporučení na akcie Intelu na "equal weight" z "overweight".
 • Americký prezident Donald Trump na svém twitterovém účtu označil nové americké sankce vůči Íránu za nejsilnější, které byly zatím uloženy. Důvodem jejich zavedení je podle něj světový mír. Varoval také, že každý, kdo bude obchodovat s Íránem, nebude obchodovat se Spojenými státy. První vlna amerických sankcí začala platit v úterý v 6.00 SELČ a Trump také upozornil, že v listopadu se sankce dostanou na další úroveň.
 • Aliance hollywoodských studií, bank a rodinného fondu zakladatelů řetězce Walmart investovala jednu miliardu dolarů do nového projektu s pracovním názvem NewTV. Za ním stojí američtí podnikatelé Jeffrey Katzenberg a Meg Whitmanová. Start-up dostal uvedenou částku na streamování videí více než rok předtím, než nabídne služby zákazníkům, napsal list Financial Times.
 • Zakladatel a generální ředitel americké společnosti Tesla Elon Musk v úterý na svém twitterovém účtu napsal, že uvažuje o převzetí firmy a stažení jejích akcií z veřejného obchodování. Signalizoval, že by za každou akcii tohoto výrobce elektromobilů nabídl 420 dolarů, což je výrazně vyšší částka, než jaká je jejich současná cena na burze. Financování transakce už má prý Musk zajištěné.
 • JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v červnu 6,662 milionu (odhad: 6,625 milionu, květen: 6,659 milionu).
 • Stifel Nicolaus snížila cílovou cenu akcií Caterpillar na 168 ze 174 USD.
 • Saúdskoarabský princ Valíd bin Talál koupil podíl 2,3 % ve firmě Snap (ve středu -6,71 %), která je mateřskou firmou populární mobilní aplikace pro sdílení fotografií Snapchat. Za podíl zaplatil 250 milionů USD, uvedl na svém twitterovém účtu. Oznámení je povzbudivým vyjádřením důvěry ve firmu, která v noci na středu oznámila, že počet denních uživatelů její aplikace Snapchat ve druhém čtvrtletí poprvé v sedmileté historii klesl.
 • Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 30. července po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 3 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
 • EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 1,356 milionu barelů (odhad: -3,333 milionu barelů, předchozí týden: +3,803 milionu barelů).

 • JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Tesla (ve středu -2,43 %) na 308 ze 195 USD.

 • Citigroup zvýšila cílovou cenu akcií Harley-Davidson (ve středu beze změny) na 53 z 50 USD.
 • Akcie Tesly v after-marketu posílily o více než 3 % poté, co finanční televize CNBC uvedla, že správní rada společnosti se v příštím týdnu plánuje sejít s finančními poradci, aby prodiskutovali návrh Elona Muska stáhnout společnost z burzy. Rada se rovněž Muskovi údajně chystá navrhnout jeho vyloučení z procesu přezkoumání návrhu na buyout.
 • Index výrobních cen ve Spojených státech v červenci meziměsíčně stagnoval (odhad: +0,2 %, červen: +0,3 %). Meziročně se ukazatel v červenci zvýšil o 3,3 % po 3,4% růstu v předchozím měsíci. Analytici očekávali zopakování červnového růstu.
 • Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 4. srpna 213 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 219 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh 220 tisíc nových žádostí. Počet pokračujících žádostí se zvýšil na 1,755 milionu z 1,726 milionu v předchozím týdnu (odhad: 1,74 milionu žádostí).
 • Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v červnu vzrostl ve srovnání s květnem o 0,1 % (odhad: 0 %). V květnu objem skladových zásob stoupl o 0,4 %.
 • Raymond James snížila cílovou cenu akcií Mylan na 44 z 49 USD.
 • Goldman Sachs začala pokrývat akcie NXP Semiconductor s doporučením "neutral" a cílovou cenou 106 USD.

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

 • Výsledky Newell Brands v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,82 USD (odhad: 0,78 USD), tržby 2,2 miliardy USD (loni: 2,5 miliardy USD).
 • Výsledky Tyson Foods v 3QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,5 USD (odhad: 1,38 USD), tržby 10,051 miliardy USD (odhad: 10,215 miliardy USD).
 • Výsledky Zillow Group v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,13 USD (odhad: 0,09 USD), tržby 325,3 milionu USD (odhad: 326 milionů USD).
 • Výsledky Twilio v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,03 USD (odhad: -0,06 USD), tržby 147,8 milionu USD (odhad: 130,4 milionu USD).
 • Výsledky Hertz Global Holdings v 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,19 USD (odhad: -0,24 USD), tržby 2,4 miliardy USD (odhad: 2,3 miliardy USD).
 • Výsledky Etsy v 2Q: Čistý zisk 0,03 USD (odhad: 0,04 USD), tržby 132,4 milionu USD (odhad: 127,1 milionu USD).
 • Výsledky Office Depot v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,05 USD (odhad: 0,03 USD), tržby 2,628 miliardy USD (odhad: 2,578 miliardy USD).
 • Výsledky Snap v 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,14 USD (odhad: -0,17 USD), tržby 262,3 milionu USD (odhad: 249,5 milionu USD).
 • Výsledky Walt Disney v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,87 USD (odhad: 1,95 USD), tržby 15,23 miliardy USD (odhad: 15,35 miliardy USD).
 • Provozní zisk zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters (ve středu +3,52 %) klesl ve druhém čtvrtletí o šest procent na 204 milionů USD. Důvodem byly převážně náklady a investice před plánovaným prodejem divize Financial & Risk firmě Blackstone. Příjmy se naopak zvýšily a firma potvrdila svůj výhled na letošní rok.
 • Výsledky CVS Health (ve středu +4,16 %) v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,69 USD (odhad: 1,61 USD), tržby 46,71 miliardy USD (odhad: 46,32 miliardy USD).
 • Výsledky Mylan (ve středu +1,79 %) v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,07 USD (odhad: 1,22 USD), tržby 2,81 miliardy USD (odhad: 2,96 miliardy USD).
 • Výsledky New York Times (ve středu -6,39 %) v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,17 USD (odhad: 0,13 USD), tržby 414,6 milionu USD (odhad: 411 milionů USD).
 • Americká mediální společnost 21st Century Fox (ve středečním after-marketu +0,3 %) zvýšila ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí (do konce června) příjmy meziročně o 17,7 % na 7,94 miliardy dolarů, tedy více, než se čekalo. Oznámila to firma, kterou ovládá mediální magnát Rupert Murdoch. K lepšímu výsledku jí pomohly zejména příjmy z kabelových kanálů, které představují největší část podnikatelské činnosti celé skupiny.
 • Výsledky Yelp (ve středečním after-marketu +12,5 %) v 2Q: Zisk na akcii 0,12 USD (odhad: 0,01 USD), tržby 235 milionů USD (odhad: 232 milionů USD).
 • Výsledky Viacom v 3QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,18 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 3,24 miliardy USD (odhad: 3,27 miliardy USD).
 • Výsledky Booking Holdings v 2Q: Upravený zisk na akcii 20,67 USD (odhad: 17,3 USD), tržby 3,537 miliardy USD (odhad: 3,451 miliardy USD).
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat