Co musíte ráno vědět (10. května)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a za Atlantikem, v jakém objemu v březnu intervenovala ČNB a kde by mohl vyrůst první tunel pro lodě? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se v úterý na směru neshodly, dolar posílil

Akcie ve Spojených státech v úterý uzavřely smíšeně. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite během dne stanovily nová rekordní maxima a Nasdaq Composite skončil i díky dalšímu zdražení akcií Applu opět na novém zavíracím maximu. Dow klesl o 0,17 % na 20 975,78 bodu a širší S&P 500 oslabil o 0,1 % na 2 396,92 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,29 % a skončil na novém zavíracím maximu 6 120,59 bodu. Historický rekord posunuly Nasdaq Composite na 6 133 bodů a S&P 500 na 2 403,87 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 1,94 % na 9,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o bazický bod na 2,396 %. Dařilo se sektoru cyklického spotřebního zboží, průmyslovému odvětví, technologickému sektoru a odvětví zdravotní péče. Výrazně se snížily energetický sektor, odvětví základních materiálů a sektor veřejných služeb.

Plojhar (Česká spořitelna): Dolar je drahý, Trump ale s jeho kurzem výrazně pohnout nedokáže. Parita EUR/USD je stále ve hře

Jeff Gundlach: S&P 500 bude padat, je čas sázet na mladé trhy a konkrétní tituly. V létě přijde korekce

2. Evropské burzy v úterý stouply, akcie energetiky E.ON zdražily o více než 4 %

Evropské akcie v úterý zaznamenaly solidní zisk. Investoři se soustředili na výsledkovou sezónu a pokračovalo také vyhodnocování výsledku druhého kola francouzských prezidentských voleb. Regionální index STOXX Europe 600 v průběhu obchodování vystoupil na nejvyšší hodnotu za 21 měsíců (396,24 bodu) a seanci zakončil se ziskem 0,45 % na 395,81 bodu. V zelených číslech uzavřely téměř všechny jeho sektory, dařilo se zejména odvětví základních materiálů. Těžaři Antofagasta, BHP Billiton a Glencore si připsali více než 2 %. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,57 % na 7 342,21 bodu a dostal se na nejvyšší hodnotu ode dne, kdy britská premiérka Theresa Mayová oznámila konání předčasných parlamentních voleb v Británii. Francouzský index CAC 40 stoupl o 0,28 % na 5 398,01 bodu a německý DAX si polepšil o 0,43 % na 12 749,12 bodu.

Poptávka po zlatě v prvním čtvrtletí klesla meziročně téměř o pětinu. Chyběl zájem ze strany centrálních bank i investorů

Technická analýza: Aktuální klíčové hodnoty EUR/USD (a forexový newsletter k tomu)

3. Pražská burza si v úterý připsala půl procenta, dařilo se finančním titulům

Pražská burza v první seanci zkráceného týdne uzavřela v zelených číslech, index PX stoupl o 0,5 % na 1 010,96 bodu. Index PX-TR, který je očištěný o dividendy, vzrostl o 0,95 % na 1 671,55 bodu. Nahoru burzu táhly finanční tituly, výrazně se naopak propadly akcie telefonního operátora O2 Czech Republic, které se v úterý obchodovaly poprvé bez nároku na dividendu ve výši 21 Kč včetně části z rozpouštěného emisního ážia (4 Kč na akcii). Objem obchodů byl s 857 miliony korun nadprůměrný. Cenné papíry O2 Czech Republic spadly o 7,45 % na 268,40 Kč, v negativním pásmu obchodování zakončily také textilka Pegas Nonwovens, jež přišla o 0,45 % na 856 Kč, a likérka Stock Spirits, která odevzdala 1,65 % na 53,50 Kč. Nejvyšší procentuální zisk zaznamenala mediální společnost CME, jež si polepšila o 3,56 % na 104,70 Kč. Spokojeni ale byli také akcionáři Erste Group Bank (+0,5 % na 871,90 Kč), Komerční banky (+2,1 % na 969,60 Kč), Monety Money Bank (+1,44 % na 81 Kč), petrochemického holdingu Unipetrol (+2,48 % na 293 Kč), jehož akcie jsou nyní nejvýše od roku 2008, a pojišťovny VIG (+1,31 % na 680,10 Kč).

Koruna po konci kurzového závazku: Jak by vypadalo pololetní vysvědčení pro ČNB?

Tania le Moigne (Google): I z malého Česka se dá dělat světový byznys

4. Očekávané události

V noci na středu vyjdou čínská inflace a index výrobních cen a dopoledne na trh Francie pošle výsledek obchodní bilance a běžného účtu a statistiku průmyslové výroby, kterou odtajní i Itálie. Česká republika se v polovině týdne pochlubí inflační statistikou, stavební výrobou a zprávou o situaci na trhu práce. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území od vládní energetické agentury EIA, index dovozních a vývozních cen a večer ještě měsíční bilance federálního rozpočtu. S projevem vystoupí šéf bostonského Fedu Eric Rosengren a guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi. Výsledkovou mozaiku ve středu doplní v Evropě Eni, ING Groep, Koninklijke Ahold Delhaize, Altice či UniCredit a v zámoří Mylan, Time, Twenty-First Century Fox, Snap, Whole Foods Market či Symantec. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB v březnu vynaložila na intervence rekordních 520 miliard korun, objem jejích devizových rezerv v dubnu stoupl na 3,35 bilionu korun

Česká národní banka v březnu v rámci intervencí proti posilující koruně na devizovém trhu utratila za nákup eur zhruba 520 miliard korun. Jde o největší měsíční objem od spuštění intervencí v listopadu 2013. Od té doby do konce března ČNB intervenovala v objemu zhruba dvou bilionů korun. Za duben vzrostly devizové rezervy banky o 1,5 miliardy eur na 124,5 miliardy eur. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které v úterý centrální banka zveřejnila.

6. ČEZ koupil podíl v německé firmě, která propojuje data a teplo

Energetická skupina ČEZ koupila prostřednictvím své dceřiné firmy Inven Capital významný minoritní podíl v německé společnosti Cloud & Heat Technologies, která přináší řešení využívající teplo z datových serverů k vytápění a ohřevu vody pro komerční prostory. V úterý o tom informoval mluvčí ČEZ Martin Schreier. ČEZ podle něj bude mít zastoupení také v představenstvu firmy. Cenu transakce Schreier nespecifikoval.

7. Maloobchodní tržby v Česku v březnu meziročně stouply o 7,8 %

Meziroční růst tržeb v českém maloobchodě bez prodeje a oprav aut v březnu bez očištění o kalendářní vlivy zrychlil z únorových 0,6 % na 7,8 %. Za celé první čtvrtletí tržby stouply bez očištění oproti loňsku o 4,8 %. V úterý to oznámil Český statistický úřad. Nejdynamičtější je stále růst internetového a zásilkového prodeje, jemuž tržby v březnu stouply o 25,8 %.

8. Český zahraniční obchod vykázal v březnu přebytek 22,6 miliardy korun

Český zahraniční obchod skončil v březnu v přebytku 22,6 miliardy korun. To je o 1,7 miliardy korun lepší výsledek než ve stejném měsíci loňského roku. Bilanci příznivě ovlivnil zejména růst přebytku obchodu se stroji a motorovými vozidly. Naopak negativní vliv mělo prohloubení deficitu obchodu s ropou a zemním plynem. Vyplývá to z úterních předběžných výsledků Českého statistického úřadu.

9. MMF: Asijské ekonomiky ohrožuje stárnutí populace

Mezinárodní měnový fond (MMF) apeluje na asijské státy, aby neprodleně zakročily proti stárnutí populace, než se demografický vývoj projeví ve zpomalení hospodářského růstu. Poučit by se měly z negativního příkladu Japonska, kde se za dvě desetiletí snížil počet práceschopného obyvatelstva o sedm procent.

10. Bitcoin nadále trhá rekordy, v úterý se dostal nad 1 700 USD

Kurz kybernetické měny bitcoin v úterý vystoupil na nový rekord nad 1 700 dolarů za jednotku. Poslední vlna růstu je připisována zejména silné poptávce v Japonsku, kde byl nedávno bitcoin prohlášen za legální platební prostředek.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Norsku by měl vzniknout první tunel pro lodě

Do roku 2023 by měl v Norsku vzniknout první tunel pro lodě. Sloužit by měl jak nákladním, tak dopravním lodím, měl by být 1 700 metrů dlouhý a 37 metrů vysoký. Jeho cena by se mohla vyšplhat až na 315 milionů dolarů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat