Americké akciové trhy pokračují v novoroční krasojízdě, i ve středu indexy posunuly rekordy
Hlavní americké akciové indexy ve středu pokračovaly v růstu a usadily se nad psychologicky významnými hladinami. Prezident Donald Trump poslal silný vzkaz do Severní Koreje, možné rozvíření již tak napjaté geopolitické situace ovšem investory neodradilo od nákupů akcií.

Index Dow posílil o 0,40 % na 24 922,68 bodu, S&P 500 poprvé v historii uzavřel nad 2 700 body, konkrétně na 2 713,06 bodu (+0,64 %), a Nasdaq Composite se zvýšil o 0,84 % na 7 065,53 bodu. S výjimkou veřejných služeb a telekomunikačního sektoru posilovala všechna odvětví v čele s energetikou a technologiemi. Index volatility VIX klesl o 6,35 % na 9,15 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé dva bazické body na 2,4452 %. Cena bitcoinu se za uplynulých 24 hodin prakticky neposunula, ovšem ethereum přidalo přes 6 % a ripple posílil dokonce o 30 %.
"Trendy z roku 2017 prozatím pokračují. Aktuálně sledujeme opětovný příliv peněz do odvětví polovodičů," uvedl Adam Sarhan z 50 Park Investments.
Objevila se informace o možné bezpečnostní "mezeře" u procesorů od společnosti Intel (-3,39 %), která si vyžádá významné aktualizace u operačních systémů Linux a Microsoft Windows. Akcie AMD (+5,19 %) a NVIDIA (+6,58 %) v reakci na zprávu výrazně posilovaly.
Investoři si přečetli, ovšem nijak výrazně nereagovali na jeden z tweetů amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten vzkázal vůdci KLDR Kim Čong-unovi, že americký "nukleární knoflík" (ve skutečnosti nic tak jednoduchého neexistuje) je daleko větší a mocnější než ten severokorejský, a navíc funguje.
North Korean Leader Kim Jong Un just stated that the “Nuclear Button is on his desk at all times.” Will someone from his depleted and food starved regime please inform him that I too have a Nuclear Button, but it is a much bigger & more powerful one than his, and my Button works!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 3. ledna 2018
Ceny ropy pokračovaly v růstu a jsou nejvýše od poloviny roku 2015. Hlavním důvodem jsou nepokoje v Íránu a také příznivá data o vývoji ekonomiky Spojených států a Německa.
V Íránu se od poloviny minulého týdne konají protivládní demonstrace, při kterých lidé protestují proti špatnému stavu ekonomiky, zdražování potravin i proti vedení země. Podle obchodníků je dění v Íránu sice na trhu rozhodujícím faktorem, ale ve středu se do růstu cen promítla řada příznivých ekonomických dat, například rekordně nízká míra nezaměstnanosti v Německu na úrovni 5,5 % a růst zpracovatelského sektoru v USA, který je nejrychlejší za 13 let.
Někteří analytici ale poznamenávají, že k růstu cen hodně přispěly i výpadky dodávek v Severním moři a v Libyi. Protesty v Íránu také, ale ty dosud neměly na produkci žádný dopad. Ceny ropy by tak podle některých analytiků mohly v nejbližší době klesnout, zvláště v situaci, kdy těžba v USA dále stoupá.
Dolar na devizovém trhu posiloval. Pomáhala mu zejména příznivá statistika z USA. Investoři během dne čekali na zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky. Ten ukázal, že centrálním bankéřům dělá starost nízká inflace. Očekávají však, že nedávno schválená daňová reforma podpoří ekonomiku.
Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, v době závěru obchodování na burzách v USA přidával asi 0,4 % na 92,19 bodu. Dolar k euru dolar si připisoval 0,4 % na 1,2011 USD, k japonskému jenu pak 0,2 % na 112,45 JPY. Euro k jenu ale 0,2 % ztrácelo a nacházelo se na 135,07 JPY.
Výdaje v americkém stavebnictví vzrostly v listopadu o 0,8 % na nový rekord. Přispěl k tomu růst soukromých investic do bytových i nebytových projektů. Aktivita ve zpracovatelském sektoru v USA podle organizace ISM pak v prosinci rostla mnohem rychleji, než se čekalo.
Navzdory středečnímu oživení jsou investoři ve výhledu vývoje hodnoty dolaru skeptičtí. Upozorňují, že očekávaný další růst úroků v USA již trh do kurzu promítl. Loni dolar ke koši měn klesl o deset procent, což byl nejvýraznější propad za 14 let.
V dalších dnech se investoři zaměří mimo jiné na údaje o vývoji nezaměstnanosti v USA, které mají být zveřejněny v pátek. Zpráva by mohla naznačit, jak se budou dál vyvíjet úrokové sazby v USA.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Představitelé americké centrální banky doufají, že nedávno schválená daňová reforma podpoří tamní ekonomiku. Nejsou ale jednotní v názoru na to, jak rychle bude letos nutné zvyšovat v USA úrokové sazby. Vyplývá to ze zápisu z prosincového zasedání FOMC.
- Spojené státy zablokovaly prodej americké společnosti MoneyGram International (ve středu -9,02 %) do rukou čínské firmy Ant Financial, a to kvůli obavám ohledně národní bezpečnosti. Ant Financial je divizí pro digitální platby největšího čínského internetového prodejce Alibaba. Za převzetí společnosti MoneyGram, která se zabývá převody peněz, měla zaplatit 1,2 miliardy dolarů.
- Hudební vydavatelství Wixen Music Publishing zažalovalo přední světovou službu pro streamovaní hudby Spotify. Tvrdí, že služba neoprávněně využívá tisíce písniček, a požaduje odškodné minimálně 1,6 miliardy dolarů.
-
Zpracovatelský sektor ve Spojených státech loni rostl nejrychleji za 13 let. Ukázal to index aktivity v tomto sektoru, který se v průměru zvýšil na 57,6 bodu. S odvoláním na údaje organizace ISM to ve středu uvedla agentura Bloomberg. Růst podpořily firemní investice, lepší stav globální ekonomiky a také stabilní výdaje amerických domácností. Růst by měl pokračovat i na začátku letošního roku.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 29. prosince po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 0,7 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Výdaje ve stavebnictví v listopadu meziměsíčně stouply o 0,8 % (odhad: +0,6 %, říjen: +1,4 %).
- Dominion Energy (ve středu -3,85 %) kupuje za 7,9 miliardy USD společnost Scana (+22,59 %).
- RBC Capital zvýšila doporučení na akcie IBM (ve středu +2,75 %) na "outperform" ze sector perform".
- Morgan Stanley zvýšila doporučení na akcie Oracle (ve středu +2,32 %) na "overweight" z "equal weight".
- Prodeje aut ve Spojených státech v prosinci dosáhly v celoročním přepočtu 17,9 milionu jednotek. Vyplývá to z údajů společnosti Autodata. V listopadu dosáhly anualizované prodeje 17,5 milionu jednotek, za prosinec čekali analytici stejný údaj. Meziročně klesly prodeje všech velkých automobilek s výjimkou Fordu.