4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi na burzách v Evropě a na Wall Street, o kolik se propadla evropská ekonomika v prvním čtvrtletí, jak zachraňuje finanční trhy ECB a je lepší virus, nebo zombíci? To vše musíte ráno vědět.
Americké akcie ve čtvrtek oslabily kvůli nepříznivým ekonomickým údajům a smíšeným firemním výsledkům. Za celý duben ale indexy Dow a S&P 500 vykázaly nejvýraznější měsíční nárůst od ledna 1987 díky nadějím, že ekonomika začne brzy ožívat po útlumu způsobeném koronavirovou krizí. Index Dow ztratil 1,17 % na 24 345,72 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,92 % na 2 912,43 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,28 % na 8 889,55 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 9,35 % na 34,15 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 0,636 %. Za celý duben si Dow připsal asi 11 %, S&P 500 přidal téměř 13 % a Nasdaq Composite zpevnil dokonce o bezmála 19 %.
Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek poměrně výrazně klesly, ale za duben jsou na tom velmi dobře, když zaznamenaly nejlepší měsíční zhodnocení od října 2015. Panevropský index STOXX Europe 600 ve čtvrtek ztratil 2,03 %, na 340,03 bodu, ale za celý duben přidal 7,48 %.
Pražská burza ve čtvrtek nenavázala na zisky z předchozích tří dnů a po slibném začátku nakonec skončila v minusu. Index PX ztratil 1,22 % na 873,17 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie Erste Bank, elektrárenské společnosti ČEZ, technologické společnosti Avast a Monety Money Bank. Se ztrátou skončila většina hlavních titulů.
V Evropě bude většina zemí odpočívat a slavit svátek práce. Dopoledne se tak dočkáme jen výrobního PMI v Británii. Odpoledne přijdou na řadu PMI v USA. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí zveřejní v Evropě Total nebo Ferrari, na Wall Street pak budou sledovaná čísla firem jako AbbVie, Chevron, ExxonMobil nebo Honeywell. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Evropská centrální banka ponechala základní sazbu na 0 % a depozitní sazbu na -0,5 %. Ještě více však zmírnila podmínky programu levných úvěrů pro soukromý finanční sektor a uvedla, že je připravená nakupovat další dluhopisy, pokud to bude potřeba.
Ekonomika eurozóny i celé Evropské unie v prvním čtvrtletí kvůli dopadům koronaviru prudce klesla. V zemích EU propad ve srovnání s předchozím čtvrtletím činí podle sezónně přepočtených údajů 3,5 %, v eurozóně 3,8 %, oznámil ve čtvrtek v prvním rychlém odhadu statistický úřad Eurostat. Jde o nejvýraznější propad od roku 1995, kdy se tyto údaje začaly sledovat.
Čínský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, který zveřejňuje čínský statistický úřad, v dubnu klesl na 50,8 bodu z březnových 52 bodů. Zpracovatelský sektor tak sice roste druhý měsíc po sobě, analytici ale očekávali výsledek 51 bodů.
Banky na Slovensku v prvním čtvrtletí hospodařily podstatně hůř než před rokem. Důvodem poklesu zisku v tomto odvětví bylo hlavně zdvojnásobení sazby zvláštní bankovní daně od letošního roku, stejně jako nižší úrokové výnosy. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila slovenská centrální banka.
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) snížila americkému výrobci letecké techniky Boeing hlavní ratingovou známku na stupeň BBB-, což je jen těsně nad spekulativním pásmem. S&P očekává negativní dopad pandemie nemoci covid-19 na tržby a hotovostní tok firmy.
Britsko-nizozemská energetická společnost Shell poprvé od druhé světové války sníží dividendu. Firma ve čtvrtek také uvedla, že kvůli poklesu poptávky vlivem pandemie téměř o čtvrtinu sníží produkci ropy a zemního plynu. Čistý zisk v prvním čtvrtletí firmě klesl meziročně o 46 % na 2,9 miliardy dolarů. Výsledek ale i tak překonal očekávání analytiků.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Pandemie nemoci covid-19 způsobované koronavirem SARS-CoV-2 už leze mnoha lidem takzvaně na mozek, takže dnes už se ani nelze divit, že někteří by si radši přáli, abychom bojovali se zombie. Kdo četl knížku Světová válka Z, udělá si asi představu, jak by to mohlo dopadnout. A i když je ten virus otrava, tak je asi stále lepší než zombie, proti nimž by jednoduchá karanténa nestačila.
Needed to be said. pic.twitter.com/sPia0swXKd
— Rudy Havenstein, gradually, then suddenly. (@RudyHavenstein) April 30, 2020