Co musíte ráno vědět (10. června)
Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, na čem se domluvily USA a Mexiko, na čem Rusko s Čínou a kteří fotbalisté jsou aktuálně (výrazně) dražší než Ronaldo nebo Messi? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie v pátek posílily díky zprávě o situaci na trhu práce USA, výrazný zisk vykázaly indexy i za celý týden
Akcie ve Spojených státech v pátek posílily o více než procento. Důvodem bylo výrazné zpomalení tvorby pracovních míst, které posílilo naděje, že centrální banka USA sníží úrokové sazby. Náladu investorů zlepšila také zpráva, že USA odloží zvýšení cel na čínské zboží. Index Dow stoupl o 1,02 % na 25 983,94 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 1,05 % na 2 873,34 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,66 % na 7 742,10 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,32 % na 16,30 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o čtyři bazické body na 2,08 %. Za celý týden Dow posílil o 4,7 % a S&P 500 přidal 4,4 % a Nasdaq Composite stoupl o 3,9 %. Dow a S&P 500 zaznamenaly nejvyšší týdenní růst od loňského listopadu.
2. Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden zdražily o více než 2 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když slabá data z amerického trhu práce podpořila spekulace, že by americká centrální banka mohla přistoupit ke snížení úrokových sazeb. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,93 % na 377,48 bodu, za celý týden získal 2,28 %. Britský FTSE 100 se zvýšil o 0,99 % na 7 331,94 bodu (týden: +2,38 %), francouzský CAC 40 si připsal 1,62 % na 5 364,05 bodu (týden: +3 %) a německý DAX posílil o 0,77 % na 12 045,38 bodu (týden: +2,72 %).
3. Pražská burza v pátek mírně zpevnila, za celý týden stoupla o půl procenta
Pražská burza uzavřela páteční seanci v zelených číslech, index PX vzrostl o 0,12 % na 1 049,65 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie rakouských finančních titulů, nedařilo se naopak ČEZ a CME. Objem obchodů byl s 436 miliony korun podprůměrný. Akcie ČEZ byly nejobchodovanější a zlevnily o 0,46 % na 536 Kč. Nejvíce ztratily cenné papíry CME, které odepsaly -0,88 % na 90 Kč. Nedařilo se ani Kofole ČeskoSlovensko (-0,69 % na 288 Kč), Komerční bance (-0,22 % na 890 Kč), PFNonwovens (-0,79 % na 750 Kč), Philip Morris ČR (-0,29 % na 13 700 Kč) a O2 Czech Republic (-0,22 % na 230 Kč). Nejvyšší zisk si připsala VIG, která stoupla o 2,34 % na 591 Kč. V plusu seanci zakončily také Erste Group Bank (+0,47 % na 819,80 Kč) a Stock Spirits (+1,78 % na 68,50 Kč). Za celý týden pražská burza stoupla o 0,5 %.
4. Očekávané události
V pondělí budou zavřené trhy ve Vídni, Budapešti a Frankfurtu, a tak se dá v Evropě čekat menší obchodní aktivita. Z Asie dorazí údaje o japonském HDP a čínské obchodní bilanci, v Česku vyjdou statistiky z trhu práce, v Itálii průmyslová produkce a v Británii průmyslová výroba a obchodní bilance. Řecko přidá inflační data a USA vydají zprávu o počtu volných pracovních pozic. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Trump oznámil dohodu s Mexikem, cla se odkládají na neurčito
Americký prezident Donald Trump oznámil, že se USA dohodly s Mexikem na tom, že nezavedou od pondělí 10. června 5% cla na mexické zboží dovážené do Ameriky výměnou za to, že Mexiko přijme "bezprecedentní opatření" ve snaze zabránit nelegální migraci ze svého území přes hranice do USA.
6. Ministři G20: Rostoucí napětí v obchodních vztazích ohrožuje růst
Napětí v obchodních vztazích ve světě se zintenzivnilo, a zvýšilo tak rizika pro zrychlení růstu globální ekonomiky. Uvádí to závěrečné prohlášení z dvoudenní schůzky ministrů financí a šéfů centrálních bank skupiny největších ekonomik světa (G20) v v japonské Fukuoce. Dokument ale neobsahuje žádnou konkrétní výzvu k řešení obchodních sporů, z nichž největší vedou v poslední době Spojené státy a Čína.
7. Putin: Rusko se s Čínou dohodlo na stavbě dalších jaderných bloků
Moskva a Peking se dohodly na stavbě několika dalších bloků jaderných elektráren. Na mezinárodní hospodářské konferenci v Petrohradu to v pátek řekl ruský prezident Vladimir Putin. Spolupráce Ruska a Číny je podle něj stěžejní pro globální stabilitu.
8. Analýza: Embargo na čínské dodávky by podle analýzy prodražilo sítě 5G v Evropě
Embargo na dodávky od čínských výrobců telekomunikačních zařízení by zvýšilo náklady na výstavbu telekomunikačních sítí páté generace v Evropě o zhruba 55 miliard eur. Vyplývá to z analýzy, ke které získala přístup agentura Reuters.
9. Německá centrální banka výrazně zhoršila hospodářský výhled
Německá centrální banka v pátek snížila odhad letošního růstu německé ekonomiky na 0,6 % z 1,6 % předpovídaných v prosinci. Za zhoršením prognózy podle banky stojí především slabší globální poptávka, která má negativní dopad na německý export a průmysl.
10. Eurobarometr: Euro je v zemích EU mimo měnovou unii považováno za pozitivní pro státy eurozóny
Většina lidí v členských zemích EU, které ještě nepřijaly euro, se domnívá, že společná měna má pozitivní dopad na ty státy, které ji již používají. Vyplývá to z průzkumu Eurobarometr. Podpora zavedení eura v těchto zemích však zůstává nízká.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Messi a Ronaldo stárnou, hitem trhu s fotbalisty jsou mladé pušky
Minimálně deset let se na evropské klubové scéně, potažmo na té světové, přetřásá jedno téma: Messi, nebo Ronaldo? Ať jste příznivci kteréhokoli z bezesporu geniálních fotbalistů, vězte, že na trhu (podle webu TransferMarkt) jejich cenovky nevisí nejvýše, v případě portugalského snajpra dokonce zdaleka ne. Trh je totiž (stejně jako v případě toho akciového) o potenciálu, tedy (možné) budoucnosti, nikoli o zásluhách z uplynulých let.