Co musíte ráno vědět (10. května)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na obou březích Atlantiku, jakým tempem v březnu rostla průmyslová výroba v Česku a která oblíbená rekreační droga nastoupila cestu za globální legalizací? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek zlevnily, index S&P 500 klesl počtvrté v řadě

Americké akcie ve čtvrtek výrazně oslabovaly, do konce obchodování ale v reakci na komentář prezidenta Donalda Trumpa podstatnou část ztrát smazaly. Trump uvedl, že Spojené státy a Čína mohou ještě tento týden dospět k obchodní dohodě. Obchodníci nyní čekají na klíčovou obchodní schůzku mezi delegacemi Spojených států a Číny, na které se může rozhodnout, zda Spojené státy ještě ustoupí od chystaného zvýšení cel na zboží z Číny. Index Dow klesl o 0,54 % na 25 828,36 bodu, širší benchmark S&P 500 ztratil 0,3 % na 2 870,72 bodu a index Nasdaq Composite odepsal 0,41 % na 7 910,59 bodu. Index volatility VIX přišel o 1,55 % na 19,1 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 2,45 %. V negativním pásmu zakončily čtvrteční obchodování všechny hlavní sektory s výjimkou realit, které zpevnily zhruba o 0,3 %.

Americké akcie: Takhle se jezdí rally s proraženou nádrží
Americké akciové indexy S&P 500 a Nasdaq Composite v posledních dvou týdnech přepisovaly historii, když se vyšplhaly na nová rekordní maxima. Rally pokračuje navzdory tomu, že se investoři akcií zbavují a ve velkém nakupují dluhopisy.
Americká ekonomika: Dojde na Trumpova slova o obří, tlusté a ošklivé bublině?
Je růst americké ekonomiky udržitelný? Ustálo by hospodářství Spojených států další růst úrokových sazeb Fedu? To jsou otázky, na něž neexistují jednoznačné odpovědi. Nápověd je ale spousta, stačí před nimi nezavírat oči.

2. Evropské akcie ve čtvrtek klesly pod tíhou čínsko-amerických obchodních sporů

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily během čtvrtečního obchodování svorně dolů. Příčinou bylo především zhoršení vyhlídek na dosažení obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou. Americký prezident Donald Trump se nechal slyšet, že Číňané během jednání "porušili dohody" jen několik hodin před plánovaným uvalením nových celních tarifů na čínský dovoz. Číňané odvětili, že zavedou příslušná protiopatření. Atmosféra zvýšeného napětí mezi představiteli dvou největších světových ekonomik se odrazila i na evropských trzích a náladě jejich investorů. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 0,87 procenta, německý DAX poklesl o 1,69 procenta a francouzský CAC 40 si pohoršil o 1,93 procenta. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel seanci se ztrátou 1,65 procenta; hluboko v červené zóně končily i všechny sektory.

Koupit, prodat, nebo držet? S teniskami lze obchodovat jako s akciemi
Připadají vám akcie, dluhopisy, komodity nebo třeba (krypto)měny nudné? Co takhle do portfolia přidat něco méně obvyklého, třeba několik párů tenisek? Ne, to není vtip.

3. Pražská burza ve čtvrtek oslabila, MONETA Money Bank odepsala přes tři procenta

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování odepsal 1,31 procenta a uzavřel seanci na hodnotě 1 051,4 bodu. Nejobchodovanější tituly, ČEZ a Komerční banka, zaznamenaly navlas stejnou ztrátu ve výši 1,32 procenta. Dařilo se naopak likérce Stock Spirits a výrobci antivirového softwaru Avast. Zobchodovaný objem čítal přes 734 milionů korun.

Tržní výhled: Buďme (stále) stateční! A opatrní!
Kontrast mezi čtvrtým čtvrtletím 2018 a prvním čtvrtletím 2019 snad ani nemohl být ostřejší. Změna nálady investorů vyvolaná opatrnější politikou Fedu dala věci do pohybu.
Čínské investice: Co by nás mělo zajímat?
Český prezident Miloš Zeman si při své nedávné návštěvě Číny postěžoval, že dříve avizovaná záplava čínských investic v Česku se zatím příliš nekoná. Své postřehy nabízí analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

4. Očekávané události

Páteční dopoledne bude patřit německé obchodní bilanci a výsledku běžného účtu Německa, nezaměstnanosti v ČR a sadě britských dat (HDP, průmyslová výroba, obchodní bilance). Ve Spojených státech se investoři zaměří na zprávu o inflaci a večer ještě na bilanci federálního rozpočtu. Kvartálními hospodářskými výsledky se pochlubí v Asii mimo jiné JD.com, Suzuki Motor, Nippon Telegraph & Telephone, v Evropě Telefónica a Linde a v USA Viacom nebo Marriott International. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Průmyslová výroba v Česku v březnu zpomalila růst na 0,1 procenta

Průmyslová výroba v Česku v březnu výrazně zpomalila meziroční růst na 0,1 procenta z únorových 1,5 procenta. Růst podporovala produkce v automobilovém průmyslu. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad. Meziměsíčně byla průmyslová výroba reálně nižší o 0,1 procenta.

6. Chevron vzdal bitvu o Anadarko, firmu může převzít Occidental

Americká ropná společnost Chevron už nezvýší nabídku na převzetí menšího konkurenta Anadarko Petroleum, a uvolní tak cestu rivalovi Occidental Petroleum. Chevron tak ve čtvrtek reagoval na sdělení managementu Anadarka, že nabídka Occidentalu je lepší. Spojení Anadarka a Occidentalu tak bude jedním z největších v odvětví těžby ropy.

7. Spoluzakladatel Facebooku volá po rozbití jeho struktury

Je načase rozbít strukturu společnosti Facebook a oddělit od ní chatovací službu WhatsApp a službu pro sdílení fotografií Instagram. K volání po tomto kroku se v článku uveřejněném ve čtvrtek v listu The New York Times připojil i jeden ze spoluzakladatelů Facebooku Chris Hughes. Americký regulátor podle jeho názoru sloučení těchto tří sítí nikdy neměl dovolit, protože vytváří monopol na trhu a ohrožuje hospodářskou soutěž.

8. Novartis převezme za 3,4 miliardy USD oční lék Xiidra od Takedy

Švýcarská farmaceutická společnost Novartis ve čtvrtek oznámila, že převezme za 3,4 miliardy dolarů oční lék Xiidra. Koupí jej od konkurenční japonské Takedy. Podle agentur Reuters a DPA má Xiidra potenciál stát se takzvaným blockbusterem, tedy dosahovat obratu více než miliardy dolarů ročně.

9. Deficit obchodu USA s Čínou je na pětiletém minimu

Ostře sledovaný schodek bilance amerického obchodu s Čínou se dostal na pětileté minimum. Letos v březnu se snížil o 16,2 procenta na 20,7 miliardy dolarů. Byl tak nejníže od března 2014, zejména díky obnovenému vývozu sójových bobů z USA do Číny.

10. Shell chce v Brazílii investovat dvě miliardy dolarů ročně

Britsko-nizozemská ropná a plynárenská společnost Royal Dutch Shell hodlá v Brazílii do roku 2025 investovat ročně dvě miliardy dolarů. V rozhovoru s brazilským listem Valor Económico to uvedl šéf podniku Ben van Beurden.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Houbičky politické

Voliči v americkém Denveru odhlasovali legalizaci psylocybinu, tedy "kouzelných houbiček", například lysohlávek. "Psychedelika už tu dávno máme," řekla vedoucí kampaně za legalizaci Cindy Sovineová. "Teď je na čase začít mluvit o tom, jak je používat rozumně." Podle všeho to myslela vážně.

Musíte vědět
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat