Americký akciový trh se opět koupe v červené, za týden indexy ztratily okolo 6 %. Investoři hodnotí možné dopady obchodní války

Akciím ve Spojených státech se v závěru týdne nepodařilo setřást obavy z obchodní války vyvolané možným uvalením cel na dovoz čínského zboží do USA. Hlavní indexy tak zaznamenaly největší týdenní propad od ledna 2016. Úspěchem byl alespoň páteční vstup na burzu provozovatele webového úložiště Dropbox. Ze zisků se díky růstu cen ropy nadále těšily akcie energetických firem, dolar naopak oslaboval.

Index Dow v pátek klesl o 1,77 % a uzavřel na 23 533,20 bodu (uzavřel tak nejníže od listopadu), S&P 500 oslabil o 2,10 % na 2 588,26 bodu a Nasdaq Composite odepsal 2,43 % na 6 992,67 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,56 % na 24,87 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé dva bazické body na 2,81 %.

Spojené státy v pátek podaly u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost na Čínu kvůli podezření z krádeže amerického duševního vlastnictví. Stížnost přichází den poté, co prezident Donald Trump podepsal dekret, který by mohl vést k uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě až 60 miliard USD, a to rovněž kvůli údajným čínským krádežím amerického duševního vlastnictví. Čína obvinění odmítá a uvedla, že je připravena na odvetná opatření vůči dovozu z USA.

Akcie Dropboxu (+35,62 %) při své premiéře na burze přidávaly až 50 %, zájem o největší novou nabídku akcií technologické firmy za více než rok byl značný. Jinak ale výrazně převažovaly ztrátové tituly.

Cena severomořské ropy Brent se poprvé od konce ledna vrátila nad 70 USD za barel. Akcie energetických firem byly díky tomu největšími tahouny uplynulého týdne na akciových burzách, hluboký propad ale odvrátit nedokázaly. Za týden sestoupil Dow o 5,7 %, index S&P 500 o 5,95 % a Nasdaq Composite o 6,5 %.

"Obchodníci mají před víkendem obavy, a tak nakupují opce s expirací příští týden. Poklesy v tomto týdnu, ač hluboké, jsou ovšem výrazně klidnější než ty ze začátku února. Nejsme svědky ani zdaleka takové paniky," upozornil Patrick Kernan ze společnosti Cardinal Capital.

Ke zdražování ropy přispěla Saúdská Arábie, která se vyslovila pro delší omezování dodávek suroviny na trh. Za růstem cen ropy stojí rovněž zvýšené napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem. Od začátku týdne si Brent připsal okolo 6 %. To představuje jeho nejvýraznější týdenní nárůst od loňského července.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se předloni dohodla, že sníží těžbu o 1,2 milionu barelů denně. K ujednání se připojily i některé další významné těžařské země v čele s Ruskem, které slíbily produkci omezit o dalších 558 000 barelů denně. Dohoda je prozatím sjednána do konce letošního roku. Saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih nicméně v rozhovoru s agenturou Reuters uvedl, že spolupráce při omezování dodávek ropy na trh bude zapotřebí také v příštím roce.

Na devizových trzích v pátek v reakci na obavy z možné obchodní války ztrácel dolar. Ocitl se poblíž měsíčního minima. Napětí ohledně příští globální obchodní politiky naopak pomáhá japonskému jenu a švýcarskému franku. Kolem 21.00 SEČ dolar na japonský jen ztrácel 0,6 % na 104,68 JPY. Ke švýcarskému franku oslaboval o 0,2 % na 0,9469 CHF. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu odepisoval 0,5 % na 89,02 bodu. Za týden přišel o 0,9 %.

Hlavní páteční události na amerických trzích

Hlavní události týdne na amerických trzích

 • Britský úřad pro ochranu dat vyšetřuje, zda sociální síť Facebook dostatečně rázně odpověděla na zprávy, že politická konzultační firma Cambridge Analytica nečestně získala informace o jejích uživatelích. Zpráva přichází krátce poté, co se v médiích objevily spekulace, že šéf pro bezpečnost Facebooku Alex Stamos odchází kvůli internímu sporu o to, jak by sociální síť měla reagovat na šíření dezinformací a nepravd.
 • Obchodní válka mezi Čínou a Spojenými státy nebude mít žádného vítěze a Čína tuto obchodní válku nechce a doufá, že se podaří spory urovnat. Na závěr plenárního zasedání čínského parlamentu to v úterý prohlásil premiér Li Kche-čchiang, k případným odvetným opatřením se však nevyjádřil. Li také slíbil, že Čína se více otevře dovozu a investicím a plně zpřístupní zpracovatelský průmysl zahraničním konkurentům.
 • Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies musí podle soudního rozhodnutí přerušit své aktivity v Egyptě. Soud v Káhiře tak vyhověl stížnosti skupiny taxikářů, podle níž řidiči Uberu používají automobily, které nemají povolení ke komerčnímu využití. Informovala o tom agentura DPA.
 • Stifel Nicolaus snížila doporučení na akcie Oracle na "hold" z "buy".
 • Americká centrální banka na svém březnovém zasedání podle očekávání posunula základní úrokovou sazbu do pásma 1,50-1,75 %. Zároveň vydala novou makroekonomickou prognózu. V lednu Fed základní úrokovou sazbu ponechal v pásmu 1,25-1,50 %, kam ji v prosinci posunul z rozpětí 1,00-1,25 %.
 • Vláda Spojených států do konce dubna rozhodne, které země budou vyňaty z nových cel na dovoz oceli a hliníku do USA. Uvedl to ve středu americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer. Cla ve výši 25 % na dovoz oceli a 10 % na dovoz hliníku mají vstoupit v platnost již v pátek. Podle obchodního zmocněnce je však některé země po dobu jednání o získání výjimky nebudou muset platit.
 • Akcionáři amerického výrobce elektromobilů Tesla schválili nový systém odměňování generálního ředitele Elona Muska pro příštích deset let. Musk po tuto dobu nebude dostávat stálou mzdu, bude mít ale nárok na odměny v akciích v případě splnění stanovených cílů. Podle agentury DPA by tak mohl získat přes 50 miliard dolarů.
 • Americká počítačová společnost Salesforce.com koupí výrobce softwaru MuleSoft za zhruba 6,5 miliardy USD včetně dluhu. Společnosti to oznámily v noci na středu. Pro Salesforce, která se zaměřuje na technologii cloud, je to zatím největší akvizice.
 • Americký internetový prodejce Amazon.com v úterý překonal poprvé v tržní kapitalizaci Alphabet, mateřskou firmu Googlu, a stal se tak druhou nejhodnotnější veřejně obchodovanou firmou ve Spojených státech.
 • Itálie, Jižní Korea, Španělsko, Turecko a Británie prodávají na trhu USA válcované dráty z uhlíkové a legované oceli se subvencemi a za dumpingové ceny. Vyplývá to ze zjištění amerického ministerstva obchodu. Pokud americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC) zjistí, že tento dovoz poškozuje domácí výrobce, ministerstvo na něj může uvalit clo ve výši až 147,63 % na období pěti let. ITC se má k věci vyjádřit počátkem května.
 • Prodeje starších domů ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 3 % na celoročně přepočítané tempo 5,54 milionu jednotek. Čekal se růst o 0,5 % na 5,4 milionu jednotek. V lednu prodeje o 3,2 % klesly a dosáhly celoročně přepočítaného tempa 5,38 milionu jednotek.
 • Deficit bilance běžného účtu Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí stoupl na 128,2 miliardy USD (odhad: -125 miliard USD, 3Q2017: -101,5 miliardy USD).
 • Zásoby ropy na území Spojených států se v minulém týdnu snížily o 2,622 milionu barelů. Vyplývá to ze zprávy amerického Úřad pro energetické informace (EIA). Čekalo se, že zásoby naopak stoupnou o 2,556 milionu barelů po růstu o 5,022 milionu barelů v předchozím týdnu.
 • Nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti bylo v posledním týdnu v USA mírně více, než se čekalo. Index cen domů vzrostl více, stejně jako předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Obdobný index za sektor služeb naopak zaostal za očekáváním.
 • Velká obchodní nerovnováha, která je jádrem potenciální obchodní války, existuje z převážné části kvůli elektrickým výrobkům a technologiím, největším položkám dovozu do USA z Číny. Příklad Applu ukazuje, že velká část této nerovnováhy je způsobena dovozem amerických značkových produktů, z nichž mnoho má díly dodané z celého světa, ale montují se v Číně.
 • Americký prezident Donald Trump podepsal dekret, který by mohl vést k uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě 60 miliard dolarů.
 • Zástupci EU a USA vedli jednání o vynětí EU z nových cel, která začnou platit 23. března. Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer oznámil, že EU bude spolu s několika dalšími zeměmi prozatím od nových cel osvobozena. Dočasné osvobození od cel se podle agentury DPA kromě EU týká rovněž Argentiny, Brazílie, Austrálie a Jižní Koreje.
 • O akcie společnosti Dropbox byl v rámci IPO zájem. Firma upsala 36 milionů akcií v průměru za 21 USD za kus. Firma čekala rozpětí 18-20 USD. Půjde o největší vstup na burzu od úpisu akcií společnosti Snap. Firma byla v rámci IPO oceněna na více než 8 miliard USD.
 • Americká společnost Apple vyvíjí vlastní microLED obrazovky využívající elektroluminiscenční diody, které se mají stát nástupci současných OLED a LCD obrazovek. V pondělí to uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje, podle kterých již firma vyrobila menší počet obrazovek pro testování. Firma se ke zprávě odmítla vyjádřit.
 • Bývalý šéf amerického výrobce čipů Qualcomm Paul Jacobs nebude znovu nominován na pozici výkonného předsedy správní rady společnosti. V pondělí to uvedl server finanční televize CNBC. Důvodem je údajně Paulova snaha o vytvoření nabídky na převzetí Qualcommu, o které média informovaly v minulém týdnu.
 • Cowen & Co snížila cílovou cenu akcií Tiffany & Co na 110 ze 125 USD.

Výsledková sezóna

 • Výsledky FedEx v 3QFY2018: Upravený zisk na akcii 3,72 USD (odhad: 3,11 USD), tržby 16,5 miliardy USD (odhad: 16,2 miliardy USD).
 • Výsledky General Mills v 3QFY2018: Upravený zisk na akcii 0,79 USD (odhad: 0,78 USD), tržby 3,88 miliardy USD (odhad: 3,87 miliardy USD).
 • Výsledky Guess ve 4Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,62 USD (odhad: 0,54 USD), tržby 792 milionů USD (odhad: 756 milionů USD). Akcie ve čtvrtek +28,29 %.
 • Výsledky Nike ve 3FQ: Čistá ztráta na akcii 0,57 USD, očištěný zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,52 USD), tržby 8,98 miliardy USD (odhad: 8,83 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +6 %.
 • Výsledky Micron Technology ve 2FQ: Čistý zisk na akcii 2,67 USD, očištěný zisk na akcii 2,82 USD (odhad: 2,76 USD), tržby 7,35 miliardy USD (odhad: 7,23 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -3 %.
Zdroj:
CNBC, ČTK
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat