Co musíte ráno vědět (14. ledna)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jaká byla loni inflace v Česku a za co na sítích schytal kritiku Jeff Bezos? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie vstoupily do nového týdne dalšími rekordy, napětí ve vztazích USA a Číny dále polevuje

Akcie ve Spojených státech zahájily týden růstem. Náladu na burze podporuje optimismus ohledně podpisu první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou a také očekávaní příznivých výsledků hospodaření firem za čtvrté čtvrtletí. Dařilo se hlavně technologickým firmám v čele s akciemi Applu, Facebooku, Netflixu, Microsoftu a Amazonu. Index Dow stoupl o 0,29 % na 28 907,05 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,70 % na 3 288,13 bodu (nové historické maximum) a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,04 % na 9 273,93 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,91 % na 12,32 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 1,85 %. Ceny ropy klesly zhruba o procento a půl, zlato a stříbro odepsaly okolo půl procenta a do procenta ztrácely také nejsledovanější kryptoměny.

Druhá dekáda 21. století: Býci na Wall Street, technologická dominance a roztočené měnové kohoutky
Jak vypadalo uplynulé desetiletí na akciových, dluhopisových a komoditních trzích? A jak se (ne)změnila měnová politika velkých centrálních bank?

2. Evropské akciové trhy v pondělí převážně klesly, investoři vyhlíželi podpis americko-čínské dohody

Evropské akcie v pondělí převážně zlevnily, když investoři vyhlíželi zprávy týkající se obchodního vztahu mezi USA a Čínou. Ve středu by mělo dojít k podpisu první fáze obchodní dohody, ještě předtím by ale USA podle pondělní zprávy serveru CNBC měly odstranit Čínu ze seznamu měnových manipulátorů. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,18 % na 418,39 bodu, britský FTSE 100 získal 0,39 % na 7 617,6 bodu, francouzský CAC 40 přišel pouze o 0,02 % na 6 036,14 bodu a německý DAX se snížil o 0,24 % na 13 451,52 bodu. Nedařilo se zejména automobilovému sektoru, který ztratil bezmála procento, v plusu se naopak udržely technologie a veřejné služby.

Zlato, mince a diamanty v roce 2020 v expertním výhledu
Cena zlata se v lednu vyhoupla na sedmileté maximum a případné geopolitické turbulence by mohly jeho kurz posunout ještě výše. Žlutý kov pro mnohé investory stabilizačním prvkem portfolií, a to i v časech poměrně příznivých. Pamětní mince a diamanty umí plnit podobnou funkci, především stále bohatší asijská klientela přitom z poslední jmenované komodity dělá hojně poptávané zboží. Výhled na rok 2020 na trzích s uvedenými komoditami nabízí Michal Spurný z TrustWorthy Investment CZ.

3. Pražská burza v úvodu týdne stoupla, nejvíce zdražily akcie Avastu

Pražská burza počtvrté po sobě vzrostla a obchodování zakončila na maximu za téměř dva roky. Index PX zpevnil o 0,33 % na 1 137,41 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Avastu, které zdražily o 2,67 % na 154 Kč, proti trendu naopak šla Erste Group Bank, jež odepsala 0,97 % na 859,20 Kč. Objem obchodů byl s 233 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry ČEZ (+0,87 % na 520 Kč).

Aktuální FX výhled: Dolar by měl oslabovat, koruna v ročním horizontu posilovat
Globální rizikový apetit zůstává vysoký navzdory konfliktu mezi USA a Íránem. Ceny ropy vyskočily, ale obdobně jako dříve může být pohyb relativně limitovaný a krátkodobý. Silná poptávka po dolarech spojená s větší averzí k riziku tedy zřejmě nevznikne. Naši ekonomové opět snížili výhled pro kurz USD/CNY, a i proto jsme mírně zvýšili výhled pro EUR/USD v horizontu 6-12 měsíců na 1,16.

4. Očekávané události

V noci na úterý vyjdou v Číně údaje o obchodní bilanci a odpoledne se investoři v USA zaměří na inflační statistiku a měsíční bilanci federálního rozpočtu. Hospodářské výsledky zveřejní na Wall Street společnosti Delta Air Lines, Citigroup, JPMorgan Chase a Wells Fargo. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. ledna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Inflace v Česku loni stoupla v průměru o 2,8 %

Spotřebitelské ceny v Česku loni v průměru stouply o 2,8 %. Byla to druhá nejvyšší průměrná roční míra inflace za posledních 11 let. Vyšší byla pouze v roce 2012, a to 3,3 %. Uvedl to v pondělí Český statistický úřad. Ceny zboží loni úhrnem vzrostly o 2,3 %, ceny služeb stouply o 3,7 %.

6. Odbyt automobilů značky VW loni vzrostl o půl procenta

Odbyt hlavní značky VW z německého automobilového koncernu Volkswagen se v loňském roce zvýšil o 0,5 % na 6,28 milionu vozů. Oznámila to v pondělí firma.

7. Britská ekonomika v listopadu rostla nejpomaleji za sedm let

Hrubý domácí produkt Británie se v listopadu meziročně zvýšil pouze o 0,6 %, což je nejslabší tempo růstu za více než sedm let. Oznámil to v pondělí britský statistický úřad. V říjnu činil meziroční růst jedno procento.

8. D&B zvýšila Rusku rating, ten ale zůstává v pásmu vysokého rizika

Společnost Dun & Bradstreet zvýšila rating Ruské federace, hlavním důvodem je ekonomický růst. Hodnocení na stupni DB5c ale zůstává na úrovni vysokého rizika návratnosti investice. ČTK o tom v pondělí informovala společnost Bisnode, která je partnerem D&B. Její rating si klade za cíl předvídat riziko země zejména z pohledu návratnosti investic v horizontu dvou let.

9. Evropská komise pro uhelné a průmyslové regiony chystá 100 miliard eur

Evropská komise chce v příštích sedmi letech podpořit regiony závislé na fosilních zdrojích až 100 miliardami eur, aby zvládly přechod ke klimaticky odpovědnému hospodaření. Fond, který má přesvědčit Polsko a další průmyslové a na uhlí závislé země k podpoře klimatických cílů EU, bude sloužit regionům z celé unie. K financování jaderných projektů, které by podle představ české vlády měly mít významný podíl na výrobě energií v Česku, však podle informací ČTK určen nebude.

10. Největší evropskou aerolinkou je opět Ryanair, překonal Lufthansu

Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair loni opět po čase překonaly německou Lufthansu a staly se evropskou leteckou jedničkou, pokud jde o počet pasažérů. Přepravily jich spolu se svými dceřinými společnostmi 152,4 milionu, Lufthansa a její dcery jen 145,2 milionu. Informovala o tom agentura DPA, která připomněla, že stejný kousek se Ryanairu povedl už v roce 2016.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jeff Bezos si vysloužil kritiku za finanční dar Austrálii

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos se připojil k řadě světových celebrit, které Austrálii přislíbily finanční dar na pomoc s hašením rozsáhlých požárů, vděku veřejnosti se však nedočkal. Bezos uvedl, že Amazon Austrálii daruje jeden milion australských dolarů (zhruba 690 000 USD), na sociálních sítích se však okamžitě vzedmula vlna kritiky, která Bezosovi vyčítá, že nejbohatší člověk na světě dává na pomoc při řešení jedné z největších přírodních katastrof za poslední roky výrazně méně, než by se slušelo. Kritici se odvolávají na analýzu serveru Business Insider, který loni spočítal, že Bezos v roce 2018 každou hodinu vydělával bezmála 9 milionů dolarů. Přislíbených 690 tisíc dolarů by tedy podle tehdejších čísel vydělal ani ne za pět minut.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat