Co musíte ráno vědět (10. února)

Jak se v závěru minulého týdne vedlo akciím v Evropě a v USA, co nyní Fed považuje za rizika pro ekonomiku a co způsobilo, že už si společnost Benetton nerozumí se známým fotografem Olivierem Toscanim? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek sestoupily z maxim, za celý týden ale hlavní indexy výrazně posílily

Americké akcie v pátek po čtyřdenním růstu sestoupily ze svých maxim. Investoři vyhodnocovali zprávu o zvýšení počtu pracovních míst ve Spojených státech a odhadovali další vývoj kolem koronaviru šířícího se v Číně. Za celý týden ale akcie na Wall Street výrazně zpevnily. Index Dow v pátek odepsal 0,94 % na 29 102,85 bodu, S&P 500 se snížil o 0,54 % na 3 327,70 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl rovněž o 0,54 % na 9 520,51 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,41 % na 15,47 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil asi o šest bazických bodů na 1,58 %. Za celý týden stoupl Dow o rovná tři procenta, S&P 500 přidal 3,17 % a Nasdaq Composite zpevnil o 4,04 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie posílily, stále se řeší dopady koronaviru na ekonomiku
Poslední dva lednové týdny index S&P 500 klesal, únor ale zahájil růstem o 3,17 %, když v týdnu vylepšil historické maximum.
Co Twitter dal: Nejlepší investice Applu
Tentokrát něco o ČNB, šílenství na trzích, výsledkové sezóně a fundamentech, asi nejlepší investici společnosti Apple v její historii a také o jednom srovnání dvou prezidentů.

2. Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden ale stouply o více než 3 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v pozitivním pásmu, když investoři monitorovali zprávy týkající se šíření čínského koronaviru a čekali, zda Spojené státy nějak zareagují na čtvrteční rozhodnutí Pekingu snížit na polovinu cla na dovoz více než 1 700 amerických produktů. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,27 % na 424,36 bodu, za celý týden však vzrostl o 3,32 %. Britský FTSE klesl o 0,51 % na 7 466,70 bodu (týden: +2,48 %), francouzský CAC 40 přišel o 0,14 % na 6 029,75 bodu (týden: +3,85 %) a německý DAX ztratil 0,45 % na 13 513,81 bodu (týden: +4,1 %).

Kvantitativní uvolňování ECB a vyšší inflace: Zbožné přání?
Evropská centrální banka již dlouho provádí politiku kvantitativního uvolňování, aby podpořila růst spotřebitelské inflace. Úspěch zatím nikde.
Mojmír Hampl: Brexit je lekce pro všechny, názory Britů na EU nelze brát na lehkou váhu
Zemím, jako je Česká republika, bude Spojené království v Evropské unii chybět. Rovnováha sil v unii je odchodem Británie narušená, uvedl na platformě Alter Eko bývalý viceguvernér ČNB a dnes ředitel služeb pro finanční sektor v KPMG Mojmír Hampl v debatě s ekonomem Petrem Zahradníkem, členem Evropského hospodářského a sociálního výboru.

3. Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ale zpevnila o 3,6 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v červených číslech, index PX odepsal 0,35 % na 1 110,72 bodu. Dolů burzu stáhly akcie Komerční banky (-1,03 % na 813 Kč) a vývojáře antivirového softwaru Avast (-0,72 % na 137 Kč). Zobchodovaný objem činil zhruba 254 milionů korun, a byl tak podprůměrný. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX zpevnily o 3,6 %.

Brexit: Jak velká část české produkce je v sázce?
Často se přetřásá standardní statistika, podle které do Spojeného království putují přímo či nepřímo (třeba přes Německo) vývozy v hodnotě zhruba 7 % českého HDP. Z tohoto hlediska by neúspěch při dojednávání obchodních vztahů Británie s Evropskou unií mohl mít na Česko enormní vliv. Pod pokličku hospodářských statistik nahlédl ekonom Michal Skořepa z České spořitelny.
Investiční fórum 2020: To nejlepší z prezentací
Jaká rizika jsou největší hrozbou pro ekonomiku a investory v příštích letech? Jsou očekávání investorů do ETF realistická? Které investice by mohly investorům přinést zajímavé zisky v době, kdy jsou akcie na maximech? To a ještě mnohem více jsme se dozvěděli na lednovém Investičním fóru.

4. Očekávané události

V noci na pondělí na trh Japonsko pošle výsledek obchodní bilance a Čína přidá inflační statistiku, zprávu z úvěrového trhu a data o přímých zahraničních investicích. Dopoledne společnost Sentix zveřejní zprávu o investorské důvěře v eurozóně. Hospodářskými výsledky se v pondělí pochlubí v zámoří firma Loews a v Evropě společnost Carl Zeiss Meditec. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. února a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed: Hrozba recese v USA polevila, novým rizikem je koronavirus

Pravděpodobnost hospodářské recese ve Spojených státech polevila, novým rizikem pro vyhlídky americké ekonomiky se nicméně stala epidemie koronaviru. Uvedla to americká centrální banka ve zprávě o měnové politice určené Kongresu.

6. Čínu bojující s koronavirem čeká nelehký návrat do všedních dní

Po volnu spojeném se začátkem nového lunárního roku, které bylo letos kvůli epidemii koronaviru prodloužené o deset dnů, čeká Čínu v pondělí návrat k všednímu životu. Mnoho obchodů a továren ale nadále zůstane zavřených a řada zaměstnanců v úřednických profesí bude pracovat z domova.

7. Americká ekonomika v lednu mimo zemědělství vytvořila zhruba 225 tisíc pracovních míst, růst mezd zrychlil

Ve Spojených státech v lednu mimo zemědělství vzniklo asi 225 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 160 tisíc míst po 147 tisících v prosinci (revidováno ze 145 tisíc). Míra nezaměstnanosti stoupla na 3,6 %, čekala se její stagnace na 3,5 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v lednu zrychlil na 3,1 %.

8. Apple dostal pokutu 25 milionů eur kvůli úmyslnému zpomalování iPhonů

Americký technologický gigant Apple dostal ve Francii pokutu 25 milionů eur kvůli úmyslnému zpomalování starších telefonů iPhone. Pokutu vyměřil francouzský úřad pro ochranu hospodářské soutěže a spotřebitelů (DGCCRF), podle kterého firma zákazníky o postupu dostatečně neinformovala.

9. AXA odprodá své aktivity ve střední Evropě včetně ČR

Francouzská finanční skupina AXA odprodá své aktivity v České republice, Polsku a na Slovensku za miliardu eur rakouské společnosti UNIQA Insurance Group. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou AXA v pátek zveřejnila. Potvrdila tak dřívější informaci agentury Reuters z října loňského roku o chystaném prodeji. UNIQA také působí na českém trhu a podle šéfa koncernu Andrease Brandstettera se akvizicí stane pětkou na pojišťovacím trhu v rostoucím regionu střední a východní Evropy.

10. Trump podle tisku zuřil, když jej Johnson informoval o firmě Huawei

Neshody ohledně zapojení čínské telekomunikační firmy Huawei do modernizace mobilních sítí jsou nadále zdrojem napětí ve vztazích mezi Londýnem a Washingtonem. Americký viceprezident Mike Pence v pátek v televizním rozhovoru jasně neřekl, zda by mohl vstřícný přístup Británie zmařit vzájemná jednání o obchodní dohodě. Britský tisk zároveň s odvoláním na své zdroje píše o tom, jak čerstvé rozhodnutí britské vlády rozzuřilo amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Benetton ruší spolupráci s fotografem Toscanim, žertoval o zřícení mostu

Italská oděvní společnost Benetton ruší spolupráci s Olivierem Toscanim, jehož provokativní reklamní fotografie společnost v 80. letech celosvětově proslavily. Fotograf totiž tento týden v rozhlasovém pořadu zlehčoval pád Morandiho mostu v Janově, který zavinil smrt 43 lidí.

"Koho zajímá, když spadne most?" řekl Oliviero Toscani. Posléze se za svůj výrok omluvil na Twitteru.

Na společnost Benetton se v souvislosti s pádem dálničního mostu, který se v Janově zřítil v délce 100 metrů v srpnu 2018, snesla ostrá kritika už dříve. Komunikaci totiž provozovala infrastrukturní firma Atlantia, která je s rodinou Benettonových majetkově propojená.

Výrok sedmasedmdesátiletého Toscaniho se paradoxně nese v duchu jeho úspěšných reklamních fotografií, které pro Benetton vytvářel v letech 1982 až 2000. Ty se do té doby nezvykle nesoustředily na výrobky samotné, ale na boření společenských tabu, takže v souvislosti s nimi se často objevoval přívlastek skandální.

Černá matka kojící bílé dítě popudila země, jež poznaly otroctví a kolonialismus. Mnich líbající jeptišku vzedmul vlnu protestů v samotné Itálii. Čerstvě narozené, zakrvácené dítě s pupeční šňůrou pobouřilo Británii. Od zkrvaveného oblečení mrtvého chorvatského vojáka či nahého pozadí s razítkem HIV-positiv se odvraceli téměř všude. Za papeže Benedikta XVI. líbajícího jednoho z egyptských imámů se Benetton několikrát Vatikánu omluvil. Kampaně ale vždy zabraly.

Musíte vědět
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat