Co musíte ráno vědět (10. května)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a v USA, jaký byl v březnu přebytek zahraničního obchodu ČR a kdy jsou lidé v manželství nejšťastnější? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu posílily, růst cen ropy podporoval tituly z energetického sektoru

Akcie ve Spojených státech ve středu posílily. K růstu nejvíce přispěly energetické společnosti, kterým pomohl růst cen ropy po rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od jaderné dohody s Íránem. Index Dow stoupl o 0,75 % na 24 542,54 bodu, širší S&P 500 přidal 0,97 % na 2 697,79 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o procento na 7 339,91 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,77 % na 13,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelé tři bazické body na 3,004 %. Stouply všechny hlavní sektory s výjimkou utilit. Nejlepší výkon podaly energetický sektor, finanční odvětví a sektor základních materiálů.

Co Twitter dal: BANG, Apple, Čína a Ortpl
Mohou BANG zastínit FANG? Čeká cenu zlata další býčí trend? Jak se rozevírají příjmové nůžky mezi bohatými a chudými? Kolik firem by si Apple mohl koupit za peníze, které vydal na zpětné odkupy akcií? Jak Čína zlevňuje půjčky firmám? A jakou slovní zásobu mají fanoušci kapely Ortel?
Další růst sazeb může zabít akciového býka a americkou ekonomiku poslat do recese
Od lednového zakopnutí americké akcie nepředvedly nic zásadního, indexy se celkově vyvíjejí do strany. Výsledková sezóna za první čtvrtletí sice vyzněla příznivě, investoři ale zůstávají opatrní. Na vině jsou mimo jiné dluhopisy a americká centrální banka.

2. Evropské burzy ve středu zpevnily, dařilo se sektoru ropy a zemního plynu

Evropské akciové trhy v polovině pracovního týdne uzavřely v zelených číslech, když investoři vyhodnocovali rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,57 % na 392,24 bodu, britský FTSE 100 si připsal 1,28 % na 7 662,52 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,23 % na 5 534,63 bodu a německý DAX stoupl o 0,24 % na 12 943,06 bodu. Z rozhodnutí Donalda Trumpa odstoupit od jaderné dohody s Íránem těžil sektor ropy a zemního plynu, který zpevnil o 2,6 %. Nedařilo se naopak akciím pojišťoven a aerolinek, které do mínusu poslaly obavy z růstu geopolitického napětí.

Poptávka po zlatě byla v prvním čtvrtletí vlivem slabého zájmu investorů nejnižší od roku 2008
Poptávka po zlatě v prvním čtvrtletí letošního roku klesla o 7 % na 973,5 tuny. To je nejnižší údaj za první čtvrtletí od roku 2008. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila Světová rada pro zlato. Na vině byl slabý zájem o investiční kov.

3. Pražská burza ve středu výrazně klesla, akcie Komerční banky zlevnily o asi 2,5 %

Pražská burza ve středu po dni volna uzavřela v červených číslech, index PX odepsal 1,45 % na 1 093,01 bodu. Dolů burzu stáhly zejména energetická skupina ČEZ a Komerční banka, dařilo se naopak Monetě Money Bank. Objem obchodů byl s více než miliardou korun nadprůměrný. Akcie polostátní firmy ČEZ byly nejobchodovanější a zlevnily o 2,29 % na 554 Kč. Výrazně klesly také cenné papíry Komerční banky (-2,53 % na 887,50 Kč), Erste Group Bank (-1,78 % na 972,60 Kč), Fortuny (-4,19 % na 206 Kč), nápojářské Kofoly (-2,45 % na 398 Kč), tabákové firmy Philip Morris ČR (-2,42 % na 15 320 Kč), operátora O2 Czech Republic (-1,74 % na 283 Kč) a mediální CME (-1,18 % na 83,50 Kč).

KONTEXT: Čest práci, dokud je aneb Proč se v době rekordní zaměstnanosti (ne)bát o flek
Nezaměstnanost v USA spadla na osmnáctileté minimum, vyluxovaný trh práce hlásí i Česko a další rozvinuté a rozvíjející se trhy. Obavy z mas nezaměstnaných, které o práci připravila automatizace a roboty, se tak mohou na první pohled zdát akademické a abstraktní. Druhý pohled nicméně odhalí zásadní tektonické pohyby, které (z)mění trh práce. KONTEXT radí se na ně připravit, a to ideálně nyní, v době hojnosti.

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek Japonsko zveřejní výsledek běžného účtu a Čína doplní zprávu o výrobní i spotřebitelské inflaci. Dopoledne vydá Český statistický úřad zprávu o tuzemské inflaci a zveřejněna bude také zpráva o situaci na českém trhu práce. Spojené království na trh pošle zprávy o průmyslové a stavební výrobě a obchodní bilanci a britská centrální banka bude jednat o nastavení měnové politiky. Odpoledne se pozornost přesune za oceán - USA zveřejní zprávu o inflaci a pravidelnou týdenní statistiku počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a večer ještě vyjde bilance federálního rozpočtu. Kvartální hospodářské výsledky představí ve Spojeném království BT Group, na pražské burze ČEZ a MONETA Money Bank a na Wall Street News Corp, Duke Energy, NVIDIA nebo Dropbox a Symantec. Výsledky energetické společnosti ČEZ za první tři měsíce letošního roku budou podle analytika Bohumila Trampoty z J&T Banky nejlepší z celého roku. Firma by měla potvrdit cíle pro letošní rok, tedy dosažení provozního zisku EBITDA 51-53 miliard Kč a očištěného čistého zisku na úrovni 12-14 miliard Kč. V případě Monety analytici z J&T Banky čekají další zpomalení poklesu úrokových výnosů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 7. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Přebytek zahraničního obchodu ČR v březnu klesl na 18,7 miliardy Kč

Přebytek zahraničního obchodu Česka v březnu meziročně klesl o 6 miliard korun na 18,7 miliardy korun. Nepříznivě se na tom podepsal zejména obchod s auty a ostatními dopravními prostředky a se stroji. Naopak kladný vliv na celkovou bilanci měl výsledek obchodování s ropou, zemním plynem a chemickými látkami.

6. BCPP umožní od 22. května obchodovat s 33 zahraničními akciemi a fondy

Pražská burza vybrala 33 zahraničních akciových titulů a ETF fondů, se kterými bude 22. května zahájeno obchodování v českých korunách na neregulovaném trhu Free Market. Žádný z titulů zatím nebude v indexu PX. V budoucnu by měly další zahraniční akcie přibýt. Na středeční tiskové konferenci to uvedl generální ředitel BCPP Petr Koblic.

7. Devizové rezervy ČNB v dubnu stouply na 121,7 miliardy eur

Devizové rezervy České národní banky v dubnu stouply o 182 milionů na 121,71 miliardy eur. Meziročně byly nižší o 2,9 miliardy eur. Vyplývá to z informací, které ve středu zveřejnila ČNB. V korunách devizové rezervy meziměsíčně také stouply, naopak v porovnání s loňským dubnem byly nižší.

8. Asijské země hledají náhradní producenty ropy za Írán

Asijské rafinerie začaly hledat nové dodavatele ropy a připravují se na situaci, v níž budou platit obnovené americké sankce vůči Íránu. Americký prezident Donald Trump totiž v úterý vypověděl účast Spojených států na dohodě o íránském jaderném programu z roku 2015 a oznámil, že Washington obnoví protiíránské sankce. Agentura Reuters uvedla, že sankce mohou postihnout i velké exportéry ropy. Saúdská Arábie tvrdí, že je připravena výpadkům v dodávkách ropy zabránit.

9. Vodafone kupuje největší českou kabelovou společnost UPC

Britská telekomunikační společnost Vodafone Group se dohodla na převzetí aktivit poskytovatele kabelové televize a širokopásmových služeb Liberty Global v České republice, Německu, Maďarsku a Rumunsku. Firma ve středu oznámila, že transakce v hodnotě 18,4 miliardy eur zahrnuje mimo jiné největší českou kabelovou společnost UPC.

10. Akcie Avastu se údajně začnou prodávat za nižší cenu

Akcie původně české antivirové společnosti Avast se v Londýně začnou prodávat za 250 pencí za kus, což je na spodní hranici dříve stanoveného pásma 250 až 270 pencí. Agentuře Reuters to ve středu sdělil zdroj obeznámený s podrobnostmi chystaného úpisu. Záměrem Avastu je v rámci primární veřejné nabídky čtvrtiny akcií získat 200 milionů dolarů. Půjde o jednu z největších primárních nabídek technologické firmy na londýnské burze vůbec. Vstup na burzu se očekává ve čtvrtek.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kdy je nejšťastnější období v manželství?

Zvolit si jednoho člověka, s nímž strávíme zbytek života, je oříšek. Lidé se časem mění a nikdo nemůže vědět, zda si se svým protějškem bude stejně rozumět i za několik let. Studie zveřejněná v časopise Social Networks and the Life Course však tvrdí, že nejšťastnější období sezdaných párů je až ve dvacátém roce jejich manželství.

Vědci z Pensylvánské univerzity analyzovali manželství více než dvou tisíc párů s průměrným věkem mezi 35 a 37 lety a došli k tomu, že páry, které spolu žijí více než 20 let, společně tráví více času než v období líbánek a navíc jsou po této době schopni hlouběji pochopit osobnost svého partnera a docenit ji.

Z výzkumu rovněž vyplynulo, že ačkoli je první rok vztahu nejvášnivější, stojí za to počkat si na pozdější léta, neboť nejlepší sex zažívají páry až po patnácti letech ve vztahu.

Musíte vědět
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat