25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, kam až klesla inflace v Číně, ve kterém odvětví máte největší šanci na dlouhodobý úspěch v byznysu a co dělá s akciemi nová vakcína na covid-19? To vše musíte ráno vědět.
Americké akcie uzavřely úterní obchodování smíšeně. Investoři kvůli optimismu ohledně vakcíny proti covidu-19 prodávali akcie technologických podniků, které dlouhodobě těžily z opatření proti šíření koronaviru. Nakupovali naopak akcie firem, na které měla pandemie negativní dopad. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,90 % na 29 420,92 bodu. Širší index S&P 500 se však snížil o 0,14 % na 3 545,53 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se propadl dokonce o 1,37 % na 11 553,86 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,69 % na 24,80 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o půl bazického bodu na 0,963 %. Ceny ropy se zvýšily bezmála o čtyři procenta, zlato a stříbro zpevnily o zhruba půl procenta a nejsledovanější kryptoměny zakončily den bez větších změn (bitcoin -0,4 %, ethereum +1,1 %).
Optimismus vyvolaný slibnými testy nové vakcíny na covid-19 na západoevropských akciových trzích pokračoval i v úterý. Výraznějšímu růstu však brání obavy ze skutečných ekonomických škod způsobených pandemií. Panevropský index STOXX Europe 600 v úterý vzrostl o 0,90 % na 384,42 bodu, britský benchmark FTSE 100 se zvýšil o 1,79 % na 6 296,85 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 1,55 % na 5 418,97 bodu a německý DAX posílil o 0,51 % na 13 163,11 bodu.
Pražská burza opět posílila, index PX uzavřel po dvou měsících nad 900 body. V úterý stoupl o 1,23 % na 904,38 bodu. Dařilo se většině emisí, nahoru táhly index především akcie Komerční banky a Erste, které posílily o více než čtyři, respektive tři procenta. Naopak MONETA Money Bank oslabila, mírně po oznámení výsledků hospodaření ztratily cenné papíry ČEZ.
Ve středu zásadní data zveřejněna nebudou. Ve Spojených státech vyjde například týdenní zpráva o žádostech o hypotéku. Výsledkovou mozaiku doplní v Evropě společnosti E.ON nebo Continental. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Oživení čínské ekonomiky se stále nepromítá do růstu spotřebitelských cen. Míra meziroční inflace v říjnu klesla na 0,5 % ze zářijových 1,7 %, a ocitla se tak nejníže od listopadu 2009. Oznámil to v úterý čínský statistický úřad. Hlavním důvodem byl pokles cen vepřového masa o 2,8 %. To je v Číně velmi populární a tvoří velkou část indexu spotřebitelských cen. Analytici podle agentury Reuters čekali, že míra inflace klesne na 0,8 %. Proti předchozímu měsíci pak ceny klesly o 0,3 %.
Pandemie covidu-19 negativně ovlivnila 54 % evropských firem. Čeští podnikatelé počítají v příštím roce s výrazným poklesem obratu. Vyplývá to z letního průzkumu přední světové úvěrové pojišťovny Euler Hermes mezi více než tisícovkou podniků ve 14 zemích.
Majetek šéfa francouzské skupiny LVMH Bernarda Arnaulta v pondělí přesáhl 100 miliard dolarů. Díky pondělnímu růstu akciových trhů vlivem zprávy o nadějné vakcíně proti koronaviru posílily také akcie zmíněného francouzského výrobce luxusního zboží. Je to poprvé, co majetkem přesahujícím 100 miliard dolarů disponuje pět jednotlivců, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na svůj žebříček miliardářů.
Státy Evropské unie se po více než dvouměsíčním vyjednávání dohodly s Evropským parlamentem na parametrech budoucího sedmiletého rozpočtu a fondu pomoci ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí. Oznámilo to v úterý německé předsednictví EU, které za státy vedlo rozhovory. Dohodu na balíku o celkovém objemu přes 1,8 bilionu eur musí potvrdit členské země i plénum europarlamentu, aby mohly být fondy k dispozici již od ledna.
Evropská komise zahájila s americkou internetovou společností Amazon řízení kvůli porušování pravidel hospodářské soutěže. Exekutiva Evropské unie dospěla k závěru, že technologický gigant zneužívá svého silného postavení na trhu ve vztahu k obchodníkům, kteří své zboží prodávají jeho prostřednictvím. Oznámila to místopředsedkyně komise Margrethe Vestagerová.
Americký Federální úřad pro letectví (FAA) je v závěrečné fázi hodnocení navrhovaných změn u letadla Boeing 737 MAX, které již téměř dva roky nesmí létat. Celý proces by měl být ukončen v příštích dnech a povolení k letům by mohl stroj získat 18. listopadu.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Zajímavá statistika. Ve kterém odvětví podnikání máte největší šanci na to, aby vaši firmu s úspěchem provozovala i vaše pravnoučata?
Co je dlouhodobě úspěšný business? Když kouknete na tisícovku firem, které už fungují 300 let a déle, tak samozřejmě nechybí zdraví, vzdělávání a banky. Ale téměř čtvrtina jede ve výrobě alkoholu. Náhoda? Nemyslím si. 😀 pic.twitter.com/ohgmrtYPRZ
— David Navratil (@DavidDnavratil) November 10, 2020
A ještě jeden graf, který jasně ukazuje, jaký vliv na akcie z různých oborů má nová vakcína.
What a vaccine does... pic.twitter.com/Ux39K4gnCW
— Daniel Lacalle (@dlacalle_IA) November 10, 2020