Americké akciové indexy ve středu uzavřely smíšeně, trh sleduje Trumpa, obchodní jednání i výsledky firem

Americký akciový index S&P 500 od svého dna v březnu 2009 roste již 3 453 kalendářních dnů bez poklesu o 20 % a více. Jde tak o nejdelší růst v historii. Středeční milník se odehrál ve stínu novinek z okolí Donalda Trumpa a zápisu z posledního jednání FOMC, který potvrdil odhodlání centrální banky zvýšit v září úrokové sazby.

Americké akcie uzavřely středeční obchodování smíšeně. Širší index S&P 500 a také Dow mírně oslabily, indexu Nasdaq Composite pomohly výše technologické tituly. Index Dow v závěru obchodování klesl o 0,34 % na 25 733,60 bodu, S&P 500 se snížil o 0,04 % na 2 861,82 bodu a Nasdaq Composite posílil o 0,38 % na 7 889,10 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,74 % na 12,25 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,82 %. Nejpopulárnější kryptoměny odepsaly do dvou procent.

Zveřejněný zápis z posledního zasedání americké centrální banky mnoho překvapení nepřinesl, a neodrazil se proto výrazně ani na cenách akcií. Členové měnového výboru Fedu zdůraznili, že rizikovým faktorem pro vývoj ekonomiky je v současnosti obchod, naznačili nicméně, že lze vbrzku očekávat další zvýšení základní úrokové sazby.

Dění na trzích bylo ve středu ovlivňováno také novinkami z okolí bývalých spolupracovníků amerického prezidenta. Bývalý šéf jeho kampaně Paul Manafort byl již v úterý večer shledán vinným z osmi trestných činů včetně daňových a bývalý Trumpův právník Michael Cohen uvedl, že na přímý pokyn Donalda Trumpa porušoval pravidla financování volební kampaně.

"Není jisté, zda problémy s bývalými spolupracovníky Donalda Trumpa budou trh zajímat. Vedle jiných témat, která investoři řeší, to zatím není silný faktor pro ceny aktiv," uvedl Bruce McCain, stratég z Key Private Bank.

Trh podporovaly solidní hospodářské výsledky některých významných maloobchodníků, například Lowe's (+5,80 %) nebo Target (+3,21 %).

Dolar dále ztrácel, oslabovalo ho napětí na americké politické scéně. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, po 22.00 SELČ ztratil 0,2 % a klesl na 95,08 bodu. Euro k dolaru přidalo 0,25 % na 1,1599 USD. K japonskému jenu si dolar připsal 0,27 % na 110,55 JPY.

Euro před zveřejněním zápisu z jednání americké centrální banky a zahájením očekávaných obchodních rozhovorů Číny s USA posilovalo, pomáhala mu i nervozita v politickém okolí Donalda Trumpa. Jednotná evropská měna tak zpevňovala již šestý den za sebou. V průběhu obchodování se vyšplhala až na své téměř dvoutýdenní maximum.

V týdnu dolar zaznamenal prudký propad po kritice zvyšování základní úrokové sazby Fedu ze strany amerického prezidenta.

Ropa přidávala během dne okolo 3 % díky nečekaně velkému propadu zásob ve Spojených státech a obavám z nižších dodávek z Íránu. Severomořská ropa Brent se tak obchodovala nejvýše za dva týdny.

Americké zásoby ropy se podle amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) minulý týden snížily o 5,8 milionu barelů. Je to nejprudší propad za poslední čtyři týdny. Analytici oslovení agenturou Reuters odhadovali pokles jen o 1,5 milionu barelů.

Za vyšší cenou ropy stojí také pokles hodnoty dolaru. Ten klesá po pondělní kritice politiky americké centrální banky ze strany amerického prezidenta. Tomu se nelíbí, že Fed zdražuje peníze prostřednictvím zvyšování základní úrokové sazby. Slabší dolar ropu zlevňuje zájemcům, kteří používají jinou měnu.

Cenu ropy podporuje i vyhlídka na výpadek dodávek z Íránu, třetího největšího producenta v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), v důsledku amerických sankcí. Írán ve středu pohrozil, že pokud jej USA napadnou, zasáhne americké a izraelské cíle.

Hlavní středeční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Lowe's (ve středu +5,80 %) v 2Q: Upravený zisk na akcii 2,07 USD (odhad: 2,02 USD), tržby 20,9 miliardy USD (odhad: 20,78 miliardy USD).
  • Výsledky Target (ve středu +3,21 %) v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,47 USD (odhad: 1,4 USD), tržby 17,55 miliardy USD (odhad: 17,23 miliardy USD).
  • Výsledky Analog Devices (ve středu +2,09 %) v 3QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,53 USD (odhad: 1,46 USD), tržby 1,57 miliardy USD (odhad: 1,55 miliardy USD).
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat