Co musíte ráno vědět (14. června)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a za Atlantikem, jak dopadly zátěžové testy českých bank a jaké divadelní představení budí rozruch v Americe? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý ožily, dva ze tří hlavních indexů skončily na nových maximech

Americké akcie v úterý zpevnily a dva ze tří hlavních indexů stouply na nová zavírací maxima. Po dvoudenním propadu ožil technologický sektor a před středečním oznámením rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách rostly akcie bank. Index Dow stoupl o 0,44 % na nové zavírací maximum 21 328,47 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,45 % na nové zavírací maximum 2 440,35 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,73 % na 6 220,37 bodu. Index Dow posunul i své absolutní maximum, a to na 21 332,77 bodu. Index volatility VIX klesl o 9,08 % na 10,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba jeden bazický bod na 2,207 %. V plusu skončily všechny hlavní sektory indexu S&P 500, nejvíce se dařilo odvětví základních materiálů, energetickému sektoru a technologickému odvětví. Nejslabší výkon podaly sektor necyklického spotřebního zboží a realitní odvětví.

Americké akcie a pár grafů, které (ne)chcete vidět

2. Evropské burzy v úterý zpevnily, čeká se na výsledek zasedání Fedu

Evropské akcie v úterý uzavřely v zelených číslech, když trhy uklidnila zdárně pokračující jednání o nové vládě ve Velké Británii. Investoři se již také připravovali na výsledek dvoudenního zasedání americké centrální banky, kterým by mělo být druhé letošní zvýšení úrokových sazeb. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,55 % na 388,75 bodu. V zelených číslech uzavřely všechny sektory s výjimkou odvětví telekomunikací. Britský FTSE 100 odepsal 0,15 % na 7 500,44 bodu, a šel tak proti trendu. Francouzský CAC 40 vzrostl o 0,4 % na 5 261,74 bodu a německý DAX si polepšil o 0,59 % na 12 764,98 bodu. Z jednotlivých titulů se dařilo například německým aerolinkám Lufthansa, které stouply o 3 % poté, co na ně švýcarská banka Credit Suisse zvýšila doporučení na "neutral" z "underweight".

Glosa: Kdo je kámoš Ruska? Sýrie je in, Německo out

3. Pražská burza v úterý klesla, akcie Kofoly bez dividendy zlevnily o procento

Pražská burza v úterý prohloubila ztrátu z pondělní seance, index PX odepsal 0,31 % na 1 001,30 bodu. Index PX-TR, který je očištěný o dividendy, přišel o 0,29 % na 1 673,19 bodu. Dolů burzu táhly akcie energetické skupiny ČEZ a petrochemického holdingu Unipetrol, dařilo se naopak Monetě Money Bank a likérce Stock Spirits. Objem obchodů byl s 398 miliony Kč podprůměrný. Nejobchodovanější byly v úterý akcie Monety Money Bank, které zdražily o 1,03 % na 78,70 Kč, dalším finančním titulům se však nedařilo. Erste Group Bank přišla o 0,35 % na 855,40 Kč, Komerční banka odevzdala 0,54 % na 925 Kč a pojišťovna VIG ztratila 0,47 % na 641,90 Kč. V červených číslech dále uzavřeli nápojářská Kofola ČeskoSlovensko (-1,02 % na 435,50 Kč), jejíž akcie se v úterý poprvé obchodovaly bez nároku na dividendu 13,50 Kč, energetická skupina ČEZ (-0,66 % na 450 Kč), textilka Pegas Nonwovens (-1,6 % na 902 Kč), petrochemický holding Unipetrol (-1,74 % na 277,10 Kč) a telefonní operátor O2 Czech Republic (-0,14 % na 284,90 Kč).

Trh práce: Vyluxované Česko vs. zaprášená Evropa

4. Očekávané události

V noci na středu Japonsko a Čína zveřejní zprávy o průmyslové výrobě a největší asijská ekonomika navíc přidá ještě údaje o maloobchodních tržbách. V Evropě dopoledne vyjdou německá inflační statistika, britská nezaměstnanost a průmyslová výroba v eurozóně. Spojené státy na trhy odpoledne pošlou pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území, data o tržbách maloobchodních prodejců a velkoobchodních zásobách a index spotřebitelských cen. Pozornost investorů a analytiků však bude poutat zejména zasedání americké centrální banky, které by mělo přinést druhé letošní utažení měnové politiky. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Finanční sektor v Česku je podle ČNB nadále odolný, rizikem jsou hypotéky

Finanční sektor v ČR si zachovává vysokou odolnost vůči případným nepříznivým šokům. Zátěžové testy bank provedené Českou národní bankou potvrdily schopnost bank vypořádat se i s velmi silnou recesí a s růstem ztrát z poskytnutých úvěrů. Rizikem jsou ovšem hypotéky, proto ČNB rozšířila omezení ohledně poskytování hypoték. Vyplývá to ze Zprávy o finanční stabilitě 2015/2016, kterou v úterý zveřejnila centrální banka.

6. OPEC: Stabilizování ropného trhu pokračuje pomaleji

Dlouho očekávané vyrovnávání poptávky a nabídky na trhu s ropou pokračuje, ale pomalejším tempem. Ve své úterní zprávě to uvedla Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Kartel současně zvýšil odhad poptávky po své ropě pro letošní rok o 100 000 barelů denně.

7. Zaměstnanost v zemích OECD už je vyšší než před krizí

Počet zaměstnaných v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) už je vyšší než před poslední velkou krizí z konce minulého desetiletí. Vzhledem ke stagnaci mezd u lidí s nízkými a středními příjmy se však otevírají nůžky mezi příjmovými kategoriemi a rozmáhají se obavy, že lidé s nejvyššími příjmy mají nepřiměřený podíl na přínosu z hospodářského růstu.

8. Verizon dokončil převzetí základních internetových aktivit Yahoo!

Americká telekomunikační firma Verizon Communications dokončila převzetí základních internetových aktivit podniku Yahoo!. Zaplatí za ně 4,48 miliardy dolarů. Yahoo! změní název na Altaba a zaregistruje se jako investiční společnost. Z firmy odejde její dosavadní generální ředitelka Marissa Mayerová, která by podle serveru CNBC měla dostat "zlatý padák" v hodnotě přes 23 milionů dolarů.

9. GE sloučí své aktivity v ropném a plynárenském sektoru s Baker Hughes

Americký průmyslový konglomerát General Electric sloučí své aktivity v ropném a plynárenském sektoru se společností Baker Hughes. Spojením vznikne druhý největší poskytovatel služeb pro ropná pole na světě. GE o zamýšlené fúzi informovala už loni v říjnu, teprve nyní ale získala souhlas antimonopolního odboru ministerstva spravedlnosti.

10. Pleskač (ČEZ): Najít obnovitelný zdroj pro investici je stále složitější

Najít dobrý projekt v oblasti obnovitelných zdrojů energie (OZE), do kterého by bylo možné investovat, je v současnosti stále složitější. Na diskusním setkání o obnovitelných zdrojích v Praze to v úterý řekl člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač. Na trhu OZE podle něj přibyli noví hráči.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V USA se polemizuje o Shakespearově hře, v níž "vraždí" Trumpa

Newyorská divadelní scéna The Public Theater v pondělí obhajovala svou inovativní inscenaci sheakspearovského dramatu Julius Caesar, jejíž hlavní hrdina podle kritiků nápadně připomíná prezidenta Donalda Trumpa. Avantgardní nezávislé divadlo, které v minulosti v americké premiéře uvedlo několik her Václava Havla, vydalo prohlášení, že si je vědomo "vzrušené diskuse" diváků i sponzorů. Na svém pojetí ale trvá.

Kolem adaptace hry se v USA rozhořela polemika. Sponzorství představení v newyorském Central Parku zrušily firmy Delta Air Lines a Bank of America. Někteří umělci inscenaci hájí a hrozí bojkotem firem.

Na textu klasického dramatu manhattanské divadlo nic nezměnilo, nicméně Caesar je podle agentury AP na scéně vyobrazen jako podnikatel, který si pořídil pozlacenou vanu a rozmrzelou slovanskou manželku. Jméno Donalda Trumpa herci ani jednou nevysloví.

Delta Air Lines ani Bank of America na žádost o komentář neodpověděly, napsala agentura Reuters. Podle ní tak není zcela jasné, proč letecká společnost a banka zrušily v neděli svůj sponzoring akce. Učinily tak ale jen několik hodin poté, co na hru na Twitteru upozornil Trumpův syn Donald. Ten uvedl, že hra více než umění připomíná politickou agitaci.

"Nynější diskuse je právě cílem našeho občansky orientovaného divadla," uvedlo vedení The Public Theatre v prohlášení. "Naše pojetí Julia Caesara v žádném případě nehájí násilí vůči komukoli. Shakespearova hra a naše dramatizace zdůrazňují opak. Ti, kdo se snaží hájit demokracii nedemokratickými prostředky, zaplatí hroznou cenu a zničí právě to, co se snaží zachránit," stojí v prohlášení.

Premiéra inscenace nastudované neziskovým divadlem se konala 23. května. Novinářka Summer Brennanová uvedla, že se děj Shakespearových politických tragédií běžně umísťuje i do jiných historických epoch. Sama prý viděla představení her anglického dramatika z 16. století, která byla zasazená například do kontextu světových válek 20. století.

Musíte vědět
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat