Burzovní kalendář 11. 11. - 15. 11. 2013

Projevy guvernérů Fedu včetně Bena Bernankeho budou v novém týdnu pro investory důležité především proto, že americká centrální banka dostala ke zvážení sérii velice silných makrodat. Ta na trh budou proudit také z Evropy. Na pražské burze pokračuje výsledková sezóna údaji od společností ČEZ a Philip Morris ČR.

Spojené státy

11/11 - 15/11 Výsledková sezóna (Wal-Mart Stores, News Corp, Macy's, Cisco Systems)

11/11 Den veteránů (státní svátek)

12/11 Index aktivity chicagského Fedu

14/11 Janet Yellenová v Senátu o stavu ekonomiky

14/11 Obchodní bilance

14/11 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

15/11 Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State)

15/11 Dovozní a vývozní ceny

15/11 Průmyslová výroba

15/11 Velkoobchodní tržby a zásoby

Americké akcie se v pátek vrátily k růstu a index Dow vystoupil na nový rekord. Akciím pomohly nečekaně dobré zprávy z amerického trhu práce, které podpořily názory, že je největší světová ekonomika v lepší kondici, než se myslelo. Za celý týden si index Dow připsal 0,94 %, S&P 500 přidal 0,51 %, jen technologický Nasdaq mírně ztratil (-0,07 %).

Říjnová čísla z amerického trhu práce vyvrátila domněnky, že přerušení činnosti vlády na začátku měsíce zasáhlo zaměstnanost Američanů. Ekonomika vytvořila v říjnu přes dvě stě tisíc nových pracovních míst, přestože se očekávalo jen 120 tisíc. I údaje za předchozí měsíce byly revidovány výše. Míra participace však nadále klesá - v říjnu byla nejhorší od března 1978, což naznačuje, že trh práce rozhodně není z nejhoršího venku.

"Je to impozantní číslo, tváří v tvář částečnému uzavření úřadů a fundamentální slabosti americké ekonomiky," uvedl ke zprávě o nezaměstnanosti analytik Richard Franulovich ze společnosti Westpac. "K prosincovému omezení měnové stimulace Fedu jsem se stavěl přezíravě, teď to ale vypadá jako možnost."

Podobné smíšené pocity vyvolal i odhad HDP za třetí kvartál zveřejněný ve čtvrtek. Analytici počítali s tím, že se tempo ekonomického růstu ve třetím čtvrtletí zpomalilo na 2 % z 2,5 % ve druhém kvartálu, HDP však vyskočil o 2,8 %. Na jeho růstu však měl významný podíl růst podnikových zásob, nikoli osobní spotřeba, která naopak mírně zvolnila oproti předchozím třem měsícům.

"Nejbližší silný support na grafu indexu S&P 500 je na zářijových maximech v zóně 1 730 bodů, další pak na 1 700 a 1 680 bodech. Rezistence zůstává na hladině 1 770 až 1 775 bodů," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Wall Street má za sebou napjatě očekávaný čtvrteční debut společnosti Twitter. Její akcie první den obchodování uzavřely se ziskem téměř 73 %, v pátek již ale v růstu nepokračovaly a nakonec odepsaly 7,2 % na 41,65 USD. Stále jsou ale vysoko nad emisní cenou 26 USD.

Další důležité události uplynulého týdne si připomeňte zde: Americké akcie se v pátek vrátily na rekordní úrovně, za týden mírně ztratil pouze Nasdaq

Druhý listopadový týden bude na výsledky firem z indexu S&P 500 velice chudý, čísla zveřejňuje jen devět společností, například Wal-Mart (odhady analytiků ZDE). Trh vstoupil do pro akcie historicky nejpříznivějšího tříměsíčního období (listopad, prosinec, leden). "Pokud cena překoná nejbližší rezistenci 1 770 až 1 775, do konce roku by ještě mělo být možné využít růstového trendu. V lednu se opět začne projednávat odsunutý problém navýšení dluhového stropu, takže rázem bude po klidu!" míní Košťál.

Nový týden zahájí americké trhy pondělním státním svátkem, kdy jsou ale trhy v provozu. Z makrodat budou sledované například úterní index aktivity chicagského Fedu a čtvrteční počet žádostí o podporu a obchodní bilance. Nejdůležitějším zveřejňovaným číslem je v pátek průmyslová výroba, u níž se očekává meziměsíční růst o 0,2 %.

Podle ankety agentury Bloomberg mezi ekonomy očekává trh pokračování kvantitativního uvolňování do března 2014 v nezměněné podobě. Oči investorů budou v týdnu upřeny na několik guvernérů Fedu včetně Bena Bernankeho, kteří mají naplánované své projevy (v úterý Richard Fisher, Narayana Kocherlakota a Dennis Lockhart, ve středu sám Bernanke, ve čtvrtek Charles Plosser).

Možná nejsledovanější bude úterní vystoupení Janet Yellenové, Bernankeho zástupkyně i nominované nástupkyně, před bankovním výborem Senátu. Její názor na vývoj ekonomiky a nastavení měnové politiky budou investory velice zajímat, ačkoli se pravděpodobná budoucí šéfka Fedu bude nejspíše snažit být co nejméně konkrétní. Od politiků se očekává její potvrzení ve funkci od února 2014.

Růst cen akcií během pátku 8. listopadu odporoval dění v posledních týdnech, kdy spíše špatné zprávy a víra v pokračování kvantitativního uvolňování pomáhaly akciím v posilování. Indexy přidaly přes procento, ačkoli makrodata byla dobrá. "Postupně se pravděpodobně vrátíme k sentimentu, který převládal v srpnu. Tehdy se věřilo, že Fed omezí QE, protože je na tom ekonomika lépe. Zkrátka se více věřilo ve fundamenty," uvedl Art Hogan, stratég z Lazard Capital Markets. Ve světle uvolnění měnové politiky ze strany ECB bude jakákoli zmínka o možném exitu Fedu pomáhat v posilování americkému dolaru.

Index Dow sice v pátek zakončil na novém rekordu a S&P 500 se drží poblíž maxim, index menších firem Russell 2000 a Nasdaq ze svých letošních vrcholů ustoupily. Podle Davida Bianca, akciového stratéga z Deutsche Bank, to může naznačovat, že trh čeká přece jen o něco hlubší pokles. "Cílovou cenu indexu S&P 500 pro závěr roku ponechávám na 1 750. Podle mě se tedy trh bude vyvíjet do strany. Pokud se trh podívá 1 800, bude se cena vracet k současným úrovním," míní Bianco.

To tu nebylo od roku 1995: Akciová rally je letos všeobjímající
Růst cen akcií, který trvá téměř pět let, kritizuje řada zkušených investorů. Není jim po chuti, jak významnou měrou k rally přispěla uvolněná měnová politika centrálních bank v čele s tou americkou. Letošní růst je pak nejrobustnější za posledních 18 let.
Faber, kterého neznáte, varuje: Letošní rok je poslední dárek investorům
Americké akcie jsou nyní na základě cen a zisků dražší než některé jiné světové trhy. Ačkoli nemusejí být rovnou v bublině, jejich ocenění v každém případě znamená riziko pro zhodnocení v příštích 3 až 10 letech.
Všechno je jinak: Spustí kvantitativní uvolňování místo inflace deflaci?
Od spuštění kvantitativního uvolňování Fedu ekonomové ze všech koutů světa vyhrožují inflací. Jsou ale i tací, kteří přemítají nad tím, zda Fed svou uvolněnou politikou nakonec nevyvolá místo inflace deflaci.

Evropa

11/11 - 15/11 Výsledková sezóna (E.ON, Intesa Sanpaolo, KBC Groep, UniCredit, Vodafone)

11/11 Itálie - průmyslová výroba

12/11 Německo, Itálie, Spojené království - index spotřebitelských cen

13/11 Spojené království - situace na trhu práce

13/11 Eurozóna - průmyslová výroba

14/11 Evropská unie a jednotlivé země - HDP za 3Q2013

14/11 Francie - index spotřebitelských cen

14/11 Spojené království - maloobchodní tržby

15/11 Eurozóna - index spotřebitelských cen

Index DJ EuroStoxx 50 za uplynulý týden ztratil 0,56 %, německý DAX naopak posílil o 0,78 %. V mírném záporu zakončily také britské i francouzské akcie.

Zprávou týdne bylo snížení sazeb ze strany ECB. Evropská centrální banka nečekaně přistoupila ke snížení hlavní i zápůjční úrokové sazby o 0,25 %. Depozitní sice ponechala na 0 %, ale Mario Draghi na tiskové konferenci, kterou jsme sledovali on-line, znovu zdůraznil, že ECB je připravená a technicky schopná sazby dále snižovat. v reakci na zprávu ztrácelo euro v páru s dolarem.

Evropská komise snížila odhad růstu HDP pro eurozónu v roce 2014 na 1,1 % z původně očekávaných 1,2 %. Zároveň zvýšila odhad míry nezaměstnanosti na 12,2 % v roce 2014 z prvotního odhadu 12,1 % - v roce 2015 by však nezaměstnanost měla klesnout na 11,8 %.

Oživení zpracovatelského sektoru v eurozóně zůstává křehké a skromné. Index nákupních manažerů za říjen dopadl v souladu s předběžnými odhady na 51,3 bodu ze zářijových 51,1 bodu. Zpracovatelský sektor v Irsku vyskočil na 30měsíční maximum 54,9 bodu, Rakousko se dostalo na 28měsíční maximum 52,7 bodu a Španělsko a Německo vykázaly nejlepší výsledky za poslední 2 měsíce (50,9 bodu a 51,7 bodu v Německu). Na dvouměsíční minimum naopak spadlo Nizozemsko (54,4 bodu), tříměsíčního dna se dotkla Itálie (50,7 bodu) a Řecko (47,3 bodu) a Francie, která ani nesplnila předběžné odhady, vykázala jen mírné zlepšení na 49,1 bodu, což představuje čtyřměsíční minimum.

Události uplynulého týdne na evropských trzích si připomeňte zde: Evropské akcie v pátek v průměru mírně ztratily, do záporu se propadly i za celý týden

V novém týdnu bude zveřejněn vývoj HDP celé eurozóny a Evropské unie ve třetím kvartálu. Mírný růst má podle odhadů vydržet v Německu i Francii, celkově by eurozóna měla mezikvartálně přidat 0,1 %, meziročně by ale měla stále ztrácet 0,3 %. Sledované budou také německá inflace (odhad: +1,2 % meziročně) a data z britského trhu práce (nezaměstnanost by měla stagnovat na 7,7 %).

Jaká data doporučuje v týdnu sledovat analytik Ľuboš Mokráš z České spořitelny?

Těžiště výsledkové sezóny se z USA v týdnu přesune do Evropy. Své kvartální výsledky zveřejní důležité energetické společnosti jako RWE a E.ON, z bankovního sektoru zaujme například KBC Groep, matka ČSOB.

Russ Koesterich, hlavní investiční stratég společnosti BlackRock, tvrdí, že jsou nyní americké akcie na svém maximu. Podle něj jsou nyní atraktivnější akcie v Evropě a Japonsku, protože valuace amerických cenných papírů vyhnala nahoru uvolněná monetární politika Fedu a mírný ekonomický 2% růst je nedokáže dostatečně obhájit. Naproti tomu oživování ekonomiky v Evropě a vynoření Japonska z táhlé deflace představují značné příležitosti pro rychlý růst.

"V Evropě se dívejte po velkých firmách, jejichž zisky táhne export, ale jejich valuace byly poškozeny jen proto, že tyto společnosti sídlí ve Španělsku, Itálii nebo Německu," říká Koesterich. "I Spojené království nyní vykazuje mnohem silnější oživení, než kdokoli čekal."

Evropa se stává atraktivní díky konci dlouhé recese, z níž se eurozóna ve druhém kvartálu 0,3% růstem HDP dostala. Podle všeobecně přijímaného názoru už v regionu krize nepanuje a investoři na to reagují pozitivně – na evropské akciové trhy v posledním zářijovém týdnu přiteklo ze Spojených států rekordních 5 miliard dolarů (podle Bank of America Merrill Lynch a EPFR Global).

Asie

11/11 Japonsko - obchodní bilance

12/11 Indie - index spotřebitelských cen a průmyslová výroba

14/11 Japonsko - HDP za 3Q2013 a průmyslová výroba za září

Nevíte, kam poslat své peníze? Americké akcie jsou drahé, přesuňte se do Evropy a Japonska
Americké akcie si užívají nejlepší rok od poloviny devadesátých let a ať už se tento trend překlopí do roku 2014, nebo ne, jedna věc je jasná – americké akcie jsou nyní velice drahé.
Vánoční šílenství může podpořit akcie výrobců spotřebního a luxusního zboží
S blížícími se Vánocemi se bude měnit nákupní chování lidí. To ovlivní i akciový trh. Podle makléře Lubomíra Nowaka ze společnosti Cyrrus se nyní vyplatí vsadit na některé akcie výrobců spotřebního a luxusního zboží.
Úpadek Západu?
Při pohledu na extrémně nízké sazby a pumpování likvidity do ekonomiky centrálními bankami musí člověk přemýšlet nad tím, zda to vše nakonec nevyústí v silnou inflaci. V historii najdeme mnoho situací, kdy překotný tisk nových peněz skončil hyperinflací. Proč by to tentokrát mělo skončit jinak?

Česká republika

11/11 Index spotřebitelských cen

12/11 ČEZ - hospodářské výsledky za 3Q2013

12/11 Běžný účet

14/11 HDP za 3Q2013

15/11 Philip Morris ČR - hospodářské výsledky za 3Q2013

15/11 Index cen výrobců

15/11 Index dovozních a vývozních cen

Index PX za uplynulý týden přidal 0,45 %. Nejvíce propadly opět akcie mediální společnosti CME, které přišly tentokrát o čtvrtinu hodnoty. Naopak největší růst zaznamenaly akcie ČEZ.

"Začátek listopadu byl pod očekávanou taktovkou centrálních bank a amerických makroekonomických dat. Domácí ČNB překvapivě spustila měnovou intervenci s cílem udržet kurz koruny k euru na 27 Kč hranici. Lepší data z ekonomiky vzbuzují opětovné úvahy o potenciálu snižování expanzivní politiky americké centrální banky Fed, což je negativní impulz pro trhy," popsal situaci na finančním trhu hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byla opět CME, která přišla o 24,7 % na 43,90 Kč. Firma byla nadále tažena do záporných hodnot kvůli dříve vydaným slabým číslům a spekulacím trhu nad dalším navýšením kapitálu ze strany majoritního vlastníka za nižší ceny, než jsou aktuální ceny na trhu.

Naopak největší růst zaznamenaly akcie ČEZ, které přidaly 4,8 % na 567 Kč. U elektrárenské společnosti je podle Vaníčka patrný obnovený zahraniční zájem. Investoři prý kladně přijímají pokračující snahu EU na podporu trhu s emisními povolenkami.

V týdnu zveřejnily hospodářské výsledky společnosti Fortuna, Telefónica C.R., jejíž mateřská společnost, španělská Telefónica, zároveň definitivně potvrdila prodej české divize společnosti PPF, NWR a Komerční banka.

Čísla od Telefóniky C.R. byla celkově neutrální. Hlavní událostí úterka bylo potvrzení prodeje firmy společnosti PPF, která za 305,6 Kč za akcii převezme 65,9% podíl v české Telefónice od její španělské matky. Titul za týden ztratil přes 4 %. Na chystanou transakci jsme se zeptali Petra Bártka z České spořitelny:

Ve středu zveřejnila čísla uhelná NWR. Data byla lepší, než se čekalo, firma nadále dodržuje plán úspor. S tím ale souvisí i nejistota v OKD, jejíž zaměstnanci v referendu odhlasovali, že pokud nedojde k dohodě na kolektivní smlouvě, vstoupí horníci do stávky. Za týden akcie NWR ztratily 2,2 %.

Ve čtvrtek zveřejnila solidní čísla Komerční banka, která oznámila čistý zisk 3,25 miliardy Kč nad odhady (3,13 miliardy Kč). "I provozní zisk jsme hodnotili jako solidní, oceňujeme stabilizaci úrokové marže," potvrzuje Vaníček. Titul ale v pátek zasáhly výprodeje, takže týden zakončil o téměř 3 % slabší.

Fortuna pak překvapila pozitivně na všech úrovních (EBITDA 5,2 milionu Kč (+62 % meziročně). Titul zakončil týden na 116,7 Kč (+4,3 %).

V pátek Unipetrol oznámil, že kupuje podíl společnosti Shell v České rafinérské. Za 16,335% podíl zaplatí 27,2 milionu USD (implikovaná hodnota celé České rafinérské 3,4 miliardy Kč), obchod bude financovat z vlastních zdrojů. Podíl Unipetrolu se tímto krokem zvýší na 67,555 % (51,22 % + 16,335 %) a dosáhne kvalifikované většiny.

Česká národní banka na svém čtvrtečním zasedání nečekaně rozhodla o intervencích proti koruně. Chce ji udržet na 27 EUR/CZK. Analytici se shodují, že opatření vyvolá růst cen benzínu, elektroniky a dalšího dováženého zboží.

Hlavní přínos devizových intervencí vidí Česká národní banka v udržení a tvorbě nových pracovních míst a zabránění ztrátám u hrubého domácího produktu, které by byly mnohem větší v případě deflace. Novinářům to v pátek řekl viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. "Vždy je mnohem efektivnější udělat preventivní krok a nečekat, až deflace nastane. V okamžiku, kdy vstoupíte do deflace, dostat se z ní přináší mnohem větší náklady pro reálnou ekonomiku," uvedl.

Podle Tomšíka mají intervence být impulzem pro občany, aby dále neodkládali spotřebu. "Očekáváme, že se intervence promítne do spotřebitelských cen. A tento impulz chápeme, že je právě pro spotřebitele i investiční poptávku, aby lidé neodkládali spotřebu a začali spotřebovávat. Dalším dopadem je to, že dojde k zachování a tvorbě nových pracovních míst a že nedojde k poklesu HDP," uvedl Tomšík.

V druhém kompletním listopadovém týdnu bude na pražské burze pokračovat výsledková sezóna. V úterý zveřejní výsledky ČEZ. "Očekáváme provozní zisk EBITDA 15,9 miliardy Kč (-2 % meziročně). Od čísel očekáváme potvrzení výhledu či potenciál na jeho zvýšení. Velkou neznámou je riziko případných odpisů, které již byly naznačeny v předešlých výsledcích," nabízí výhled Vaníček.

"Celkově mohou být výsledky slabší, co se týče čistého zisku. Za rok 2013 by však ČEZ měl překonat svůj odhad zisku EBITDA, podle našich odhadů za prvních 9 měsíců již 80 % očekávaného EBITDA ČEZ vykáže. Překonat může i svůj výhled čistého zisku, ale to závisí na míře odpisů, kterou budou požadovat auditoři," doplňuje analytik z České spořitelny Petr Bártek.

V pátek oznámí částečná konsolidovaná data společnost Philip Morris ČR. "Očekáváme za samotný třetí kvartál lehké vylepšení propadů domácího a slovenského trhu z 1H2014. Neočekáváme výraznější dopad na titul," míní Vaníček. "Celkově čekáme ve 3Q2013 pokles tržeb a dodávek v ČR. Tržby by měly klesnout o 4,3 % na 3,16 miliardy Kč. Dodávky do ČR by měly klesnout o 5,6 % kvůli vyšším cenám a slabšímu tabákovému trhu," odhaduje Josef Novotný z České spořitelny.

ČEZ a další: 3 investiční tipy na listopad
Americké akciové indexy na rekordech, výsledková sezóna na pražské burze vrcholí a ta v USA se chýlí ke konci. Na co nyní vsadit? Tři zajímavé listopadové investiční tipy nabízí Martin Urban, hlavní makléř brokerjetu ČS.
Výsledková sezóna na pražské burze: Odhady a realita
Jaké výsledky zveřejní firmy, jejichž akcie jsou obchodované na pražské burze? A jak dopadly ty, které už výsledky zveřejnily?
Paskov stále ve hře: Ministerstvo chce po NWR dopracovat studii řešení situace v OKD
Ministerstvo průmyslu a obchodu žádá po NWR, která vlastní těžební firmu OKD, aby dopracovala v říjnu předloženou studii řešení situace v podniku. Dopis ministerstvo NWR odeslalo v pátek, řekla v sobotu mluvčí ministerstva Jana Dronská. Podobu původního materiálu předloženého NWR kritizoval v Českém rozhlase Radiožurnálu premiér v demisi Jiří Rusnok.
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat