Co musíte ráno vědět (14. června)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak dopadlo červnové zasedání americké centrální banky a jaká slavná stavba se otevřela před dvaceti lety v Dánsku? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu oslabily, Fed naznačil rychlejší zvyšování úroků

Akcie ve Spojených státech ve středu oslabily poté, co americká centrální banka signalizovala rychlejší zvyšování úrokových sazeb. Index Dow ztratil 0,47 % na 25 201,20 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,4 % na 2 775,63 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil 0,11 % na 7 695,70 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,86 % na 12,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,97 %. V plusu skončily sektor cyklického spotřebního zboží a odvětví zdravotní péče, výrazně naopak klesly realitní odvětví, sektor základních materiálů nebo průmyslové odvětví.

Goldman Sachs: Těchto 10 akcií v roce 2019 překoná výkon indexu S&P 500
Americká investiční banka Goldman Sachs se s ničím nezdržuje a ve svém výhledu jde za horizont aktuálních tržních faktorů. Které tituly podle ní napřesrok překonají výkon amerického akciového trhu?
Apple jako nový Microsoft?
Podle některých investorů má společnost Apple to nejlepší za sebou, takže tak dobré hospodářské výsledky a s nimi spojený růst ceny akcií již nelze očekávat. Podle jiných je to spíše o tom, že se Apple pouze vyvíjí a dospívá, ostatně stejně jako jakákoli jiná úspěšná společnost. Může být z výrobce iPhonů další Microsoft?

2. Evropské burzy ve středu převážně rostly, akcie společnosti ADP zdražily o zhruba 6 %

Většina evropských akciových trhů uzavřela v polovině pracovního týdne v pozitivním pásmu. Investoři čekali na výsledek dvoudenního zasedání americké centrální banky a připravovali se na čtvrteční zasedání ECB. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,29 % na 388,64 bodu, britský FTSE 100 zakončil seanci bez procentuální změny na 7 703,71 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,01 % na 5 452,73 bodu a německý DAX vzrostl o 0,38 % na 12 890,58 bodu. Pomyslným vítězem dne se stal provozovatel pařížských letišť Aéroports de Paris, jehož akcie vyletěly vzhůru o zhruba 6 % poté, co francouzská vláda oznámila, že se připravuje na prodej některých aktiv firmy.

KONTEXT: (R)evoluce je tady aneb Ve světě financí nezůstane kámen na kameni, (ne)mějte z toho strach
HSBC na začátku června jako první banka na světě provedla čistě blockchainovou transakci, ale většina médií středního proudu to nezaznamenala. Podobně jim unikají příčiny a důsledky tohoto kroku, tedy síly vynucující si zásadní proměnu jednotlivých finančních institucí i sektoru jako takového. KONTEXT nejen proto nabízí nástin probíhající (r)evoluce a vybraných hráčů, které má smysl sledovat.

3. Pražská burza ve středu uzavřela v plusu, akcie CME zdražily o více než 2 %

Pražská burza ve středu navázala na zisk z úterního obchodování, index PX zpevnil o 0,29 % na 1 082,20 bodu. Nahoru ji táhly energetická skupina ČEZ a Komerční banka, nedařilo se naopak Erste Group Bank. Objem obchodů byl s 467 miliony korun podprůměrný. Akcie polostátní firmy ČEZ byly nejobchodovanější a zdražily o 0,72 % na 562 Kč. Nejvyšší zisk si připsaly cenné papíry mediální CME, které stouply o 2,19 % na 88,80 Kč.

Investorský magazín: Finanční plán od A do Z
Vysněné bydlení, finanční polštář na penzi, úspory pro děti na studia nebo exotická dovolená. To vše mohou být splnitelná přání, když máte a dodržujete finanční plán. Jak ho sestavit a kdo s tím umí pomoci, napovídá aktuální Investorský magazín. Prostor dostanou také akcie Applu, sázky světových portfoliomanažerů a jedno finanční desatero. Závěr patří jako vždy výhledu na další obchodní týden.
Český trh práce očima Evropské komise: 1 dobrá a 2 špatné zprávy
Evropská komise koncem května zveřejnila Ageing Report pro rok 2018. Tato publikace vychází jednou za tři roky a zahrnuje spoustu zajímavých údajů a prognóz, například ohledně celkových výdajů spjatých s věkem (age-related expenditure). Česko se má do roku 2070 posunout blízko evropskému průměru, píše analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek Austrálie zveřejní statistiku z trhu práce, Čína odtajní průmyslovou výrobu a maloobchodní tržby a údaji o růstu průmyslu se navíc pochlubí Japonsko. V Evropě vyjdou britské maloobchodní tržby a inflační statistiky Německa a Francie. Největší pozornost bude poutat zasedání Evropské centrální banky, které by ale podle analytiků nemělo přinést žádné výraznější překvapení. Spojené státy na trh pošlou indexy dovozních a vývozních cen, maloobchodní tržby, podnikové zásoby a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí bude reportovat společnost Adobe Systems. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed v červnu posunul základní úrokovou sazbu do pásma 1,75-2,00 %, celkem by letos mohl politiku zpřísnit až čtyřikrát

Americká centrální banka na svém červnovém zasedání podle očekávání posunula základní úrokovou sazbu do pásma 1,75-2,00 %. Zároveň vydala novou makroekonomickou prognózu. V květnu Fed základní úrokovou sazbu ponechal v pásmu 1,50-1,75 %, kam ji v březnu posunul z rozpětí 1,25-1,50 %. Banka nyní předpokládá, že letos přikročí ještě ke dvojímu zvýšení úroků.

6. Loňský růst ceny bitcoinu byl podle vědců z části uměle vyvolaný

Polovinu růstu ceny bitcoinu a dalších digitálních měn v loňském roce lze připsat na vrub soustředěné cenové manipulaci, nikoli poptávce investorů. K tomuto závěru dospěl profesor Texaské univerzity John Griffin, a potvrdil tak podezření, o kterém se mluvilo už v době boomu na trhu kryptoměn.

7. Německý institut DIW zhoršil výhled růstu ekonomiky

Německý hospodářský institut DIW zhoršil svůj výhled růstu vývoje německé ekonomiky pro letošní rok o půl procentního bodu na 1,9 %. Příští rok má hrubý domácí produkt stoupnout o 1,7 %, což je o 0,2 procentního bodu méně, než DIW doposud předpokládal. Důvodem zhoršení odhadu je nečekaně slabý začátek roku a rizika ze zahraničí, jako jsou obavy z nové italské vlády a obchodní konflikt se Spojenými státy.

8. Toyota investuje miliardu dolarů do sdílené taxislužby Grab

Japonská automobilka Toyota Motor hodlá investovat jednu miliardu dolarů do jihoasijského provozovatele alternativní osobní přepravy Grab. Stane tak v čele skupiny investorů ve stávajícím kole financování do šest let starého start-upu, které bylo zahájeno poté, co Grab koupil regionální aktivity konkurenčního Uberu.

9. Banky: Zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték trh utlumí

Zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték o požadavky na výši příjmu trh s hypotékami utlumí, shodují se tuzemské banky. Opatření se podle nich dotkne pětiny až třetiny žadatelů o hypotéku. Česká národní banka rozšíří od října pravidla pro poskytování hypoték o požadavky na výši příjmu domácnosti.

10. EK chce v příštím rozpočtu dát na bezpečnost 4,8 miliardy eur

Evropská komise ve středu navrhla, aby na zajištění bezpečnosti v Evropě v příštím rozpočtovém období 2021-2027 bylo vyčleněno 4,8 miliardy eur. To představuje nárůst o 1,3 miliardy eur oproti současnému stavu. Peníze jsou určeny například na spolupráci v oblasti boje proti terorismu a obecné kriminalitě, na vyřazování zastaralých jaderných zařízení a na financování unijních bezpečnostních agentur.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Po mostě přes průliv Velký Belt se v Dánsku jezdí už 20 let

Most přes průliv Velký Belt, který byl otevřen před 20 lety, 14. června 1998, způsobil v Dánsku téměř revoluční změny v dopravě. Osmnáct kilometrů dlouhá stavba nabízející silniční i železniční spojení mezi ostrovy Sjælland a Fyn se záhy proměnila v nejvýznamnější dopravní tepnu země. Most byl v době svého otevření svým rozpětím 1,6 kilometru nejdelším visutým mostem v Evropě a druhým nejdelším visutým mostem na světě. Dnes mu patří až třetí místo.

Moderní mostní konstrukce má tři díly - vysoký most, nízký most a tunel. Jestliže dříve trvala jízda z pevninského Dánska na Sjælland automobilovými nebo železničními trajekty 75 minut, po otevření mostu na ujetí stejné vzdálenosti stačí řidičům jedoucím rychlostí 110 kilometrů v hodině pouhých deset minut. Odvrácenou tváří 20 let starého přemostění byl fakt, že o práci přišly stovky zaměstnanců dánské trajektové dopravy.

První železniční trajekty zahájily provoz na této trase v roce 1883, o 50 let později začaly kyvadlové trajektové dopravy přes průliv Velký Belt využívat také automobily. Výstavba mostu začala v roce 1988, oproti původnímu plánu trvala o čtyři roky déle a náklady dosáhly dvojnásobku předpokládané částky - 38 miliard dánských korun (5,3 miliardy dolarů).

Musíte vědět
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat