Burzovní kalendář (21. 9. - 25. 9. 2015)

Začíná doba "po Fedu", americká centrální banka v září totiž se sazbami nezahýbala, takže trhy budou muset alespoň na pár týdnů obrátit pozornost jinam. Výsledková sezóna za třetí kvartál startuje až za několik týdnů, investorům tedy bude muset "stačit" další várka makrodat. Korunové hráče bude zajímat další zasedání České národní banky.

Ohlédnutí

Uplynulý týden se nesl ve znamení očekávání výsledku zasedání americké centrální banky. Fed sazby nezvýšil, což většina trhu očekávala. Holubičí vyznění vyjádření měnového výboru (směrem k uvolněné měnové politice) ale po krátkodobém zvýšení rizikového apetitu (index S&P 500 vystoupal až ke 2 020 bodům) trh rozhodnutí vyhodnotil jako nepříznivý pro akcie a vrátil týdenní skóre hlavních indexů k nule. Fed totiž ve svém výhledu potvrdil, že sleduje s obavami zpomalení v čínské ekonomice a na dalších mladých trzích, což potvrdilo, že americká centrální banka bere v úvahu nejen inflační výhled a situaci na americkém trhu práce.

O rozhodnutí Fedu hovořil pro Investiční web Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.

FOMC na svém červencovém zasedání úroky nezměnil, zůstává ale na cestě k jejich zvýšení
Americká centrální banka ve středu v souladu s očekáváním ponechala své úrokové sazby beze změny. Uvedla rovněž, že hospodářské podmínky ve Spojených státech se dále zlepšují. Podle agentury Reuters si tak ponechala otevřené dveře k zářijovému zvýšení úroků.
Jak Fed během krize podporoval trh a co na rozhodnutí FOMC o nezvýšení sazeb říkají analytici?
Americká centrální banka ponechala v září sazby beze změny. Mimořádně uvolněná měnová politika ale bude pokračovat, i když se úroky mírně zvednou.

V úterý Pivovary Lobkowicz Group oznámila dokončení transakce znamenající změnu majoritního vlastníka. Společnost Lapasan, v níž 70 % drží čínská CEFC, dokončila nákup 79,4 % firmy PLG. Mírně pozitivním překvapením byla hodnota transakce, která přesahuje 1,9 miliardy Kč (208 Kč na akcii oproti dříve zmiňovaným 204,7 Kč). Do 30 dnů musí Lapasan podat nabídku menšinovým akcionářům, očekávaná cena by měla odpovídat ceně v rámci převzetí většiny.

Fortuna oznámila, že uzavřela licenční smlouvu na poskytnutí ochranné známky společnostem Bet Active Concept a Bet Zone operujícím na rumunském trhu. Obě zmíněné společnosti vlastní skupina Penta, která je majoritním akcionářem Fortuny. Podmínky dohody nebyly zveřejněny. Pro Fortunu to může znamenat zisk ve formě poplatků za licenci a z dlouhodobého pohledu postupné budování jména na novém trhu.

ČEZ oznámil, že jeho větrný park v Rumunsku začal opět dostávat zelený certifikát za vyrobenou elektřinu. Obnovení zelených certifikátů bylo avizováno při zveřejnění výsledků hospodaření za první pololetí. Firma v posledních týdnech musí neplánovaně odstavovat jaderné bloky, v posledním týdnu v Dukovanech. Dopad do hospodaření by ale zatím měl být maximálně v řádu korun zisku na akcii.

Po skončení pátečního obchodování byly akcie O2 Czech Republic zařazeny do indexů CECE. V indexu CTX (podindex CECE) bude mít 5,6% podíl a v CECE bude zastupoval 1 % váhy.

Nejvíce ztrácející akcií na pražské burze byla v týdnu (kromě NWR) rakouská Erste (-3,5 %). V průběhu týdne byly s Erste spojeny menší zprávy, páteční obchodování mělo ale rozhodující vliv na celotýdenní výkonnost. Důvodem byl pokles cen akcií v rámci celého finančního sektoru po snížení ekonomického výhledu ze strany Fedu a dále technický vliv konce derivátových obchodů k pátečnímu datu. Naopak nejvíce posilující akcií byla PLG (+2,6 %).

Americké akcie zakončily týden pátečním poklesem o více než procento a půl, za pět dnů tak zůstaly v lehkém záporu
Americké akcie v první polovině pátečního obchodování výrazně oslabovaly a hlavní indexy ztrácely do procenta. Odpoledne se poklesy ještě prohloubily a trh ztratil přes procento a půl. Náladu investorů na Wall Street i jiných trzích podkopaly obavy centrální banky o vývoj globální ekonomiky.
Evropské akcie po zasedání Fedu prudce oslabily. Dolů je vedli exportéři kvůli silnějšímu euru
Evropské akcie v závěru týdne ztrácely nejvíce za poslední dva týdny. Dolů je vedly automobilky a další firmy orientující se na export poté, co rozhodnutí Fedu ponechat sazby beze změny oslabilo dolar vůči euru.

Výhled

Následující obchodní týden bude na důležité makroekonomické ukazatele velmi bohatý. V Evropě vyjdou indexy nákupních manažerů, které by měly naznačovat pokračující oživení ekonomik, v USA pak údaje o zboží dlouhodobé spotřeby očištěné o dopravní a vojenskou techniku a revize růstu americké ekonomiky za 2Q2015. V České republice bude hlavní událostí zasedání rady České národní banky.

V neděli 20. září se v Řecku konají předčasné parlamentní volby. Hlavním kandidátem vítězství bývalý premiér Alexis Tsipras se svou zúženou koalicí SYRIZA. Pro již dosažené dohody mezi věřiteli a Řeckem je důležité, aby je nová vláda ctila a začala podnikat nutné kroky vedoucí k restrukturalizaci a ekonomické obnově země. Obě nejsilnější strany tento přístup proklamují.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Řecké předčasné parlamentní volby vyhrála s velkým náskokem Tsiprasova SYRIZA
Poté, co 20. srpna podal premiér Alexis Tsipras demisi, se Řecko začalo připravovat na předčasné volby. Za posledních šest let se jedná už o páté parlamentní volby. Vítězem se nakonec stejně jako v předchozích volbách stala koalice SYRIZA Alexise Tsiprase, která získala 35,47 % hlasů. Druhá byla opoziční Nová demokracie s 28,09 % hlasů, třetí neonacistický Zlatý úsvit (6,99 %) a čtvrtá socialistická strana PASOK (6,28 %).

Z makroekonomických dat budou mezi nejsledovanější patřit předběžné indexy nákupních manažerů (PMI) v Číně, Japonsku, eurozóně (a zvlášť v Německu a Francii) a USA. V Americe vyjdou také důležité statistiky o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, finální revize vývoje HDP ve druhém čtvrtletí a předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. V Evropě bude vedle PMI velice sledovaný německý podnikatelský index Ifo.

Riziko globální recese "made in China"? 55 %, tvrdí Citigroup
Citigroup bije na poplach a varuje před recesí v celém světě. Čínský problém podle banky může mít vážné důsledky.

V České republice se investoři i podnikatelé zaměří na zasedání bankovní rady ČNB. Nečeká se změna měnové politiky (sazby na minimu, kurzový závazek na 27 EUR/CZK udržovaný minimálně do druhé poloviny roku 2016). Horší inflační výhled by ale mohl vést k posunu v rétorice a teoreticky časem i k oznámení prodloužení kurzového závazku. Člen bankovní rady Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že centrální banka ukončí intervenční režim až s vidinou růstu inflace nad 2 %. Aktuální prognóza ČNB přitom s růstem inflace nad tuto úroveň počítá až na počátku roku 2017. Rusnok by se měl stát podle dosavadních prohlášení prezidenta Miloše Zemana příští rok guvernérem ČNB, Zeman je přitom odpůrcem intervencí proto posilování koruny, které v posledních týdnech pokračovaly v objemu desítek miliard korun.

Smysl, rizika a příležitosti intervencí ČNB proti silné koruně: Švýcarský scénář nehrozí, tvrdí Pavel Kohout
Brzy to budou dva roky, co ČNB masivně intervenovala proti silné koruně a srazila její kurz do blízkosti 27 EUR/CZK. Podle banky tento krok přinesl (nebo podpořil) v podstatě samá pozitiva - silný ekonomický růst a nižší nezaměstnanost -, a proto se rozhodla hájit takzvaný kurzový závazek na 27 korunách za euro minimálně do poloviny roku 2016. Ekonom Pavel Kohout z Partners patří od začátku k velkým kritikům intervencí, Miroslav Plojhar z České spořitelny korunu sleduje především jako stratég, který radí firmám obchodujícím v eurech i české měně. Oba byly hosty Petra Novotného v pořadu Investice ZET.

"Hladina odporu 2 000 bodů indexu S&P 500 potvrdila svou platnost a index se od ní odrazil níže. Zásadní hladina podpory je až na 1 870 bodech. Během pátku benchmark spadl pod krátkodobý technický cíl okolo 1 970, index by tak měl zůstat střednědobě v neutrálním nastavení. Dlouhodobější podpora je až na minimech z přelomu srpna a září (1 870. Čtvrteční denní svíčka je pro akcie velice negativní (takzvaná shooting star, tedy silný růst nad otevírací hodnotu, ale stejně rychlý pokles pod ni), prodejce by ale od většího útoku na ceny akcií mohl udržet převažující sentiment z posledních týdnů, který ukazoval na typickou konsolidaci v novém obchodním pásmu. Případný růst nad 2 020 (nebo uzavření nad 2 000) by byl pro akcie pozitivním signálem," uvedli jsme v technickém komentáři k vývoji na americkém akciovém trhu.

"Pro příští týden očekáváme neutrální obchodování s potenciálem kladného začátku po pátečních výprodejích, které dle našeho názoru byly víceméně způsobeny vypršením opčních kontraktů," uvedl v týdenním komentáři k dění na trzích hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

O výhled na další obchodní týden jsme požádali analytika z České spořitelny Jana Šedinu.

Kompletní výhled analytiků z České spořitelny:

Po týdnu naplněném převážně čekáním na Fed a daty z USA bude tentokrát hrát prim Evropa. Zveřejněny budou předběžné indexy nákupních manažerů a německý konjunkturální index Ifo. Hlavní otázkou je, jak moc se na reálné ekonomice podepíší obavy z globálního zpomalení způsobeného Čínou. Výraznější pokles ekonomické aktivity by mohl podpořit spekulace na další uvolnění měnové politiky ECB.

V USA vyjde poslední pravidelná revize vývoje HDP za druhé čtvrtletí. Trh nečeká změnu, a pokud by k ní došlo, měla by mít poměrně malý dopad na obchodování. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby mohou mít v tomto směru větší účinek, především pokud by byly vyloženě slabé a trh by dále odsunoval očekávání zvýšení sazeb. Situace na trhu rezidenčních nemovitostí pak osvětlí data o prodejích nových a existujících domů.

Dolar po zasedání FOMC logicky oslabil a lze čekat, že zbytkový tlak na jeho oslabení bude pokračovat i tento týden. Pokles výnosů byl pouze mírný, lze čekat spíše mírné kolísání než zřetelný tlak na další pokles. Zlato ještě může těžit z holubičího vyjádření Fedu, krátkodobě může růst ceny pokračovat, i když jeho tempo by mělo klesat. U cen ropy čekáme kolísání v okolí aktuálních úrovní.

V České republice bude klíčovou událostí týdne čtvrteční zasedání ČNB, které s největší pravděpodobností žádnou změnu v nastavení měnové politiky nepřinese (nová ekonomická prognóza bude zveřejněna až v listopadu), rétorika banky by se však s ohledem na zhoršující se inflační výhled měla nést v převážně holubičím tónu.

Koruna vůči euru v uplynulém týdnu i v reakci na holubičí vyjádření členů ČNB (Rusnoka, Lízala) krátkodobě oslabila nad 27,10 EUR/CZK. Dalším impulzem k jejímu krátkodobému oslabení pravděpodobně bude čtvrteční zasedání ČNB.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Aktivistická měnová politika a vaše portfolio aneb Na co vám centrální bankéři (ne)sáhnou (Investiční večer)
V rámci prvního Investičního večera v novém cyklu se 21. září Roman Chlupatý a jeho hosté zaměřili na aktivistickou politiku velkých centrálních bank, zejména pak té americké. Vývoj z uplynulých týdnů opět ukázal, že právě centrální banky hrají na světových trzích klíčovou, ne-li hlavní roli.
Exportní večer (SLEDOVALI JSME ŽIVĚ): Nový (ab)normál aneb Potenciál a riziko největších a nejdiskutovanějších trhů současnosti
Hosté prvního exportního večera v podzimním cyklu nabídli rozbor současného stavu a výhledu globálního hospodářství doplněný o analýzu sil a slabin největších a nejdiskutovanějších ekonomik světa. Téma bylo rozšířeno o přehled relevantních rizik a dostupných pojistek proti nim.

 

Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat