Co musíte ráno vědět (11. listopadu)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, kam až klesla inflace v Číně, ve kterém odvětví máte největší šanci na dlouhodobý úspěch v byznysu a co dělá s akciemi nová vakcína na covid-19? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy v úterý pokračovaly ve smíšeném vývoji, investoři přelévají peníze z technologických firem do jiných sektorů

Americké akcie uzavřely úterní obchodování smíšeně. Investoři kvůli optimismu ohledně vakcíny proti covidu-19 prodávali akcie technologických podniků, které dlouhodobě těžily z opatření proti šíření koronaviru. Nakupovali naopak akcie firem, na které měla pandemie negativní dopad. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,90 % na 29 420,92 bodu. Širší index S&P 500 se však snížil o 0,14 % na 3 545,53 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se propadl dokonce o 1,37 % na 11 553,86 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,69 % na 24,80 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o půl bazického bodu na 0,963 %. Ceny ropy se zvýšily bezmála o čtyři procenta, zlato a stříbro zpevnily o zhruba půl procenta a nejsledovanější kryptoměny zakončily den bez větších změn (bitcoin -0,4 %, ethereum +1,1 %).

Fama: V akciovou bublinu nevěřím, znepokojuje mě ale vývoj zadlužení a vnímání dluhopisů jako nástrojů bez rizika
Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Eugene Fama je přesvědčený, že silná konkurence na finančních trzích vede k tomu, že investoři všechny známé informace ihned zohledňují v ocenění jednotlivých aktiv. I proto je podle něj v dlouhodobém horizontu prakticky nemožné trh porazit. A je to také důvod, proč zpochybňuje slova o investičních bublinách. Varuje naopak před vývojem zadlužení a přístupem investorů k vládním dluhopisům.
Felder: Sledujeme ukázku pozdní fáze akciového cyklu, dejte si pozor na riziková aktiva
Podle známého hedgeového manažera a blogera Jesseho Feldera by měli investoři o dění na finančních trzích vždy uvažovat jako o kombinaci tří faktorů - fundamentů, sentimentu a technického pohledu, tedy objektivně zhodnotitelných dat a trendů, toho, jak vnímají investoři situaci na trzích, a analýzy cenových trendů.

2. Evropské akcie v úterý pokračovaly v růstu

Optimismus vyvolaný slibnými testy nové vakcíny na covid-19 na západoevropských akciových trzích pokračoval i v úterý. Výraznějšímu růstu však brání obavy ze skutečných ekonomických škod způsobených pandemií. Panevropský index STOXX Europe 600 v úterý vzrostl o 0,90 % na 384,42 bodu, britský benchmark FTSE 100 se zvýšil o 1,79 % na 6 296,85 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 1,55 % na 5 418,97 bodu a německý DAX posílil o 0,51 % na 13 163,11 bodu.

I miliardářští medvědi střílí vedle. Co si z toho vzít?
Nikdo na trhu neví, co předvedou akcie příští týden, měsíc, rok nebo dekádu. Těm, kteří se nebojí říkat své názory, je možné se ex post třeba i vysmívat. Jsou ale i chytřejší věci, jež lze se silnými slovy mnohdy bohatých a zkušených investorů dělat. Třeba si vzít užitečnou lekci.
Honba za zajištěním startuje naplno. Co třeba bitcoin?
Americká centrální banka hodlá držet sazby nízko po celkem dlouhou dobu, do ekonomiky by mohly přitéct nové biliony dolarů, a tak léta nepoznaná inflace přestává být podle některých analytiků pouhou učebnicovou hrozbou. Na takové podmínky měli dříve portfoliomanažeři pádnou odpověď v podobě zlata, v současnosti se ale (opět) začíná častěji hovořit také o bitcoinu. Ti, kdo nenakoupili relativně nedávno za 4 000 USD, mohou po 300% růstu akorát lamentovat, že je možná již pozdě.

3. Pražská burza v úterý opět posílila, index PX uzavřel nad 900 body

Pražská burza opět posílila, index PX uzavřel po dvou měsících nad 900 body. V úterý stoupl o 1,23 % na 904,38 bodu. Dařilo se většině emisí, nahoru táhly index především akcie Komerční banky a Erste, které posílily o více než čtyři, respektive tři procenta. Naopak MONETA Money Bank oslabila, mírně po oznámení výsledků hospodaření ztratily cenné papíry ČEZ.

Erste Group Bank vyplatí dividendu za loňský rok 75 centů na akcii
Rakouská bankovní skupina Erste vyplatí dividendu 75 centů na akcii za rok 2019. V úterý to schválila valná hromada společnosti. Banka plány na výplatu dividendy zmrazila na jaře kvůli pandemii covidu-19.
Novák (ČEZ): Část příjmů z prodeje aktiv může být vzata v potaz při rozhodování o řádné dividendě
V úterý ráno energetická skupina ČEZ zveřejnila hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí a prvních devět měsíců roku. Finančního ředitele společnosti Martina Nováka jsme se zeptali, jak čísla hodnotí a zda mohou investoři i v kontextu prodeje zahraničních aktiv doufat ve vyšší, případně rovnou mimořádnou dividendu.

4. Očekávané události

Ve středu zásadní data zveřejněna nebudou. Ve Spojených státech vyjde například týdenní zpráva o žádostech o hypotéku. Výsledkovou mozaiku doplní v Evropě společnosti E.ON nebo Continental. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Inflace v Číně v říjnu klesla na 0,5 %, nejníže od roku 2009

Oživení čínské ekonomiky se stále nepromítá do růstu spotřebitelských cen. Míra meziroční inflace v říjnu klesla na 0,5 % ze zářijových 1,7 %, a ocitla se tak nejníže od listopadu 2009. Oznámil to v úterý čínský statistický úřad. Hlavním důvodem byl pokles cen vepřového masa o 2,8 %. To je v Číně velmi populární a tvoří velkou část indexu spotřebitelských cen. Analytici podle agentury Reuters čekali, že míra inflace klesne na 0,8 %. Proti předchozímu měsíci pak ceny klesly o 0,3 %.

6. Euler Hermes: Pandemie negativně ovlivnila 54 % evropských firem

Pandemie covidu-19 negativně ovlivnila 54 % evropských firem. Čeští podnikatelé počítají v příštím roce s výrazným poklesem obratu. Vyplývá to z letního průzkumu přední světové úvěrové pojišťovny Euler Hermes mezi více než tisícovkou podniků ve 14 zemích.

7. Růst akciových trhů rozšířil klub stomiliardových boháčů na pět

Majetek šéfa francouzské skupiny LVMH Bernarda Arnaulta v pondělí přesáhl 100 miliard dolarů. Díky pondělnímu růstu akciových trhů vlivem zprávy o nadějné vakcíně proti koronaviru posílily také akcie zmíněného francouzského výrobce luxusního zboží. Je to poprvé, co majetkem přesahujícím 100 miliard dolarů disponuje pět jednotlivců, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na svůj žebříček miliardářů.

8. Státy EU se dohodly s Evropským parlamentem na sedmiletém rozpočtu i krizovém fondu

Státy Evropské unie se po více než dvouměsíčním vyjednávání dohodly s Evropským parlamentem na parametrech budoucího sedmiletého rozpočtu a fondu pomoci ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí. Oznámilo to v úterý německé předsednictví EU, které za státy vedlo rozhovory. Dohodu na balíku o celkovém objemu přes 1,8 bilionu eur musí potvrdit členské země i plénum europarlamentu, aby mohly být fondy k dispozici již od ledna.

9. Evropská komise: Amazon neoprávněně využívá data obchodníků

Evropská komise zahájila s americkou internetovou společností Amazon řízení kvůli porušování pravidel hospodářské soutěže. Exekutiva Evropské unie dospěla k závěru, že technologický gigant zneužívá svého silného postavení na trhu ve vztahu k obchodníkům, kteří své zboží prodávají jeho prostřednictvím. Oznámila to místopředsedkyně komise Margrethe Vestagerová.

10. Úřady v USA by mohly povolit lety 737 MAX 18. listopadu

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) je v závěrečné fázi hodnocení navrhovaných změn u letadla Boeing 737 MAX, které již téměř dva roky nesmí létat. Celý proces by měl být ukončen v příštích dnech a povolení k letům by mohl stroj získat 18. listopadu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUSY

Alkohol a byznys

Zajímavá statistika. Ve kterém odvětví podnikání máte největší šanci na to, aby vaši firmu s úspěchem provozovala i vaše pravnoučata?

Akcie a vakcína

A ještě jeden graf, který jasně ukazuje, jaký vliv na akcie z různých oborů má nová vakcína.

Musíte vědět
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat