Americké akciové indexy ve středu ztratily, nepomohl jim ani silný růst akcií Applu
Americké akcie po oznámeném rozhodnutí centrální banky ponechat základní úrokovou sazbu beze změny krátce posílily, ale vzápětí své zisky smazaly. Banka totiž uvedla, že očekává pokračování růstu inflace, a naznačila, že by proto v budoucnu mohla přistoupit k dalšímu navyšování sazeb. Obavy investorů také budí zhoršující se obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Čínou. Na devizových trzích zpevňoval dolar.

Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 0,72 % na 23 924,98 bodu, širší index S&P 500 klesl také o 0,72 % na 2 635,67 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,42 % na 7 100,90 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,91 % na 15,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,98 %.
"Řekl bych, že trh vydechl úlevou, protože nedošlo k nečekanému navýšení sazeb," řekl agentuře Reuters analytik Randy Frederick z americké banky Charles Schwab. Následnou korekci cen akcií vysvětluje jeho kolega Steven Violin ze společnosti F.L. Putnam Investment Management Company faktem, že trhy toto rozhodnutí Fedu v podstatě předvídaly.
Měnový výbor Fedu ponechal podle očekávání a navzdory rostoucí inflaci základní úrokovou sazbu bez změny v rozmezí 1,50-1,75 %. Banka nicméně zdůraznila, že v příštích 12 měsících očekává hodnotu inflace okolo dvou procent, což jí ponechává prostor k dalšímu zvyšování sazeb, které již také naznačila.
Obecně se v tomto roce počítá s dalšími dvěma navýšeními, první by mohlo přijít již v červnu. Poprvé letos Fed úroky zvyšoval v březnu. Podle některých expertů by právě kvůli růstu inflace mohlo v roce 2018 dojít dokonce ještě ke třem dalším navýšením.
Růst zaznamenaly po ohlášení čtvrtletních výsledků akcie technologické společnosti Apple (+4,42 %). Apple meziročně zvýšil čistý zisk o zhruba 25 % na 13,8 miliardy dolarů. Zároveň oznámil zvýšení dividendy a rozšíření programu zpětného odkupu vlastních akcií.
Na druhém konci spektra se nacházel majitel Snapchatu, firma Snap (-21,94 %). Společnost nenaplnila očekávání analytiků ohledně tržeb a počtu uživatelů.
Celkově středeční výsledky firem spíše stahovaly trh níže. Výsledková sezóna za první kvartál zatím jako celek vyznívá úspěšně, pokud jde o zisky a tržby ve vztahu k očekáváním trhu, výhledy firem a detailnější statistiky ale nezřídka vedou k negativním reakcím investorů na oznámená čísla. "Zdá se, že obchodníci lepší než analytiky předpokládané údaje očekávali," poznamenal k tomu Willie Delwiche, stratég ze společnosti Baird.
zdroj: Bespoke Investment Group
Na devizových trzích se dařilo dolaru. Pomohl mu výhled na další zvyšování úrokové sazby ve Spojených státech. Okolo 22.00 SELČ přidával dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, zhruba 0,4 % na 92,61 bodu. Euro na dolar ztrácelo také asi 0,4 % na 1,1941 USD. Trhy podle agentury Reuters promítají do kurzů ještě očekávaný dvojí nárůst základní úrokové sazby ve Spojených státech v letošním roce.
V posledních týdnech oslabuje k dolaru euro. Poškozuje ho rostoucí nejistota ohledně toho, kdy přistoupí Evropská centrální banka k normalizaci své měnové politiky. ECB udržuje mimořádně nízké úrokové sazby a masivně nakupuje dluhopisy, aby stimulovala ekonomiku eurozóny. Stále se jí ale nedaří dostat inflaci v eurozóně těsně pod dvě procenta, jak si vytkla za cíl.
Ceny ropy opět klesaly. Dolů je tlačila zpráva o překvapivě silném růstu zásob suroviny ve Spojených státech. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) oznámil, že zásoby ropy ve Spojených státech se minulý týden zvýšily o 6,2 milionu barelů. Analytici přitom předpovídali nárůst o pouhých 739 000 barelů.
V pondělí úřad uvedl, že těžba ropy ve Spojených státech v únoru vzrostla o 260 000 barelů denně na rekordních 10,26 milionu barelů. Stoupající produkce v USA podkopává snahu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a několika dalších těžařských států podpořit ceny suroviny omezením dodávek na trh.
K poklesu cen přispívá rovněž stoupající vývoz ropy z Íránu. Ten v dubnu podle vládních údajů dosáhl 2,6 milionu barelů denně, tedy nejvyšší úrovně od dohody z roku 2015, která omezuje protiíránské sankce výměnou za zpomalení tempa íránského jaderného programu. Americký prezident Donald Trump však nyní zvažuje obnovení sankcí, což by podle analytiků mohlo vést k růstu cen ropy. Trump by měl rozhodnutí ohledně sankcí učinit do 12. května.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Americká centrální banka na svém květnovém zasedání podle očekávání ponechala měnovou politiku beze změny, základní úroková sazba tak zůstala v pásmu 1,50-1,75 %. V březnu Fed základní sazbu posunul výše z rozpětí 1,25-1,50 %.
- Americký výrobce nákladních vozů s alternativním pohonem Nikola Motor podal patentovou žalobu na producenta elektromobilů Tesla (ve středu +0,41 %). Tvrdí, že společnost Tesla ve svém modelu Semi okopírovala několik jeho patentově chráněných designových prvků, a požaduje odškodné přes dvě miliardy dolarů. Informoval o tom list Automobilwoche.
- Generální ředitel americké společnosti Xerox (ve středu -9,01 %) Jeff Jacobson a šest z deseti dalších členů správní rady odstoupí. Firma v úterý oznámila, že jejich odchod má urovnat spor s některými akcionáři, kteří se stavějí proti navrhované dohodě s japonskou firmou Fujifilm Holdings za 6,1 miliardy USD, a podali proti ní žalobu k soudu.
- Vítězem nabídky na převzetí prakticky veškerého majetku zkrachovalé společnosti The Weinstein Company je soukromá investiční firma Lantern Capital. Filmové a televizní studio bylo nuceno podat návrh na konkurz poté, co byl jeho spoluzakladatel a bývalý šéf Harvey Weinstein obviněn z mnoha případů sexuálního obtěžování či násilí. Podmínky dohody nebyly zveřejněny, uvedla agentura Reuters.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 27. dubna po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 2,5 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v dubnu vytvořili 204 000 pracovních míst. Ve středu to oznámila organizace ADP. Analytici v průměru odhadovali, že vznikne 200 000 pracovních příležitostí. V březnu vzniklo 228 000 pracovních míst.
- ISM index aktivity pro oblast New Yorku v dubnu stoupl na 64,3 bodu (březen: 54 bodů).
- BMO Capital zvýšila cílovou cenu akcií Apple (ve středu +4,42 %) na 171 ze 166 USD.
Výsledková sezóna
-
Zisk amerického vydavatele platebních karet MasterCard (ve středu +3,09 %) překonal v prvním čtvrtletí očekávání.
Díky vyšším výdajům spotřebitelů meziročně stoupl na 1,49 miliardy dolarů z 1,08 miliardy. Tržby se zvýšily o 31 % na 3,58 miliardy dolarů, uvedla ve svém středečním sdělení firma, která je druhým největším vydavatelem kreditních karet na světě po konkurentovi Visa.
- Výsledky CVS Health (ve středu -3,03 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,48 USD (odhad: 1,41 USD), tržby 45,69 miliardy USD (odhad: 45,79 miliardy USD).
- Výsledky Estée Lauder Cos (ve středu -8,51 %) v 3QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,17 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 3,37 miliardy USD (odhad: 3,245 miliardy USD).
- Výsledky Yum! Brands (ve středu -7,43 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,9 USD (odhad: 0,68 USD), tržby 1,371 miliardy USD (odhad: 1,081 miliardy USD).
- Výsledky Exelon (ve středu +0,57 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,96 USD (odhad: 0,93 USD), tržby 9,69 miliardy USD (odhad: 9,33 miliardy USD).
- Výsledky Tesla (ve středečním after-marketu +0,6 %) v 1Q: Očištěná ztráta na akcii 3,35 USD (odhad: 3,58 USD), tržby 3,41 miliardy USD (odhad: 3,22 miliardy USD).
- Výsledky AIG (ve středečním after-marketu -6,3 %) v 1Q: Očištěný zisk na akcii 1,04 USD (odhad: 1,24 USD), tržby 11,73 miliardy USD.
- Výsledky Sprint (ve středečním after-marketu +0,2 %): Zisk na akcii 0,02 USD (odhad: -0,02 USD), tržby 8,10 miliardy USD (odhad: 8,09 miliardy USD).
- Výsledky Kraft Heinz (ve středečním after-marketu +3,9 %) v 1Q: Zisk na akcii 0,89 USD (odhad: 0,82 USD), tržby 6,30 miliardy USD (odhad: 6,28 miliardy USD).