Americké akciové trhy pokračují v novoroční krasojízdě, i ve středu indexy posunuly rekordy

Hlavní americké akciové indexy ve středu pokračovaly v růstu a usadily se nad psychologicky významnými hladinami. Prezident Donald Trump poslal silný vzkaz do Severní Koreje, možné rozvíření již tak napjaté geopolitické situace ovšem investory neodradilo od nákupů akcií.

Index Dow posílil o 0,40 % na 24 922,68 bodu, S&P 500 poprvé v historii uzavřel nad 2 700 body, konkrétně na 2 713,06 bodu (+0,64 %), a Nasdaq Composite se zvýšil o 0,84 % na 7 065,53 bodu. S výjimkou veřejných služeb a telekomunikačního sektoru posilovala všechna odvětví v čele s energetikou a technologiemi. Index volatility VIX klesl o 6,35 % na 9,15 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé dva bazické body na 2,4452 %. Cena bitcoinu se za uplynulých 24 hodin prakticky neposunula, ovšem ethereum přidalo přes 6 % a ripple posílil dokonce o 30 %.

"Trendy z roku 2017 prozatím pokračují. Aktuálně sledujeme opětovný příliv peněz do odvětví polovodičů," uvedl Adam Sarhan z 50 Park Investments.

Objevila se informace o možné bezpečnostní "mezeře" u procesorů od společnosti Intel (-3,39 %), která si vyžádá významné aktualizace u operačních systémů Linux a Microsoft Windows. Akcie AMD (+5,19 %) a NVIDIA (+6,58 %) v reakci na zprávu výrazně posilovaly.

Investoři si přečetli, ovšem nijak výrazně nereagovali na jeden z tweetů amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten vzkázal vůdci KLDR Kim Čong-unovi, že americký "nukleární knoflík" (ve skutečnosti nic tak jednoduchého neexistuje) je daleko větší a mocnější než ten severokorejský, a navíc funguje.

Ceny ropy pokračovaly v růstu a jsou nejvýše od poloviny roku 2015. Hlavním důvodem jsou nepokoje v Íránu a také příznivá data o vývoji ekonomiky Spojených států a Německa.

V Íránu se od poloviny minulého týdne konají protivládní demonstrace, při kterých lidé protestují proti špatnému stavu ekonomiky, zdražování potravin i proti vedení země. Podle obchodníků je dění v Íránu sice na trhu rozhodujícím faktorem, ale ve středu se do růstu cen promítla řada příznivých ekonomických dat, například rekordně nízká míra nezaměstnanosti v Německu na úrovni 5,5 % a růst zpracovatelského sektoru v USA, který je nejrychlejší za 13 let.

Někteří analytici ale poznamenávají, že k růstu cen hodně přispěly i výpadky dodávek v Severním moři a v Libyi. Protesty v Íránu také, ale ty dosud neměly na produkci žádný dopad. Ceny ropy by tak podle některých analytiků mohly v nejbližší době klesnout, zvláště v situaci, kdy těžba v USA dále stoupá.

Dolar na devizovém trhu posiloval. Pomáhala mu zejména příznivá statistika z USA. Investoři během dne čekali na zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky. Ten ukázal, že centrálním bankéřům dělá starost nízká inflace. Očekávají však, že nedávno schválená daňová reforma podpoří ekonomiku.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, v době závěru obchodování na burzách v USA přidával asi 0,4 % na 92,19 bodu. Dolar k euru dolar si připisoval 0,4 % na 1,2011 USD, k japonskému jenu pak 0,2 % na 112,45 JPY. Euro k jenu ale 0,2 % ztrácelo a nacházelo se na 135,07 JPY.

Výdaje v americkém stavebnictví vzrostly v listopadu o 0,8 % na nový rekord. Přispěl k tomu růst soukromých investic do bytových i nebytových projektů. Aktivita ve zpracovatelském sektoru v USA podle organizace ISM pak v prosinci rostla mnohem rychleji, než se čekalo.

Navzdory středečnímu oživení jsou investoři ve výhledu vývoje hodnoty dolaru skeptičtí. Upozorňují, že očekávaný další růst úroků v USA již trh do kurzu promítl. Loni dolar ke koši měn klesl o deset procent, což byl nejvýraznější propad za 14 let.

V dalších dnech se investoři zaměří mimo jiné na údaje o vývoji nezaměstnanosti v USA, které mají být zveřejněny v pátek. Zpráva by mohla naznačit, jak se budou dál vyvíjet úrokové sazby v USA.

Hlavní středeční události na amerických trzích

Zdroj:
CNBC, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
26. 1. 2021 17:00
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…