Co musíte ráno vědět (14. května)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jakým tempem v dubnu rostly spotřebitelské ceny v Česku a kolik si Kim Kardashianová účtuje za příspěvky na Instagramu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí kvůli eskalaci obchodních sporů mezi USA a Čínou klesly

Akcie ve Spojených státech na začátku nového týdne prudce klesly. Mohla za to eskalace obchodních sporů mezi Spojenými státy a Čínou, která přiměla investory obrátit svůj zájem k méně rizikovým aktivům. Index Dow klesl o 2,38 % na 25 324,99 bodu, širší S&P 500 spadl o 2,41 % na 2 811,87 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 3,41 % na 7 647,02 bodu. Procentní pokles indexu Nasdaq byl nejhlubší za rok. Index volatility VIX vyskočil o 28,12 % na 20,55 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil asi o sedm bazických bodů na 2,4 %.

Americké akcie: Koho by nejvíce bolelo další napětí v čínsko-americkém obchodu?
Uplynulé dny v plné nahotě ukázaly, jak vrtkavá je nálada na akciových trzích, když ji investoři odvozují od politických vyjádření a rozhodnutí. Natož vyjádření lidí, jako je Donald Trump. Napětí v mezinárodním obchodu opět narostlo a akciové trhy připomněly, že umí i celkem rychle klesat. A ať to se cly uvalovanými na čínské, americké a třeba také evropské zboží dopadne jakkoli, poslední dny daly investorům cennou lekci - předpoklady a naděje mohou vzít rychle zasvé (a ano, samozřejmě, o pesimismu a ponurých výhledech lze říci totéž).

2. Evropské burzy v pondělí výrazně klesly kvůli eskalaci obchodního sporu mezi USA a Čínou

Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely v minusu, když byly pod tlakem čínského rozhodnutí zvýšit cla na dovoz amerického zboží v hodnotě 60 miliard dolarů. Krok Pekingu je reakcí na páteční zvýšení amerických cel na čínské zboží. Nové tarify ve výši až 25 % by měly platit od 1. června. Regionální index STOXX Europe 600 spadl o 1,21 % na 372,57 bodu, britský FTSE 100 oslabil o 0,55 % na 7 163,68 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 1,22 % na 5 262,57 bodu a německý DAX se snížil o 1,52 % na 11 876,65 bodu. Nejvíce ztratily sektory automobilů a základních materiálů, které mají vysokou expozici vůči Číně.

Investorský magazín: Investování a podnikání v zemích bývalého Sovětského svazu
Diverzifikace není důležitá jen v investování, klíčová je i pro úspěch české exportně orientované ekonomiky. Příležitosti, ale i nástrahy podnikání v zemích bývalého Sovětského svazu přibližuje aktuální Investorský magazín. Zaostří také na to, které sektory mají největší investiční potenciál, vezme vás do kina a v závěru nabídne ekonomický kalendář na nový obchodní týden.

3. Pražská burza v pondělí klesla, nedařilo se finančním titulům

Pražská burza začala týden v negativním pásmu, index PX ztratil 0,55 % na 1 043,87 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Monety Money Bank, dařilo se naopak elektrárenské skupině ČEZ. Objem obchodů byl s necelými 363 miliony korun podprůměrný. Akcie Monety Money Bank byly nejobchodovanější a zlevnily o 1,53 % na 71 Kč. Nejvíce ztratila mediální CME, jejíž cenné papíry odepsaly 1,59 % na 86,60 Kč. Nejvyšší zisk naopak zaznamenaly akcie nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko, které zdražily o procento na 304 Kč.

Jak se i v Česku (u)rodí dobré zprávy
Začátek roku 2019 byl ve znamení horších makroekonomických dat a slabších výhledů institucí v čele s Mezinárodním měnovým fórem a Evropskou komisí. Zpomalení růstu se nevyhnula ani česká ekonomika, v posledních dnech se ale zablýskalo na lepší časy. Kde přesně, popisuje analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

4. Očekávané události

V noci na úterý Čína zveřejní objem přímých zahraničních investic a Japonsko odtajní obchodní bilanci. V Evropě dopoledne vyjdou inflační statistiky Německa a Španělska, britská tříměsíční míra nezaměstnanosti, česká bilance běžného účtu, indexy ZEW pro Německo a celou eurozónu a také průmyslová výroba eurozóny. Spojené státy se odpoledne pochlubí indexy dovozních a vývozních cen. Výsledky hospodaření budou v úterý reportovat například společnosti Ralph Lauren, Innogy, thyssenkrupp, Vodafone Group, Allianz nebo Stock Spirits a ČEZ. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

ČEZ ve čtvrtletí meziročně zvýšil zisk i tržby, míní analytici
Energetická společnost ČEZ v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně zvýšila čistý zisk i tržby, vyplývá z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK. Za první tři měsíce loni vykázala firma čistý zisk 7,3 miliardy korun při tržbách 45,4 miliardy korun. Výsledky za letošní první čtvrtletí oznámí ČEZ v úterý. Podle analytiků je pravděpodobné, že při té příležitosti bude zveřejněn i návrh představenstva na výši dividendy z loňského zisku a datum konání valné hromady firmy, která bývá v druhé polovině června.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst spotřebitelských cen v Česku v dubnu zpomalil na 2,8 %

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v dubnu zpomalil na 2,8 % z březnových 3 %. Zdražilo bydlení či některé potraviny, především zelenina, a dražší byly i pohonné hmoty. Naopak zlevnil alkohol nebo třeba vejce a cukr. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly o 0,1 %.

6. Ceny českého dovozu i vývozu v březnu opět meziročně stouply

Ceny zboží a surovin dovážených do Česka v březnu meziročně stouply o 2,8 %. Vývozní ceny byly vyšší o 2,6 %. V obou případech mělo největší vliv zdražení strojů a dopravních prostředků. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Proti únoru se ceny dovozu v březnu snížily o 0,1 % a vývozu o 0,3 %.

7. AB InBev dostal pokutu 200 milionů eur za zneužívání pozice na trhu

Evropská komise vyměřila největšímu světovému pivovaru Anheuser-Busch InBev pokutu 200 milionů eur za zneužívání dominantního postavení na belgickém trhu piva. Firma podle EK zabraňuje levnějším dodávkám nejpopulárnější značky Jupiler z Nizozemska do Belgie. Verdikt padl po tříletém vyšetřování kauzy.

8. FT: Se zdaněním leteckého paliva klesnou emise sektoru o 11 %

Zdanění leteckého paliva v Evropské unii by přineslo snížení uhlíkových emisí sektoru o 11 %, přičemž dopad na zaměstnanost a hrubý domácí produkt by byl zanedbatelný. Uvádějí to uniklé unijní dokumenty, do nichž měl možnost nahlédnout list Financial Times.

9. Stavebnictví v ČR letos vzroste o 2,8 %, odhadují stavební firmy

České stavebnictví letos meziročně vzroste o 2,8 % a příští rok si polepší o 1,3 %. Vyplývá to ze studie analytické společnosti CEEC Research, kterou v pondělí zveřejnila na konferenci o stavebnictví. V průzkumu oslovila zhruba stovku tuzemských stavebních firem. Ty mají zakázky v průměru na 10,4 měsíce. Loni stavebnictví vzrostlo o 9,2 %.

10. Rúhání: Írán čelí bezprecedentnímu tlaku kvůli sankcím

Írán v důsledku obnovených amerických sankcí čelí horším ekonomickým podmínkám než během války se sousedním Irákem v letech 1980-1988. Podle zpravodajského serveru BBC to o víkendu řekl íránský prezident Hasan Rúhání, přičemž současnou situaci označil za bezprecedentní.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kim Kardashianová a miliony dolarů na Instagramu

Kim Kardashianová, profesionální celebrita a manželka slavného rapera Kanyeho Westa, v žalobě proti módní značce Missguided odtajnila, kolik si účtuje za sponzorované příspěvky na Instagramu nebo za jinou formu podpory na této sociální síti.

Jediný příspěvek modelce obvykle vydělá od 300 tisíc do půl milionu dolarů, u dlouhodobější spolupráce se celková částka pohybuje v milionech dolarů – nedávno například Kardashianová podle svého advokáta podepsala smlouvu na šest milionů dolarů s nejmenovanou módní značkou.

Pokud byste nad uvedenými částkami nevěřícně kroutili hlavou, vězte, že Kardashianová si podle svých slov nenechá zaplatit jen tak od někoho, ale podporuje pouze výrobky a firmy, které má sama ráda. Což jí jistě slouží ke cti.

Musíte vědět
Přestat sledovat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat