Burzovní kalendář (19. 10. - 23. 10. 2015)

Pokračující výsledková sezóna v USA a její začátek v Evropě včetně pražské burzy, zasedání ECB nebo předběžné indexy nákupních manažerů. Nejen na to se budou soustředit investoři v novém obchodním týdnu, který naváže na páteční růst na amerických burzách.

Ohlédnutí

Uplynulý týden byl o výsledkové sezóně v USA a makroekonomických datech. Hospodářské výsledky velkých amerických bank byly pro trh spíše zklamáním, výhledy jejich investičních a obchodních divizí jsou navíc nadále opatrné. Ekonomická data byla rovněž spíše slabší - eurozóna se vrátila do deflace a i některé údaje ze Spojených státu vyzněly negativně. Pravděpodobné odložení zvyšování úrokových sazeb v USA až na rok 2016 ovšem aktuálně opět krátkodobě podporuje ceny akcií.

Americké akcie tak za týden přidaly okolo procenta, evropské indexy zůstaly ovšem zhruba na nule a pražský index PX odepsal 1,06 %. Ceny ropy klesly zhruba o 5 % a zlato se odvážně vydalo nad hladinu 1 150 USD za trojskou unci.

Společnost NWR uvedla, že ve třetím čtvrtletí vytěžila 2,1 milionu tun uhlí a prodala 2 miliony tun. Podíl koksovatelného uhlí byl 53 %. Cena za koksovatelné uhlí byla 90 eur za tunu, u elektrárenského uhlí to bylo 49 eur za tunu. Od začátku roku vytěžila NWR 5,7 milionu tun uhlí a prodala 5,4 milionu tun za 92 eur za tunu, respektive 51 eur za tunu. Podíl koksovatelného uhlí na celkovém prodeji je zatím 58,9 %. Cíl NWR pro rok 2015 je těžba a prodej 7,5-8,0 milionu tun uhlí s 60% podílem toho koksovatelného. "Zveřejněná data považujeme za smíšená. Třetí kvartál dopadl lépe než druhý, ale produkční mix byl nepříznivý," uvedl hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Erste Foundation, největší akcionář Erste Group, prodala 3,2 milionu akcií banky (0,7% podíl) kvůli potřebě financování splátky dluhopisů. Další prodej akcií neplánuje. Její podíl v Erste Group poklesl tímto prodejem pod 30% hranici (na 29,6 %).

Podle očekávání zaslal ČEZ vyjádření zájmu o německá aktiva společnosti Vattenfall. Jedná se o 4 hnědouhelné elektrárny, 5 povrchových dolů a 10 vodních elektráren. Vítěz tendru by měl být znám do konce roku. Případná akvizice by zřejmě zvýšila zadlužení ČEZ. To je nyní na dvojnásobku čistého dluhu vůči EBITDA. Management společnosti několikrát zopakoval, že jako optimální vidí zadluženost na hranici 2,3násobku. Na to, aby si ČEZ zachoval stávající rating, může zadlužení podle manažerů firmy dosáhnout 2,5násobku. Největší neznámou zůstává případná regulace německé energetiky a probíhající odklon Německa od konvenčních zdrojů výroby elektřiny.

Nejvíce (téměř 8 %) ztratily akcie Pegasu Nonwovens. Navzdory probíhajícímu odkupu akcií ze strany firmy je cítit, že investoři využívají vyšší ceny k realizaci zisků. Titul byl dříve ovlivněn několika faktory (například přeřazením v rámci indexů MSCI), které způsobily zvýšený zájem o titul a růst ceny. Titul se navíc v průběhu týdne začal obchodovat bez nároku na dividendu 1,15 eura na akcii. I bez by ale akcie Pegasu za celý týden ztrácely nejvíce ze všech.

Vedle NWR nejvíce posílily cenné papíry operátora O2 Czech Republic. Firma v pondělí oznamuje hospodářské výsledky, což přilákalo část investorů, kteří věří, že data za třetí kvartál budou silná a že firma vnese světlo do výhledu vyplácení dividendy.

Sázky na konec roku i další kvartály: Americký dolar a české dividendové akcie
Konec roku nejspíše nic dramatického nepřinese, Fed ale možná překvapí. Shodují se na tom dva matadoři české analytické scény, hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš a makléř z Wood & Company Vladimír Vávra. Prvně jmenovanému se i proto líbí sázky na dolar, Vávrovi se pak zamlouvá intervenční režim ČNB, který nechá vydělávat zahraniční investory. Jejich zájem o Česko tak zřejmě proroste, z čehož by měla těžit pražská burza.

Výhled

Další týden nabídne především pokračování výsledkové sezóny na obou stranách Atlantiku včetně pražské burzy a zasedání ECB.

Draghiho družina pravděpodobně nechystá žádné velké překvapení, sazby ani program odkupu aktiv by se neměly změnit. Trh ale může citlivě reagovat na každou zmínku o možných posunech v měnové politice.

"Index S&P 500 se zabydlel nad psychologickou hladinou 2 000 a 50denním klouzavým průměrem. Ve středu hladinu 2 000 opět otestoval a potvrdil, že je na ní nejbližší úroveň podpory. Následuje support v zóně 1 980, kde je 50denní klouzavý průměr. Na druhé straně je nejbližší rezistence v pásmu 2 040 až 2 060. Střednědobý výhled je pozitivní," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Brzy zřejmě bude testována hladina 2 040, tedy spodní linie několik řadu měsíců platného rozpětí v letošním roce. Proražení výše by bylo dalším impulzem pro růst. Technické indikátory jsou také optimistické, a proto je střednědobý výhled býčí. Aby nebylo vše zalité sluncem, je potřeba připomenout, že index S&P 500 zůstává pod 200denním klouzavým průměrem, ten je nad 50denním průměrem, a navíc na hladině 1 950 je cenový odskok. Fundamentální data jsou smíšená až negativní. Určitou roli by nyní mohlo hrát pro akcie příznivé období blížícího se konce roku. Po solidních růstech z posledních let je těžké si představit, že by hlavní indexy mohly skončit ve ztrátě. Určitý aktuální rozpor grafu cen amerických akcií a ekonomiky by se mohl srovnat v příštím roce."

Hospodářské výsledky za třetí kvartál zveřejňuje v týdnu zhruba pětina firem z indexu S&P 500. Jde například o Alphabet, IBM, Microsoft, Caterpillar, Verizon, American Express, Coca-Cola, McDonald's, Amazon nebo Boeing. Odhady analytiků se v posledních dnech mírně zvyšují, trh ale stále očekává zhruba 4% meziroční pokles zisků na akcii. V Evropě se přidají firmy jako Credit Suisse nebo Daimler.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 19. října? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

Na pražské burze začne výsledková sezóna hned v pondělí čísly operátora O2 Czech Republic. "Očekáváme růst čistého zisku o 29,8 % na 1,3 miliardy Kč. Důvodem je stabilizace tržeb, nákladová kontrola a přesun nákladů za značku do odpisů. Mimo solidních čísel se investoři zaměří na jakýkoli komentář k dividendové politice. Očekáváme ale, že O2 neposkytne detailnější informaci k dividendě," píše Vaníček v týdenním výhledu.

Ve čtvrtek zveřejní údaje za třetí kvartál Unipetrol. "Očekáváme EBITDA 1,1 miliardy Kč (-45 % meziročně), především kvůli nehodě v polovině srpna, která zapříčinila odstávku petrochemie a minimální produkci v jedné z rafinérií. Investoři se zaměří především na informace kolem nákladů spojených právě s nehodou v Chemparku," pokračuje hlavní analytik J&T Banky.

Začátek týdne bude na globální scéně o datech z Číny. Vedle statistik vývoje HDP ve třetím čtvrtletí zveřejní tamní úřady také zářijové údaje o průmyslové produkci a maloobchodních tržbách. Americkým datům budou dominovat ta z realitního trhu (zahájená výstavba, prodeje starších domů) a z trhu práce (počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti). V Evropě bude pozornost (vedle ECB) soustředěna především na data z jednotlivých zemí, například míru nezaměstnanosti ve Španělsku, maloobchodní tržby ve Spojeném království a Itálii, v pátek pak vycházejí důležité předběžné údaje o indexech nákupních manažerů (Čína, Japonsko, Francie, Německo, eurozóna, USA).

O výhled na další obchodní týden jsme požádali analytika z České spořitelny Martina Krajhanzla.

Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat