Co musíte ráno vědět (11. prosince)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, co si čeští analytici myslí o bitcoinu a co na divoký vývoj ceny nejpopulárnější kryptoměny říká Gary Cohn? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie v pátek posílily a indexy Dow a S&P 500 navýšily svá zavírací maxima

Americké akcie na závěr týdne zpevnily. Náladu na trzích zlepšila zpráva o vývoji nezaměstnanosti ve Spojených státech za listopad, která potvrdila očekávání, že centrální banka USA v prosinci zvýší úrokové sazby. Index Dow v pátek posílil o 0,49 % na nové zavírací maximum 24 329,16 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,55 % na nové zavírací maximum 2 651,50 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite skončil se ziskem 0,4 % na 6 840,08 bodu. Index volatility VIX spadl o 5,71 % na 9,58 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil zhruba o jeden bazický bod na 2,376 %. V plusu skončily všechny hlavní sektory indexu S&P 500, nejvíce stoupla odvětví zdravotní péče, energetiky a financí. Akciovému trhu pomohlo i to, že prezident Donald Trump podepsal zákon o provizorním financování federálních úřadů na příští dva týdny. Odvrátil tak uzavření vládních úřadů. Za celý uplynulý týden index Dow vzrostl o 0,4 % a S&P 500 se zvýšil o 0,35 %, Nasdaq Composite ale klesl o 0,11 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Série denních poklesů americké akcie nezastavila, index S&P 500 je na rekordu
Navzdory čtyřdenní šňůře denních ztrát index S&P 500 dokázal vylepšit intradenní i zavírací maximum. Logicky tedy zapsal další zelenou týdenní svíčku a má nakročeno k vynikajícímu celoročnímu skóre.
Další býčí hody ve hře: Prosincová sezónnost a Santa Claus rally
O Santa Claus rally se hovoří často v souvislosti s prosincovým obchodováním obecně, běžně se jí ale chápe jen krátké období, kdy jsou otevřené trhy mezi Vánocemi a Novým rokem. V průměru bývá závěr roku optimistický, investoři zkrátka asi nejsou žádní depresáci.

2. Evropské burzy v pátek uzavřely v plusu, za celý týden získaly více než procento

Evropské akciové trhy v pátek stouply, když investory povzbudil průlom v jednáních o vystoupení Británie z Evropské unie. Pozitivní vliv na obchodování mělo také zveřejnění zprávy z amerického trhu práce. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,73 % na 389,25 bodu, za celý týden stoupl o 1,38 %. Britský FTSE 100 zpevnil o 1 % na 7 393,96 bodu (za celý týden +1,31 %), francouzský CAC 40 si polepšil o 0,28 % na 5 399,09 bodu (za celý týden +1,55 %) a německý DAX získal 0,83 % na 13 153,7 bodu (za celý týden +2,27 %).

Société Générale: Rok 2018, konec dobrých časů
Postupný návrat rizik na dluhopisové trhy a vyvrcholení hospodářského cyklu ve Spojených státech. Tak vidí ve zkratce analytici ze Société Générale příští rok.

3. Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden však o 0,2 % klesla

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrtečního obchodování, index PX stoupl o 0,61 % na 1 062,35 bodu. Nahoru burzu táhly zejména Erste Group Bank a Komerční banka, v mínusu však uzavřely ČEZ, CME a Stock Spirits. Objem obchodů byl s 341 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pátek cenné papíry energetického gigantu ČEZ (-0,12 %). V červených číslech obchodování zakončily také CME (-0,24 %) a na 104,60 Kč) a Stock Spirits (-0,25 %), další hlavní tituly však uzavřely v plusu. Nejvyšší zisk si připsal Unipetrol (+1,9 %), výrazně stouply také finanční tituly (Erste Group Bank +1,26 %, MONETA Money Bank +0,39 %, Komerční banka +0,54 %, VIG +0,37 %). Dařilo se také Philip Morris ČR (+1,24 %), Pegasu Nonwovens (+0,85 %) a O2 Czech Republic (+1,8 %). Za celý týden pražská burza přišla o 0,2 %. Nejvíce klesající akcií týdne byla Erste Group (-1,2 %), nejvíce rostoucí akcií týdne byla Fortuna (+3,3 %).

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy
Technická analýza cen akcií ČEZ, Komerční banky a Monety Money Bank, jejímž autorem je analytik Šimon Janů z České spořitelny.

4. Očekávané události

Makroekonomický kalendář nebude v první polovině týdne zrovna nabitý. V pondělí se dozvíme, jaká je aktuálně inflace v Česku nebo třeba v Polsku, ve Spojeném království vyjde index cen domů, v Turecku informace o vývoji HDP a v USA například JOLTs, tedy informace o počtu nabízených pracovních pozic. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. prosince a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká ekonomika v listopadu vytvořila 228 tisíc pracovních míst, růst mezd zrychlil na 2,5 %

Ve Spojených státech v listopadu mimo zemědělství vzniklo zhruba 228 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo asi 200 tisíc míst po zhruba 244 tisících v říjnu (revidováno z 261 tisíc). Míra nezaměstnanosti zůstala na 4,1 %, jak se čekalo. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu průměrné mzdy stouplo na 2,5 %.

6. Analytici varují: Investice do bitcoinu je extrémně riziková

Investice do digitální měny bitcoin je extrémně nevyzpytatelná a riziková záležitost, rozpětí odhadů budoucí ceny bitcoinu se pohybuje od nuly do desítek milionů korun. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Problémem bitcoinu je to, že se z něj stal populární nástroj pro spekulace lidí, kteří mohou jeho cenu vyhnat velice vysoko, ale také nuceně prodávat a stlačit ji, upozorňují analytici.

7. Toshiba a Western Digital prý urovnají spor o divizi čipů

Japonská společnost Toshiba Corp. a americká firma Western Digital Corp. se v zásadě dohodly na urovnání sporu ohledně plánu japonské firmy prodat svou čipovou divizi. Finální dohoda by měla být oznámena v novém týdnu.

8. Nominace nových členů rady ČNB by uchazeči o Hrad konzultovali

Nominace nových členů bankovní rady České národní banky by prezidentští kandidáti vesměs konzultovali s ekonomy a odborníky na bankovnictví. Vyplývá to z odpovědí uchazečů o post prezidenta na anketu ČTK. Otázku nezodpověděl prezident Miloš Zeman. Prezident republiky jmenuje a případně odvolává guvernéra, viceguvernéry i členy bankovní rady. Během funkčního období prezidenta zvoleného v lednových volbách by mohla být obměněna celá rada.

9. Švédská firma Spotify a čínská Tencent investují jedna do druhé

Přední světová služba pro streamování hudby Spotify a čínská konkurenční firma Tencent Music Entertainment se dohodly, že každá z nich koupí v druhé firmě minoritní podíl. Dohoda tak propojí dvě z nejoblíbenějších firem pro streamování hudby na světě. Spotify se chystá příští rok nabídnout akcie na trhu.

10. Elektrárna Temelín zahájila tříměsíční odstávku prvního bloku

Jaderná elektrárna Temelín v pátek večer zahájila plánovanou odstávku prvního bloku kvůli výměně paliva. Odstávka potrvá téměř tři měsíce. Uvedl to temelínský mluvčí Marek Sviták. Za tři měsíce podle něj jeden temelínský blok vyrobí 2,3 terawatthodiny elektřiny, což odpovídá dvouměsíční spotřebě všech českých domácností.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

První slovo platí, Gary!

Reakce Garyho Cohna na jednoduchou otázku, co říká na prudce rostoucí cenu bitcoinu, je nade všechny komentáře. Teď už jde jen o to, zda fandíte spíše bitcoinu a dalším kryptoměnám, nebo Garymu a jeho (ne)názoru. Trochu to může připomínat dilema českého voliče v některých scénářích druhého kola prezidentských voleb.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat