Americké akciové indexy ve středu uzavřely smíšeně, dařilo se cenným papírům bank

Hlavní americké akciové indexy uzavřely středeční obchodování převážně růstem, protože polevily obavy investorů z obchodní války, ztrátu vykázal pouze index technologického trhu Nasdaq Composite. Největší zisky zaznamenaly na burze díky růstu výnosů státních dluhopisů akcie finančních firem. Na devizovém trhu mírně oslaboval dolar.

Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, připsal 0,61 % a obchodování uzavřel na 26 405,76 bodu a je nejvýše od konce ledna. Širší index S&P 500 stoupl o 0,13 % na 2 907,95 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,08 % na 7 950,04 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,13 % na 11,75 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelé dva bazické body na 3,06 %. Nejsledovanější kryptoměny přidaly okolo procenta.

Výnos desetiletého amerického dluhopisu se vyšplhal na čtyřměsíční maximum. To povzbudilo akcie velkých amerických bank Goldman Sachs (+2,92 %), JPMorgan Chase (+2,90 %), Citigroup (+3,31 %) a Bank of America (+2,62 %).

Podle analytika Matta Forestera z Lockwood Advisors přistoupí americká centrální banka již příští týden k dalšímu zvýšení základní úrokové sazby.

Ztrátu 0,3 % vykázal technologický sektor. Podepsala se na tom především společnost Microsoft (-1,33 %). Její akcie uzavřely se ztrátou, přestože ohlásila nárůst čtvrtletní dividendy o desetinu. Zvýšení bylo podle Morgan Stanley nižší než růst provozních příjmů technologické firmy.

Akcie Amazonu odepsaly 0,75 %. Firma zvažuje otevření až tří tisíc bezhotovostních obchodů. Zpráva v závěru seance poslala níže například cenné papíry Walmartu (-0,20 %).

Na devizovém trhu oslaboval americký dolar vůči euru, ale i k australskému dolaru, k němuž se propadl na téměř třítýdenní minimum. Australský dolar je považovaný za barometr náklonnosti investorů k rizikovým obchodům.

Krátce po 22.00 SELČ ztrácel dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, 0,11 % na 94,54 bodu. Euro k dolaru přidávalo asi 0,1 % na 1,1675 USD. Australský dolar si k americkému dolaru připisoval zhruba 0,7 % na 0,7267 USD.

Nebyla zveřejněna žádná důležitá statistika, finanční trhy se tak vyrovnávaly pouze s oznámením nových americko-čínských cel. Pozornost se soustředila také na závěry zahájeného dvoudenního neformálního summitu Evropské unie v Salcburku a na pokrok v jednání o vystoupení Británie z EU.

Ceny ropy rostly. Přispěla k tomu zpráva o vývoji zásob ropy a benzínu v USA. Trh je také stále nervózní kvůli očekávanému poklesu dodávek z Íránu v reakci na americké sankce.

Americký úřad pro energetické informace EIA uvedl, že zásoby ropy v uplynulém týdnu klesly o 2,1 milionu barelů. Zásoby se snížily již pátý týden za sebou a jsou nyní nejnižší od února 2015. Zásoby benzínu se propadly o 1,7 milionu barelů, zatímco analytici čekali pokles jen o 100 000 barelů. To ukazuje, že poptávka po benzínu zůstává vysoká i po hlavní letní motoristické sezóně.

V úterý ropa zdražila v reakci na zprávy z médií, že Saúdská Arábie, která je největším vývozcem ropy na světě, považuje za bezproblémovou cenu ropy nad 80 USD. To naznačuje, že se nebude snažit zvýšit těžbu, aby se ceny ropy snížily.

Organizace zemí vyvážejících ropu a další přední světoví producenti v čele s Ruskem se mají setkat v Alžírsku 23. září. Budou jednat o tom, jak se podělí o navýšení těžby, kterým chtějí vyrovnat propad dodávek z Íránu, napsala agentura Reuters.

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Američtí republikánští a demokratičtí senátoři představili návrh zákona, jenž by znovu uvalil sankce na čínského výrobce telekomunikačních zařízení ZTE v případě, že nebude plně dodržovat americké zákony a dohodu s administrativou prezidenta Donalda Trumpa. Ujednání ukončilo přísné restrikce uvalené na tuto firmu.
  • Americký internetový prodejce Amazon (-0,75 %) ve středu oficiálně zahájil provoz webu Amazon.com.tr v Turecku, které se tak stalo sedmým trhem firmy v Evropě a šestnáctým na světě, napsal server venturebeat.com.
  • Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 14. září po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 1,6 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
  • Zahájená výstavba ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně vzrostla na 1,282 milionu jednotek z celoročně přepočítaného tempa 1,174 milionu jednotek (revidováno z 1,168 milionu jednotek), což představuje růst o 9,2 % po 0,3% poklesu v předchozím měsíci. Čekal se růst na 1,235 milionu jednotek. Počet vydaných stavebních povolení v srpnu naopak klesl z celoročně přepočítaného tempa 1,303 milionu na 1,229 milionu, čekalo se 1,31 milionu. V procentuálním vyjádření se jedná o pokles o 5,7 % po 0,9% zvýšení v červenci.
  • Deficit bilance běžného účtu Spojených států ve druhém čtvrtletí klesl na 101,5 miliardy USD (odhad: -103,5 miliardy USD, 1Q2018: -121,7 miliardy USD).
  • EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 2,057 milionu barelů (odhad: -2,741 milionu barelů, předchozí týden: -5,296 milionu barelů).

  • JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií General Mills (ve středu +0,29 %) na 46 z 44 USD.
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
22. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Miroslav Plojhar, Česká spořitelna)
Centrální banky
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat