Co musíte ráno vědět (14. května)

Jak se ve středu dařilo akciím v USA a v Evropě, jak vnímá Angela Merkelová spor mezi Německem a ECB a jak Donald Trump (ne)zvládl další ze svých tiskových konferencí? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu po slovech šéfa Fedu výrazně oslabily

Americké akcie ve středu podruhé za sebou výrazně oslabily. Šéf americké centrální banky Jerome Powell varoval, že Spojené státy by v důsledku koronavirové krize mohly čelit dlouhodobějšímu hospodářskému útlumu. Index Dow ztratil 2,17 % na 23 247,97 bodu, širší index S&P 500 klesl o 1,75 % na 2 820 bodů a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,55 % na 8 863,17 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,78 % na 35,28 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil asi o čtyři bazické body na 0,652 %.

Snažení centrálních bank přichází vniveč, úvěrový trh zamrzá
Centrální banky prakticky po celém světě v rámci boje proti dopadům pandemie nemoci covid-19 přistoupily k razantnímu uvolňování měnové politiky. Věří, že podpora úvěrování podpoří rychlý restart hospodářství. Jak se ale ukazuje, komerční banky jejich kroky ignorují.
9 rad, jak zvládnout tržní volatilitu
Začátek jara 2020 se zapsal do historie rekordní volatilitou na akciových trzích. Pro investory s dostatečně dlouhým horizontem je nejlepší taková období přečkat, což ale neznamená, že se to letos všem povedlo. Ač není jisté, kdy přijde další podobná bouře, pár rad, jak ji zvládnout, se může hodit.

2. Evropské akcie ve středu skončily pod nulou, stahoval je koronavirus

Akcie v Evropě ve středu odepsaly kolem dvou procent. Kromě špatných makroekonomických dat je opět táhla dolů i rostoucí nejistota investorů týkající se možné druhé vlny pandemie nemoci covid-19. Panevropský index STOXX Europe 600 odepsal 1,94 % na 333,97 bodu, britský index FTSE 100 klesl o 1,51 % na 5 904,05 bodu, francouzský CAC 40 se snížil 2,85 % na 4 344,95 bodu a německý DAX ztratil 2,56 % na 10 542,66 bodu.

Co (také) ovlivňuje skutečnou cenu komoditních ETF
Nízké ceny ropy si řada investorů vyložila jako jedinečnou příležitost k investici. A jaký jiný zvolit nástroj než burzovně obchodované fondy. Jsou přece levné a extrémně likvidní. Jak už to tak ale bývá, nic není jen černé nebo bílé. Na co si při investování do komoditních ETF dát (také) pozor?
Graf pro pochybovače: Nákupy ve výprodejích se vyplácejí
Globální akcie, a ty americké především, mají za sebou od února pořádnou houpačku. Nejprve hluboký a rekordně rychlý propad, následně odraz od lokálního dna. Stihli jste nakoupit?

3. Pražská burza ve středu po třech dnech růstu klesla o procento

Pražská burza ve středu nenavázala na předchozí tři růsty za sebou a oslabila. Index PX ztratil rovné procento na 881,67 bodu. Dolů trh táhly hlavně akcie Erste Group Bank a Komerční banky. Cenné papíry likérky Stock Spirits po zveřejnění výsledků vyskočily o víc než osm procent.

Koronavirová krize zpomalí trh s nemovitostmi. Míra případného poklesu je ale ve hvězdách, říká ekonom
Některé segmenty realitního trhu nepochybně kvůli pandemii koronaviru prodělají pokles, například trh s nájmy, zejména těmi krátkodobými. Pokud se ale podaří ekonomiku rychle vrátit na růstovou trajektorii, nemovitostní trh by neměl zaznamenat žádný výrazný propad, uvedl v rámci dubnové debaty z cyklu ABCD investora ekonom Michal Brožka z Komerční banky.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek vyjde statistika z australského trhu práce, dále německá a španělská inflace a také data o obchodní bilanci Itálie. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné brazilský Petrobras, Aurora Cannabis, Deutsche Telekom, KBC Group, Raiffeisen Bank International, RWE, Merck KGaA, Ubisoft Entertainment nebo fotbalové kluby Juventus a Manchester United. Na pražské burze oznámí svá kvartální čísla Kofola ČeskoSlovensko. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Šéf Fedu varoval před dlouhodobějším útlumem ekonomiky USA

Šéf americké centrální banky Jerome Powell ve středu varoval, že by Spojené státy v důsledku koronavirové krize mohly čelit dlouhodobějšímu hospodářskému útlumu. Vyzval Kongres a Bílý dům k dalším rozpočtovým výdajům ke zmírnění dlouhodobých ekonomických škod. Zároveň slíbil, že také Fed bude pokračovat v podpoře ekonomiky.

6. Spojené království: Ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 2 %

Ekonomika Spojeného království v prvním čtvrtletí letošního roku klesla o 2 %. Po stagnaci v předchozím čtvrtletí se tak začíná projevovat vliv pandemie covidu-19. Analytici očekávali propad až o 2,5 %, ale stejně jde o nejvýraznější mezikvartální pokles od konce roku 2008. Meziročně ekonomika klesla o 1,6 % (odhad: -2,1 %), což je nejhorší výsledek od konce roku 2009.

7. Průmyslová výroba v eurozóně i EU kvůli koronaviru prudce klesla

Průmyslová výroba v Evropské unii v březnu kvůli dopadům koronaviru prudce klesla. V zemích eurozóny propad proti únoru dosáhl 11,3 %, v celé unii pak 10,4 %. Ve středu to oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

8. Tisk: Airbus by mohl zrušit více než 10 000 pracovních míst

Evropský výrobce letecké techniky Airbus by mohl zrušit více než 10 000 pracovních míst. Informoval o tom ve středu britský list The Daily Telegraph na svých internetových stránkách. Airbus se nyní potýká s poklesem poptávky v důsledku koronavirové krize, která těžce zasáhla leteckou přepravu.

9. Mexiko od příštího týdne začne uvolňovat koronavirová opatření

Mexiko od příštího týdne začne s uvolňováním některých opatření, jež zavedlo kvůli šíření koronaviru. Částečně se obnoví výroba a v některých regionech se otevřou školy a obchody. Oznámil to ve středu prezident Andrés Manuel López Obrador, podle něhož se země po 51 dnech omezení navrací do "nové normálnosti". Chile se ve středu naopak kvůli prudkému nárůstu případů rozhodlo uzavřít hlavní město.

10. Merkelová vidí verdikt soudu ve věci ECB jako šanci pro integraci

Kancléřka Angela Merkelová respektuje rozhodnutí německého ústavního soudu k nákupům dluhopisů, kterými se Evropská centrální banka snaží podpořit ekonomiku. Verdikt považuje za podnět k hlubší integraci eurozóny. Řekla to ve středu v parlamentu, kde čelila dotazům poslanců. Uvedla také, že její vláda zatím kvůli krizi způsobené koronavirem nechystá žádné zvýšení daní.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Trump a novináři: Nekonečný příběh

To, že si americký prezident Donald Trump s některými novináři příliš nerozumí, není žádným tajemstvím. Pondělní tisková konference to jen potvrdila. Nejdříve šéf Bílého domu vyzval reportérku stanice CBS asijského původu Weijiu Jiangovou, aby otázky kolem koronaviru směřovala raději na Čínu, a vzápětí celé vystoupení rychle ukončil a "utekl".

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat