Americké akciové indexy v úterý pokračovaly v růstu, investoři vyhlížejí úspěšnou výsledkovou sezónu
Americké akcie v úterý počtvrté za sebou posílily. Akcie výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo zamířily vzhůru díky příznivým čtvrtletním výsledkům firmy a energetické společnosti těžily z vyšších cen ropy.

Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,58 % a obchodování uzavřel na 24 919,66 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,35 % na 2 793,84 bodu, což je jeho nejvyšší závěrečná úroveň od začátku února. Index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl pouze o 0,04 % na 7 759,20 bodu. Index volatility VIX klesl navzdory růstu cen akcií jen mírně na 12,64 bodu (-0,39 %) a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 2,85 %. Bitcoin odepsal přes 5 %, ethereum dokonce ztratilo přes 8 %.
Cena akcií společnosti PepsiCo (+4,76 %, největší denní posílení od srpna 2009) vzrostla o bezmála pět procent, protože čtvrtletní výsledky podniku navzdory poklesu zisku překonaly očekávání analytiků. Firma navíc potvrdila svůj celoroční výhled.
Analytici čekají od amerických firem za druhý kvartál růst zisků o více než 20 %. Z indexu S&P 500 zatím oznámilo výsledky zhruba 20 firem, růst jejich zisků zatím přesáhl 24 %.
Akcie předních amerických ropných společností ExxonMobil (+0,92 %) a Chevron (+1,27 %) posílily zhruba o procento. Ceny ropy v úterý rostly kvůli výpadkům v dodávkách z Norska a Libye.
"Akciový trh je velice optimisticky naladěn. Ekonomické údaje jsou silné a firmy vydělávají spoustu peněz," uvedl analytik Randy Frederick ze společnosti Charles Schwab.
Na devizových trzích dolar zpevňoval. Vůči japonskému jenu, který je považován za bezpečnou investici v období nejistoty, se vyšplhal do blízkosti šestiměsíčního maxima. Zmírnění obav z napětí v mezinárodních obchodních vztazích totiž zvyšuje zájem investorů o rizikovější aktiva.
Kolem 22.00 SELČ si dolar vůči jenu připisoval téměř 0,4 % na 112,25 JPY. Euro ve stejnou dobu vůči dolaru nepatrně ztrácelo a pohybovalo se v blízkosti 1,1745 USD.
Pozornost investorů se od obchodních sporů, které mají Spojené státy s Čínou a dalšími předními ekonomikami, přesouvá k příznivým vyhlídkám pro hospodářské výsledky amerických firem za druhé čtvrtletí.
"Většina analýz z posledních týdnů podle všeho naznačuje, že opatření související s mezinárodním obchodem zatím nemají tak velký vliv na globální hrubý domácí produkt," uvedl analytik Thierry Wizman ze společnosti Macquarie Group.
K poklesu kurzu jednotné evropské měny pak podle analytiků přispívají neuspokojivé ekonomické údaje z eurozóny, například zpráva o poklesu důvěry investorů a analytiků v německé hospodářství.
Britská libra smazala zatím jen malou část pondělních ztrát, za kterými stála rezignace dvou ministrů kvůli neshodám kolem vládního plánu pro odchod Británie z Evropské unie. Podpořilo ji nicméně očekávání, že premiérka Theresa Mayová se udrží ve funkci.
Ropa na světových trzích zdražovala. K růstu jejích cen přispívá nejnověji stávka v Norsku. Vliv mají stále i potíže s dodávkami z některých zemí, hlavně z Libye. Tam těžba ropy klesla na 527 000 barelů denně, zatímco ještě v únoru dosahovala 1,28 milionu barelů denně.
Libyjská státní ropná společnost podle agentury Reuters uvedla, že těžba v této severoafrické zemi za poslední měsíce klesla o více než polovinu. Norsko zase muselo přerušit provoz na jednom ze svých ropných polí kvůli stávce stovek zaměstnanců.
Vedle toho se v důsledku nedostatku investic dále propadá těžba ropy ve Venezuele, zatímco vývoz z Íránu, který je pátým největším producentem ropy na světě, slábne kvůli sankcím Spojených států. Jejich cílem je, aby se export íránské ropy do listopadu snížil na nulu. Ropa ale později část zisků odevzdala, když se objevily zprávy, že by USA mohly zmírnit některé sankce namířené proti těžbě ropy v zemi.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Americký výrobce elektromobilů Tesla zvýšil ceny svých vozů Model X a Model S na čínském trhu zhruba o 20 procent. Stal se tak v odvětví prvním, kdo na největším automobilovém trhu světa reagoval na eskalaci obchodního napětí mezi USA a Čínou. Uvedla to agentura Reuters. Šéf Tesly Elon Musk v úterý zároveň podepsal smlouvu o výstavbě montážního závodu v Šanghaji.
- Řetězec kaváren Starbucks během dvou let přestane ve všech svých provozovnách používat plastová brčka. Nahradí je recyklovatelnými víčky navrženými tak, aby se obešla bez brček. Výjimkou bude nápoj Frappuccino, který bude prodáván s brčky z alternativních materiálů, například z papíru.
- USA: NFIB index optimismu malých firem v červnu klesl na 107,2 bodu ze 107,8 bodu v předchozím měsíci (odhad: 105,6 bodu).
-
USA: JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v květnu 6,638 milionu (odhad: 6,583 milionu, duben: 6,84 milionu).
- SunTrust RH snížila doporučení na akcie eBay na "hold" z "buy".
Výsledková sezóna
- Americkému výrobci nealkoholických nápojů PepsiCo klesl ve druhém čtvrtletí zisk o 13,7 procenta na 1,82 miliardy USD. Důvodem byly hlavně vyšší náklady na dopravu a suroviny. Výsledky však překonaly očekávání analytiků a příjmy naopak rostly. Vyplývá to z úterního prohlášení firmy.