Burzovní kalendář 24. 3. - 28. 3. 2014

Investoři dále sledují vývoj na Ukrajině, kde hrozí vpád ruských vojsk. Z USA přijdou zajímavé informace o nemovitostním trhu, v Evropě i Spojených státech budou zveřejněny předběžné indexy nákupních manažerů. V ČR rozhoduje o měnové politice centrální banka, výsledky za 4Q2013 by měly odhalit realitní firma Orco, Philip Morris ČR a likérka Stock Spirits.

USA

24/3 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

24/3 Vystoupení členů Fedu Jeremyho Steina a Richarda Fishera

25/3 Index cen domů S&P/Case-Shiller

25/3 Prodeje nových domů

25/3 Spotřebitelská důvěra

25/3 Vystoupení členů Fedu Dennise Lockharta a Charlese Plossera

26/3 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

26/3 Index nákupních manažerů ve službách (FLASH)

27/3 HDP za 4Q2013

27/3 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

27/3 Pokračující prodeje domů

28/3 Osobní příjmy a výdaje

28/3 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Americké akcie zažily další růstový týden. Index Dow zpevnil o 1,48 % a S&P 500 připsal 1,37 %. Pro oba indexy to byl nejlepší týdenní výkon od poloviny února. Technologický Nasdaq posílil o 0,74 %. V pátek však růst indexů ochabl v obavách z dalšího vývoje na Ukrajině.

"Index S&P 500 uzavřel uplynulý týden se ziskem 1,37 % a částečně umazal 2% ztrátu z předchozího týdne. Čeká se na prolomení pásma 1 880 až 1 840 kterýmkoli směrem. To napoví více o dalším vývoji cen akcií," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Trhy ve středu také znervóznil Fed. Americká centrální banka ve středu po dvoudenním zasedání rozhodla, že omezí tempo nákupu dluhopisů o dalších 10 miliard dolarů na 55 miliard měsíčně. Měnový výbor FOMC zároveň rozhodl, že míra nezaměstnanosti, která byla dosud klíčovým faktorem, jenž měl určit nastartování růstu úrokových sazeb, už tolik klíčová není, a naznačil, že by ke zvyšování úrokových sazeb mohlo dojít dříve, než se nyní očekává.

"Všichni nyní s obavami čekají, kdy americká centrální banka začne zvyšovat krátkodobé úrokové sazby," řekl šéf společnosti Earnings Scout Nick Raich. "Ve skutečnosti podle mě ale zvyšování sazeb bude pozitivním signálem, který potvrdí, že ekonomický výhled Fedu je velmi dobrý."

Investoři se nadále zaměřují na kroky Ruska vůči Ukrajině po připojení Krymu a vylekalo je rozšíření amerických sankcí na úzký okruh lidí kolem prezidenta Vladimira Putina.

"Na trh se vrátila nejistota," řekl agentuře Reuters analytik Abhishek Deshpande z londýnské firmy Natixis. "USA ukázaly odhodlání zesílit sankce proti Putinovu okolí a mohly by uvalit cílené tresty na podniky, včetně firem z energetického sektoru," dodal. Sankce v pátek na dalších 12 lidí rozšířila i Evropská unie.

Americký prezident Barack Obama přitom v novém týdnu míří do Evropy, aby utužil vztahy a dal najevo, že se Rusko ocitá v mezinárodní izolaci. Jeho cesta začíná v pondělí v Nizozemsku. Pokud bude konflikt dále eskalovat, Rusko se bude podle Obamy stále více izolovat od mezinárodního společenství.

Dále však panují obavy z ruského vpádu na východní a jižní Ukrajinu. Kolem hranic se hromadí ruští vojáci. Rusové tvrdí, že jde o cvičení. Podle amerických tajných služeb jsou Rusové podél celé ukrajinské hranice. Jednotky na cestách směrem k ukrajinským velkým městům jsou lépe vyzbrojeny a podpořeny útočnými letadly a helikoptérami. Na Ukrajinu také přijedou mezinárodní pozorovatelé.

Investory bude zajímat další vlna makrodat, která by již neměla být v takové míře ovlivněna špatným počasím. Jako první to je předběžný údaj o aktivitě v průmyslu, ve středu bude zveřejněn i předběžný index nákupních manažerů ve službách.

Důležitá data přijdou z nemovitostního trhu. V úterý to budou prodeje nových domů (čeká se 440 tisíc v únoru po 468 tisících v lednu) a index cen domů S&P/Case-Shiller. Ve čtvrtek potom pokračující prodeje domů. Ve čtvrtek bude také zveřejněn zpřesněný údaj o HDP za 4Q2013. Předchozí odhad byl snížen na 2,4 %.

Růst amerických akcií ztrácí dech
Stále méně akcií překonává nová maxima. Zdá se tak, že indexu S&P 500 dochází energie potřebná pro další růst.
Investice do neznámého a nepoznatelného aneb Jak vydělat na černých labutích
Ty nejlepší investice bývají mnohdy jednorázové, takže minulost nemůže být vodítkem pro budoucnost. Jak identifikovat dobré obchodní příležitosti, když je úroveň nejistoty za hranicemi toho, s čím pracují tradiční modely financí, se pokusil přiblížit Richard Zeckhauser, americký ekonom a profesor na Harvardu, ve své studii "Investing in the Unknown and Unknowable".
George Soros: Putin kouše jako pes zahnaný do kouta. Ukrajinská krize je příležitost pro Merkelovou
Nejúčinnější sankcí ze strany USA namířenou proti Rusku by bylo podle známého investora a filantropa George Sorose uvolnění ropných rezerv a tlak na pokles ceny ropy.
Investiční paralely: Čeká akcie strmý pád o desítky procent?
Prudký pád cen amerických akcií se může brzy opakovat. I finanční svět se točí v cyklech. Poučíme se z historie?
Dobré portfolio funguje, i když hrozí válka. Které firmy letos mohou ozdobit to vaše?
Akciové trhy a jejich stabilita jsou úzce provázány s geopolitickými událostmi. Není tedy divu, že do jejich poměrně ustálené prorůstové tendence minimálně na čas neblaze zasáhly politické události na Ukrajině. I v takových obdobích však lze s dobře nastaveným portfoliem obstát a není potřeba měnit investiční strategii. Řešení existuje pro zkušené i začínající investory.

Evropa

24/3 Eurozóna, Německo, Francie - index nákupních manažerů (FLASH)

25/3 Francie - indikátor podnikatelského klimatu

25/3 Německo - index podnikatelské nálady Ifo

25/3 Spojené království - indexy spotřebitelských a výrobních cen

26/3 Spojené království - HDP za 4Q2013

26/3 Itálie - maloobchodní tržby

27/3 Spojené království - maloobchodní tržby

28/3 Francie - HDP za 4Q2013

28/3 Francie - index výrobních cen

28/3 Eurozóna - ekonomická a spotřebitelská důvěra

28/3 Německo - index spotřebitelských cen

Západoevropské akcie na závěr týdne zpevnily a zisky zaznamenaly i za celý týden. K jejich růstu přispělo zejména oživení těžařských firem. Panevropský index FTSEurofirst 300 za celý týden zpevnil o 1,8 %, což je nejvýraznější týdenní růst za poslední měsíc.

Za celý týden britský FTSE 100 zpevnil o 0,45 %, CAC 40 o 2,82 % a DAX o 3,16 %. V pátek vypršely kontrakty na futures a opce a VStoxx, který sleduje očekávanou volatilitu indexu EuroStoxx 50, v minulém týdnu ztratil 26 %, což pro něj znamená největší týdenní ztrátu od července 2011.

I evropskými burzami bude hýbat vývoj situace na Ukrajině. Evropa rozšířila sankce proti Rusku. K zavedení ekonomických sankcí však zatím nepřikročila.

Lídři vlád a států evropské osmadvacítky si přejí posílení energetické bezpečnosti Evropské unie a snížení její závislosti na zdrojích z Ruska. Novinářům to na konci druhého jednacího dne březnového unijního summitu řekl Herman Van Rompuy, který diskusím předsedal. Evropská komise má podle něj připravit konkrétní plán pro červnový summit.

Pozitivní zprávou bylo, že spotřebitelská důvěra v zemích eurozóny i v celé Evropské unii se v březnu po překvapivém únorovém propadu zlepšila mnohem více, než se čekalo. Páteční předběžné údaje Evropské komise tak signalizují pokračující zotavování evropské ekonomiky.

Zástupci členských zemí Evropské unie a Evropského parlamentu také dosáhli předběžné kompromisní dohody ohledně podoby mechanismu záchrany bank. Informovala o tom ve čtvrtek agentura DPA. Podrobnosti dohody však podle ní zatím nejsou známy. K nejkontroverznějším bodům jednání patřil plánovaný záchranný fond, do kterého by banky měly vložit 55 miliard eur. Spory se vedly například o to, za jak dlouhou dobu by banky měly tento fond naplnit.

Pozitivní zpráva přišla z Británie. Počet zaměstnaných lidí ve Spojeném království je nejvyšší od roku 1971. Míra nezaměstnanosti podle organizace ILO v průběhu tří měsíců do ledna 2014 stagnovala na 7,2 % a počet lidí bez práce klesl o 63 tisíc na 2,33 milionu. V únoru klesl počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti o 34 600, čekal se mírnější pokles o 25 tisíc.

Čeká se na další vyjádření a kroky ECB ohledně možné podpory ekonomiky. Spotřebitelské ceny v eurozóně v únoru totiž meziročně vzrostly jen o 0,7 %. Předběžný rychlý odhad statistického úřadu Eurostat počítal se stagnací na lednové úrovni 0,8 %. Inflace se tak dostává ještě hlouběji pod 2% cíl ECB a již pět měsíců je pod 1 %.

Z Evropy přijde v týdnu řada zajímavých dat, která napoví, jak pokračuje ekonomické oživení. Hned v pondělí to budou předběžné indexy nákupních manažerů v eurozóně, Německu a Francii. Více o vnímání ekonomiky napoví v úterý v Německu index Ifo (očekává se mírný pokles ze 111,3 na 110,9). Ekonomická důvěra bude v pátek zveřejněna v eurozóně (čeká se stagnace na hodnotě 101,2). V Německu a Spojeném království bude zveřejněna inflace.

Jak vidí nový týden makléř z brokerjetu ČS Martin Loos?

Jak mohou investoři využít krizový vývoj na Ukrajině?
Na začátku Investičního večera 18. března 2014 se hosté vyjadřovali k aktuální situaci na Ukrajině a v Rusku. Co si myslí o možnostech investování v těchto dvou zemích makléř Petr Žabža ze společnosti Patria Direct a portfoliomanažer Ján Hájek z Top Stocks ISČS?
Slavný graf černých labutí: Likviditní a úvěrová bouře
Každé tři měsíce zveřejňuje Société Générale graf "černých labutí". Jde o neočekávané jevy, které mají potenciál otřást finančními trhy. Podle banky jsou hlavními riziky problémy s financováním a likviditou.
Dočkáme se v eurozóně deflace? Cesta k evropskému kvantitativnímu uvolňování se otevírá
Inflace v eurozóně se od loňského října pohybuje na meziroční bázi pod 1 %. Je dokonce nižší než v Japonsku, a tak mezi investory roste přesvědčení, že eurozóna reálně balancuje nad propastí deflace.

Asie a emerging markets

24/3 Čína - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

28/3 Japonsko - index spotřebitelských cen

28/3 Japonsko - spotřeba domácností

28/3 Japonsko - míra nezaměstnanosti

28/3 Japonsko - maloobchodní tržby

Česká republika

24/3 Ekonomická, podnikatelská a spotřebitelská důvěra

25/3 Philip Morris ČR - hospodářské výsledky za 4Q2013

27/3 Stock Spirits - hospodářské výsledky za 4Q2013

27/3 Orco - hospodářské výsledky za 4Q2013

27/3 Rozhodnutí ČNB o nastavení měnové politiky

Akcie na pražské burze za uplynulý týden posílily o 4,35 % na 991,5 bodu. Největší zisky zaznamenaly cenné papíry Komerční banky, naopak nejvíce oslabily akcie mediální společnosti CME. V předchozím týdnu přitom akcie propadly o více než pět procent.

"Uplynulý týden se obchodování neslo v duchu odeznívání obav z geopolitických rizik. USA a EU v pondělí sice schválily sankce proti úzkému okruhu osob v Rusku a Ukrajině jako odvetu za vyhrocení situace na Ukrajině, především na Krymu, ale na druhou stranu se nenaplnily obavy z plošných ekonomických sankcí proti Rusku," uvedl hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Nejvíce ztratily akcie CME, které oslabily o 14,7 % na 67,90 Kč. V úterý se naposledy obchodovaly s nárokem na úpis práv opravňujících k nákupu jednotek (unit) za 100 dolarů. Po tomto rozhodném dni prošly akcie výrazným výplachem.

Naopak největší růst zaznamenala Komerční banka, která posílila o 8,3 % na 4 820 Kč. Banka bez zásadní zprávy následovala růst celého bankovního sektoru v Evropě.

V pátek po uzavření trhu proběhla rebalance indexů PX a CECE. Při rebalanci klesla v PX nejvíce váha akcií Orka. Počet akcií klesl o 28,6 % a váha v indexu z 1,5 % na 0,8 %.

O 3,8 % se navýšilo zastoupení akcií ČEZ. Právě to byl hlavní podpůrný faktor pro růst ceny tohoto titulu. ČEZ si v pátek polepšil bez dvou setin o dvě procenta na 541,50 koruny. Za celý týden cena akcií ČEZ vzrostla o 4,3 %. Bulharské úřady minulý týden zahájily kroky k odebrání licencí českým distributorům energie ČEZ a Energo-Pro a rakouské EVN. Společnosti ČEZ a EVN oznámily, že z nařízení bulharské strany mají omezit výrobu solární a větrné energie o 60 %.

V Indexu CECE se nově objeví akcie Pegasu Nonwovens. Váha českých titulů v tomto středoevropském indexu stoupla o 0,86 procentního bodu na 13 %. Akcie Pegasu mají váhu 0,42 %. Pegas ve čtvrtek zveřejnil výsledky hospodaření za loňský rok. Firma zvýšila výnosy podle předběžných výsledků o šest procent na 199,2 milionu eur. Čistý zisk sice klesl o 93 %, v ukazateli EBITDA dosáhla ale společnost 38,6 milionu eur, tedy o procento více než předloni. "Čistý výsledek není u Pegasu obvykle tak důležitý kvůli výraznému vlivu nepeněžního forexového přecenění. Firma zveřejnila silný zisk EBITDA za 4Q2013 i dobrý výhled (očekávali jsme ho opatrnější po problémech v loňském roce)," okomentoval výsledky Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

Příští týden by měla výsledky hospodaření zveřejnit developerská společnost Orco. Stát se tak má ve čtvrtek po uzavření trhu. Ve firmě dále posílil svůj vliv miliardář Radovan Vítek, který odvolal zakladatele společnosti Orco Jeana-Françoise Otta i celé vedení.

Ve stejný den má oznámit čísla o hospodaření také nováček burzy - likérka Stock Spirits. "Společnost již oznámila, že očekává díky dobré výkonnosti ve čtvrtém kvartálu výsledky za celý rok 2013 v souladu s výhledem. Očekáváme vysokou dynamiku díky nízké srovnávací základně a jednorázovým vlivům. Vliv bude mít předzásobení v Polsku kvůli zvýšení spotřební daně od roku 2014," říká analytik z České spořitelny Václav Kmínek.

V úterý se investoři dozvědí, jak ve druhém pololetí hospodařila tabáková společnost Philip Morris ČR. "Philip Morris oznámí za 2H2013 lepší čísla proti prvnímu pololetí, které bylo zklamáním. Tržby by měly vzrůst na 6,67 miliardy, meziročně téměř beze změny. Trh čeká dividendu 880 Kč na akcii, což se nám však nejeví jako realistické. Umíme si představit dividendu 770 Kč na akcii," odhaduje Bártek.

Kromě čísel o důvěře v ekonomiku, která budou zveřejněna v pondělí, také o nastavení měnové politiky rozhoduje ČNB. Nečeká se však, že by nějak změnila názor na měnové intervence a kurz koruny. Intervenční režim bude podle nedávného vyjádření guvernéra Miroslava Singera trvat minimálně po celý letošní rok. Současná prognóza ČNB počítá prozatím s koncem intervencí nejdříve na počátku příštího roku.

Objemy, objemy, objemy: Jak (ne)vyřešit klatbu pražské burzy?
Objemy lze zvýšit s pomocí několika nástrojů. Otázkou je, zda je máme k dispozici, říká generální ředitel pražské burzy Petr Koblic, podle kterého nyní v Evropě zázračný recept na to, jak přeřadit na vyšší rychlostní stupeň, nemá v podstatě nikdo. V porovnání s rokem 2007 se takřka na všech akciových trzích točí o dost méně peněz. Koblic i proto udělal pro Investiční web rozborku možností, jak v Praze objemy navýšit.
Jaké ingredience nyní přimíchat do portfolia? Americké akcie i evropská energetika včetně ČEZ mohou potěšit, mladé trhy jsou příliš rizikové
Ukrajina může ještě cenami aktiv zahýbat, na trhu je ale mnoho dalších neznámých s delší trvanlivostí. Proto je lepší utlumit sázky na rozvíjející se trhy jako takové, respektive mezi nimi pečlivě vybírat. V Americe by mohl pětiletý býk ještě několik let nabízet investorům relativní bezpečí, stejně jako by je v Evropě mohly potěšit některé sektory, které byly dlouho pod tlakem. Příkladem může být energetika, z čehož by měl těžit i ČEZ.
Rusko může být ve druhém čtvrtletí pro investory bonanzou, nebo také černou labutí. V Praze vsaďte na Pegas nebo Fortunu
Přetahovaná o východ Ukrajiny ovládla konec prvního čtvrtletí a zřejmě bude brnkat na nervy investorů i ve čtvrtletí druhém. Pokud však nedojde k něčemu nečekanému, má tato krize svůj pomyslný vrchol za sebou. Z toho by měly výrazně těžit mimořádně levné ruské akcie, říká analytik ze společnosti CYRRUS Tomáš Menčík. Tomu se v Praze líbí potenciál Pegasu a Fortuny, obecně pak na druhé čtvrtletí radí defenzivu a hledání příležitostí.
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat