Americké akciové indexy v úterý pokračovaly v růstu, investoři vyhlížejí úspěšnou výsledkovou sezónu

Americké akcie v úterý počtvrté za sebou posílily. Akcie výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo zamířily vzhůru díky příznivým čtvrtletním výsledkům firmy a energetické společnosti těžily z vyšších cen ropy.

Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,58 % a obchodování uzavřel na 24 919,66 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,35 % na 2 793,84 bodu, což je jeho nejvyšší závěrečná úroveň od začátku února. Index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl pouze o 0,04 % na 7 759,20 bodu. Index volatility VIX klesl navzdory růstu cen akcií jen mírně na 12,64 bodu (-0,39 %) a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 2,85 %. Bitcoin odepsal přes 5 %, ethereum dokonce ztratilo přes 8 %.

Cena akcií společnosti PepsiCo (+4,76 %, největší denní posílení od srpna 2009) vzrostla o bezmála pět procent, protože čtvrtletní výsledky podniku navzdory poklesu zisku překonaly očekávání analytiků. Firma navíc potvrdila svůj celoroční výhled.

Analytici čekají od amerických firem za druhý kvartál růst zisků o více než 20 %. Z indexu S&P 500 zatím oznámilo výsledky zhruba 20 firem, růst jejich zisků zatím přesáhl 24 %.

Akcie předních amerických ropných společností ExxonMobil (+0,92 %) a Chevron (+1,27 %) posílily zhruba o procento. Ceny ropy v úterý rostly kvůli výpadkům v dodávkách z Norska a Libye.

"Akciový trh je velice optimisticky naladěn. Ekonomické údaje jsou silné a firmy vydělávají spoustu peněz," uvedl analytik Randy Frederick ze společnosti Charles Schwab.

Na devizových trzích dolar zpevňoval. Vůči japonskému jenu, který je považován za bezpečnou investici v období nejistoty, se vyšplhal do blízkosti šestiměsíčního maxima. Zmírnění obav z napětí v mezinárodních obchodních vztazích totiž zvyšuje zájem investorů o rizikovější aktiva.

Kolem 22.00 SELČ si dolar vůči jenu připisoval téměř 0,4 % na 112,25 JPY. Euro ve stejnou dobu vůči dolaru nepatrně ztrácelo a pohybovalo se v blízkosti 1,1745 USD.

Pozornost investorů se od obchodních sporů, které mají Spojené státy s Čínou a dalšími předními ekonomikami, přesouvá k příznivým vyhlídkám pro hospodářské výsledky amerických firem za druhé čtvrtletí.

"Většina analýz z posledních týdnů podle všeho naznačuje, že opatření související s mezinárodním obchodem zatím nemají tak velký vliv na globální hrubý domácí produkt," uvedl analytik Thierry Wizman ze společnosti Macquarie Group.

K poklesu kurzu jednotné evropské měny pak podle analytiků přispívají neuspokojivé ekonomické údaje z eurozóny, například zpráva o poklesu důvěry investorů a analytiků v německé hospodářství.

Britská libra smazala zatím jen malou část pondělních ztrát, za kterými stála rezignace dvou ministrů kvůli neshodám kolem vládního plánu pro odchod Británie z Evropské unie. Podpořilo ji nicméně očekávání, že premiérka Theresa Mayová se udrží ve funkci.

Ropa na světových trzích zdražovala. K růstu jejích cen přispívá nejnověji stávka v Norsku. Vliv mají stále i potíže s dodávkami z některých zemí, hlavně z Libye. Tam těžba ropy klesla na 527 000 barelů denně, zatímco ještě v únoru dosahovala 1,28 milionu barelů denně.

Libyjská státní ropná společnost podle agentury Reuters uvedla, že těžba v této severoafrické zemi za poslední měsíce klesla o více než polovinu. Norsko zase muselo přerušit provoz na jednom ze svých ropných polí kvůli stávce stovek zaměstnanců.

Vedle toho se v důsledku nedostatku investic dále propadá těžba ropy ve Venezuele, zatímco vývoz z Íránu, který je pátým největším producentem ropy na světě, slábne kvůli sankcím Spojených států. Jejich cílem je, aby se export íránské ropy do listopadu snížil na nulu. Ropa ale později část zisků odevzdala, když se objevily zprávy, že by USA mohly zmírnit některé sankce namířené proti těžbě ropy v zemi.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Zdroj:
CNBC, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat