Co musíte ráno vědět (10. června)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, na čem se domluvily USA a Mexiko, na čem Rusko s Čínou a kteří fotbalisté jsou aktuálně (výrazně) dražší než Ronaldo nebo Messi? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie v pátek posílily díky zprávě o situaci na trhu práce USA, výrazný zisk vykázaly indexy i za celý týden

Akcie ve Spojených státech v pátek posílily o více než procento. Důvodem bylo výrazné zpomalení tvorby pracovních míst, které posílilo naděje, že centrální banka USA sníží úrokové sazby. Náladu investorů zlepšila také zpráva, že USA odloží zvýšení cel na čínské zboží. Index Dow stoupl o 1,02 % na 25 983,94 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 1,05 % na 2 873,34 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,66 % na 7 742,10 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,32 % na 16,30 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o čtyři bazické body na 2,08 %. Za celý týden Dow posílil o 4,7 % a S&P 500 přidal 4,4 % a Nasdaq Composite stoupl o 3,9 %. Dow a S&P 500 zaznamenaly nejvyšší týdenní růst od loňského listopadu.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Naděje na snižování sazeb Fedu vyhnaly americké akcie výše
Před týdnem ztráta 2,6 %, nyní +4,41 %. Americký akciový index S&P 500 se vrátil na úroveň z doby před pěti týdny, podporovaný nadějemi investorů na uvolnění měnové politiky v USA.

2. Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden zdražily o více než 2 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když slabá data z amerického trhu práce podpořila spekulace, že by americká centrální banka mohla přistoupit ke snížení úrokových sazeb. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,93 % na 377,48 bodu, za celý týden získal 2,28 %. Britský FTSE 100 se zvýšil o 0,99 % na 7 331,94 bodu (týden: +2,38 %), francouzský CAC 40 si připsal 1,62 % na 5 364,05 bodu (týden: +3 %) a německý DAX posílil o 0,77 % na 12 045,38 bodu (týden: +2,72 %).

Neff: Kauza Huawei nemusí být o špionáži, ale o snaze bojovat s technologickou převahou Číny
Úspěchy čínských technologických firem naznačují, že se progresivní výzkum a inovace a autoritářský režim nemusejí vylučovat. Stávající tažení proti společnosti Huawei tak například namísto obav ze špionáže může být motivováno obavami z technologické převahy, řekl na platformě Alter Eko spisovatel a novinář Ondřej Neff hlavnímu ekonomovi ČSOB Martinu Kupkovi.

3. Pražská burza v pátek mírně zpevnila, za celý týden stoupla o půl procenta

Pražská burza uzavřela páteční seanci v zelených číslech, index PX vzrostl o 0,12 % na 1 049,65 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie rakouských finančních titulů, nedařilo se naopak ČEZ a CME. Objem obchodů byl s 436 miliony korun podprůměrný. Akcie ČEZ byly nejobchodovanější a zlevnily o 0,46 % na 536 Kč. Nejvíce ztratily cenné papíry CME, které odepsaly -0,88 % na 90 Kč. Nedařilo se ani Kofole ČeskoSlovensko (-0,69 % na 288 Kč), Komerční bance (-0,22 % na 890 Kč), PFNonwovens (-0,79 % na 750 Kč), Philip Morris ČR (-0,29 % na 13 700 Kč) a O2 Czech Republic (-0,22 % na 230 Kč). Nejvyšší zisk si připsala VIG, která stoupla o 2,34 % na 591 Kč. V plusu seanci zakončily také Erste Group Bank (+0,47 % na 819,80 Kč) a Stock Spirits (+1,78 % na 68,50 Kč). Za celý týden pražská burza stoupla o 0,5 %.

Audit čerpání fondů EU: Jaké mohou být dopady na českou ekonomiku?
V posledních dnech je hlavním tématem českých médií předběžná verze zprávy z auditu, který Evropská komise provedla ohledně čerpání peněz z fondů EU, a to zejména ve vztahu k firmám spojovaným s českým premiérem Andrejem Babišem. Kauza má řadu aspektů, těmi makroekonomickými (a nikoli správností závěrů draftu zprávy komise ani politickými souvislostmi) se zabývá analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

4. Očekávané události

V pondělí budou zavřené trhy ve Vídni, Budapešti a Frankfurtu, a tak se dá v Evropě čekat menší obchodní aktivita. Z Asie dorazí údaje o japonském HDP a čínské obchodní bilanci, v Česku vyjdou statistiky z trhu práce, v Itálii průmyslová produkce a v Británii průmyslová výroba a obchodní bilance. Řecko přidá inflační data a USA vydají zprávu o počtu volných pracovních pozic. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Trump oznámil dohodu s Mexikem, cla se odkládají na neurčito

Americký prezident Donald Trump oznámil, že se USA dohodly s Mexikem na tom, že nezavedou od pondělí 10. června 5% cla na mexické zboží dovážené do Ameriky výměnou za to, že Mexiko přijme "bezprecedentní opatření" ve snaze zabránit nelegální migraci ze svého území přes hranice do USA.

6. Ministři G20: Rostoucí napětí v obchodních vztazích ohrožuje růst

Napětí v obchodních vztazích ve světě se zintenzivnilo, a zvýšilo tak rizika pro zrychlení růstu globální ekonomiky. Uvádí to závěrečné prohlášení z dvoudenní schůzky ministrů financí a šéfů centrálních bank skupiny největších ekonomik světa (G20) v v japonské Fukuoce. Dokument ale neobsahuje žádnou konkrétní výzvu k řešení obchodních sporů, z nichž největší vedou v poslední době Spojené státy a Čína.

7. Putin: Rusko se s Čínou dohodlo na stavbě dalších jaderných bloků

Moskva a Peking se dohodly na stavbě několika dalších bloků jaderných elektráren. Na mezinárodní hospodářské konferenci v Petrohradu to v pátek řekl ruský prezident Vladimir Putin. Spolupráce Ruska a Číny je podle něj stěžejní pro globální stabilitu.

Putin kritizoval vliv ekonomiky USA, hájil Huawei a Nord Stream
Model mezinárodních hospodářských vztahů je v krizi, problémy jsou vážnější, než se dřív zdálo. Na mezinárodní hospodářské konferenci v Petrohradě to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin. Důvěru ve světovou ekonomiku podle něj ohrožuje stávající model globalizace prosazovaný západními státy, který neodpovídá rychle se měnící hospodářské realitě.

8. Analýza: Embargo na čínské dodávky by podle analýzy prodražilo sítě 5G v Evropě

Embargo na dodávky od čínských výrobců telekomunikačních zařízení by zvýšilo náklady na výstavbu telekomunikačních sítí páté generace v Evropě o zhruba 55 miliard eur. Vyplývá to z analýzy, ke které získala přístup agentura Reuters.

Kolik zaplatí svět a globální technologické firmy za restrikce vůči Huawei?
Společnost Huawei sesbírala od analytiků odhady toho, jak moc zasáhne ekonomiku a konkrétní firmy její zařazení na takzvanou americkou černou listinu. Jedná se o ztráty v řádu stovek miliard dolarů ročně a desítek tisíc pracovních míst. Nepochybně existuje i řada jiných odhadů, pro tentokrát dejme prostor čínskému gigantu.

9. Německá centrální banka výrazně zhoršila hospodářský výhled

Německá centrální banka v pátek snížila odhad letošního růstu německé ekonomiky na 0,6 % z 1,6 % předpovídaných v prosinci. Za zhoršením prognózy podle banky stojí především slabší globální poptávka, která má negativní dopad na německý export a průmysl.

10. Eurobarometr: Euro je v zemích EU mimo měnovou unii považováno za pozitivní pro státy eurozóny

Většina lidí v členských zemích EU, které ještě nepřijaly euro, se domnívá, že společná měna má pozitivní dopad na ty státy, které ji již používají. Vyplývá to z průzkumu Eurobarometr. Podpora zavedení eura v těchto zemích však zůstává nízká.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Messi a Ronaldo stárnou, hitem trhu s fotbalisty jsou mladé pušky

Minimálně deset let se na evropské klubové scéně, potažmo na té světové, přetřásá jedno téma: Messi, nebo Ronaldo? Ať jste příznivci kteréhokoli z bezesporu geniálních fotbalistů, vězte, že na trhu (podle webu TransferMarkt) jejich cenovky nevisí nejvýše, v případě portugalského snajpra dokonce zdaleka ne. Trh je totiž (stejně jako v případě toho akciového) o potenciálu, tedy (možné) budoucnosti, nikoli o zásluhách z uplynulých let.

Musíte vědět
Přestat sledovat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat