Co musíte ráno vědět (11. dubna)

Jakým směrem se ve středu vydaly akcie v Evropě a na Wall Street, co si Uber slibuje od IPO a kolik si loni vydělal šéf Twitteru? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy v polovině týdne zpevnily, Fed potvrdil opatrný přístup k měnové politice

Americké akcie ve středu posílily, a to především díky technologickým společnostem. Růst indexu Dow zbrzdily ztráty průmyslových firem v čele s Boeingem. Akciové trhy převážně ignorovaly zprávu o inflaci i zveřejnění zápisu z posledního zasedání centrální banky USA, které nepřineslo žádné překvapení. Index Dow v závěru obchodování stoupl o 0,03 % na 26 157,16 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,35 % na 2 888,21 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,69 % na 7 964,24 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,86 % na 13,30 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 2,47 %. Bitcoin a ethereum shodně přidaly okolo 3 %.

Co Twitter dal: Nezastavitelný býk
Tentokrát něco o hrozbě japonského scénáře, o čínské závislosti na dluzích, o zpětných odkupech akcií, o malých zombie firmách a titulních stranách magazínu Barron's.

2. Evropské akcie ve středu převážně zpevňovaly, náladu investorů podpořil holubičí tón zasedání ECB

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu převážně v plusu. Investoři zvažovali hlavně slova šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho na tiskové konferenci po zasedání měnové autority eurozóny. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,26 % na 386,68 bodu, německý DAX přidal 0,47 % na 11 905,91 bodu a francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,25 % na 5 449,88 bodu, britský FTSE 100 ale klesl o 0,05 % na 7 421,91 bodu.

Anketa: Černé labutě (nejen) pro druhé čtvrtletí
Černé labutě nelze z definice očekávat. I tak jsme se ale několika tržních profíků zeptali, jaká výrazná rizika vnímají na prahu druhého kvartálu. A protože jsou o definici černé labutě ponaučeni, většinou se vyhnuli vyloženě mainstreamovým tématům.

3. Pražská burza ve středu poprvé v týdnu vzrostla

Pražská burza ve středu obrátila směr a vzrostla. Index PX se zvýšil o 0,26 % na 1 086,27 bodu. Vzhůru se vydaly akcie ČEZ a Erste Group Bank. Více než procento naopak ztratily cenné papíry Avastu.

Investorský magazín: Jízda do (elektrické) budoucnosti automobilového průmyslu
Jarní počasí nabádá k výletům a na jeden takový vás vezme také Investorský magazín. Výhoda je, že při něm za sebou zanecháme jen minimální uhlíkovou stopu. Projedeme se totiž nejčistším evropským autem a zavěštíme si, jaká budoucnost čeká automobilový průmysl. Závěr jako vždy obstará ekonomický kalendář na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek se Čína pochlubí zprávou o inflaci, dopoledne stejnou statistiku přidá Německo a odpoledne vyjdou v USA zprávy o výrobní inflaci a počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Hospodářská čísla na Wall Street představí společnost Rite Aid a v Evropě firma Sodexo. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Uber chce na burze získat deset miliard dolarů

Provozovatel alternativní taxislužby Uber chce na burze během své primární veřejné nabídky (IPO) prodat akcie za deset miliard dolarů. V technologickém sektoru by tak šlo o jeden z největších úpisů všech dob. Registraci u Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) ve Spojených státech hodlá firma podle zdrojů agentury Reuters oznámit už ve čtvrtek, obchodování s akciemi firmy na newyorské burze by pak mělo být zahájeno začátkem května.

6. Spotřebitelské ceny v ČR v březnu stouply o 3 %, nejvíce od října 2012

Spotřebitelské ceny v březnu meziročně stouply o tři procenta. Šlo o nejvyšší meziroční nárůst od října 2012. Vyšší byly zejména ceny některých potravin, zdražila i elektřina nebo pohonné hmoty. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad. Výsledek je nad odhady analytiků. V únoru spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 2,7 %.

7. ECB potvrdila nastavení měnové politiky, riziko pádu eurozóny do recese je podle Draghiho malé

Evropská centrální banka na dubnovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0 %, zápůjční sazby na 0,25 % a depozitní sazby na -0,4 %. Zároveň zopakovala, že úrokové sazby zůstanou na současných úrovních minimálně do konce roku. Šéf banky Mario Draghi na tiskové konferenci mimo jiné řekl, že šance, že se eurozóna propadne do recese, je velice malá.

8. PwC: Mezi šéfy největších českých firem převažuje krátkodobý optimismus

Mezi generálními řediteli nejvýznamnějších společností v ČR převažuje krátkodobý optimismus, ale i obava z dalšího vývoje v příštích letech, a to zejména s ohledem na vývoj na zahraničních trzích. Až 82 % šéfů firem věří, že tuzemská ekonomika letos poroste nebo bude mít stabilní vývoj. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti PwC mezi 129 českými generálními řediteli.

9. Spotřebitelské ceny v USA v březnu vzrostly nejvíce za 14 měsíců

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v březnu meziměsíčně zvýšily o 0,4 %. Zrychlily tak růst z únorových 0,2 %. Oznámilo to americké ministerstvo práce. V meziročním srovnání spotřebitelské ceny stouply o 1,9 %, zatímco ještě v únoru byl jejich meziroční růst nejslabší od září 2016, když činil 1,5 %.

10. Fed je stále ohledně sazeb opatrný, letos jejich zvýšení nečeká

Měnový výbor centrální banky USA zůstává ve výhledu dalšího vývoje úrokových sazeb opatrný. Většina bankéřů se domnívá, že si ekonomické podmínky pravděpodobně vyžádají, aby Fed po zbytek roku nezměnil svoji měnovou politiku. Několik jich uvádí, že jejich názor by se mohl změnit oběma směry v závislosti na aktuálním vývoji. Vyplývá to ze zápisu z posledního zasedání měnového výboru Fedu, které se konalo 19. a 20. března.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Šéf Twitteru Jack Dorsey si loni vydělal 1,4 dolaru

Spoluzakladatel a šéf Twitteru Jack Dorsey obdržel za loňský rok svůj první plat od doby, co se před čtyřmi lety vrátil do nejvyšší funkce ve firmě. Dostal 140 centů, což odpovídá jednomu centu za každý znak původního počtu znaků v jednom tweetu. Vyplývá to z prohlášení firmy pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC).

Dorsey se před lety rozhodl, že nebude od Twitteru pobírat plat ani odměny, a to ani ve formě akcií. Má to být důkaz důvěry v Twitter a jeho dlouhodobý potenciál k vytváření hodnoty.

Twitter zahájil činnost v roce 2006 a jedna zpráva, tedy tweet, na jeho stejnojmenné sociální síti mohla obsahovat nejvýše 140 znaků. V roce 2017 byl limit zdvojnásoben na 280 znaků. Zda se díky tomu zdvojnásobí i plat Dorseyho, zatím není jasné.

Nízká mzda není v tomto odvětví nic nebývalého. Minimální platy nejvyšších manažerů se staly v posledních deseti letech v Silicon Valley poměrně běžnou záležitostí. Za symbolický plat se rozhodli pracovat mimo jiné předchozí šéf Applu Steve Jobs, dále Eric Schmidt, Sergey Brin a Larry Page z Googlu, Carol Bartzová a Terry Semel z Yahoo!, John Chambers ze Cisco Systems či Larry Ellison z Oraclu.

Časopis Forbes odhaduje majetek dvaačtyřicetiletého Dorseyho na více než 5 miliard dolarů. Většina jeho majetku je spojena s akciemi Twitteru a firmy Square, kterou rovněž založil.

Twitter loni vykázal první celoroční zisk od roku 2013, kdy se stal veřejně obchodovanou společností. Zisk činil 1,2 miliardy USD. Příjmy se zvýšily na 3 miliardy dolarů z 2,4 miliardy v roce 2017.

Musíte vědět
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat