Co musíte ráno vědět (13. května)

Jak se v úterý dařilo akciím v USA a v Evropě, kam až padla míra inflace v USA a která technologická firma nechá své zaměstnance pracovat z domova i po odeznění pandemie? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý výrazněji oslabily, trh řeší možnost další vlny epidemie covidu-19

Akcie ve Spojených státech oslabily poté, co jeden odborník na infekční nemoci varoval americký Kongres, že by šíření koronaviru v důsledku předčasného obnovování hospodářské aktivity mohlo opět nabrat na intenzitě. Index Dow ztratil 1,89 % na 23 764,78 bodu, širší index S&P 500 klesl o 2,05 % na 2 870,12 bodu a index Nasdaq Composite se snížil o 2,06 % na 9 002,55 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 19,84 % na 33,04 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o šest bazických bodů na 0,667 %. Cea ropy WTI stoupla o 7 % a Brent posílil o procento. Zlato i stříbro naopak ztratily v dolarovém vyjádření okolo půl procenta, procento až dvě si pak připsaly nejsledovanější kryptoměny.

Rychlé otevření ekonomiky a návrat k normálu? Zkušenost z Wu-chanu nemůže být rozdílnější
Lidé po celém světě čekají, až jejich vlády oznámí, že se podařilo zastavit šíření koronaviru a že se lze vrátit k běžnému životu. Ale čínské město Wu-chan je důkazem, že normální stav může být hodně daleko. O současné situaci ve velkoměstě, jež bylo prvním ohniskem globální pandemie, píše zpravodajský server CNN.
Tři překvapivé akciové tipy od expertů z Credit Suisse
Jakým akciím aktuálně věří analytici ze švýcarské banky Credit Suisse? V aktualizovaném seznamu nejatraktivnějších investičních příležitostí zaujmou hlavně tři tituly.

2. Evropské akcie zakončily úterní obchodování smíšeně

Akcie v Evropě za sebou mají další rozporuplný den. Nahoru je táhly defenzivní tituly a několik pozitivních firemních výsledků, ale v Německu a Francii nakonec převážily obavy z návratu koronaviru. Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,26% na 340,57 bodu, britský index FTSE 100 si připsal zisk 0,93 % na 5 994,73 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,4 % na 4 472,50 bodu a německý DAX ztratil zanedbatelných 0,05 % na 10 819,50 bodu.

Lukáš Vácha (Conseq IM): Nemá smysl nyní měnit dlouhodobé strategie, nové peníze časem vyženou ceny aktiv vzhůru
Světové akciové trhy napravily zhruba polovinu ztrát z února a března, investoři zvyklí za posledních deset let nakupovat po poklesech poptávku po akciích obnovili poměrně rychle. Ztrátám ale nemusí být konec, dopady koronavirové pandemie na ekonomiku se teprve začíná ukazovat. Strategii by dlouhodobí investoři měnit neměli, záplava nových peněz na trzích postupně vyvolá "inflaci" v oblasti investičních aktiv, říká Lukáš Vácha ze společnosti Conseq Investment Management.

3. Pražská burza v úterý posílila, po zveřejnění hospodaření ji táhl ČEZ

Pražská burza posílila třetí den v řadě, index PX stoupl o 0,53 % na 890,61 bodu. Nahoru burzu táhly především ČEZ a Komerční banka. Naopak se nedařilo hlavně rakouským Erste Group Bank a VIG, které odepsaly více než procento a půl.

Novák: ČEZ zůstává dividendovým titulem, plány na dostavbu jaderných zdrojů v nejbližších letech výplaty neovlivní
Řada společností v době koronavirové krize přistoupila k pozastavení výplaty dividend. Ne tak český energetický obr ČEZ, který v rámci hospodářských výsledků za první čtvrtletí investory ujistil, že pandemie nemoci covid-19 má na jeho podnikání jen relativně malý vliv. Na vyhlídky dividendové politiky firmy jsme se zeptali jejího finančního ředitele Martina Nováka. Úvodní otázka se týkala možného vlivu dostavby jaderných elektráren na dividendu.

4. Očekávané události

Ve středu nejprve centrální banka na Novém Zélandu oznámí své záměry s úrokovými sazbami. Pak přijde na řadu série britských dat v čele s HDP a průmyslovou výrobou, tu oznámí také eurozóna jako celek. Hospodářské výsledky v Evropě oznámí mimo jiné ABN Amro nebo Commerzbank, v USA to zase budou Cisco Systems nebo Macy's. Na pražské burze oznámí svá kvartální čísla Stock SpiritsOčekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ropné firmě Saudi Aramco kvůli levné ropě v prvním čtvrtletí klesl zisk o 25 %

Čistý zisk největšího světového producenta ropy Saudi Aramco v prvním čtvrtletí klesl o 25 % na 62,48 miliardy rijálů (424,6 miliardy Kč). Na vině je prudký propad cen ropy vlivem slabé poptávky způsobené koronavirem, ale také nižší rafinérské a petrochemické marže a snížení hodnoty zásob, uvedla v úterý firma. Tržby ve čtvrtletí klesly o 16,2 % na 225,6 miliardy rijálů (1,53 bilionu Kč).

6. Viceguvernér Bank of England připouští možnost záporných sazeb

Viceguvernér britské centrální banky pro monetární politiku Ben Broadbent v úterý v rozhovoru pro CNBC naznačil, že banka může přistoupit ke snížení úrokových sazeb do záporných hodnot. Měnový výbor Bank of England od začátku pandemie nemoci covid-19 snížil základní úrokovou sazbu již dvakrát, celkově z původní hodnoty 0,75 % na 0,1 %.

7. Studie: Firmy v Evropě požádaly o kurzarbeit pro 50 milionů lidí

V zemích Evropské unie, v Británii a ve Švýcarsku firmy požádaly o takzvaný kurzarbeit už pro zhruba 50 milionů zaměstnanců. Ukazuje to studie, kterou na svém webu zveřejnila německá Nadace Hanse Böcklera. Věnuje se dopadům, které má na trh práce pandemie koronaviru.

8. Inflace v USA v dubnu klesla na dlouhodobé minimum

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v dubnu meziročně vzrostly o 0,3 % po růstu o 1,5 % v předchozím měsíci. Jde o nejnižší roční míru inflace od října 2015, přičemž analytici očekávali pokles na 0,4 %. V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny klesly o 0,8 % po sesunu o 0,4 % v předchozím měsíci. Tento pokles je v souladu s očekáváním, ale jde o nejvýraznější pád od prosince 2008.

9. Fed začíná nakupovat dluhopisové ETF

Americká centrální banka v pondělí oznámila, že v úterý začne v rámci svého rozšířeného programu nákupu aktiv a podpory ekonomiky nakupovat ETF zaměřené na firemní dluhopisy.

10. MMF zřejmě zhorší výhled, vyzývá k opatrnému restartu ekonomik

Mezinárodní měnový fond pravděpodobně přikročí k dalšímu zhoršení výhledu vývoje světového hospodářství, protože koronavirová krize má na řadu ekonomik větší dopad, než se předpokládalo. Uvedla to podle agentury Reuters šéfka fondu Kristalina Georgievová. Ekonomové MMF v úterý navíc varovali, že Evropa a Asie riskují novou vlnu koronaviru, pokud budou obnovovat hospodářský život příliš rychle.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Doma navždy

To, čeho se bojí majitelé kancelářských budov, se pomalu stává skutečností. Twitter je první větší a známou firmou, která již po dvou měsících zjistila, že někteří její zaměstnanci nebudou muset chodit do kanceláře ani po odeznění pandemie, protože stejnou práci mohou udělat i doma. Pro některé firmy bude pandemie zlomovým bodem, který je přesvědčí, že nemusí platit horentní sumy za drahé kanceláře. Pro majitele kancelářských budov to zpočátku možná bude trochu problém, ale i oni nakonec zjistí, že je stále hodně firem, které své lidi doma nechtějí, případně nemohou nechat.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat