Co musíte ráno vědět (15. května)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a v USA, jaká je důvěra Čechů v EU a jaký robot se v pondělí představil v Praze? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí posílily díky snížení obchodního napětí mezi USA a Čínou

Akcie ve Spojených státech v pondělí povzbudilo snížení obchodního napětí mezi USA a Čínou. Jeho známkou byly smířlivé výroky prezidenta Donalda Trumpa na adresu čínského výrobce telekomunikačních zařízení ZTE. Index Dow vzrostl o 0,27 % na 24 899,41 bodu, širší benchmark S&P 500 se zvýšil o 0,09 % na 2 730,13 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,11 % na 7 411,32 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,21 % na 12,93 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 3 %. Dařilo se energetickému sektoru, odvětví zdravotní péče nebo sektoru základních materiálů. Výrazně pod nulou skončilo realitní odvětví.

USA mimo dohodu s Íránem: Bod pro OPEC?

Býčí trend na dluhopisovém trhu? Ten skončil již dávno!

2. Evropské burzy v pondělí mírně klesly, nedařilo se sektoru telekomunikací

Evropské akciové trhy v pondělí klesly, když se investoři soustředili na dění v Itálii, kde během víkendu došlo k průlomu ve vyjednávání o nové vládě. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,08 % na 392,08 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,18 % na 7 710,98 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,02 % na 5 540,68 bodu a německý DAX ztratil 0,18 % na 12 977,71 bodu. Nedařilo se zejména sektoru telekomunikací.

Forex: Jaká literatura by vás mohla inspirovat?

Posilování dolaru by mělo brzy skončit, vyhlídky eura jsou solidní

3. Pražská burza v pondělí klesla, zpevnily pouze akcie Komerční banky

Pražská burza v pondělí nenavázala na zisk ze závěru minulého týdne, index PX klesl o 0,25 % na 1 104,33 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Monety Money Bank, v plusu uzavřela pouze Komerční banka. Objem obchodů byl s 202 miliony korun výrazně podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie energetické skupiny ČEZ, které odepsaly 0,18 % na 563,50 Kč.

ČS: Květnová strategie pro české akcie

Investorský magazín: IPO společnosti Fillamentum

4. Očekávané události

V noci na úterý Čína odtajní maloobchodní tržby a průmyslovou výrobu a australská centrální banka zveřejní zápis z posledního měnověpolitického zasedání. V Evropě dopoledne vyjdou údaje o vývoji německé ekonomiky, francouzská inflační statistika, britská tříměsíční míra nezaměstnanosti od ILO, průmyslová výroba a HDP eurozóny a indexy ekonomického sentimentu pro Německo a eurozónu od institutu ZEW. Spojené státy se pochlubí maloobchodními tržbami, podnikovými zásobami, indexem podnikatelské aktivity newyorského Fedu a indexem trhu s realitami od NAHB. Za řečnický pultík se postaví šéf dallaského Fedu Robert Kaplan a prezident sanfranciského Fedu John Williams. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí budou v úterý reportovat například společnosti Home Depot, Commerzbank, RWE, Allianz nebo Vodafone Group. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Důvěra Čechů v EU mírně vzrostla

Důvěra Čechů v budoucnost sjednocené Evropy se od loňského roku zvýšila o pět procentních bodů na 44 %. Jejich postoj k přijetí eura v ČR však zůstal stejný, evropskou měnu podobně jako loni odmítá 73 % lidí, pouze pětina podporuje její zavedení. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

6. HSBC provedla první obchodní transakci pomocí blockchainu

První transakci ve světě mezinárodního obchodu s využitím technologie blockchain provedla britská banka HSBC. Potvrdilo se tak, že tato technologie je komerčně životaschopná ve financování mezinárodního obchodu, píše se v pondělním prohlášení banky.

7. Inflace na Slovensku stoupla na více než pětileté maximum

Spotřebitelské ceny na Slovensku v dubnu vzrostly meziročně nejrychleji od konce roku 2012. Tempo inflace se zvýšilo na 2,9 % z březnových 2,4 %, informoval v pondělí slovenský statistický úřad.

8. Důvěra Čechů v ČNB se vrátila na úrovně z doby před zavedením intervencí

Důvěra občanů ČR v Českou národní banku se podle zjištění agentury STEM vrátila na úroveň před zahájením devizových intervencí v listopadu 2013. Bance nyní věří 74 % Čechů, po zavedení kurzového závazku spadla důvěra lidí v ČNB na 50 %.

9. Xerox odstoupil od dohody o spojení s firmou Fujifilm

Americký výrobce kopírek a tiskáren Xerox odstoupil od dohody o spojení s japonskou firmou Fujifilm Holdings. Proti dohodě se stavěli investoři Carl Icahn a Darwin Deason, kteří dohromady vlastní zhruba 15 % Xeroxu. Dohoda v hodnotě 6,1 miliardy dolarů podle těchto investorů Xerox podhodnocovala.

10. Čtvrtletní zisk tchajwanského Foxconnu klesl o 14,5 %

Společnosti Foxconn Technology Group, známé také jako Hon Hai Precision Industry, klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 14,5 % na 24,08 miliardy tchajwanských dolarů. Zaostal tak za očekáváním analytiků, kteří předpokládali, že největší smluvní výrobce elektroniky na světě a hlavní producent přístrojů iPhone firmy Apple bude těžit právě z příznivých výsledků americké ikony.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Konferenci o inovacích zahájila robotka Sophia

Mezinárodní konferenci při Týdnu inovací ČR, který v pondělí začal ve Fóru Karlín, zahájila robotka Sophia. K přítomným mluvila v angličtině, česky pouze pozdravila "ahoj". Sophia je považována ze nejvyvinutější humanoidní robotku s umělou inteligencí na světě. Od loňského roku má občanství Saúdské Arábie. Na konferenci se zúčastní několika odborných panelů, odpoledne si s ní zájemci budou moci popovídat nebo se s ní vyfotit.

Sophia ve svém projevu zmínila dílo Karla Čapka, jeho slovo "robot" a název "Rossumovi univerzální roboti" z jeho díla R.U.R. Uvedla také, že je to její první návštěva v Česku a že zná několik inovací, které Česko světu přineslo, jako jsou kontaktní čočky nebo kostkový cukr. Její zdravice pro Českou republiku je přístupná i na internetu.

Sophia má velmi přesvědčivou mimiku, dokáže se usmívat, mrká očima, naklání hlavu a prohlíží si publikum. Má pouze horní polovinu těla a její vizáž se při vystoupeních mírně mění. Mívá například různé halenky a před zahájením konference v Praze ji na pódiu nalíčila maskérka.

Musíte vědět
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Štěpán Křeček, BH Securities)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat