Co musíte ráno vědět (11. června)
Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jaká byla v květnu míra nezaměstnanosti v Česku a která popová hvězda čelí obvinění z daňových úniků? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy zahájily týden růstem. Investoři přivítali dohodu USA s Mexikem o nezavádění cel
Americké akcie posílily díky nové dohodě Spojených států a Mexika o migraci, která odvrátila zavedení cel na dovoz mexického zboží. Náladu na akciovém trhu podpořily rovněž zprávy o několika velkých fúzích a akvizicích v americkém podnikovém sektoru. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,30 % a obchodování uzavřel na 26 062,68 bodu. Stoupl tak již pošesté za sebou, což představuje jeho nejdelší sérii růstů od loňského května. Širší index S&P 500 se zvýšil o 0,47 % na 2 886,73 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,05 % na 7 823,17 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,21 % na 15,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o sedm bazických bodů na 2,15 %. Ceny ropy klesly o procento a půl, zatímco nejsledovanější kryptoměny posílily o 3-5 %.
2. Evropské akcie v pondělí zdražily, proti trendu šly síťové společnosti
Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely v plusu, když těžily z pátečního oznámení dohody mezi USA a Mexikem, díky které nebyla zavedena cla na dovoz mexického zboží do Spojených států výměnou za přijetí opatření, která omezí nelegální migraci do USA. Regionální index STOXX Europe 600 posílil o 0,21 % na 378,27 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,59 % na 7 375,54 bodu a francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,34 % na 5 382,5 bodu. V Německu se v pondělí kvůli státnímu svátku neobchodovalo. Nejvyšší zisk zaznamenal sektor základních materiálů, které vzrostl o 1,2 %, veřejné služby naopak odepsaly zhruba 0,7 %.
3. Pražská burza v úvodu týdne stoupla o necelé procento, nahoru ji táhly akcie ČEZ a KB
Pražská burza zakončila pondělní obchodování v zelených číslech, index PX získal 0,91 % na 1 059,22 bodu. Dařilo se zejména ČEZ (+1,77 % na 545,50 Kč) a Komerční bance (+1,80 % na 906 Kč). O více než procento stouply také akcie CME (+1,44 % na 91,30 Kč) a Kofoly ČeskoSlovensko (+1,04 % na 291 Kč). Nejvíce naopak ztratily cenné papíry Stock Spirits (-1,17 % na 67,70 Kč). Zobchodovaný objem činil 300 milionů korun, a byl tak výrazně podprůměrný.
4. Očekávané události
V úterý Český statistický úřad zveřejní inflační statistiku, ve Velké Británii vyjde tříměsíční míra nezaměstnanosti od ILO, Spojené státy se pochlubí NFIB indexem optimismu malých firem a indexem výrobních cen. Výsledky hospodaření bude v Americe reportovat společnost H&R Block. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Nezaměstnanost v ČR v květnu klesla na 2,6 %, bez práce je nejméně lidí od roku 1997
Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 2,6 % z dubnových 2,7 %. Bez práce bylo 200 675 lidí, což je nejméně od května 1997. Volných pracovních míst opět přibylo, a jejich nabídka tak nadále převyšovala počty nezaměstnaných. Úřady ke konci května evidovaly 346 552 volných míst. Informoval o tom v pondělí Úřad práce ČR.
6. Automobilka Fiat Chrysler znovu jedná s Renaultem o fúzi
Italsko-americký výrobce automobilů Fiat Chrysler Automobiles a francouzská automobilka Renault hledají způsob, jak oživit fúzi, od níž FCA minulý týden odstoupila, a jak zajistit souhlas aliančního partnera Renaultu, japonské automobilky Nissan Motor. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters s odvolání na zdroje blízké automobilkám. Nissan se podle zdrojů chystá výměnou za podporu fúze po Renaultu žádat, aby výrazně snížil svůj podíl 43,4 % v japonské automobilce.
7. Vývoz z Číny navzdory clům v květnu vzrostl, dovoz klesl
Vývoz z Číny se v květnu navzdory americkým clům vrátil nečekaně k růstu. Dovoz do země naopak klesl a zaznamenal nejhlubší propad za téměř tři roky, což naznačuje, že domácí poptávka zůstává slabá. Přebytek zahraničního obchodu Číny v květnu prudce vzrostl, meziročně o 78 % na 41,7 miliardy USD. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil čínský celní úřad.
8. Írán kritizuje EU, že neučinila nic k záchraně jaderné dohody
Íránské ministerstvo zahraničí v pondělí odsoudilo evropské signatáře dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 za to, že neučinili nic k záchraně dokumentu poté, co jej loni vypověděl americký prezident Donald Trump. Německý ministr zahraničí Heiko Maas, který je nyní na návštěvě Teheránu, mezitím vyjádřil naději, že brzy bude zaveden evropský platební systém, který by měl umožnit obchodovat s Íránem a přitom obejít americké sankce, informovala agentura Reuters.
9. Fiat Chrysler chystá samořízené dodávky s americkou Aurorou
Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles chystá vývoj samořízených užitkových vozů ve spolupráci s kalifornským startupem Aurora Innovation. Společnosti podepsaly dohodu o integraci platformy autonomního řízení do užitkových aut Fiat Chrysler ve Spojených státech. Hodnotu dohody, termíny ani další podrobnosti firmy nezveřejnily, informovala agentura Bloomberg.
10. Nizozemská ING již údajně nemá zájem o německou Commerzbank
Největší nizozemská finanční skupina ING ztratila zájem o převzetí druhé největší německé banky Commerzbank. Informoval o tom v pondělí německý podnikatelský list Handelsblatt s odvoláním na zdroje z finančních kruhů.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Shakira vypovídala před soudem, na daních měla ulít 14,5 milionu eur
Španělské daňové úřady nejsou postrachem jen slavných sportovců. V minulosti se k soudu kvůli obvinění z daňových úniků museli dostavit například nejslavnější fotbalisté planety Cristiano Ronaldo a Lionel Messi. Nyní si úřady došláply na popovou hvězdu Shakiru.
Kolumbijská zpěvačka v minulém týdnu vypovídala před španělským soudem, který zkoumá, zda se dopustila daňových úniků ve výši 14,5 milionu eur. Prokuratura zpěvačku viní, že se vyhýbala placení daní v době, kdy trvale žila s manželem Gerardem Piquém, který je "shodou náhod" rovněž slavným fotbalistou, v Barceloně, a to i prostřednictvím sítě společností v daňových rájích. Shakira obvinění odmítá.
"Shakira vždy, a to i v letech 2011 až 2014, plnila své daňové povinnosti v každé zemi, kde pracovala. Jakmile byla španělským berním úřadem informována o částce, kterou má zaplatit, tak ji v celé výši zaplatila," uvedla v prohlášení společnost, která zpěvačku mediálně zastupuje. To, že zpěvačka již dlužnou částku uhradila, potvrdily i španělské úřady.
A kdo ještě uvízl v síti španělských soudů? Letos například dostal roční trest vězení za nezaplacené daně fotbalový trenér José Mourinho. Podmínečné tresty a pokuty dostali například také Ronaldovi bývalí spoluhráči z Realu Madrid, Chorvat Luka Modrić a Brazilec Marcelo. Daňové úniky řešila španělská justice rovněž v případě operní pěvkyně Montserrat Caballé.