27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Jak se ve čtvrtek dařilo akciím na burzách v Evropě a v Americe, jak se podle Evropské komise bude vyvíjet ekonomika Evropské unie a jaký poklad byl objeven v Moskvě? To vše musíte ráno vědět.
Americké akcie ve čtvrtek oslabily, když slabší než očekávané čtvrtletní výsledky maloobchodních řetězců Macy's a Kohl's vyvolaly obavy, že spotřebitelské výdaje nejsou dost silné na to, aby povzbudily hospodářský růst USA. Index Dow klesl o 0,11 % na 20 919,42 bodu, širší S&P 500 ztratil 0,22 % na 2 394,44 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,22 % na 6 115,96 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,82 % na 10,60 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o přibližně dva a půl bazického bodu na 2,389 %. Nejvýrazněji klesly sektor cyklického spotřebního zboží, finanční odvětví a realitní sektor. V plusu se udržely sektor necyklického spotřebního zboží, odvětví zdravotní péče a sektor veřejných služeb.
OPEC a podpora cen ropy: Cokoli, co bude potřeba!
Jak investovat v geopolitické bouři?
Investoři na západoevropských burzách ve čtvrtek přijali nejnovější várku korporátních výsledků, náhlé posílení ropy a rozhodnutí britské centrální banky neměnit úrokové sazby rezervovaně. Většina sektorů skončila v červených číslech. Celoevropský akciový benchmark STOXX Europe 600 ztratil během čtvrtečního obchodování 0,52 % na 394,39 bodu, ztráty zaznamenaly všechny jeho sektory s výjimkou základních surovin a potravin. Index britské burzy FTSE 100 skončil na zelené nule, německý DAX odepsal 0,36 % a francouzský CAC 40 přišel o 0,32 %.
Od živoření k blahobytu: Dvě století vývoje lidstva ve čtyřech grafech
Riziko bankovní krize: Evropa nehraje podle pravidel. A asi ani nezačne
Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,28 % a seanci zakončil na hodnotě 1 012,81 bodu. Indexu nahoru pomohly především akcie firem ČEZ a Pegas Nonwovens, které před začátkem obchodování zveřejnily příznivé výsledky čtvrtletního hospodaření. Akcie energetické skupiny ČEZ v reakci na zveřejněné hospodářské výsledky, které výrazně překonaly odhady analytiků, zpevnily o 0,74 % na 432,80 Kč a cenné papíry Pegasu vyskočily o 5,26 % na 910,50 Kč. Výsledky hospodaření zveřejnily před začátkem obchodování také MONETA Money Bank a Fortuna. Akcie Monety zpevnily o 0,56 % na 80,90 Kč, cenné papíry Fortuny naopak zlevnily o 0,89 % na 111 Kč. Přes procento zdražily ještě akcie likérky Stock Spirits, výrazně naopak zlevnily akcie mediální CME, jejichž cena klesla o 2,82 % na 104,95 Kč. Navečer se ještě hospodářskými čísly pochlubila Kofola ČeskoSlovensko.
Páteční dopoledne bude patřit zprávám o vývoji inflace a HDP Německa, Francie zveřejní zprávu o situaci na trhu práce a Eurostat odtajní zprávu o vývoji průmyslové výroby v eurozóně. Odpoledne se pozornost přelije do Spojených států, které na trh pošlou zprávy o maloobchodních tržbách a podnikových zásobách, inflační statistiku a předběžný květnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a večer ještě společnost Baker Hughes jako každý týden vydá zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. O výsledcích svého hospodaření budou v závěru týdne informovat v Evropě ArcelorMittal, Allianz nebo thyssenkrupp a v USA J.C. Penney. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Subdodavatelem systému datových schránek pro Českou poštu bude příštích pět let společnost O2 IT Services. Celková hodnota kontraktu je 1,8 miliardy korun. Ve čtvrtek o tom informoval mluvčí pošty Matyáš Vitík. O2 IT Services, která služby spojené s provozem datových stránek dodávala i dosud, vyhrála ve veřejné soutěži, do které se přihlásily čtyři další firmy. K dokončení celého procesu je ještě nutná notifikace ze strany Evropské komise.
Bank of England na květnovém zasedání rozhodla o ponechání sazeb beze změny, základní úroková sazba tak zůstává na historickém minimu 0,25 %. Beze změny zůstává i program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP. Pro pokračování v linii stávající měnové politiky zvedlo ruku sedm členů měnového výboru. Kristin Forbesová, která by měla v červenci z BoE odejít, hlasovala stejně jako v březnu pro zvýšení základního úroku. Z prohlášení banky nicméně vyplývá, že kvůli růstu inflace a solidnímu vývoji ekonomiky bude třeba sazby zvýšit dříve, než finanční trhy všeobecně předpokládají.
Energetická skupina ČEZ si v nejbližší době zřejmě vybere z nabídek potenciálních zájemců o svá bulharská aktiva tři nejlepší, s jejichž předkladateli bude dále jednat. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. ČEZ má podle něj "docela dost" nabídek, které jsou zajímavé.
Ekonomika Evropské unie letos poroste pátý rok za sebou, tempo růstu zůstane stabilní těsně pod dvěma procenty a růst zaznamenají všechny členské země. Nezaměstnanost bude dál postupně klesat a stav veřejných financích se bude zlepšovat. Uvedla to Evropská komise ve čtvrteční jarní makroekonomické předpovědi. Růst české ekonomiky letos podle Evropské komise zrychlí na 2,6 %.
Britská banka Lloyds Banking Group se během několika dnů plně vrátí do soukromých rukou, prodej tak ukončí jednu z největších finančních výpomocí z doby finanční krize. Na záchraně banky vláda vydělá přinejmenším 500 milionů liber, prohlásil ve čtvrtek šéf banky Antonio Horta-Osorio. Vláda v Lloyds drží už pouze 0,25 %.
Americký mobilní operátor Verizon Communications koupí za 3,1 miliardy USD držitele mobilního spektra Straight Path Communications. Končí tak boj mezi Verizonem a konkurenčním podnikem AT&T o získání této firmy.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
V Moskvě objevili vzácné mince v šachové figurce střelce
V Moskvě při opravách plynového potrubí objevili deset vzácných mincí z doby vlády ruského cara Ivana Hrozného. Ručně ražené stříbrné mince byly schované v šachové figurce střelce, informovala agentura Interfax.
Šéf moskevského ústavu pro kulturní dědictví Alexej Jemeljanov uvedl, že mince pocházejí z 30. nebo 40. let 16. století. V době vlády Ivana Hrozného měly vysokou hodnotu, přestože se nazývaly kopejky, jak se dnes jmenují nejnižší měnové jednotky v Rusku. Majitel jedné takové mince si za ni tehdy mohl koupit například husu.