20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
V polovině týdne americké akciové indexy po slabším začátku dokázaly vystoupat do plusu, uzavřely na rekordech, nová intradenní maxima ale nestanovily. Čtvrtou ztrátovou seanci v řadě mají za sebou bankovní tituly, které negativně reagují mimo jiné na zplošťování výnosové křivky.
Index Dow nakonec přidal 0,03 % na 23 563,36 bodu, S&P 500 stoupl o 0,14 % na 2 594,38 bodu a Nasdaq Composite posílil o 0,32 % na 6 789,12 bodu. Ztrácel sektor energetiky, mírný růst podporovala například odvětví technologií a spotřebního zboží. Index volatility VIX klesl o 1,11 % na 9,78 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelé dva bazické body na 2,3325 %. Bitcoin přidal bezmála 2 % a obchodoval se okolo 7 250 USD, ethereum posílilo o více než 6 % na 313 USD.
Bankovní akcie ztrácely počtvrté v řadě. Nepomáhá jim zploštěná křivka výnosů amerických vládních dluhopisů. Rozdíl mezi výnosy 2letých a 10letých cenných papírů se pohybuje okolo 70 bazických bodů, což je nejméně za uplynulou dekádu. Plochá výnosová křivka bývá předzvěstí jejího převrácení, což je klasický indikátor přicházející recese. "Z recese nemám obavy, bilance a zisky firem jsou stále velice silné," uvedl Ninh Chung, stratég ze Silicon Valley Bank. "Převrácená výnosová křivka už by ale byla k zamyšlení."
Trhy podpořil hlavně růst cen akcií výrobců videoher kvůli optimismu ohledně jejich tržeb před Vánocemi. Akcie Take Two Interactive Software (+10,58 %) posílily o více než desetinu poté, co firma zveřejnila prognózu na předvánoční období, která byla lepší, než se čekalo. To odstartovalo rovněž růst cen akcií hlavních konkurentů, jako jsou Activision Blizzard (+5,89 %) a Electronic Arts (+2,19 %).
Akcie Applu stouply o 0,82 % díky optimistickému výhledu prodeje nového telefonu iPhone X. Tržní kapitalizace firmy vzrostla na rekordních 905 miliard USD. Akcie Snap (-14,62 %) však výrazně oslabily v reakci na slabší příjmy z reklamy a růst počtu uživatelů.
Investoři také stále zůstávají nervózní kvůli budoucnosti plánu na snížení firemních daní a zrušení řady oblíbených daňových zvýhodnění, který minulý týden představili republikáni. Návrh zákona zřejmě vyvolá silnou opozici zájmových skupin. Index S&P 500 za rok od zvolení Donalda Trumpa prezidentem stoupl o zhruba 21 %. Částečně i díky slibu, že se sníží daně a budou zavedena další opatření podporující podnikání.
Americký dolar na devizových trzích oslaboval vůči euru i japonskému jenu. Níže jej táhly obavy z možných průtahů při realizaci plánů prezidenta Donalda Trumpa na snížení daní. "Domnívám se, že to souvisí s nejistotou kolem daňové reformy," uvedl podle agentury Reuters analytik devizového trhu Vassili Serebriakov ze společnosti Crédit Agricole.
Americký list The Washington Post v úterý bez uvedení zdrojů informoval, že představitelé republikánů v americkém Senátu uvažují o ročním odkladu plánovaného snížení daně z firemních zisků. Důvěru v prosazení daňové reformy podkopaly také úterní volební porážky republikánských kandidátů v New Jersey a Virginii.
Dolar nicméně posiluje vůči britské libře. Ta se dostala pod zvýšený tlak, protože série skandálů v britské vládní Konzervativní straně podkopává důvěru ve schopnost premiérky Theresy Mayové dosáhnout příznivé dohody o odchodu Británie z Evropské unie.
Dolar nakonec vůči euru oslabil o 0,1 % na 1,1597 USD a k jenu o 0,02 % na 113,81 JPY. Euro vůči jenu stouplo o 0,1 % na 132,01 JPY. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, uzavřel beze změny na 94,84 bodu.
Ceny ropy ve středu zastavily počáteční propad a během odpoledne se začaly zvyšovat. Opět se tak blíží dvouletému maximu. Důvodem je hlavně přetrvávající napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem, což jsou přední členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Opačně působí zprávy o rekordní těžbě ropy ve Spojených státech a o nižším dovozu suroviny do Číny.
Rijád a Teherán se nyní střetávají hlavně kvůli podpoře opačných stran války v Jemenu. Saúdskou Arábií navíc o víkendu otřásl protikorupční zátah, v rámci kterého byli pozatýkáni princové, současní i bývalí ministři a vlivní podnikatelé. Barel ropy Brent i díky tomu na počátku týdne vystoupal na 64,65 USD, což byla nejvyšší hodnota od poloviny roku 2015.
Ceny nadále podporuje i fakt, že OPEC a jeho spojenci včetně Ruska snižují produkci ropy, aby omezili nabídku. Dohoda o snížení těžby skončí v březnu příštího roku, teď se jedná o jejím prodloužení.
Zásoby ropy v USA se minulý týden zvýšily o 2,2 milionu barelů, uvedl ve středu vládní Úřad pro energetické informace (EIA). Produkce v týdnu vystoupila na 9,62 milionu barelů denně, což je nejvíce od roku 1983, kdy se data začala v nynější podobě sledovat.
Dovoz do Číny klesl v říjnu na 7,3 milionu barelů denně z téměř rekordních přibližně devíti milionů v září, uvedla tamní celní správa. Import tak dosáhl nejnižší úrovně od loňského října.
Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 3. listopadu po sezónním očištění údajů stagnoval. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
Zásoby ropy na území Spojených států se v minulém týdnu zvýšily o 2,237 milionu barelů. Vyplývá to ze zprávy amerického Úřad pro energetické informace (EIA). Čekalo se, že zásoby klesnou o 2,8 milionu barelů po poklesu o 2,435 milionu barelů v předchozím týdnu.