Co musíte ráno vědět (10. dubna)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a v USA, jak se v únoru vedlo českému zahraničnímu obchodu a jaká jsou nejdražší města na světě? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí posílily, obavy z obchodního konfliktu polevily

Americké akcie v pondělí posílily v čele s technologickými společnostmi. Za růstem akciového trhu stál pokles obav z eskalace obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou. Index Dow si připsal 0,19 % a obchodování uzavřel na 23 979,10 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,33 % na 2 613,16 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,51 % na 6 950,34 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 1,3 % na 21,77 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelý jeden bazický bod na 2,777 %. Dařilo se sektoru zdravotní péče, technologickému odvětví nebo sektoru základních materiálů.

Investorský magazín: Kryptoměny v roce 2018 a lekce o volatilitě

4 akcie na SHORT? Tyto americké firmy mohou výrazně pocítit čínská cla

2. Evropské burzy v pondělí mírně stouply, akcie Deutsche Bank po výměně vedení zdražily zhruba o procento

Evropské akciové trhy začaly nový týden v mírném plusu, když částečně opadly obavy investorů z obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy. Trhy však netrpělivě čekají na úterní projev čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil pouze o 0,06 % na 375,06 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,15 % na 7 194,75 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,1 % na 5 263,39 bodu a německý DAX získal 0,17 % na 12 261,75 bodu. O více než 4 % v průběhu seance rostly akcie německé Deutsche Bank, která v neděli oznámila, že se novým generálním ředitelem podniku stal dosavadní náměstek bývalého šéfa Christian Sewing. O výměně na nejvyšším postu s okamžitou platností rozhodla dozorčí rada banky, která tak potvrdila dřívější zprávy médií. Akcie banky uzavřely seanci se ziskem 1,16 %.

Erste: Ekonomický a tržní výhled na druhý kvartál 2018

Toto jsou nejvyrovnanější a nejstabilnější ekonomiky Evropské unie. Vedeme!

3. Pražská burza v pondělí klesla, ztratila většina finančních titulů

Pražská burza v pondělí prohloubila ztrátu ze závěru minulého týdne, index PX klesl o 0,29 % na 1 125,55 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank a Monety Money Bank, v plusu naopak uzavřely energetická skupina ČEZ a Komerční banka. Objem obchodů byl s 535 miliony korun mírně podprůměrný. Akcie Komerční banky byly nejobchodovanější a zdražily o 0,31 % na 965 Kč. Další finanční tituly však klesly. Erste Group Bank odepsala 0,98 % na 1 015,50 Kč, MONETA Money Bank ztratila 0,23 % na 85,15 Kč a pojišťovna VIG oslabila o 1,52 % na 678,50 Kč.

Chcete zůstat chudí? Spořte!

4. Očekávané události

V úterý dopoledne vyjdou v Česku zpráva o vývoji nezaměstnanosti a inflační statistika, v zámoří budou odpoledne investoři vyhodnocovat americkou výrobní inflaci a zprávu o vývoji zásob velkoobchodníků. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Přebytek zahraničního obchodu ČR v únoru meziročně klesl na 18 miliard Kč

Přebytek zahraničního obchodu Česka v únoru meziročně klesl o 2,9 miliardy korun na 18 miliard korun. V pondělí to oznámil Český statistický úřad. Vývoz oproti loňsku klesl o 1,2 % na 279,6 miliardy Kč a dovoz se snížil o 0,2 % na 261,5 miliardy Kč. Bilanci podle statistiků opět nepříznivě ovlivnil obchod s auty.

6. Informace o uživatelích Facebooku zneužila další firma

Společnost Facebook pozastavila přístup společnosti pro analýzu dat CubeYou poté, co sever CNBC zjistil, že tato firma sbírá informace o uživatelích prostřednictvím kvízů, které měly být pro "neziskový akademický výzkum". Takto získaná data pak CubeYou sdílela s obchodníky. CubeYou obvinění odmítá a tvrdí, že uživatelé vždy vyslovili souhlas k poskytnutí údajů komerčním subjektům.

7. Vývoz z Německa v únoru nečekaně klesl, nejvíce od srpna 2015

Vývoz Německa se v únoru po sezonním očištění meziměsíčně snížil o 3,2 %, což je nejvýraznější pokles od srpna 2015. V pondělí to uvedl spolkový statistický úřad. Oslabil hlavně obchod se zeměmi mimo Evropskou unii.

8. Moody's ponechala stabilní výhled pro český bankovní systém

Ratingová agentura Moody's Investors Service ponechala stabilní výhled pro český bankovní systém, mimo jiné proto, že růst ekonomiky by měl podpořit poptávku po úvěrech. Výhled vyjadřuje očekávání agentury, jak se bude v příštích 12 až 18 měsících vyvíjet v České republice schopnost půjčovat si peníze. Moody's v pondělním sdělení uvedla, že na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu Česka o 3,4 % a příští rok o 3 %.

9. Obyt vozů značky VW byl v prvním čtvrtletí i v březnu rekordní

Prodej hlavní značky VW z německého automobilového koncernu Volkswagen byl v prvním čtvrtletí roku i v samotném březnu rekordní. Za leden až březen dodala firma na trh 1,53 milionu vozů této značky, což bylo o 5,9 % více než ve stejném období v loňském roce. Rekordní prodej podpořila poptávka v Číně a v USA.

10. Naftogaz je připraven požádat soud o zabavení majetku Gazpromu

Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz je připravena obrátit se na soudy se žádostí o zabavení majetku, který má ruský plynárenský gigant Gazprom v Evropě. Učiní tak v případě, že od Gazpromu včas nedostane peníze nařízené mezinárodním arbitrážním soudem. V pondělí to uvedl náměstek ředitele Naftogazu Jurij Vitrenko. Gazprom má podle rozhodnutí soudu vyplatit Naftogazu více než 2,5 miliardy USD.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejdražším městem světa je opět Singapur

Singapur se popáté v řadě umístil na vrcholu žebříčku nejdražších měst světa, který každoročně sestavuje analytická organizace Economist Intelligence Unit (EIU).

Výrazně se ovšem změnilo pořadí dalších měst. Zatímco v minulém roce žebříčku dominovaly asijské metropole, letos se polovina měst z TOP 10 nachází v Evropě. Na sdíleném druhém a třetím místě se umístily Paříž, kterou z loňského sedmého místa poslalo výše posilující euro, a švýcarský Curych. Jedinou metropolí z elitní desítky, kde se za poslední rok náklady na život snížily, je Hongkong na čtvrté příčce.

Musíte vědět
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat