15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Jak se ve čtvrtek obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se v loňském roce dařilo Erste Group Bank a kde seženete (za babku) nejlepší skotskou whisky? To vše musíte ráno vědět.
Americké akciové indexy ukončily čtvrteční nevýraznou seanci s mírnou ztrátou. Trh stáhly dolů pokračující obavy o vývoj obchodních vztahů mezi USA a Čínou a také náhlý konec summitu mezi USA a Severní Koreou. Pokles zmírnily nejnovější údaje o růstu americké ekonomiky na konci loňského roku. Index Dow odepsal 0,27 % na 25 916 bodů (únor: +3,67 %), širší index S&P 500 klesl o 0,28 % na 2 784,49 bodu (únor: +2,97 %) a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,29 % na 7 532,53 bodu (únor: +3,44 %). Index volatility VIX stoupl o 0,54 % na 14,78 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 2,72 %. V minusu zakončila čtvrteční obchodování většina hlavních sektorů. Nejvíce ztratily sektory základních materiálů (-1,22 %) a energetiky (-1 %), v plusu se naopak udržely utility (+0,58 %), reality (+0,29 %), telekomunikace (+0,07 %) a odvětví necyklického spotřebního zboží (+0,48 %).
Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy nenašly během čtvrtečního obchodování společný směr, když investoři reagovali opatrně na předčasně ukončenou schůzku amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 zakončil seanci s minimálním ziskem 0,06 procenta. Smíšené byly výsledky obchodování na jednotlivých trzích i sektorech. Hlavní index londýnské burzy FTSE odepsal 0,46 procenta, německý DAX naopak 0,25 procenta přidal a francouzský CAC 40 si polepšil o 0,29 procenta. Nejhůře se vedlo sektoru základních materiálů, jenž přišel o více než dvě procenta.
Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,41 % na 1 071,68 bodu, což je nejvyšší letošní hodnota. Největší zásluhu na tom měla Erste Group Bank, jež byla nejobchodovanějším titulem dne. Po ranním oznámení rekordního zisku za loňský rok akcie společnosti podražily o 4,75 procenta. Nedařilo se naopak ostatním bankám ani energetické skupině ČEZ. Zobchodovaný objem čítal nadprůměrných 810 milionů korun.
Pátek bude dnem indexů nákupních manažerů ve výrobě. Finální indexy za únor budou vycházet v noci a nad ránem v Asii, dopoledne v Evropě a odpoledne budou zveřejněny v USA. Japonsko přidá ještě zprávu o situaci na trhu práce a index spotřebitelské důvěry, Německo index dovozních cen a únorovou míru nezaměstnanosti, ČR zpřesněnou zprávu o vývoji HDP a bilanci státního rozpočtu a eurozóna inflační statistiku a zprávu o vývoji nezaměstnanosti. Ve Spojených státech se investoři vedle PMI zaměří na zprávu o příjmech a výdajích spotřebitelů, index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a zprávu o stavebních výdajích. Výsledky hospodaření odtajní v Evropě Rightmove a v USA Foot Locker. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Rakouské bankovní skupině Erste Group Bank loni vzrostl čistý zisk o 36 % na rekordních 1,79 miliardy eur. Vedení skupiny rovněž potvrdilo, že na valné hromadě navrhne zvýšení dividendy na 1,40 eura na akcii z 1,20 eura na akcii v loňském roce.
Americká ropná společnost ExxonMobil objevila u pobřeží Kypru největší naleziště zemního plynu na Kypru od roku 2011, kdy tento ostrov ve Středozemním moři začal plyn těžit. Informoval o tom kyperský ministr pro energetiku Jorgos Lakkotrypis. Nález je také třetím největším nalezištěm na světě objeveným za poslední dva roky.
Aktivita čínského zpracovatelského sektoru v únoru klesla na tříleté minimum, zejména kvůli slabé zahraniční poptávce. Vyplývá to z výsledků průzkumu čínského statistického úřadu mezi nákupními manažery. Výsledky podle analytiků odrážejí rostoucí problémy druhé největší ekonomiky světa.
Tempo růstu ekonomiky Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí zpomalilo na 2,6 procenta, což je nejslabší hodnota od začátku loňského roku. V předběžné zprávě to ve čtvrtek uvedlo americké ministerstvo obchodu. Výsledek je nicméně lepší, než čekali analytici. Ve třetím čtvrtletí americká ekonomika po zpřesnění dat rostla tempem 3,4 procenta.
Důrazná diplomatická ofenziva, kterou Spojené státy od loňska provádějí proti čínské telekomunikační společnosti Huawei, je podle části bezpečnostních expertů zřejmě přehnaná. Číňané podle nich nepotřebují tajný přístup k routerům společnosti Huawei, aby se infiltrovali do globálních sítí, jejichž špatné zabezpečení je všeobecně známé. Washington ale tvrdí, že každá země, která do svých komunikačních sítí páté generace (5G) nasadí zařízení Huawei, dává Pekingu do rukou nástroj ke špionáži.
Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies je v pokročilé fázi jednání o koupi svého rivala Careem Networks FZ, který sídlí v Dubaji. Hodnota transakce by mohla činit tři miliardy dolarů. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Nejlepší skotská? Z Lidlu
Kdo by to řekl: láhev nejlepší skotské whisky je k dostání v supermarketu Lidl (tedy alespoň v Německu) a stojí v přepočtu pouhé čtyři stovky. Queen Margot Blend Scotch Whisky získala řečené ocenění na World Whiskies Awards, což je v palírenské branži zhruba ekvivalent Oscarů (jen nikdo neřeší, jestli dotyčný nápoj vyrobilo dost mladých černochů, žen, homosexuálů a Portorikánců). Dobrou zprávu přinesl britský deník The Independent; královna Margot porazila mimo jiné dvojnásob drahého dvanáctiletého Johnnieho Walkera Black Label. Na zdraví!
A £13.49 bottle of Lidl whisky has been named one of the best in the world https://t.co/vDOj6bIZNX pic.twitter.com/n2tBHLZjK6
— The Scotsman (@TheScotsman) 27. února 2019