Burzovní kalendář (23. 6. - 27. 6. 2014)

Zpřesnění statistiky vývoje HDP v prvním kvartálu a objednávky dlouhodobé spotřeby v USA, jednání NATO o Ukrajině a podpis asociační dohody této země s EU společně s pokračujícími boji v Iráku na úrovni geopolitiky, předběžné indexy nákupních manažerů v Číně, eurozóně a Spojených státech a na pražské burze valná hromada ČEZ. Pokud by se snad investoři těšili na dřívější začátek prázdnin, poslední červnový týden je vyvede z omylu.

USA

23/6 Index aktivity chicagského Fedu

23/6 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Markit FLASH; odhad červen: 56,5 bodu, květen: 56,4 bodu)

23/6 Prodeje stávajících domů (odhad květen: 4,75 milionu, duben: 4,65 milionu)

24/6 Veřejné vystoupení člena Fedu Charlese Plossera k ekonomickému výhledu a měnové politice

24/6 Index cen domů FHFA (odhad duben: +0,5 % meziměsíčně, březen: +0,7 % meziměsíčně)

24/6 Index cen domů S&P/Case-Shiller (odhad duben: sezónně očištěno +0,8 % meziměsíčně, bez očištění +0,8 % meziměsíčně, +11,4 % meziročně, březen: sezónně očištěno +1,2 % meziměsíčně, bez očištění +0,8 % meziměsíčně, +12,4 % meziročně)

24/6 Spotřebitelská důvěra (odhad červen: 83,7 bodu, květen: 83 bodů)

24/6 Index průmyslové aktivity richmondského Fedu (odhad červen: 7 bodů, květen: 7 bodů)

24/6 Prodeje nových domů (odhad květen: 441 tisíc, duben: 433 tisíc)

25/6 Počet žádostí o hypotéku

25/6 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad květen: +0,4 % meziměsíčně, bez dopravy +0,3 % meziměsíčně, duben: +0,8 %, bez dopravy +0,1 %)

25/6 HDP a osobní spotřeba v 1Q2014 (odhad HDP: -1,8 % mezikvartálně, předchozí odhad: -1 % mezikvartálně)

25/6 Index nákupních manažerů ve službách a celkový (Markit FLASH)

25/6 Zásoby ropy a benzínu

26/6 Veřejné vystoupení člena Fedu Jeffreyho Lackera o ekonomickém růstu

26/6 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 310 tisíc nových, předchozí: 312 tisíc nových)

26/6 Osobní příjmy a výdaje (odhad květen: příjmy +0,4 % meziměsíčně, výdaje +0,4 % meziměsíčně, duben: příjmy +0,3 %, výdaje: -0,1 %)

26/6 Zásoby zemního plynu

26/6 Index průmyslové aktivity kansaského Fedu (odhad červen: 9 bodů, květen: 10 bodů)

26/6 Veřejné vystoupení člena Fedu Jamese Bullarda o měnové politice

27/6 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad červen: 81,9 bodu, předběžně červen: 81,2 bodu)

Americké trhy po zasedání Fedu zakončily týden na rekordní vlně. Dow v pátek posílil o 0,15 % na rekordních 16 947,08 bodu, S&P 500 přidal 0,17 % na nové zavírací maximum 1 962,87 bodu (intradenní rekord dokonce 1 963,91 bodu), Nasdaq vzrostl o 0,20 % na 4 368,04 bodu. Dow i S&P 500 na denní bázi posílily pošesté v řadě.

Investoři po středečním projevu Janet Yellenové nabyli dojmu, že úroky v USA hned tak neporostou. Dow za týden přidal 1,02 %, S&P 500 dokonce 1,37 % a Nasdaq 1,33 %.

Růst cen akcií pokračuje při současném zpomalení ekonomického růstu. Revize poklesu HDP za první kvartál podle analytiků dokonce ukáže na pokles o 1,7 až 1,8 %, protože podle aktuálních údajů Američané utráceli méně za zdravotní péči, než se dosud předpokládalo.

Starosti začíná ekonomům dělat i zadrhávající se oživení na realitním trhu. V týdnu by měla meziroční data ukázat pokračování růstu cen domů, ale na měsíční bázi se údaje zhoršují. Mírně narůst by ale měly prodeje domů.

Z amerických makroekonomických údajů budou vedle indexů nákupních manažerů důležité úterní spotřebitelská důvěra, středeční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, třetí revize amerického HDP za první kvartál a páteční spotřebitelská důvěra podle průzkumu Michiganské univerzity. Doplňkem údajů o příjmech a výdajích bude cenový index PCE (výdajů na osobní spotřebu), který Fed preferuje jako ukazatel inflace. Jeho vývoj je proto možná důležitější než vývoj indexu spotřebitelských cen (CPI). To, že se jádrový PCE stále drží výrazně pod cílem Fedu, je jedním z hlavních důvodů, proč se centrální banka nenechává zneklidnit postupným zrychlováním růstu celkové inflace podle CPI.

Současný stav, kdy ekonomika sice roste jen pomalu, ale jsou minimální úrokové sazby, dluhopisy vynášejí příliš málo na to, aby byly ve srovnání s akciemi atraktivní pro investory, a akcie proto rostou k výšinám, připomíná jaro roku 1987. Tehdejší články v médiích o dění na trzích snad ani nemohou lépe pasovat na současný stav. Víme, co přišlo na americké burze na podzim 1987. Současní optimisté věří, že se historie opakovat nebude, protože Fed má k dispozici "účinné nástroje".

Jak to s americkou akciovou rally dopadne, teprve uvidíme. Aktuálně se jen těžko určuje hranice, na níž by se měla zastavit. Může ale stačit i zdánlivá drobnost. "Nejbližší supporty zůstávají na předchozí rezistenci 1 900 a v zóně 1 950. Jako nový support lze uvažovat zónu 1 925 indexu S&P 500, kde bylo minimum uplynulého týdne. Samá hezká, kulatá čísla. Bude nejbližší rezistence na psychologické hladině 1 975, nebo až na 2 000?" ptá se v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Index volatility VIX zůstává na velmi nízkých hodnotách. Důležitá je hladina 13. Pokud ji index strachu překoná, začne se na něm formovat býčí trend. To by byl pro akcie negativní signál."

Aktuální stav je názornou ukázkou toho, že překoupený trh automaticky není důvodem pro prodej nebo pokles. "Případná korekce by neměla mít dlouhého trvání a zřejmě bude využita jako příležitost k nákupům. Blíží se konec první poloviny roku, kdy se bude hodnotit. Konec posledního červnového týdne tak může přinést trochu vzrušení. Mimochodem, cena zlata povyskočila celkem výrazně nahoru. Že by začal fungovat letní růstový vzorec?" dodává Košťál.

Tobias Levkovich ze Citigroup zvýšil svou predikci růstu indexu S&P 500 na dva tisíce bodů v letošním roce oproti původně predikovaným 1 975 bodům. "Akcie velkých firem se blíží celoročním cílům rychleji, než se čekalo, a jsou podporované adekvátními hospodářskými výsledky," napsal Levkovich na začátku týdne v poznámce klientům. "Od začátku roku S&P 500 zpevnil o 4,4 % a my na konci loňského roku předvídali, že letos posílí o 7 %, a proto bychom měli přehodnotit svůj postoj, obzvláště tváří v tvář lepším ziskům firem," dodal. Podle Levkoviche v následujících dvanácti měsících S&P 500 zažije rally, která ho vynese mezi 2 040 až 2 060 bodů. "Větší výzvou by v roce 2015 pro investory mohla být významná změna politiky Fedu nebo čínských ekonomických trendů," tvrdí stratég.

V týdnu představí výsledky hospodaření několik významných amerických firem, například Nike, Monsanto nebo Walgreen. Odhady analytiků najdete ZDE. Z dalších firemních událostí bude zajímavý například vstup společnosti GoPro na burzu (poprvé by se mělo s akciemi obchodovat ve čtvrtek). Ve středu a ve čtvrtek se koná vývojářská konference společnosti Google.

Spojené státy jsou a budou sledované také z geopolitických důvodů. Původní nechuť zasahovat do dění v Iráku se zatím změnila ve vyslání asi tří stovek poradců do země. Američanům se na Blízkém a Středním východě trochu zamotává situace - tradiční spojenec Izrael o víkendu přijal ropu z kurdistánského ropovodu, na kterou si dělá nárok Irák, na jehož území byla vytěžena. Prezident Izraele Šimon Peres bude ve středu hostem v Bílém domě. Spojené státy nesouhlasí s aktivitami představitelů kurdistánských částečně autonomních území v mezinárodním obchodě. Série vtipů v amerických médiích ukazuje ministra zahraničí Kerryho, jak hledá pomoc u nepřítele z největších - Íránu. S ním USA přitom "pojí" opravdu asi jen společný "nepřítel" Irák.

Co má dělat hodnotový investor, když jsou akcie na vrcholu? Hledat!
Akciové trhy ve Spojených státech letos posouvají svá historická maxima a tamní hodnotoví investoři se stále hlasitěji ptají, zda ještě cenné papíry amerických firem dávají smysl jako investice. Jason Gilbert z poradenské společnosti RGA Investment Advisors tuto nejistotu sdílí a obchodníkům, kteří mají o současných valuacích amerických cenných papírů velké pochybnosti, radí, aby se po investičních příležitostech zkusili poohlédnout i na druhé straně Atlantského oceánu.
Lekce z nejhorší investiční tragédie v historii
Když na Wall Street v říjnu 1929 došlo k největšímu burzovnímu krachu v dějinách, pracoval Benjamin Roth jako právník v americkém Ohiu. Jakmile pochopil, co se v New Yorku stalo, začal si vést deník. Zapisoval si nejen své pocity, ale i to, co se den co den opakovalo v novinách nebo na plakátech na ulici. Jeho poznámky jsou málokdy delší než tři věty, ale i tak vytvářejí takřka dokonalý obraz toho, co v průběhu 30. a na začátku 40. let minulého století Američané prožívali.
Rothschild: Překoupený americký trh dále poroste, líbí se nám i zlato
Přestože data o HDP za minulý kvartál zklamala (v USA ekonomika dokonce klesla), Rothschild Wealth Management je ve výhledu vývoje světové ekonomiky optimistický. Věří, že by se mladé trhy měly během zbytku roku stabilizovat a vyspělé ekonomiky expandovat. Porostou prý také kapitálové výdaje.
Stratégové z Wall Street, ke strojům! Je potřeba zvýšit cílové ceny, akcie nepředloženě zdražují
Americký akciový index S&P 500 se od začátku roku pohyboval na dohled průměrné cílové ceny stratégů z Wall Street. "Sell in May" se ale nekonalo, úvod června je plný rekordů, a tak se některé významné banky se svými výhledy do konce roku dostaly pod aktuální cenu. To by nemělo zůstat bez povšimnutí.
Marc Faber: Politika Fedu je "katastrofa", tištěním peněz se prohlubuje propast mezi Američany
Ve středu zveřejní Fed rozhodnutí o nastavení měnové politiky. Očekává se, že omezí tempo nákupu dluhopisů o dalších 10 miliard dolarů, a přestože hyperinflace, která podle mnohých bude důsledkem politiky centrální banky, se ještě neobjevila, skeptici jako Marc Faber stále Fedu nemohou přijít na jméno.

Evropa

23/6 Spojené království - ceny domů

23/6 Eurozóna, Německo, Francie - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, ve službách a celkový (FLASH; odhad červen: Německo služby 55,8 bodu, průmysl: 52,5 bodu, Francie služby: 49,5 bodu, průmysl: 49,5 bodu, eurozóna služby: 53,3 bodu, eurozóna průmysl: 52,1 bodu, květen: 56 bodů, 52,3 bodu, 49,1 bodu, 49,6 bodu, 53,2 bodu, 52,2 bodu)

24/6 Německo - index dovozních cen

24/6 Švýcarsko - obchodní bilance

24/6 Německo - index podnikatelské nálady Ifo (odhad červen: 110,2 bodu, květen: 110,4 bodu)

25/6 Německo - index spotřebitelské důvěry GfK (odhad červenec: 8,5 bodu, červen: 8,5 bodu)

25/6 Itálie - maloobchodní tržby

26/6 Spojené království - HDP v 1Q2014 (odhad: +3,1 % meziročně)

26/6 Veřejné vystoupení guvernéra Bank of England Marka Carneyho

27/6 Francie - HDP v 1Q2014 (odhad: +0,0 % mezikvartálně)

27/6 Německo - maloobchodní tržby

27/6 Spojené království - běžný účet v 1Q2014 (odhad: -17,5 miliardy GBP, předchozí: -22,4 miliardy GBP)

27/6 Eurozóna - ekonomická, průmyslová a spotřebitelská důvěra

27/6 Německo - index spotřebitelských cen (odhad červen: harmonizovaný s EU +0,2 % meziměsíčně a +0,7 % meziročně, bez harmonizace +0,2 % meziměsíčně a +1,0 % meziročně, květen: -0,3 % a +0,6 %, -0,1 % a +0,9 %)

27/6 Španělsko - maloobchodní tržby a index spotřebitelských cen

Nervozita kolem vývoje v Iráku a na Ukrajině, ale také optimismus vyvolaný ve středu holubičím komentářem amerického Fedu určovaly tón evropskému obchodování. Celoevropský index DJ EuroStoxx 50 za celý týden posílil o 0,59 %.

Náladu nadále podporuje holubičí přístup ECB. Pokud inflace zůstane delší dobu na nízkých úrovních, měla by prý banka zvážit možnost zahájení programu kvantitativního uvolňování. Podle finanční televize CNBC to řekla šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Za "nízké úrovně" inflace Lagardeová označila setrvání tempa růstu spotřebitelských cen pod cílem, který si ECB v boji proti nízké inflaci stanovila.

Mario Draghi o víkendu uvedl, že se ECB bude nyní soustředit na stávající opatření na podporu ekonomiky. Kvantitativní uvolňování bude podle něj otázkou až ve chvíli, kdy to bude situace vyžadovat. V novém týdnu vystoupí na různých fórech řada členů vedení ECB (Mersch, Constâncio, Nowotny, Cœuré, Nouy, Weidmann, Lindeová), jejichž slova budou i ve světle událostí posledních dnů a týdnů velice pozorně sledována.

Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v červnu výrazně zhoršila. Index budoucích očekávání nečekaně klesl na 29,8 bodu z květnových 33,1 bodu, očekával se růst na 35 bodů. Hodnocení současné situace naopak vyskočilo na 67,7 bodu z květnových 62,1 bodu, očekávala se stagnace na 62,1 bodu. Očekávání investorů pro celou eurozónu se zlepšilo - index vzrostl na 58,4 bodu z 55,2 bodu. V posledním červnovém týdnu bude sledován index podnikatelské důvěry v Německo Ifo, který by měl ukázat další mírný pokles očekávání, ale zlepšení hodnocení současné situace.

Polský magazín Wprost v sobotu 14. června zveřejnil přepis nahrávky rozhovoru šéfa polské centrální banky Marka Belky a ministra vnitra Bartlomieje Sienkiewicze z července 2013, v němž Belka ministrovi slibuje, že vládě "pomůže s finančními problémy", pokud bude odvolán ministr financí. Skandál se během týdne rozrostl a mluví se o možných problémech jak celé vlády Donalda Tuska, tak o poněkud rozkývané židli pod guvernérem Belkou. V pondělí 23. června má Wprost zveřejnit kompletní přepis celé konverzace.

Z makrodat budou vedle zmíněného indexu Ifo důležité předběžné údaje o aktivitě v evropském průmyslu a v službách, německá inflace a HDP Francie. O kondici v poslední době investory na milost vzatých ekonomik Itálie a Španělska napoví jejich statistiky.

Významným rizikem pro vývoj evropských trhů zůstává situace na Ukrajině, kde sice o víkendu začalo desetidenní příměří, které přivítal i ruský prezident Putin, není ale jasné, zda se proruští separatisté opravdu začnou zabývat možností vyjednávání. Ukrajinská armáda je stále v plné pohotovosti a nasazení na mnoha místech. Ukrajinský prezident Petro Porošenko by navíc měl v pátek podepsat asociační dohodu s EU a smlouvu o vzájemném obchodu. Právě nevůle předchozího prezidenta Janukovyče směřovat do společné Evropy byla katalyzátorem vzniku nepokojů na Ukrajině, které vedly k jeho svržení a postupně k problémům na Krymu a na východě země.

Litevská prezidentka Dalia Grybauskasová (Grybauskaité) přirovnala taktiku ruského prezidenta Vladimira Putina ve vztahu k Ukrajině k postupu, k němuž se uchylovali diktátoři Adolf Hitler a Josif Stalin. V rozhovoru s německým zpravodajským magazínem Focus rovněž řekla, že Moskva se snaží přemluvit pobaltské státy k opuštění NATO výměnou za levnější ropu a zemní plyn.

Nervozitu vyvolávají také boje v Iráku. Cena ropy za poslední týdny vzrostla ke 115 USD za barel (Brent), ve Středozemí se navíc objevuje na tankerech ropa z kurdistánského ropovodu (z oblasti částečně autonomních území na severu Iráku), která podle Bagdádu patří Iráku. Napětí v oblasti tak ještě narůstá.

V pondělí začíná v Bruselu setkání ministrů zahraničí zemí NATO. Budou jednat o Ukrajině, východní Evropě obecně, vztazích s Ruskem, členství Gruzie i Afghánistánu. Ve středu setkání zakončí tisková konference generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena. Dají se čekat navazující komentáře ruských představitelů. Nesoulad mezi Evropou, respektive NATO, a Ruskem přitom v posledních měsících narůstá a vyvolává obavy na komoditním trhu i v zemích, které mají s Ruskem významné obchodní styky, ale které se připojily k sankcím proti Rusku.

Co bude v týdnu sledovat makléř Martin Loos z brokerjetu ČS? Tradičně ve videu najdete i výhled na důležité události v Polsku a Maďarsku, kde například zasedá centrální banka.

Asie a emerging markets

23/6 Japonsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

23/6 Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (HSBC/Markit; odhad červen: 49,7 bodu, květen: 49,4 bodu)

23/6 Veřejné vystoupení guvernéra Bank of Japan Haruhika Kurody

23/6 Argentina - HDP (1Q2014), Hongkong - inflace (květen), Tchaj-wan - nezaměstnanost a průmyslová výroba (květen)

24/6 Brazílie - běžný účet (květen), Turecko - centrální banka rozhodne o nastavení měnové politiky

25/6 Brazílie - celkové úvěry (květen), Jižní Korea - spotřebitelská důvěra (červen)

26/6 Brazílie - nezaměstnanost (květen), JAR - index cen výrobců (květen)

27/6 Nový Zéland - obchodní bilance

27/6 Japonsko - celková míra nezaměstnanosti, index spotřebitelských cen (CPI), spotřeba domácností, tržby velkých maloobchodů (odhad květen: nezaměstnanost stagnace na 3,6 %, CPI jádrový +3,4 % po +3,2 %, spotřeba -2 % meziročně po -4,6 %, maloobchod -1,9 % meziročně po -4,4 %)

27/6 Jižní Korea - běžný účet a průmyslová výroba (květen)

27/6 Čína - zisky v průmyslu

Ropa za 150 USD není utopie. Jak dopadnou na trhy boje v Iráku?
Boje v Iráku ženou vzhůru ceny ropy, nervozita kvůli nim roste i na akciových trzích. Kam až může ropa zdražit a jak budou trhy na irácký konflikt reagovat? O tom mluvili v pořadu Investice ZET analytik ze společnosti ENA Jiří Gavor a stratég z České spořitelny Miroslav Plojhar. Na úvod se moderátor Roman Chlupatý zeptal Jiřího Gavora na jeho odhad vývoje trhu s ropou v následujících dnech.
Marion Mühlberger (Deutsche Bank): Ukrajina pro střední a východní Evropu není tak velkým strašákem. Důležitější jsou vývoj v eurozóně a zátěžové testy evropských bank
Ukrajinský konflikt růst ekonomik střední a východní Evropy nezadusí, většina zemí ho nicméně pocítí. Z pohledu ruského hospodářství to však je problém, říká v exkluzivním rozhovoru pro Investiční web Marion Mühlberger, ekonomka, která pro Deutsche Bank analyzuje globální rizika. Potenciální hrozby v tuto chvíli vidí i v regionu CEE, přesto by většina ekonomik měla letos solidně růst.
EU řeší, zda pružnější přístup ke schodkům nepomůže růstu
Pružnější výklad rozpočtových pravidel Evropské unie by mohl pomoci realizovat potřebné reformy a výrazněji podpořit ekonomický růst členských zemí, míní státy osmadvacítky. Diskuse o možném rozvolnění Paktu stability a růstu v EU sílí týden před blížícím se unijním summitem v Bruselu. Podobné úvahy zmiňuje také budoucí italské předsednictví unie, které se kormidla osmadvacítky ujme ve druhé polovině letošního roku.

Česká republika

24/6 Index spotřebitelské důvěry

25/6 NWR - pro držitele poslední den s možností získat odměnu za přistoupení k návrhu restrukturalizace

25/6 O2 Czech Republic - valná hromada

26/6 ČNB - rozhodnutí o nastavení měnové politiky (odhad: ponechání základní sazby na 0,05 %)

27/6 ČEZ - valná hromada

Uplynulý týden zakončil index PX s minimální ztrátou 0,02 %. Nejvíce zlevnily akcie Erste Group Bank (-4,5 % na 682 Kč). "Pro akcii byl rozhodující pátek, kde přišel tlak na celý evropský bankovní sektor. Z našeho pohledu se jedná o technickou korekci po růstu způsobeném rozhodnutím ECB na začátku měsíce," říká hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

V průběhu týdne vydal Nejvyšší soud Maďarské republiky rozhodnutí ohledně úvěrů v cizích měnách, podle kterého jakékoli zvyšování úrokových sazeb bylo oprávněné jen v případě, že změny byly pro klienty transparentní a opodstatněné. Jako neoprávněné soud označil používání rozpětí, kdy pro přepočet splátek a jistiny byl bankami používán rozdílný kurz forintu. Rozhodnutí otevírá maďarské vládě prostor pro přijetí zákonů, které donutí banky nést většinu nákladů plynoucích z pohybů kurzů u úvěrů v zahraničních měnách. Erste má v Maďarsku úvěry v zahraničních měnách v objemu 3,5 miliardy eur. "Potenciální ztráty se dle našeho názoru mohou pohybovat v desítkách milionů eur, nicméně bude záležet na konkrétní podobě zákonů, které vláda nakonec přijme," míní Vaníček.

Fortuna se od úterý obchodovala bez nároku na dividendu 0,22 eura na akcii. Titul zakončil týden na 123,9 Kč (-4 %). Akcionáři Pegasu Nonwovens odhlasovali dividendu 1,1 eura na akcii ze zisku za rok 2013, rozhodný den je 17. říjen 2014. Akcie uzavřela týden o procento slabší na 598 Kč. Největší růst v týdnu zaznamenaly akcie VIG (+3,4 % na 1 081 Kč). Pojišťovna korigovala propad z předchozího týdne způsobený obchodováním bez nároku na dividendu.

Podle Komerční banky roste riziko, že nedosáhne svých cílů pro rok 2014 kvůli pokračujícímu poklesu výpůjčních nákladů ve druhém čtvrtletí. Uvedl to provozní ředitel banky Pavel Čejka. "Pokles desetiletých úrokových sazeb a 1,6% výnos desetiletých vládních dluhopisů rozhodně nejsou dobrým znamením," prohlásil Čejka s tím, že obojí má negativní vliv na hospodaření banky, protože přebytečnou likviditu investuje s nižším výnosem. Existuje tedy riziko, že výhled zisku pro letošní rok bude snížen. Aktualizaci celoročního výhledu banka podle všeho oznámí 1. srpna v rámci prezentace hospodářských výsledků za druhý kvartál.

Banka také dle Čejky uvažuje o změnách kapitálové struktury podle požadavků regulace Basel III tak, aby mohla zvýšit výplatu dividendy. "Projednáme to s regulátorem a s mateřskou Société Générale, nejdříve však musí být v platnosti nutná legislativa. Pokud se to povede, šlo by o zvýšení výplatního poměru, nikoli o superdividendu," řekl Čejka.

Podle analytika z Erste Group Güntera Hohbergera jsou akcie Komerční banky dobrou dividendovou sázkou. "Finanční výsledky banky v letošním roce sice neukáží růst (stagnující výnosy a rostoucí náklady rizika by měly způsobit 2% pokles zisku), avšak akcie mají jeden z nejvyšších dividendových výnosů (v letošním roce očekávaný dividendový výnos 5,1 %) mezi námi pokrývanými akciemi bank v regionu," popisuje Hohberger.

Avizovaná změna kapitálové struktury tak, aby vyhovovala regulaci Basel III, může podle něj uvolnit 233 Kč na akcii při komfortním ukazateli kapitálové přiměřenosti 13,9 %. "Očekáváme jen malý vliv z tvrdě nastavených předpokladů zátěžových testů stanovených EBA/SSM pro ČR na nadcházející jednání centrální banky o umožnění vydání dodatečného Tier 1 kapitálu (AT1) výměnou za výplatu nadbytečného CET1. Neočekáváme, že tuzemský regulátor bude následovat tvrdé předpoklady odpisů pro expozice na český vládní dluh. Podle našich kalkulací by uvolnění přebytečného CET1 v objemu 8,8 miliardy Kč (233 Kč na akcii) stále udrželo CET1 na 13,9 % (proti 16,25 % v 1Q2014). Nadbytečný CET1 by pak mohl být postupně vyplacen," uvažuje analytik.

Komerční banka se v současnosti obchoduje na 1,8násobku odhadované účetní hodnoty (BV). To je 5 % pod polskými konkurenty, kteří se obchodují na 1,9násobku. Odhadovaná ROE pro rok 2014 je s polskými konkurenty shodná na 12,7 %. "Očekáváme, že čistý zisk v roce 2014 klesne o 2,2 %, což je v souladu s opatrným výhledem banky a výsledky za 1Q2014, které mírně zklamaly. Počítáme s náklady na riziko 41 bazických bodů, což je méně než 45 bazických bodů, s nimiž se počítá ve výhledu," říká Hohberger. Titul zakončil týden na úrovni 4 750 Kč (+0,4 %.

V týdnu bylo slyšet také o ČEZ. Firma hodlá letos snížit provozní náklady o 2,2 miliardy Kč. V předchozím týdnu firma oznámila, že pro příští dva roky plánuje úspory, bude i propouštět. "Tlak na vnitřní úspory se projeví především v rámci sestavování Podnikatelského plánu na roky 2015 až 2019, ke kterému budeme společně s mými kolegy přistupovat velmi zodpovědně," uvedl generální ředitel firmy Daniel Beneš. Podle něj se začíná projevovat fakt, že elektřina se ještě nedávno prodávala za 80 EUR/MWh, nyní je na hladině 35 EUR/MWh. "Naše zisky tak klesají a musíme na to aktivně reagovat," dodal.

ČEZ v příštích dvou letech plánuje uspořit ve stálých nákladech v průměru 16 %. Úspory se budou týkat i počtu zaměstnanců. Nejvíce ušetřit má centrála firmy, a to 21 %. "K úsporným opatřením přistoupila většina evropských konkurentů," připomněl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Společnosti E.ON, Verbund, RWE, Vattenfall a Enel vyhlásily úsporné programy v rozsahu kolem miliardy eur v průběhu dvou let a jsou nuceny prodávat aktiva a propouštět.

"2,2 miliardy je 1,3 % celkových provozních nákladů, které očekáváme v tomto roce, a odpovídá to 4,1 Kč na akcii ČEZ. Zefektivnění provozu je vždy příznivou informací pro akcionáře," říká Vaníček z J&T Banky. ČEZ na burze zakončil páteční seanci na 612 Kč (za týden +1,5 %).

V posledním červnovém týdnu vyvrcholí několikaměsíční nejasnosti okolo dividendy ČEZ za rok 2013. Představenstvo v čele s Benešem navrhuje vyplatit 40 Kč na akcii, hlavní akcionář, tedy česká vláda, potažmo ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem, dával najevo, že by se mu líbila výplata vyšší. Dokonce se mluvilo o možnosti vyplatit na dividendě 100 % loňského zisku firmy. Valná hromada, která o věci rozhodne, se koná v pátek 27. června. Závěr týdne tedy bude pro titul zásadní. "Očekáváme, že když v pondělí nebude znám případný dodatečný návrh bodu k projednání na valné hromadě, který by naznačoval jinou výši dividendy než navrhovaných 40 Kč na akcii, bude velmi pravděpodobné, že bude schválen dosavadní návrh. Ten by znamenal zhruba 6,5% dividendový výnos z akcií ČEZ," vyhlíží Vaníček.

Akcie slovenské firmy Tatry Mountain Resorts, jež na hlavní trh pražské burzy vstoupila v říjnu 2012, už nebudou součástí hlavního indexu PX. Pražská burza je od pondělí 23. června nebude zahrnovat do výpočtu kvůli nízkému zájmu investorů, index bude počítat pouze z aktivity 13 společností. TMR v posledním sledovaném období nesplnila podmínky nutné pro zařazení do indexu. "Není ovšem vyloučeno, že při příští aktualizaci báze indexu bude emise do indexu opět zařazena," uvedla mluvčí burzy Marie Mühlhoferová. Akcie TMR budou nadále obchodovány na hlavním trhu Prime Market. "Pro všechny společnosti je členství v hlavním indexu burzy věcí prestiže. Pro nás jako pro společnost se vyřazením z indexu ale nic nemění," sdělila mluvčí TMR Zuzana Fabianová. Na českém trhu TMR podle ní momentálně oslovuje hlavně drobné investory, kteří vidí ve vlastnictví akcií zejména výhody členství v akcionářském klubu.

Ve čtvrtek rozhodne o nastavení měnové politiky Česká národní banka. Vzhledem k aktuálním makrodatům a předchozím výhledům se nečeká žádné překvapení, základní úroková sazba by měla zůstat na minimu 0,05 % a banka by měla trvat na svém úmyslu držet kurz EUR/CZK nad 27.

RegioJet: Další IPO na pražské burze?
Radim Jančura se před lety pustil do boje s monopoly v české dopravě. Jeho společnost RegioJet provozuje vlaky na trase Praha-Ostrava a během několika let by podle něj mohla být v zisku. Pak by mohla být zajímavá i pro investory na pražské burze.
Česko rizikovější než Španělsko nebo Řecko? Ale kdepak!
EBA zátěžové testy, které mají prověřit banky v eurozóně, přinesly zajímavý paradox. Řekly, že Španělsko a Řecko je méně rizikové než Česká republika. Česká ekonomika podle nich patří mezi nejslabší v EU. Kombinace politikaření a absence zdravého rozumu v akci.
Stratég: Koruna nebude slabá navždy, zatím ale dozor ČNB nad hranicí 27 EUR/CZK mnohým vyhovuje. V létě bych sázel na volatilitu
Podle Miroslava Plojhara, stratéga z České spořitelny, se bude ČNB příští rok snažit jen velice pozvolně a opatrně opustit režim intervencí. Bude testovat trh, jaký kurz české koruny bude považovat za odpovídající stavu ekonomiky. V létě ale ještě od koruny nelze čekat výraznější pohyby, ty by Plojhar hledal jinde. A nebál by se na určitý letní neklid vsadit.
Evropské zátěžové testy ukazují nepochopení fundamentů české ekonomiky a bankovního sektoru, říká generální ředitel České spořitelny
České banky jsou na tom kapitálově velice dobře a obavy ze zprostředkovaných dopadů zátěžových testů bank v eurozóně jsou přehnané, když ne rovnou liché. Svůj názor na stav bankovního sektoru u nás nabídl v rozhovoru pro Investiční web předseda představenstva České spořitelny Pavel Kysilka.
ČEZ by měl být v portfoliu každého investora, od elektřiny ale žádné překvapení nečekejte. Na dividendu může jít větší část zisku
ČEZ má na pražské burze výsadní postavení, a už proto by měl být v portfoliu každého investora, říká Martin Urban, hlavní makléř brokerjetu ČS. Podle Jiřího Hrabala, portfoliomanažera z ING Investment Management, by pro akcie ČEZ mohla být pozitivní revize dividendové politiky.
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat