Burzovní kalendář 28. 10. - 1. 11. 2013

Americké akcie budou v týdnu obhajovat nová historická maxima, k čemuž by mohl na úterním a středečním zasedání přispět spíše opatrným rozhodnutím o měnové politice také měnový výbor Fedu. Pokračuje i výsledková sezóna v USA i jinde ve světě, díky číslům Erste Group Bank a CME by i čeští investoři měli mít o "zábavu" postaráno. Výsledky víkendových sněmovních voleb totiž naznačily, že by se firmy na pražské burze nemusely bát zvyšování daní, a tedy ani investoři o jejich zisky, dividendy a tak dále.

USA

28/10 Průmyslová výroba

28/10 Pokračující prodeje domů

28/10 Index průmyslové aktivity dallaského Fedu

29/10 - 30/10 Zasedání FOMC

29/10 Index výrobních cen

29/10 Maloobchodní tržby

29/10 Index cen domů S&P/Case-Shiller

29/10 Podnikové zásoby

29/10 Spotřebitelská důvěra

30/10 ADP - tvorba pracovních míst ve firemním sektoru

30/10 Index spotřebitelských cen

31/10 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

31/10 Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga

1/11 Prodeje automobilů

1/11 Projevy guvernérů Fedu Jamese Bullarda a Narayany Kocherlakoty

1/11 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (ISM, Markit)

Za uplynulý týden Dow připsal 1,11 %, index S&P 500 zpevnil o 0,88 % a Nasdaq o 0,74 %. Všechny tři hlavní burzovní ukazatele od začátku roku vzrostly o více než 18 %. K jejich růstu přispívá pomalé oživování americké ekonomiky, vyšší zisky firem a pokračující měnové stimuly od americké centrální banky, které investory vybízejí k dalším nákupům. Po nedávné rozpočtové krizi se také zvýšila pravděpodobnost, že Fed tato opatření v dohledné době omezovat nebude.

"Index S&P 500 se obchoduje na horní hranici rostoucího kanálu. Trh je překoupený a volá po alespoň mírné korekci. Pokud k poklesu dojde, bude rychle využit k novým nákupům. Nejbližší supporty jsou na předchozích maximech v zóně 1 730 a na 1 700 až 1 680 bodech. Rezistence by mohla být na horní linii trojúhelníkové formace, na níž se cena v pátek v závěru obchodování zastavila," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

"Ve středu FOMC pravděpodobně odsouhlasí pokračování programu nákupu dluhopisů ve stejném objemu (celkem 85 miliard USD měsíčně). Stav, kdy nepříznivé zprávy (horší tvorba nových míst, inflace) podporují na růst cen akcií, už není ničím novým. Zdá se, že poslední dva měsíce extrémně pozitivního roku chtějí investoři využít. Pak si opět vychutnáme vyjednávání ve Washingtonu," doplnil Košťál.

Více o obchodování v uplynulém týdnu si přečtěte zde: Americké akcie i v závěru týdne posilovaly, index S&P 500 uzavřel na novém rekordu

Z indexu Dow se v uplynulém týdnu nejvíce dařilo akciím Boeingu. Výsledky zatím zveřejnilo 243 firem z indexu S&P 500, 68 % z nich překonalo očekávání na úrovni zisku a 54 % na úrovni tržeb. Pokud všechny zbývající firmy zveřejní výsledky v souladu s odhady, vzrostou zisky v kvartálu meziročně o 3,4 %. V novém týdnu oznámí své výsledky hned v pondělí například Apple, během týdne se přidají mimo jiné Merck, Pfizer, Facebook, ExxonMobil, LinkedIn, Visa nebo Barrick Gold.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. října
Které světové firmy představí své výsledky hospodaření za třetí kvartál v týdnu od 28. října? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

"Zisky firem jsou dostatečně dobré, je i dost likvidity, investoři tak vnímají rizika jako velice malá," říká Charlie Smith z americké Fort Pitt Capital Group. "Je to jako velké muzikálové číslo. Většina investorů má hrát ve stejném taktu jako Fed."

Kromě pokračující výsledkové sezóny se budou investoři soustředit na středeční rozhodnutí FOMC o dalším nastavení měnové politiky. Většina trhu nepočítá se změnou objemu kvantitativního uvolňování do konce roku. Ne všichni toto přesvědčení sdílejí, objem odkupů dluhopisů by se prý mohl dokonce i zvýšit (více zde: Kvantitativní uvolňování může v roce 2014 pokračovat rychlejším tempem, upozorňuje expertka).

Vedle toho bude zveřejněna řada důležitých makrodat v čele s průmyslovou výrobou, maloobchodními tržbami a inflací. V pátek pak dorazí na trh finální data indexů nákupních manažerů, kde se u indexu ISM v průmyslu očekává mírný pokles na 55,1 bodu po předchozích 56,2 bodu.

Svůj výhled na nový obchodní týden nabízí makléř z brokerjetu ČS Martin Loos:

6 trendů probíhající výsledkové sezóny, které by vám neměly uniknout
Čtyřikrát ročně se pozornost investorů zaměřuje na ty nejdůležitější fundamenty výkonnosti firem - jejich zisky. Podobně jako růst ekonomiky je i růst korporátních zisků zatím pomalý. Analytici však s nadějí vyhlížejí výsledky za třetí kvartál, kde očekávají akceleraci prozatím mírného zvyšování zisků v uplynulých kvartálech.
Zlato je na měsíčním maximu. Přijde korekce?
Před týdnem ceny drahých kovů posunula výše řada faktorů - dohoda na americké politické scéně, zhoršení výhledu ratingu USA či oslabení dolaru. Cena zlata se tak dostala z krátkodobého klesajícího trendu.
Obama se snaží, ale i tak je jeho rozpočtová párty hodně drahá
Deficity rozpočtu USA v uplynulých třech letech velice rychle klesají, poslední těžká recese ale Baracku Obamovi a jeho administrativě ale udělala přes rozpočet hodně tlustou čáru. I tak je Obama celkem úspěšný v boji s výší deficitu.
Jak investuje nenáviděný i obdivovaný George Soros?
Investor, který považuje finanční trhy za chaos, na němž dokázal vydělat miliardy dolarů. Vedl jeden z nejúspěšnějších fondů, jehož průměrný výnos byl více než 30 % ročně, přičemž dokázal za rok vydělat investorům i více než 100 %. Položil britskou libru, měl prsty v asijské finanční krizi, dnes je z něj filantrop. Nedávno se ve svých 83 letech stihl potřetí oženit.

Evropa

29/10 Německo - spotřebitelská důvěra

29/10 Spojené království - žádosti o hypotéku

30/10 Německo - nezaměstnanost

30/10 Eurozóna - ekonomická důvěra

30/10 Německo - index spotřebitelských cen

31/10 Německo - maloobchodní tržby

31/10 Itálie - nezaměstnanost

31/10 Eurozóna - nezaměstnanost

31/10 Francie - index cen výrobců

31/10 Itálie - index spotřebitelských cen

31/10 Eurozóna - předběžný index spotřebitelských cen

31/10 Eurozóna - nezaměstnanost

1/11 Eurozóna a jednotlivé země - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

Za uplynulý týden celoevropský index DJ EuroStoxx 50 zůstal téměř na nule, když přidal neznatelných 0,04 %. Londýnský FTSE 100 o 1,49 % posílil a německý DAX vzrostl o 1,36 %. Akciím pomáhá zatím relativně úspěšná výsledková sezóna a víra v to, že americká centrální banka odsune zahájení ústupu od programu QE.

Trhy přitom v pátek nepotěšila data z Německa, kde podnikatelský index Ifo v říjnu nečekaně klesl. Šlo o první pokles za 6 měsíců**. "Německá ekonomika je v dobrém stavu, průmysl se bude dále zotavovat solidním tempem. Externí prostředí však je trochu znervózňující," říká Carsten Brzeski z ING.

Pozitivní impuls naopak dala trhům data o britském HDP, který v uplynulém čtvrtletí vzrostl o 0,8 %, což byl nejsilnější růst od roku 2010.

Více o evropském obchodování v uplynulém týdnu se dozvíte zde: Evropské akcie zakončily týden smíšeně, DAX se přesto poprvé v historii dostal nad 9 000 bodů

V novém týdnu pokračuje výsledková sezóna i v Evropě, svá čísla za třetí kvartál odhalí například UBS, BP, Deutsche Bank, Nokia či Total.

Z makrodat budou sledované především v pátek indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, o den dříve budou podstatné především inflace a nezaměstnanost za celou eurozónu a Evropskou unii. Z jednotlivých zemí zaujme především Německo a jeho maloobchodní tržby a celková míra nezaměstnanosti.

Asie

28/10 Japonsko - útraty domácností

28/10 Japonsko - míra nezaměstnanosti

29/10 Indie - rozhodnutí centrální banky o měnové politice

29/10 Japonsko - průmyslová výroba

30/10 Japonsko - rozhodnutí centrální banky o měnové politice

31/10 Čína, Japonsko, Indie, Rusko a další země - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

Rusové si oblíbili investice do diamantů
Diamanty se v Rusku stávají stále častější investiční alternativou pro řadu bohatých lidí. Nastává jejich boom v zařazování do portfolií ve formě investičních diamantů i šperků. Proč tomu tak je a jaké kameny jsou v Rusku nejpopulárnější, vysvětluje Luboš Říha, ředitel Diamonds International Corporation.
Evropa zralá na pokles: Vsaďte proti davu
Zdánlivý klid v Evropě je postaven na pyramidě lží. Bankovní systém eurozóny je časovaná bomba. Portfoliomanažeři jsou přitom podle nového reportu Bank of America Merrill Lynch už tak optimističtí, pokud jde o evropské akcie, že to lze chápat jako kontrariánský signál.

Česká republika

30/10 Erste Group Bank - hospodářské výsledky za 3Q2013

31/10 CME - pravděpodobně do konce měsíce zveřejní hospodářské výsledky za 3Q2013

1/11 Index nákupních manažerů

Pražská burza v uplynulém týdnu posílila jen nepatrně, index PX proti minulému pátku stoupl o 0,2 % na 990,8 bodu. Nejvíce rostly opět akcie mediální společnosti CME, naopak největší pokles zaznamenaly akcie Tatry Mountain Resorts. V předchozím týdnu akcie posílily o 2,7 %.

"Předvolební týden byl pod taktovkou výsledkové sezony a opožděně zveřejněných dat z USA. Prozatím výsledková sezóna přináší smíšené údaje. Data z USA, především ohledně zaměstnanosti, byla relativně slabá, což dále utvrzuje trhy, že americká centrální banka Fed ve svém uvolňování měnové politiky nepoleví," říká hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

CME posílila o 5,9 % na 119,60 Kč. Investoři nadále oceňují probíhající restrukturalizaci managementu ve prospěch majoritního akcionáře Time Warner.

Akcie Tatry Mountain Resorts klesly o 7,7 % na 566 Kč. Investoři se obávají o budoucí návratnost kvůli výrazné restrukturalizaci zdrojů financování, které s největší pravděpodobností významně ovlivní schopnost společnosti vyplácet v budoucnu dividendy.

V průběhu týdne se objevilo několik zpráv okolo ČEZ. Nejdříve snaha Albánie urovnat současný spor se společností díky snaze vyhnout se arbitráži. "Tu hodnotíme pozitivně vzhledem k potenciálu jisté návratnosti již ztracené investice v Albánii," míní Vaníček. Další zprávou bylo rozhodnutí krajského soudu v Brně, který předběžným opatřením zakázal ČEZ uzavřít smlouvu s vítězem tendru na dostavbu Temelína. Titul zakončil páteční seanci na 512 Kč (za týden +2,6 %).

Výsledkovou sezónu za třetí kvartál na pražské burze zahájila ve středu společnost Unipetrol. Provozním ziskem EBIT na úrovni 160 milionů Kč překonala odhady trhu (96 milionů). Nicméně následné komentáře generálního ředitele, které označily roční cíle za příliš optimistické, působily negativně. Titul zakončil týden na 172 Kč (-0,5 %).

Nováček na pražské burze, společnost Stock Spirits Group, zakončila týden na 72,4 Lč, tedy výše, než jaká byla úvodní cena (těsně pod 70 Kč).

Příští týden se budou investoři vedle pokračující výsledkové sezóny upínat ke středě a rozhodnutí Fedu ohledně monetární politiky. Současný názor trhu se výrazně posunul k tomu, že k utahování uvolněné měnové politiky nedojde ani do konce roku. "Tento názor sdílíme a očekáváme, že potvrzení tohoto očekávání by mohlo ještě mírně trhy podpořit v růstu," dodává Vaníček.

Výsledková sezóna bude pokračovat ve středu čísly Erste Group, do konce měsíce se čekají i výsledky od mediální CME. "U Erste Group očekáváme 9 % meziroční pokles čistého zisku na 131 milionů EUR. Důvodem je hlavně pokračující slabá poptávka po úvěrech. U CME očekáváme i za 3Q2013 záporný provozní zisk EBITDA na úrovni -13,5 milionu USD," nabízí výhled J&T Banky Vaníček. Asi nejvíce sledované bude, zda bude opětovně snížen výhled na výsledky za rok 2013, což většina trhu očekává. Tento faktor by mohl negativně korigovat současnou spanilou jízdu titulu.

Odhadovaným výsledkům firem obchodovaných na pražské burze se věnoval ve svém výhledu pro Investiční web i analytik Václav Kmínek z České spořitelny:

Podrobnější odhady najdete ZDE.

V pondělí je pražská burza zavřená kvůli státnímu svátku. Dopady voleb na ekonomiku a akcie nastínili kandidáti z jednotlivých stran již před volbami. Jednání teprve začínají, lze ovšem očekávat, že silná pozice Babišova hnutí ANO neumožní vznik vlády, která by v programovém prohlášení měla ukotvené výrazné zvyšování daní. To by přitom mohlo mít vliv na některé tituly obchodované na pražské burze.

Investoři, těšte se po volbách. Co pro vás chystají Kalousek, Babiš nebo Mládek?
Vyšší firemní daně, státní banka, zrušení daně z dividend - to všechno se může po volbách stát realitou. Záleží na tom, které strany sestaví vládu. Co ale politici skutečně po volbách chystají? V exkluzivní anketě oslovil Investiční web politiky významných stran a uskupení - Andreje Babiše z hnutí Ano, Jana Mládka z ČSSD, Pavla Bělobrádka z KDU-ČSL, Jiřího Dolejše z KSČM, Martina Kubu z ODS, Zakaríu Nemraha z SPOZ, Miroslava Kalouska z TOP 09 a Tomia Okamuru z hnutí Úsvit přímé demokracie.

Finanční trhy na výsledek voleb podle analytiků bezprostředně reagovat nebudou. Neúspěch levice ale může povzbudit některé akcie na burze. Podle ekonomů je pro podnikatelský sektor pozitivní, že díky volebnímu výsledku levice nehrozí scénář rychlého zvyšování daní.

"V úterý, po otevření finančních trhů, se nejspíše ani kurz koruny, ani dluhopisy nepohnou výraznějším způsobem. To, že nejspíše nevznikne výrazně levicový kabinet, může přinést úlevu akciovému trhu, zejména těm titulům, kterým hrozila vyšší sektorová daň pro korporátní zisky," uvedl hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška nedošlo z hlediska podnikatelského prostředí na nejhorší scénář. "Tím by byla další vlna daňových změn iniciovaná programovou shodou ČSSD a KSČM. Podnikatelé se tedy mohou snad aspoň těšit na stabilizaci současných podmínek. Pro finanční trhy nejsou tyto výsledky voleb důvodem k reakci. Ta se zřejmě dostaví až časem podle toho, jak odpovědně přistoupí nová vláda k otázce stabilizace veřejných financí," řekl ČTK Sobíšek.

Výsledek voleb je podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské nepříznivý pro korunu i dluhopisový trh. "Čekají nás dlouhá povolební jednání. Krátkodobá reakce kurzu koruny na volby může být po otevření trhů v úterý mírně negativní. Výsledky voleb nepřinášejí jednoznačného a silného vítěze. Čím déle budou jednání trvat, tím více bude koruna reagovat na výsledek voleb," uvedla Horská.

Jana Michalíková (AKAT ČR): Proč je ten správný čas investovat do podílových fondů
Podle Asociace pro kapitálový trh České republiky je nyní ideální čas pro investice do podílových fondů. Proč tomu tak je, jaké změny budou od nového roku ve zdanění cenných papírů a co to pro podílové fondy bude znamenat, popisuje Jana Michalíková, výkonná ředitelka AKAT ČR.
Výsledková sezóna na pražské burze: Kdo kdy oznamuje
Ve středu 23. října začala údaji Unipetrolu výsledková sezóna firem obchodovaných na burze v Praze. Podívejte se, kdy výsledky jednotlivých firem čekat.
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
11. 1. 2021 6:27
Anketa: Co by (ne)mělo chybět ve vítězném portfoliu na rok 2021
Akciové tipy
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Alokace investic
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Přestat sledovat