Co musíte ráno vědět (1. května)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi na burzách v Evropě a na Wall Street, o kolik se propadla evropská ekonomika v prvním čtvrtletí, jak zachraňuje finanční trhy ECB a je lepší virus, nebo zombíci? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek výrazně zlevnily. Za měsíc ale vykázaly nejprudší růst za několik desetiletí

Americké akcie ve čtvrtek oslabily kvůli nepříznivým ekonomickým údajům a smíšeným firemním výsledkům. Za celý duben ale indexy Dow a S&P 500 vykázaly nejvýraznější měsíční nárůst od ledna 1987 díky nadějím, že ekonomika začne brzy ožívat po útlumu způsobeném koronavirovou krizí. Index Dow ztratil 1,17 % na 24 345,72 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,92 % na 2 912,43 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,28 % na 8 889,55 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 9,35 % na 34,15 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 0,636 %. Za celý duben si Dow připsal asi 11 %, S&P 500 přidal téměř 13 % a Nasdaq Composite zpevnil dokonce o bezmála 19 %.

Roger Tooze: O globální standardy se bude tvrdě soupeřit. Zvítězí deglobalizace?
Ačkoli je tlak na globální standardy do jisté míry legitimní, nastává čas, kdy se o to, kdo je nadiktuje, bude soupeřit. Kdo bude mít nejvýznamnější slovo při určování technologických standardů? Nejen o tom hovoří jeden ze zakladatelů politické ekonomice Roger Tooze.
7 grafů: Jak koronavirus (zatím) dopadá na ekonomiku?
Makroekonomická data jsou občas "sto let za opicemi". Nic moc lepšího ale nemáme po ruce.

2. Evropské akcie ve čtvrtek ztratily, ale mají za sebou nejlepší měsíc od roku 2015

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek poměrně výrazně klesly, ale za duben jsou na tom velmi dobře, když zaznamenaly nejlepší měsíční zhodnocení od října 2015. Panevropský index STOXX Europe 600 ve čtvrtek ztratil 2,03 %, na 340,03 bodu, ale za celý duben přidal 7,48 %.

Od čeho se trhy musejí odpíchnout a co dělají prozíraví investoři?
Světové akciové trhy se v druhé polovině března po prudkých propadech odrazily výše a napravily část ztrát. Ekonomika ale teprve odhaluje ztráty, které napáchala pandemie koronaviru a opatření přijímaná vládami ve snaze šíření viru zamezit. A právě vývoj pandemie bude v příštích týdnech a měsících určovat trend vývoje na trzích.
Úvěr jako alfa a omega současné ekonomiky aneb Proč (ne)vzroste inflace
Proč ani biliony dolarů navíc v globálním finančním systému nemusejí spustit prudký nárůst inflace? Podrobný a srozumitelný výklad na jediné stránce nabízí hlavní ekonom Roklen Dominik Stroukal.

3. Pražská burza zakončila duben v minusu

Pražská burza ve čtvrtek nenavázala na zisky z předchozích tří dnů a po slibném začátku nakonec skončila v minusu. Index PX ztratil 1,22 % na 873,17 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie Erste Bank, elektrárenské společnosti ČEZ, technologické společnosti Avast a Monety Money Bank. Se ztrátou skončila většina hlavních titulů.

4. Očekávané události

V Evropě bude většina zemí odpočívat a slavit svátek práce. Dopoledne se tak dočkáme jen výrobního PMI v Británii. Odpoledne přijdou na řadu PMI v USA. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí zveřejní v Evropě Total nebo Ferrari, na Wall Street pak budou sledovaná čísla firem jako AbbVie, Chevron, ExxonMobil nebo Honeywell. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB potvrdila nastavení úrokových sazeb, dále zmírnila podmínky programu levných úvěrů

Evropská centrální banka ponechala základní sazbu na 0 % a depozitní sazbu na -0,5 %. Ještě více však zmírnila podmínky programu levných úvěrů pro soukromý finanční sektor a uvedla, že je připravená nakupovat další dluhopisy, pokud to bude potřeba.

6. Ekonomika EU v prvním čtvrtletí klesla o 3,5 %

Ekonomika eurozóny i celé Evropské unie v prvním čtvrtletí kvůli dopadům koronaviru prudce klesla. V zemích EU propad ve srovnání s předchozím čtvrtletím činí podle sezónně přepočtených údajů 3,5 %, v eurozóně 3,8 %, oznámil ve čtvrtek v prvním rychlém odhadu statistický úřad Eurostat. Jde o nejvýraznější propad od roku 1995, kdy se tyto údaje začaly sledovat.

7. Čínský zpracovatelský sektor roste, ale zaostává za očekáváním

Čínský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, který zveřejňuje čínský statistický úřad, v dubnu klesl na 50,8 bodu z březnových 52 bodů. Zpracovatelský sektor tak sice roste druhý měsíc po sobě, analytici ale očekávali výsledek 51 bodů.

8. Bankám na Slovensku v prvním čtvrtletí výrazně klesl zisk

Banky na Slovensku v prvním čtvrtletí hospodařily podstatně hůř než před rokem. Důvodem poklesu zisku v tomto odvětví bylo hlavně zdvojnásobení sazby zvláštní bankovní daně od letošního roku, stejně jako nižší úrokové výnosy. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila slovenská centrální banka.

9. S&P snížila ratingu Boeingu blíž ke spekulativnímu pásmu

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) snížila americkému výrobci letecké techniky Boeing hlavní ratingovou známku na stupeň BBB-, což je jen těsně nad spekulativním pásmem. S&P očekává negativní dopad pandemie nemoci covid-19 na tržby a hotovostní tok firmy.

10. Shell poprvé od války sníží dividendu, má výrazně nižší zisk

Britsko-nizozemská energetická společnost Shell poprvé od druhé světové války sníží dividendu. Firma ve čtvrtek také uvedla, že kvůli poklesu poptávky vlivem pandemie téměř o čtvrtinu sníží produkci ropy a zemního plynu. Čistý zisk v prvním čtvrtletí firmě klesl meziročně o 46 % na 2,9 miliardy dolarů. Výsledek ale i tak překonal očekávání analytiků.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Zombíci, nebo koronavirus?

Pandemie nemoci covid-19 způsobované koronavirem SARS-CoV-2 už leze mnoha lidem takzvaně na mozek, takže dnes už se ani nelze divit, že někteří by si radši přáli, abychom bojovali se zombie. Kdo četl knížku Světová válka Z, udělá si asi představu, jak by to mohlo dopadnout. A i když je ten virus otrava, tak je asi stále lepší než zombie, proti nimž by jednoduchá karanténa nestačila. 

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat