Burzovní kalendář 28. 10. - 1. 11. 2013

Americké akcie budou v týdnu obhajovat nová historická maxima, k čemuž by mohl na úterním a středečním zasedání přispět spíše opatrným rozhodnutím o měnové politice také měnový výbor Fedu. Pokračuje i výsledková sezóna v USA i jinde ve světě, díky číslům Erste Group Bank a CME by i čeští investoři měli mít o "zábavu" postaráno. Výsledky víkendových sněmovních voleb totiž naznačily, že by se firmy na pražské burze nemusely bát zvyšování daní, a tedy ani investoři o jejich zisky, dividendy a tak dále.
USA
28/10 Průmyslová výroba
28/10 Pokračující prodeje domů
28/10 Index průmyslové aktivity dallaského Fedu
29/10 - 30/10 Zasedání FOMC
29/10 Index výrobních cen
29/10 Maloobchodní tržby
29/10 Index cen domů S&P/Case-Shiller
29/10 Podnikové zásoby
29/10 Spotřebitelská důvěra
30/10 ADP - tvorba pracovních míst ve firemním sektoru
30/10 Index spotřebitelských cen
31/10 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
31/10 Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga
1/11 Prodeje automobilů
1/11 Projevy guvernérů Fedu Jamese Bullarda a Narayany Kocherlakoty
1/11 Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (ISM, Markit)
Za uplynulý týden Dow připsal 1,11 %, index S&P 500 zpevnil o 0,88 % a Nasdaq o 0,74 %. Všechny tři hlavní burzovní ukazatele od začátku roku vzrostly o více než 18 %. K jejich růstu přispívá pomalé oživování americké ekonomiky, vyšší zisky firem a pokračující měnové stimuly od americké centrální banky, které investory vybízejí k dalším nákupům. Po nedávné rozpočtové krizi se také zvýšila pravděpodobnost, že Fed tato opatření v dohledné době omezovat nebude.
"Index S&P 500 se obchoduje na horní hranici rostoucího kanálu. Trh je překoupený a volá po alespoň mírné korekci. Pokud k poklesu dojde, bude rychle využit k novým nákupům. Nejbližší supporty jsou na předchozích maximech v zóně 1 730 a na 1 700 až 1 680 bodech. Rezistence by mohla být na horní linii trojúhelníkové formace, na níž se cena v pátek v závěru obchodování zastavila," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.
"Ve středu FOMC pravděpodobně odsouhlasí pokračování programu nákupu dluhopisů ve stejném objemu (celkem 85 miliard USD měsíčně). Stav, kdy nepříznivé zprávy (horší tvorba nových míst, inflace) podporují na růst cen akcií, už není ničím novým. Zdá se, že poslední dva měsíce extrémně pozitivního roku chtějí investoři využít. Pak si opět vychutnáme vyjednávání ve Washingtonu," doplnil Košťál.
Více o obchodování v uplynulém týdnu si přečtěte zde: Americké akcie i v závěru týdne posilovaly, index S&P 500 uzavřel na novém rekordu
Z indexu Dow se v uplynulém týdnu nejvíce dařilo akciím Boeingu. Výsledky zatím zveřejnilo 243 firem z indexu S&P 500, 68 % z nich překonalo očekávání na úrovni zisku a 54 % na úrovni tržeb. Pokud všechny zbývající firmy zveřejní výsledky v souladu s odhady, vzrostou zisky v kvartálu meziročně o 3,4 %. V novém týdnu oznámí své výsledky hned v pondělí například Apple, během týdne se přidají mimo jiné Merck, Pfizer, Facebook, ExxonMobil, LinkedIn, Visa nebo Barrick Gold.
"Zisky firem jsou dostatečně dobré, je i dost likvidity, investoři tak vnímají rizika jako velice malá," říká Charlie Smith z americké Fort Pitt Capital Group. "Je to jako velké muzikálové číslo. Většina investorů má hrát ve stejném taktu jako Fed."
Kromě pokračující výsledkové sezóny se budou investoři soustředit na středeční rozhodnutí FOMC o dalším nastavení měnové politiky. Většina trhu nepočítá se změnou objemu kvantitativního uvolňování do konce roku. Ne všichni toto přesvědčení sdílejí, objem odkupů dluhopisů by se prý mohl dokonce i zvýšit (více zde: Kvantitativní uvolňování může v roce 2014 pokračovat rychlejším tempem, upozorňuje expertka).
Vedle toho bude zveřejněna řada důležitých makrodat v čele s průmyslovou výrobou, maloobchodními tržbami a inflací. V pátek pak dorazí na trh finální data indexů nákupních manažerů, kde se u indexu ISM v průmyslu očekává mírný pokles na 55,1 bodu po předchozích 56,2 bodu.
Svůj výhled na nový obchodní týden nabízí makléř z brokerjetu ČS Martin Loos:
Evropa
29/10 Německo - spotřebitelská důvěra
29/10 Spojené království - žádosti o hypotéku
30/10 Německo - nezaměstnanost
30/10 Eurozóna - ekonomická důvěra
30/10 Německo - index spotřebitelských cen
31/10 Německo - maloobchodní tržby
31/10 Itálie - nezaměstnanost
31/10 Eurozóna - nezaměstnanost
31/10 Francie - index cen výrobců
31/10 Itálie - index spotřebitelských cen
31/10 Eurozóna - předběžný index spotřebitelských cen
31/10 Eurozóna - nezaměstnanost
1/11 Eurozóna a jednotlivé země - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru
Za uplynulý týden celoevropský index DJ EuroStoxx 50 zůstal téměř na nule, když přidal neznatelných 0,04 %. Londýnský FTSE 100 o 1,49 % posílil a německý DAX vzrostl o 1,36 %. Akciím pomáhá zatím relativně úspěšná výsledková sezóna a víra v to, že americká centrální banka odsune zahájení ústupu od programu QE.
Trhy přitom v pátek nepotěšila data z Německa, kde podnikatelský index Ifo v říjnu nečekaně klesl. Šlo o první pokles za 6 měsíců**. "Německá ekonomika je v dobrém stavu, průmysl se bude dále zotavovat solidním tempem. Externí prostředí však je trochu znervózňující," říká Carsten Brzeski z ING.
Pozitivní impuls naopak dala trhům data o britském HDP, který v uplynulém čtvrtletí vzrostl o 0,8 %, což byl nejsilnější růst od roku 2010.
Více o evropském obchodování v uplynulém týdnu se dozvíte zde: Evropské akcie zakončily týden smíšeně, DAX se přesto poprvé v historii dostal nad 9 000 bodů
V novém týdnu pokračuje výsledková sezóna i v Evropě, svá čísla za třetí kvartál odhalí například UBS, BP, Deutsche Bank, Nokia či Total.
Z makrodat budou sledované především v pátek indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, o den dříve budou podstatné především inflace a nezaměstnanost za celou eurozónu a Evropskou unii. Z jednotlivých zemí zaujme především Německo a jeho maloobchodní tržby a celková míra nezaměstnanosti.
Asie
28/10 Japonsko - útraty domácností
28/10 Japonsko - míra nezaměstnanosti
29/10 Indie - rozhodnutí centrální banky o měnové politice
29/10 Japonsko - průmyslová výroba
30/10 Japonsko - rozhodnutí centrální banky o měnové politice
31/10 Čína, Japonsko, Indie, Rusko a další země - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru
Česká republika
30/10 Erste Group Bank - hospodářské výsledky za 3Q2013
31/10 CME - pravděpodobně do konce měsíce zveřejní hospodářské výsledky za 3Q2013
1/11 Index nákupních manažerů
Pražská burza v uplynulém týdnu posílila jen nepatrně, index PX proti minulému pátku stoupl o 0,2 % na 990,8 bodu. Nejvíce rostly opět akcie mediální společnosti CME, naopak největší pokles zaznamenaly akcie Tatry Mountain Resorts. V předchozím týdnu akcie posílily o 2,7 %.
"Předvolební týden byl pod taktovkou výsledkové sezony a opožděně zveřejněných dat z USA. Prozatím výsledková sezóna přináší smíšené údaje. Data z USA, především ohledně zaměstnanosti, byla relativně slabá, což dále utvrzuje trhy, že americká centrální banka Fed ve svém uvolňování měnové politiky nepoleví," říká hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.
CME posílila o 5,9 % na 119,60 Kč. Investoři nadále oceňují probíhající restrukturalizaci managementu ve prospěch majoritního akcionáře Time Warner.
Akcie Tatry Mountain Resorts klesly o 7,7 % na 566 Kč. Investoři se obávají o budoucí návratnost kvůli výrazné restrukturalizaci zdrojů financování, které s největší pravděpodobností významně ovlivní schopnost společnosti vyplácet v budoucnu dividendy.
V průběhu týdne se objevilo několik zpráv okolo ČEZ. Nejdříve snaha Albánie urovnat současný spor se společností díky snaze vyhnout se arbitráži. "Tu hodnotíme pozitivně vzhledem k potenciálu jisté návratnosti již ztracené investice v Albánii," míní Vaníček. Další zprávou bylo rozhodnutí krajského soudu v Brně, který předběžným opatřením zakázal ČEZ uzavřít smlouvu s vítězem tendru na dostavbu Temelína. Titul zakončil páteční seanci na 512 Kč (za týden +2,6 %).
Výsledkovou sezónu za třetí kvartál na pražské burze zahájila ve středu společnost Unipetrol. Provozním ziskem EBIT na úrovni 160 milionů Kč překonala odhady trhu (96 milionů). Nicméně následné komentáře generálního ředitele, které označily roční cíle za příliš optimistické, působily negativně. Titul zakončil týden na 172 Kč (-0,5 %).
Nováček na pražské burze, společnost Stock Spirits Group, zakončila týden na 72,4 Lč, tedy výše, než jaká byla úvodní cena (těsně pod 70 Kč).
Příští týden se budou investoři vedle pokračující výsledkové sezóny upínat ke středě a rozhodnutí Fedu ohledně monetární politiky. Současný názor trhu se výrazně posunul k tomu, že k utahování uvolněné měnové politiky nedojde ani do konce roku. "Tento názor sdílíme a očekáváme, že potvrzení tohoto očekávání by mohlo ještě mírně trhy podpořit v růstu," dodává Vaníček.
Výsledková sezóna bude pokračovat ve středu čísly Erste Group, do konce měsíce se čekají i výsledky od mediální CME. "U Erste Group očekáváme 9 % meziroční pokles čistého zisku na 131 milionů EUR. Důvodem je hlavně pokračující slabá poptávka po úvěrech. U CME očekáváme i za 3Q2013 záporný provozní zisk EBITDA na úrovni -13,5 milionu USD," nabízí výhled J&T Banky Vaníček. Asi nejvíce sledované bude, zda bude opětovně snížen výhled na výsledky za rok 2013, což většina trhu očekává. Tento faktor by mohl negativně korigovat současnou spanilou jízdu titulu.
Odhadovaným výsledkům firem obchodovaných na pražské burze se věnoval ve svém výhledu pro Investiční web i analytik Václav Kmínek z České spořitelny:
Podrobnější odhady najdete ZDE.
V pondělí je pražská burza zavřená kvůli státnímu svátku. Dopady voleb na ekonomiku a akcie nastínili kandidáti z jednotlivých stran již před volbami. Jednání teprve začínají, lze ovšem očekávat, že silná pozice Babišova hnutí ANO neumožní vznik vlády, která by v programovém prohlášení měla ukotvené výrazné zvyšování daní. To by přitom mohlo mít vliv na některé tituly obchodované na pražské burze.
Finanční trhy na výsledek voleb podle analytiků bezprostředně reagovat nebudou. Neúspěch levice ale může povzbudit některé akcie na burze. Podle ekonomů je pro podnikatelský sektor pozitivní, že díky volebnímu výsledku levice nehrozí scénář rychlého zvyšování daní.
"V úterý, po otevření finančních trhů, se nejspíše ani kurz koruny, ani dluhopisy nepohnou výraznějším způsobem. To, že nejspíše nevznikne výrazně levicový kabinet, může přinést úlevu akciovému trhu, zejména těm titulům, kterým hrozila vyšší sektorová daň pro korporátní zisky," uvedl hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek.
Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška nedošlo z hlediska podnikatelského prostředí na nejhorší scénář. "Tím by byla další vlna daňových změn iniciovaná programovou shodou ČSSD a KSČM. Podnikatelé se tedy mohou snad aspoň těšit na stabilizaci současných podmínek. Pro finanční trhy nejsou tyto výsledky voleb důvodem k reakci. Ta se zřejmě dostaví až časem podle toho, jak odpovědně přistoupí nová vláda k otázce stabilizace veřejných financí," řekl ČTK Sobíšek.
Výsledek voleb je podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské nepříznivý pro korunu i dluhopisový trh. "Čekají nás dlouhá povolební jednání. Krátkodobá reakce kurzu koruny na volby může být po otevření trhů v úterý mírně negativní. Výsledky voleb nepřinášejí jednoznačného a silného vítěze. Čím déle budou jednání trvat, tím více bude koruna reagovat na výsledek voleb," uvedla Horská.
Aktuality
