Co musíte ráno vědět (15. ledna)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jakým tempem rostly v prosinci spotřebitelské ceny v USA a co považují světové firmy za největší nebezpečí v letošním roce? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý skončily smíšeně, působily obavy z obchodní dohody

Akcie ve Spojených státech v úterý skončily smíšeně. Hlavní indexy během seance sice stouply na nová maxima, pak ale o většinu zisků přišly vlivem zprávy, že americká cla na čínské zboží budou platit přinejmenším do voleb v USA. Index Dow stoupl o 0,11 % na 29 939,67 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,15 % na 3 283,15 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,24 % na 9 251,33 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,57 % na 12,39 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil asi o čtyři bazické body na 1,81 %. Dow během dne posunul historické maximum na 29 054,16 bodu, S&P 500 jej navýšil na 3 294,25 bodu a Nasdaq Composite na 9 298,33 bodu.

Americký akciový optimismus: Co když zisky firem neporostou?
Akciový index S&P 500 v loňském roce posílil bezmála o 30 %, a to poté, co se na konci roku 2018 zřítil téměř o 20 %. Analytici rovněž upozorňují, že cenné papíry zpevnily i přesto, že zisky firem stagnovaly, respektive začaly na konci roku klesat.

2. Evropské akcie v úterý mírně zdražily, proti trendu šel sektor ropy a plynu

Evropské akciové trhy zakončily úterní seanci mírně nad nulou, když investoři monitorovali vývoj obchodního vztahu mezi USA a Čínou. V úterý čínští vyjednavači dorazili do Washingtonu, aby tam, zřejmě ve středu, podepsali dílčí obchodí dohodu. Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,29 % na 419,59 bodu, britský FTSE 100 stoupl o 0,06 % na 7 622,45 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 0,08 % na 6 040,89 bodu a německý DAX se zvýšil o 0,04 % na 13 456,49 bodu. V pozitivním pásmu obchodování zakončila většina hlavních sektorů, proti trendu ale šlo odvětví ropy a zemního plynu, jež ztratilo zhruba 0,4 %.

13 doporučení a ponaučení pro investory
Investování není jen o vzdělání nebo dovednostech v oblasti fundamentální a technické analýzy. Často o úspěchu a neúspěchu na trzích rozhodují věci, které s investováním nemají (zdánlivě) nic společného.

3. Pražská burza v pondělí zpevnila, nahoru ji táhly zejména akcie ČEZ

Akcie na pražské burze v pondělí rostly, index PX se zvýšil o 0,15 % na 1 139,10 bodu. Nahoru trh táhly zejména akcie energetické skupiny ČEZ, které zdražily o 0,67 % na 523,50 Kč. Nedařilo se naopak Komerční bance, jež odevzdala 0,42 % na 825 Kč. Zobchodovaný objem čítal zhruba 373 milionů korun, a byl tak podprůměrný.

Koruna útočí na 25 EUR/CZK: Co (ne)bude dál a jak se zajistit?
I přes rozjitřenou geopolitiku hlavní rizika pro korunu (neřízený brexit, obchodní války, recese německého průmyslu) slábnou. Koruna je podhodnocená, hlavně na trhu s forwardy, její případné další posilování by tedy nemělo být překvapením. Má smysl čekat na korekci? Současný "špatný" kurz může být za čas vnímán jako ještě velice "dobrý". Za úvahu proto stojí měnové zajištění pásmem, například 25,00-26,00 EUR/CZK na letošní rok nebo 25,20-27,00 EUR/CZK na rok 2021.

4. Očekávané události

Ve středu dopoledne odtajní Velká Británie údaje o inflaci a o vývoji cen domů, v eurozóně vyjdou údaje o obchodní bilanci a průmyslové výrobě a Německo zveřejní předběžnou zprávu o HDP za celý rok 2019. V USA pak odpoledne na trh dorazí index cen výrobců či Empire State index. Večer pak ještě Fed zveřejní Béžovou knihu. Hospodářská čísla za čtvrté čtvrtletí odtajní ve Spojených státech US Bancorp, UnitedHealth Group, Bank of America, Goldman Sachs Group nebo Alcoa. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. ledna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Inflace v USA v prosinci byla na 2,3 %

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v prosinci podle očekávání meziročně vzrostly o 2,3 % po růstu o 2,1 % v předchozím měsíci. V meziměsíčním srovnání se ceny zvýšily o 0,2 % po růstu o 0,3 % v předchozím měsíci (odhad: +0,3 %). Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v meziročním srovnání stagnovala na 2,3 %. V úterý o tom informovalo americké ministerstvo práce.

6. Volkswagen loni zvýšil odbyt na rekordních 10,97 milionu aut

Německá automobilová skupina Volkswagen loni zvýšila odbyt o 1,3 % na rekordních 10,97 milionu vozů. Koncern v úterý oznámil, že se mu dařilo zejména v Evropě a Jižní Americe. Součástí skupiny je i mladoboleslavská automobilka Škoda Auto, které ale loni odbyt klesl.

7. Vývoz z Číny v prosinci poprvé po pěti měsících vzrostl

Vývoz z Číny se v prosinci poprvé po pěti měsících zvýšil a růst byl vyšší, než se čekalo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil čínský celní úřad. Výsledky naznačují mírné zlepšení poptávky poté, co se Peking a Washington dohodly na zmírnění své vleklé obchodní války. Vyšší byl i dovoz, i když částečně kvůli růstu cen komodit. Za celý rok vývoz rovněž vzrostl, i když pomaleji než předloni, zatímco dovoz klesl.

8. Bance JPMorgan Chase v posledním loňském čtvrtletí stoupl zisk o 21 %

Největší americké investiční bance JPMorgan Chase v loňském čtvrtém čtvrtletí stoupl čistý zisk o 21 % na 8,52 miliardy USD. Banka v úterý uvedla, že k výsledku jí pomohly zejména vyšší výnosy z obchodování a poplatků.

9. Nissan a Renault popírají informace, že chtějí ukončit spolupráci

Francouzská automobilka Renault a její japonský partner Nissan Motor popírají, že jejich alianci hrozí rozpad. Informovala o tom v úterý agentura Reuters. Zprávy o blížícím se ukončení aliance, do které patří i japonská automobilka Mitsubishi Motors, se objevily v některých médiích. Akcie firem na to zareagovaly propadem na několikaletá minima.

10. Opel v Německu do roku 2025 propustí dalších 2 100 lidí

Výrobce automobilů Opel do roku 2025 propustí v Německu dalších 2 100 pracovníků. Firma podle svého úterního sdělení doufá, že tak zlepší konkurenceschopnost. Zbylým zaměstnancům garantuje jistotu práce do poloviny roku 2025. Opel v Německu nyní zaměstnává zhruba 30 000 lidí, uvedla agentura DPA.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Největším nebezpečím pro firmy jsou kyberhrozby

Největší nebezpečí pro světové firmy pro letošní rok představují kybernetické hrozby. Riziko přerušení provozu se po sedmi letech na vrcholu žebříčku ocitlo na druhém místě. Na třetí příčce skončily podle 2 700 odborníků na vývoj rizik ze 102 zemí světa změny v legislativě a regulaci. Vyplývá to ze studie největší světové neživotní pojišťovny Allianz.

Na zvyšující se rizika související s informačními technologiemi upozorňuje společnost Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS), která průzkum provádí, řadu let. Kybernetické hrozby se na první místo žebříčku téměř vyšplhaly už loni, prvenství jim uniklo o pár procentních bodů. Zatímco v letošním průzkumu je za největší riziko označilo 39 % oslovených expertů, před sedmi lety se umístily na 15. místě se šesti procenty hlasů.

"Incidenty se stávají závažnějšími, čím dál častěji se velké společnosti ocitají pod sofistikovanými útoky a čelí požadavkům obřího výkupného. Před pěti lety se typické výpalné pohybovalo v řádu desítek tisíc dolarů. Teď může jít o miliony," uvedl zástupce globálního ředitele pro kybernetiku v AGCS Marek Stanislawski. Nebezpečí ale nespočívá pouze v hackerských útocích a úniku dat. Kybernetické hrozby v sobě zahrnují také technické či lidské chyby, které mohou vyústit ve výpadek systému a následnou finanční ztrátu.

Český statistický úřad v pondělí uvedl, že v roce 2018 čelila téměř každá pátá tuzemská firma kybernetickému útoku. Bylo to meziročně o pětinu více. Nejčastěji šlo o tzv. DDoS útoky s cílem přehltit kapacitu serverů obrovským množstvím požadavků, a vyřadit je tak z provozu.

Riziko přerušení provozu, které se ve studii Allianz celkově umístilo na druhém místě, jde s kybernetickými hrozbami často ruku v ruce. Neméně závažné dopady může mít ale také nebezpečí, které se umístilo na třetím místě, o příčku výše než loni, a to změny v legislativě a regulaci. Míní se tím nová cla, sankce, opatření související s brexitem a protekcionismus. Podle AGCS bylo jen loni na celém světě vytvořeno přes 1 300 nových obchodních bariér.

Firmy by se měly lépe připravit také na rizika související se změnou klimatu a nevyzpytatelností počasí. Toto nebezpečí se nově umístilo na sedmém místě, historicky nejvýše.

Musíte vědět
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat