Burzovní kalendář 27. 5. - 31. 5. 2013

Po mírném ochlazení euforie na akciových trzích se ve Spojených státech ve zkráceném obchodním týdnu investoři zaměří na data o spotřebitelské důvěře a zpřesněný údaj o vývoji HDP v prvním kvartálu. V eurozóně budou zveřejněny údaje o nezaměstnanosti a řada důležitých makrodat v Německu. Na pražské burze končí výsledková sezóna čísly VIG a společnosti Orco Property Group.

USA

27/5 Trhy zavřené (Memorial Day)

28/5 - 31/5 Výsledková sezóna (Tiffany & Co, Costco Wholesale)

28/5 Index cen domů S&P/Case-Shiller

28/5 Spotřebitelská důvěra

28/5 Indexy průmyslové aktivity richmondského a dallaského Fedu

30/5 HDP za 1Q2013

30/5 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

30/5 Pokračující prodeje domů

30/5 Bilance Fedu

31/5 Spotřebitelské úvěry

31/5 Osobní příjmy a výdaje

31/5 Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga

31/5 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Za celý týden Dow ztratil 0,33 %, S&P 500 1,13 % a Nasdaq 1,07 %. Jde o první ztrátový týden pro americké akcie za pět týdnů. Procentní ztráta na současných úrovních ale není nijak hrozivá, indexy jsou stále nad svými dlouhodobými klouzavými průměry.

Americké akcie klesaly už od středy v reakci na slova šéfa Fedu Bena Bernankeho, který naznačil možnost omezení nákupů dluhopisů už na některém z příštích zasedání. Krajně uvolněná měnová politika, v níž Fed pumpuje na trhy velké objemy levných peněz, je jednou z hlavních příčin letošního silného vzestupu akciového trhu.

"Nejbližší supporty jsou nyní v pásmu 1 620 až 1 625 bodů a na psychologické hladině 1 600 bodů, kterou zesiluje i rostoucí trendová čára a 50denní klouzavý průměr. Směrem nahoru zůstává cíl jasný – hladina 1 700. Index v pátek uzavřel na 20denním klouzavém průměru. Klidné páteční obchodování, kdy se S&P 500 po počátečních ztrátách dokázal vrátit na nulu, nesvědčí příliš o velké chuti traderů dopustit pokračování korekce. Týdenní graf také zůstává v býčím nastavení – poslední svíčka neuzavřela pod tou předchozí a formování nových minimálních cen se nerozběhlo," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Za celý týden euro posílilo o 0,7 % vůči dolaru a vykázalo první týdenní nárůst za tři týdny.

Trhy si připsaly ztrátový týden, přestože z ekonomiky přicházela veskrze pozitivní data. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl mnohem více, než se čekalo, a i trh s nemovitostmi vykazuje výrazně zlepšení, jak naznačily prodeje existujících domů, index cen domů i prodeje nových domů, které zcela překonaly odhady. To všechno investory po Bernankeho slovech paradoxně znervózňuje ještě více.

"Jestli se něco musejí centrální bankéři naučit, pak je to komunikace," řekl v rozhovoru pro CNBC Steve Goldman, ředitel Kapstream Capital. "V obou případech, Fedu i Bank of Japan, byla informace vyslaná k investorům nejasná. Investoři potřebují více informací o plánech na kvantitativní uvolňování, takže sdělení, které podáte jako centrální bankéři, je důležité. Nejsem si jistý, že to bankéři Fedu a Bank of Japan zvládli."

Právě makrodata budou v centru zájmu investorů během zkráceného obchodního týdne. Příliš dobrá čísla trh pravděpodobně neocení, pravděpodobnost zmírnění kvantitativního uvolňování by se mohla zvýšit. Nic jiného tradery aktuálně nezajímá. Sledovaná budou především spotřebitelská důvěra, počet žádostí o podporu a zpřesnění HDP za první kvartál. Páteční údaje o PMI v oblasti Chicaga a osobní příjmy a výdaje pak pomohou určit, v jaké náladě trhy zakončí poslední květnový týden.

Řada analytiků poukazuje na to, že Fed by k omezení stimulace přistoupil až v situaci, kdy by ekonomika jednoznačně vstoupila na dráhu zdravého růstu. To by už samo o sobě táhlo akcie dále vzhůru. Poukazují také na to, že trh letos roste i díky příznivému vývoji na trhu práce a bydlení. Pokračující prodeje domů budou v týdnu proto také mezi detailně sledovanými ekonomickými údaji.

Jim Cramer: Tato firma hraje vlastní ligu a její akcie má smysl zahrnout do portfolia
"Ukažte mi byznys, ve kterém neexistuje konkurence, a já vám ukáži akcii, kterou se vyplatí kupovat," říká známý investor a moderátor Jim Cramer. Takovou firmou je podle něj americká OpenTable, která je ve Spojených státech největším provozovatelem systému online rezervací pro restaurace.
Současná rally je hodně podobná té z 80. let, David Bianco (Deutsche Bank) ale očekává minimálně 5 % pullback
Odhadovat další vývoj akciového trhu si v současnosti troufá málokdo. Výhled ziskovosti firem je nepříznivý, aktivita v průmyslu podle indexů PMI není nijak valná, dolar posiluje, ceny komodit naopak klesají a firmy šetří. Akcie přesto v posledních týdnech překonávají jeden rekord za druhým.
Přiblížila se fáze RISK-OFF a akcie zamíří dolů? Napovědět mohou ceny zlata a stříbra
Poměr cen zlata a stříbra se i díky rychlejšímu poklesu v případě stříbra zvyšuje - za unci zlata dostanete přes 60 uncí stříbra. Zkušení investoři vědí, že právě tento poměr umí hodně prozradit o dalším vývoji cen akcií.

Evropa

27/5 - 31/5 Výsledková sezóna (Raiffeisen Bank, Sběrbank, Lukoil)

28/5 Německo - maloobchodní tržby

29/5 Spojené království - ceny domů

29/5 Německo - celková míra nezaměstnanosti

29/5 Německo - index spotřebitelských cen

30/5 Eurozóna - ekonomická a spotřebitelská důvěra

31/5 Eurozóna - index spotřebitelských cen

31/5 Eurozóna - celková míra nezaměstnanosti

Evropské akcie se ve druhé polovině týdne nevzpamatovaly ze série nepříznivých zpráv (možnost omezení QE ze strany Fedu, horší PMI v Číně, propad cen japonských akcií), panevropský index DJ EuroStoxx 50 za týden odepsal 1,91 %. Za celý týden FTSE 100 ztratil 1,02 %, CAC 40 1,11 % a DAX oslabil o více než procento.

"U akcií zůstáváme všeobecně optimisty, ale akciové trhy teď trochu mohou ztrácet, protože si musejí dělat starosti s omezením dosavadní podpory," poznamenal analytik Guy Foster ze společnosti Brewin Dolphin.

Index nákupních manažerů v eurozóně ale předběžně v květnu mírně stoupl, stejně tak v Německu i ve Francii. Z Německa navíc přišla překvapivě optimistická zpráva v podobě růstu indexu podnikatelské nálady Ifo, který spolehlivě koreluje s výkonem německého průmyslu.

Spojené království i Německo potvrdily původní odhady HDP za první čtvrtletí, obě ekonomiky mírně rostly, čímž se vyhnuly hrozbě recese, růst 0,3 % ve Spojeném království a 0,1 % v Německu však nijak zářný není. Obě země však předvídají mnohem větší oživení ve druhé polovině roku.

U Německa tomu nasvědčuje jak zlepšení indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i službách, tak nečekaný růst indexu podnikatelského klimatu Ifo. Na dobré cestě je i Spojené království. Měnový výbor Bank of England sice opět přehlasoval Mervyna Kinga v jeho snaze rozšířit kvantitativní uvolňování, ale prohlásil, že by 2% inflačního cíle mohla země dosáhnout dříve, než se čekalo. Zveřejněná data tomu nasvědčují. Inflace ve Spojeném království v dubnu zpomalila více, než analytici predikovali, a jádrová inflace očištěná o potraviny a pohonné hmoty dokonce spadla na nejnižší hodnotu od roku 2009.

Evropa se teď předně soustředí na společný postup proti společnostem, které se vyhýbají placení daní. Spojené království už před svým výborem propralo jak Google, tak Amazon, a Vyšetřovací podvýbor Senátu Spojených států si zase pozval na kobereček společnost Apple a jejího výkonného ředitele Tima Cooka. Evropským zemím, přes něž si firmy převádějí peníze, aby nemusely platit vysoké daně, unikají miliardy dolarů, které by mohly získat, kdyby se tyto firmy na jejich území přihlásily k daním. Ty to však odmítají.

Z Německa v novém týdnu přijdou důležitá makrodata v čele mírou nezaměstnanosti a maloobchodními tržbami. V eurozóně budou sledovaná čísla o inflaci a nezaměstnanosti, která je aktuálně v měnové unii rekordní.

Jaké události bude v novém obchodním týdnu sledovat makléř Martin Loos z brokerjetu ČS?

Japonsko a BRIC

27/5 Bank of Japan - zápis z jednání 26. dubna

29/5 Japonsko - maloobchodní tržby

29/5 Bank of Japan - projev guvernéra Haruhika Kurody

31/5 Japonsko a Čína - indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

Japonský index Nikkei 225 ve čtvrtek odepsal přes 7 %, nejvíce od zemětřesení, tsunami a havárie v jaderné elektrárně ve Fukušimě v roce 2011. Za celý týden odepsal přes 3 %. Spíše než fundamentální změna v nastavení trhu jde ale o "oříznutí" překoupeného trhu, který roste řadu měsíců a je za poslední půlrok nejvýkonnější na světě.

Výprodej japonských i dalších asijských akcií pomohl ve čtvrtek spustit i první pokles průmyslové aktivity v Číně po 7 měsících, který naznačil předběžný index nákupních manažerů. Zpřesněné údaje z Číny a index nákupních manažerů v Japonsku budou patřit k nejsledovanějším údajům nového týdne. Investoři budou také pozorně naslouchat guvernérovi Bank of Japan během jeho projevů v pondělí i ve středu.

Tři z pěti nejbohatších Číňanů chtějí emigrovat ze své rodné země
Téměř 60 % bohatých Číňanů doufá, že se jim podaří emigrovat. S tímto zjištěním přišla ve svém novém reportu konzultantská firma Bain, která v průzkumu oslovila obyvatele s minimálně 10 miliony jüanů určenými na investice.
Evropská unie zítřka: Británie ven, Skotsko a Wales do klubu? Nic není nemožné, říká James Knightley (ING)
Euroskeptické hlasy v Británii sílí. Premiér Cameron má v poslední době kvůli odlišným názorům na evropský projekt problém zkrotit i členy své vlastní strany. Ve Skotsku pokračuje kampaň za nezávislost na Londýně, o níž se rozhodne v referendu příští rok. Nejistota a s ní spojená nervozita investorů narůstá, což může přibrzdit oživení britské ekonomiky a táhnout libru ke dnu, říká ekonom z londýnské ING James Knightley.
Úspěch břidlicového plynu v USA inspiruje další země. Mají ale svá specifika a problémy
Rozvoj těžby plynu z břidlicových hornin zajistil Spojeným státům za pouhých několik let pozici předního světového producenta zemního plynu a začínajícího vývozce této suroviny. Americký příklad začínají napodobovat i další velké země světa v čele s Čínou. V Evropě, která má rovněž značný geologický potenciál pro využívání břidlic, je ale situace kvůli velké hustotě obyvatelstva a silné zelené lobby složitá. Země, které už přípravy k těžbě plynu zahájily, nyní narážejí na problémy.
Evropané stále milují euro, ale Evropská unie jim tolik nevoní
Nedávný průzkum evropského veřejného mínění Pew Research Center ukazuje, že krize finančního systému a zaměstnanosti ohrožuje evropskou integraci. Přesto se ale žádná z členských zemí nechce vrátit ke své původní měně. Zajímavý pohled nabízí Pew také na evropské stereotypy.

Česká republika

28/5 VIG - výsledky za 1Q2013

30/5 ORCO - výsledky za 1Q2013

Za celý týden index PX ztratil 1,16 %. Nejvíce se propadly opět akcie těžební společnosti NWR. Naopak nejlépe si vedly akcie mediální společnosti CME. Předchozí týden akcie v Praze celkově posílily o 1,7 %.

V návaznosti na slabé výsledky za první čtvrtletí a výhledy v oboru těžby uhlí v regionu snížila agentura S&P rating NWR. Firma je po snížení výhledů stále pod silným tlakem a dostává se na historická minima, k čemuž pomáhají také snížená doporučení. NWR tak zaznamenala nejvýraznější ztráty v rámci pražské burzy s poklesem o 5,3 % na 34,1 Kč.

Naopak nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu byla CME s růstem o 22,4 % na 71,6 Kč. Společnost navazuje na růst z minulého týdne, který navíc podepřel vysoký objem obchodů. Za růstem není žádná zásadní zpráva. "Může docházet pouze ke spekulacím, že například dochází k uzavírání pozic spekulujících na pokles, které nebyly uspokojeny v nedávné emisi nových akcií," upozornil Vaníček. Analytici z Erste vydali na akcie CME nové, vyšší investiční doporučení: Akcie CETV: Nakupovat, radí analytici z Erste

Výsledky za třetí kvartál oznámila ve čtvrtek společnost Pegas Nonwovens. Díky vyšším než očekávaným tržbám překvapily na všech úrovních. Titul ukončil páteční obchodování na 550 Kč (za týden +2,8 %). Více o výsledcích Pegasu Nonwovens zde: Výsledky Pegas Nonwovens za 1Q2013: EBITDA meziročně +6 %, díky vyprodání zásob výsledky nad odhady

Ve středu skončila veřejná rozprava ohledně nové aukce kmitočtů pro mobilní telefony. Telefónica C.R. (za týden -1,9 %) společně s ostatními hráči podala patřičné náměty. Hodlá podniknout všechny možné kroky ke změně současných podmínek aukce. ČTÚ má na vyjádření měsíc a očekává spuštění nové aukce v polovině července.

Výsledková sezóna na pražské burze skončí příští týden výsledkovými reporty pojišťovny VIG a developera Orco Property Group. "U VIG očekáváme 5,5% růst čistého zisku na 124 milionů eur, konsenzus trhu je 121 milionů eur," uvedl ve svém týdenním výhledu Vaníček.

Ve čtvrtek po skončení obchodování oznamuje výsledky Orco. Výsledky by měly potvrdit pokračující snahu o ozdravení firmy. V současnosti ale možná zajímavější je dění okolo vlastnické struktury a blížící se valné hromady. Akcionáři Alchemy Special Opportunities a Kingstown Capital Management chtějí odložení valné hromady na 27. června (z 30. května). Chtějí dát čas dalším akcionářům k registraci akcií na valnou hromadu, aby firmy Radovana Vítka se zhruba 30% podílem nemohly prosadit svých pět lidí do představenstva a ovládnout firmu. Alchemy a Kingstown ale drží necelou čtvrtinu akcií.

V pátek vystavil nepěkné vysvědčení vedení pražské burzy prezident Miloš Zeman. Ten na návštěvě v Polsku uvedl, že je nezájem o pražskou burzu ze strany firem i investorů výsledkem selhání managementu a řekl, že by pražská burza měla být řízena z Varšavy. O užší spolupráci Varšavské burzy a středoevropské skupiny vídeňské burzy (CEESEG) se jedná, což potvrdil i mluvčí BCPP Kovařík.

Akcie ČEZ: Držet a nepouštět, i když vyhlídky nejsou nejlepší
Kvůli problémům v zahraničí, přesycenému trhu s emisními povolenkami a dalším špatným vyhlídkám nejen v politických kruzích snížila Erste Group doporučení u akcií ČEZ z "akumulovat" na "držet" s cílovou cenou 606 Kč za akcii (původně 731 Kč). Důvody, které vedly tým analytiků k tomuto rozhodnutí, přibližuje Petr Bártek z České spořitelny.
Petr Koblic: Českým firmám mnohdy chybí dravost. Regionalizace to změní
Středoevropské ekonomiky si k sobě začínají nacházet cesty. Burzy, které se sešly v jedné skupině řízené z Vídně, mají v tomto smyslu náskok. Do pěti, deseti let ale bude možné mluvit o významnějším propojení celých ekonomik. To by mělo mimo jiné rozpohybovat ty české firmy, které nyní až příliš spoléhají na klid a pohodlí domácího trhu, což se už nejedné stalo osudným, říká generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic.
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat