Co musíte ráno vědět (13. května)

Jak zakončily světové trhy uplynulý týden, co hned vzápětí oznámil Donald Trump a jak se prodává jméno? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie v pátek smazaly úvodní ztráty, v týdenním horizontu ale všechny tři hlavní indexy výrazně klesly

Americké akcie v pátek smazaly počáteční ztráty a nakonec mírně zpevnily. Pomohl jim komentář ministra financí Stevena Mnuchina a následně i prezidenta Donalda Trumpa, že obchodní jednání s Čínou byla konstruktivní a že budou pokračovat. Pozornost k sobě ale poutaly i debut akcií Uberu, které po výrazném kolísání uzavřely seanci se značnou ztrátou, nebo data o spotřebitelské inflaci. Index Dow v pátek vzrostl o 0,44 % na 25 942,37 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,37 % na 2 881,40 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,08 % na 7 916,94 bodu. Index volatility VIX spadl o 16,02 % na 16,04 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o dva bazické body na 2,47 %. Za celý týden index Dow klesl o 2,12 %, S&P 500 ztratil 2,17 % a index Nasdaq Composite odepsal 3,03 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Obnovené obavy o mezinárodní obchod srazily index S&P 500 pod support
Všechny hlavní americké akciové indexy v uplynulém týdnu výrazně klesly. S&P 500 ztratil 2,17 %, nejvíce od začátku roku.
Americké akcie: Koho by nejvíce bolelo další napětí v čínsko-americkém obchodu?
Uplynulé dny v plné nahotě ukázaly, jak vrtkavá je nálada na akciových trzích, když ji investoři odvozují od politických vyjádření a rozhodnutí. Natož vyjádření lidí, jako je Donald Trump. Napětí v mezinárodním obchodu opět narostlo a akciové trhy připomněly, že umí i celkem rychle klesat. A ať to se cly uvalovanými na čínské, americké a třeba také evropské zboží dopadne jakkoli, poslední dny daly investorům cennou lekci - předpoklady a naděje mohou vzít rychle zasvé (a ano, samozřejmě, o pesimismu a ponurých výhledech lze říci totéž).

2. Evropské akcie v pátek zdražily, za celý týden se však propadly o více než 3 %

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusu, přestože se opět zvýšilo obchodní napětí mezi USA a Čínou, když Spojené státy podle očekávaní zatížily dovoz čínského zboží v ročním objemu 200 miliard USD 25% clem oproti dosavadním 10 %. Čína vzápětí uvedla, že bude nucena učinit odvetné kroky. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,32 % na 377,14 bodu, za celý týden však spadl o více než 3 %. Proti trendu šel britský FTSE 100, který odepsal 0,06 % na 7 203,29 bodu (týden: -2,4 %). Francouzský CAC 40 získal 0,27 % na 5 327,44 bodu (týden -3,99 %) a německý DAX se zvýšil o 0,72 % na 12 059,83 bodu (týden: -2,84 %).

10 výhod drobných investorů oproti profesionálům
Profesionální investoři mají k dispozici více peněz a informací o pohybech na trzích, lepší analytické nástroje a možnosti diverzifikace a alokace svých nebo klientských prostředků. Když ale dojde na psychologii, výhody jsou pryč. Navrch mohou naopak mít drobní investoři, kteří nejsou limitováni pravidly profesionální správy peněz.

3. Pražská burza v pátek mírně klesla, za celý týden oslabila o 2,8 %

Pražská burza uzavřela páteční obchodování v červených číslech, index PX odepsal 0,17 % na 1 049,64 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Komerční banky a Monety Money Bank, dařilo se naopak Erste Group Bank. Objem obchodů byl s 428 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie ČEZ (+0,29 %). Nejvyšší růst zaznamenaly akcie Erste (+1,35 %), nejvíce ztratily cenné papíry Avastu (-2,66 %). V plusu seanci uzavřely také CME (+0,8 %) a O2 Czech Republic (+0,81 %), která v pátek odtajnila výsledky hospodaření. Nedařilo se naopak Kofole ČeskoSlovensko (-0,66 %), Komerční bance (-0,93 %), Monetě Money Bank (-0,69 %), PFNonwovens (-1,6 %), Stock Spirits (-0,44 %) a Philip Morris ČR (-0,29 %). Za celý týden pražská burza ztratila 2,8 %.

Martin Novák (ČEZ): Podnikání a budoucnost české energetické jedničky
Do pořadu Byznys index na TV Seznam si šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný zve výrazné osobnosti světa investic. Nedávno ve studiu přivítal finančního ředitele ČEZ Martina Nováka. Hovořili o hospodaření a budoucnosti největší české energetické společnosti. Nabízíme malé grafické ohlédnutí.
Nový protiinflační dluhopis: Proč má smysl?
Inflace znehodnocuje úspory. Dlouhodobého investora dokáží před rizikem inflace (historicky s celkem vysokou pravděpodobností) chránit investice do akcií, případně nemovitostí. Česká republika ale nyní vydává šestileté státní dluhopisy, jejichž výnos bude odpovídat inflaci plus 0,5 procentního bodu.
Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 2,7 procenta
Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 2,7 procenta z březnových tří procent. Bez práce bylo zhruba 210 000 lidí, nejméně od června roku 1997. Oznámil to v pátek Úřad práce ČR. Ještě výrazněji se snížil podíl nezaměstnaných meziročně, protože loni v dubnu činil 3,2 procenta. Zároveň stoupl meziměsíčně i meziročně počet volných míst, kterých úřad evidoval ke konci dubna téměř 340 000.
MONETA: Generální ředitel Spurný čeká další příležitosti k fúzím
Generální ředitel Monety Money Bank Tomáš Spurný v rozhovoru pro MF Dnes uvedl, že očekává další příležitosti pro fúze a akvizice na českém trhu, v nichž by MONETA hrála roli. Jedna možnost je podle něj zaměřit se na drobné bankovnictví, do čehož spadalo i nedávné jednání o fúzi s Air Bank a českým a slovenským Home Creditem. Alternativně by se podle něj banka mohla stát hodnotnou součástí univerzálního finančního domu.

4. Očekávané události

V pondělí Čína zveřejní statistiku prodejů vozů, Česko a Portugalsko odhalí data o spotřebitelské inflaci a v USA veřejně vystoupí několik vysokých představitelů Fedu. Hospodářské výsledky zveřejní například Bridgestone, Toshiba, HOCHTIEF a E.ON, na pražské burze se svými čísly pochlubí Photon Energy. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Takhle vyjednává Trump. Nařídil cla na zbývající čínský dovoz

Prezident USA Donald Trump nařídil Úřadu amerického obchodního zmocněnce (USTR), aby zahájil proces vedoucí k uvalení cel na téměř veškerý zbývající dovoz z Číny. Informoval o tom podle agentury Reuters obchodní zmocněnec Robert Lighthizer. Opatření se má dotknout zboží, jehož roční hodnota dovozu činí zhruba 300 miliard USD. Další podrobnosti úřad zveřejní na svém webu v pondělí. Oznámení přišlo jen krátce poté, co skončilo 11. kolo obchodních jednání mezi zástupci Číny a USA bez dohody.

Demokraté žádají vládu o vydání Trumpových daňových přiznání
Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu vydala v pátek další parlamentní obsílku, která má přinutit republikánskou vládu ke spolupráci na prošetřování údajných prohřešků prezidenta Donalda Trumpa, jeho poradců a příbuzných a jeho obchodních aktivit. Ministr financí Steven Mnuchin a šéf daňové správy IRS Charles Retting mají do týdne předat výboru pro státní příjmy Trumpova daňová přiznání za posledních šest let. V opačném případě demokraté hrozí žalobou.

6. Operátorovi O2 Czech Republic v prvním čtvrtletí kvůli loňským vyšším investicím klesl zisk na 1,24 miliardy Kč

Telekomunikační společnosti O2 Czech Republic klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o sedm procent na 1,24 miliardy Kč. Pokles způsobily loňské vyšší investice do růstových oblastí, které vedly k nárůstu odpisů hmotného majetku. Provozní výnosy stouply o 0,5 % na 9,25 miliardy Kč. Hlavními zdroji nárůstu byly finanční služby, O2 TV a mobilní data.

7. Záznam ze zasedání ČNB: Další změna úrokových sazeb může být oběma směry

Většina členů bankovní rady ČNB se shoduje, že další změna úrokových sazeb centrální banky může být zvýšení i snížení. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady ve čtvrtek 2. května. Rada tehdy zvýšila jednomyslně základní sazbu o 0,25 procentního bodu. Zároveň představila novou prognózu, které odpovídá nejprve zvýšení domácích úrokových sazeb a poté jejich přibližné stabilitě do poloviny příštího roku.

8. Francie chce větší dohled nad Facebookem, Zuckerberg plány ocenil

Šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg přijal s optimismem plány francouzské vlády podrobit sociální sítě přísnějšímu dohledu a posílit jejich odpovědnost v souvislosti s nenávistnými projevy uživatelů těchto sítí. Po pátečním jednání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem Mark Zuckergerg uvedl, že by chystaná opatření mohla posloužit jako model pro celou Evropskou unii.

9. Novogratz: Bitcoin se během 18 měsíců vyšplhá nad 20 000 USD

Miliardář Mike Novogratz, který v minulosti vytvořil hedgeový fond investující do digitálních měn, ve čtvrtečním rozhovoru pro CNN uvedl, že během následujících 18 měsíců se bitcoin vyšplhá nad hranici 20 000 USD, a vytvoří tak nové historické maximum. Bitcoin totiž podle jeho názoru prokázal, že je unikátní kryptoměnou, která může sloužit jako digitální zlato.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Rihanna bude mít vlastní značku módního oblečení

Francouzský výrobce luxusního zboží LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton se dohodl se zpěvačkou Rihannou na vzniku nové módní značky. Ponese jméno Fenty podle zpěvaččina celého jména, které zní Robyn Rihanna Fenty, a zahájí činnost ještě letos na jaře. Rihanna se tak stane první ženou, která bude mít v rámci skupiny LVMH původní módní značku, uvedla CNBC.

Módní dům Fenty bude sídlit v Paříži a nabízet oblečení, obuv a doplňky navržené zpěvačkou. Je první novou značkou v rámci skupiny LVMH od roku 1987. Skupina vlastní kolem 70 módních značek, mimo jiné Louis Vuitton, Christian Dior a Givenchy.

Rihanna má na svém instagramovém profilu kolem 70 milionů fanoušků. Je známá svými odvážnými modely a je považována za módní ikonu. V minulosti již úspěšně spolupracovala se značkami jako Puma a Mac Cosmetics. Má také vlastní značku spodního prádla a LVMH podporuje její kosmetickou řadu Fenty Beuty.

LVMH stále více využívá spolupráce s celebritami a návrháři takzvané streetwear módy, která je založená na současné populární kultuře a dění "na ulici". Chce tak přilákat k luxusnímu oblečení mladé zákazníky. Většina této spolupráce se však omezila pouze na limitované edice oblečení. Vytvořením módního domu Fenty se spolupráce firmy s celebritami posunula na vyšší úroveň.

Musíte vědět
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat