15. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Jak světové burzy uzavřely druhý dubnový týden, jaká velká akvizice se chystá v USA a jak velká je ekonomika jednoho tamního "okresu"? I to by vás na začátku týdne mohlo zajímat.
Americké akcie zakončily týden růstem a indexy se dostaly do blízkosti rekordních hodnot. Podpořily je hlavně čtvrtletní výsledky banky JPMorgan Chase, které uklidnily obavy, že by výsledková sezóna mohla vést k opakování propadu cen z konce loňského roku. Index Dow si v pátek připsal 1,03 % na 26 412,30 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,66 % na 2 907,41 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,46 % na 7 984,16 bodu. Index volatility VIX spadl o 7,76 % na 12,01 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o sedm bazických bodů na 2,57 %. Za celý týden se Dow zvýšil o 0,05 % a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite přidaly více než 0,5 %.
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo v zelených číslech. Náladu investorů podporoval mimo jiné slibný začátek americké výsledkové sezóny. V horizontu pěti obchodních dnů však jsou výsledky evropských burz smíšené. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek přidal 0,16 % na 387,53 bodu, za celý týden se ale snížil o 0,18 %. Britský index FTSE 100 vzrostl v pátek o 0,26 % na 7 437,06 bodu (za týden: -0,13 %), francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,31 % na 5 502,70 bodu (za týden: +0,48 %) a německý DAX uzavřel se ziskem 0,54 % na 11 999,93 bodu (za týden: -0,08 %).
Pražská burza v pátek potřetí za sebou zpevnila, index PX vyskočil o 1,23 % na 1 104,47 bodu. Výrazně si polepšily akcie Erste Group Bank, oslabily jen cenné papíry PFNonwovens. Z bankovních emisí v pátek zdražila Erste Group Bank o 3,75 % na 930,60 Kč, Komerční banka přidala 0,59 % na 940,50 Kč a akcie Monety Money Bank zpevnily o 0,12 % na 80,50 Kč. Akcie VIG stouply o 1,78 % na 629 Kč a akcie ČEZ o 0,74 % na 548 Kč. O 0,64 % na 94,40 Kč se posunuly cenné papíry CME. Na úrovni 86 Kč stagnovaly akcie výrobce antivirových programů Avast. Jediný ztrátový titul, PFNonwovens, odevzdal 0,26 % na 778 Kč. Za celý týden akcie na pražské burze podle indexu PX posílily o 1,7 %.
V pondělí dopoledne budou investory zajímat nové úvěry a zahraniční investice v Číně a také britský index cen nemovitostí. Z USA později dorazí data o průmyslové aktivitě v oblasti New Yorku, nejsledovanější ale budou zprávy o hospodaření firem jako Goldman Sachs, Citigroup nebo Charles Schwab. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Společnost ČEZ ukončila kupní smlouvu s firmou Inercom o prodeji svých bulharských aktiv. Smlouvu firmy podepsaly loni. Důvodem kroku je počínání bulharského státu, který svým protiprávním jednáním zmařil splnění odkládacích podmínek, a tím i vypořádání smlouvy. Jednání o prodeji aktiv pokračují.
Americká ropná společnost Chevron se dohodla na převzetí konkurenta Anadarko Petroleum za 33 miliard dolarů v hotovosti a akciích. Předpokládá se, že transakce, kterou ještě musejí schválit akcionáři a regulátoři, bude dokončena v druhé polovině roku. Akcionáři společnosti Anadarko Petroleum podle dohody za každou svou akcii obdrží 16,25 dolaru v hotovosti a 0,3869 akcie Chevronu.
Sociální sítě Facebook a Instagram a komunikační aplikace WhatsApp a Facebook Messenger v neděli odpoledne zasáhl více než dvouhodinový výpadek. Podle webu Downdetector.com, který monitoruje problémy na aplikacích a webových stránkách, do 14.30 SELČ nahlásilo potíže bezmála 13 000 uživatelů po celém světě. Kolem 15.00 už se provoz podle médií vracel do normálu.
Prodej stříbra v loňském roce celosvětově vzrostl o čtyři procenta na 1,03 miliardy trojských uncí. To je nejvíce za poslední tři roky. Největší oživení zaznamenaly investice do stříbrných mincí a slitků, které meziročně stouply o 20 %. Zvýšil se také zájem o stříbrné šperky. Kleslo naopak průmyslové využití stříbra, vyplývá ze zprávy odborného portálu Silverinstitute.org.
V souvislosti s diskutovaným plynovodem Nord Stream 2 se sice mluví hlavně o Německu, zásadní roli při transportu ruského plynu sehraje ale i Česko. Právě přes něj totiž bude směřovat velká většina suroviny, kterou plynovod dopraví po dně Baltského moře z Ruska do Německa a přes odpor některých politiků obejde tradiční tranzitní trasy přes Ukrajinu nebo Polsko. Desítky miliard metrů krychlových zemního plynu ročně má do Česka už od konce letošního roku přivádět nový plynovod Eugal.
Výbor pro státní příjmy Sněmovny reprezentantů stanovil novou lhůtu 23. dubna pro předložení daňových přiznání amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten po svém zvolení v roce 2016 vytrvale odmítá daňová přiznání zveřejnit, přestože jeho předchůdci v Bílém domě to udělali.
Světoví ministři financí a šéfové centrálních bank jsou připraveni okamžitě konat ve snaze podpořit ekonomický růst. Faktory, které jej ohrožují, zůstávají "nakloněné na špatnou stranu". Takové jsou podle agentur Bloomberg či Reuters hlavní body sobotního prohlášení Mezinárodního měnového a finančního výboru (IMFC), který určuje strategii Mezinárodního měnového fondu. Šéfka MMF Christine Lagardeová varovala, že se světová ekonomika ocitá v "křehkém okamžiku".
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Jakkoli mají Silicon Valley a Wall Street renomé "výrobců" řady nejúspěšnějších podniků v USA, ve skutečnosti je v tomto smyslu americkým klenotem okres Los Angeles, jehož produkce zboží a služeb je mezi třemi tisícovkami okresů v USA největší a je srovnatelná s ekonomickou silou Saúdské Arábie.
Jak vyplývá z analýzy údajů Úřadu pro ekonomickou analýzu (BEA), s 656 miliardami dolarů se okres Los Angeles v roce 2015 podílel na hrubém domácím produktu Kalifornie 27 %. Na druhém místě stanul okres New York s 629,7 miliardy dolarů a na třetím okres Harris ze státu Texas se 418,4 miliardy. Novější data k dispozici nejsou.
Kromě toho, že má hlavní město zábavy, celý okres Los Angeles je v USA také největším centrem zpracovatelského průmyslu. K hlavním zaměstnavatelům se sídlem v tomto místě patří Walt Disney nebo Mattel.
Okres Los Angeles je s deseti miliony obyvatel v USA nejlidnatější, v přepočtu HDP na obyvatele (65 354 USD ročně) je ale na žebříčku stovky nejhustěji obydlených okresů až na 45. příčce. První pozici zaujímá okres New York s 1,6 milionu obyvatel a 386 425 USD.