Co musíte ráno vědět (15. ledna)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a v USA, jak hodnotí analytici výsledek prvního kola prezidentských voleb a co byste měli pít, pokud si do hrdla nechcete lít "toxickou vodu ze záchodů"? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie týden zakončily na nových maximech, index Dow od minulého pátku vzrostl o dvě procenta

Americké akcie se v pátek vyšplhaly na nová rekordní maxima. K jejich růstu přispěly příznivé hospodářské výsledky největší americké banky JPMorgan Chase. Náladu na akciovém trhu podpořily také údaje o vývoji maloobchodních tržeb ve Spojených státech. Index Dow si připsal 0,89 % na nové zavírací maximum 25 803,19 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,67 % na 2 786,24 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,68 % na 7 261,06 bodu. Všechny tři indexy posunuly výše i svá absolutní maxima - Dow na 25 810,43 bodu, S&P 500 na 2 787,85 bodu a Nasdaq Composite na 7 265,26 bodu. V plusu skončily všechny sektory s výjimkou realitního odvětví a sektoru veřejných služeb, největší zisky si připsaly sektor cyklického spotřebního zboží a energetické odvětví. Index volatility VIX stoupl o 2,83 % na 10,16 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,55 %. Za celý uplynulý týden si Dow připsal 2,01 %, S&P 500 vzrostl o 1,57 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 1,74 %.

10 grafů, které má letos smysl sledovat

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býčí jízda pokračuje, americké akcie posouvají rekordy

2. Evropské burzy v pátek uzavřely v plusu, za celý týden zpevnily o čtvrt procenta

Evropské akciové trhy v pátek stouply, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a také na dění v Německu, kde pokročila jednání o sestavení nové vlády. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,31 % na 398,49 bodu, za celý týden pak získal 0,29 %. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,2 % na 7 778,64 bodu (za celý týden +0,71 %), francouzský CAC 40 stoupl o 0,52 % na 5 517,06 bodu (za celý týden +0,85 %) a německý DAX si polepšil o 0,32 % na 13 245,03 bodu (za celý týden -0,56 %).

Rok 2018: Evropa zvedá hlavu

Možné geopolitické rozbušky roku 2018

3. Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,4 %

Pražská burza v pátek navázala na zisky ze čtvrtečního obchodování, index PX zpevnil o 0,1 % na 1 108,81 bodu. Nahoru burzu táhly akcie Erste Group Bank a Monety Money Bank, nedařilo se naopak energetické skupině ČEZ, telefonnímu operátorovi O2 Czech Republic a pojišťovně VIG. Objem obchodů byl se 735 miliony korun nadprůměrný.

ČS: Lednová strategie pro české akcie

Pod pokličkou příjmů českých domácností

4. Očekávané události

V noci na pondělí bude Čína informovat o objemu nových úvěrů, Česko se dopoledne pochlubí výsledkem běžného účtu a eurozóna přidá výsledek obchodní bilance. V USA zůstanou kvůli Dni Martina Luthera Kinga trhy zavřené. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Analytici: Výsledky volby prezidenta nebudou mít na trhy vliv

Výsledky prvního kola prezidentských voleb dopadly podle očekávání a nebudou mít bezprostřední vliv na kapitálové trhy, stejně jako výsledek druhého kola za 14 dní. Ten by mohl mít daleko větší dopad na vyjednávání o české vládě, pokud by Jiří Drahoš porazil stávající hlavu státu Miloše Zemana. Vyplývá to z vyjádření analytiků pro ČTK.

6. Adidas plánuje další zvyšování tržního podílu v USA

Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas hodlá zvýšit svůj tržní podíl ve Spojených státech na zhruba 15 až 20 %. Německému listu Börsen-Zeitung to řekl finanční ředitel podniku Hans Ohlmeyer. Podle analytiků se podíl Adidasu v USA již v uplynulých dvou letech zhruba zdvojnásobil a v současnosti se pohybuje kolem 10 %.

7. Deutsche Bank přesune z Londýně podstatně méně než 4 000 míst

Deutsche Bank po odchodu Británie z Evropské unie přesune z Londýna do Frankfurtu podstatně méně než 4 000 pracovních pozic, řekl v sobotu listu Neue Zürcher Zeitung generální ředitel banky John Cryan. Největší německá banka sídlí sice ve Frankfurtu, ale v Londýně zaměstnává přes 8 600 lidí.

8. Centrální banka USA pokutuje pět bank kvůli hypotečním úvěrům

Americká centrální banka vyměřila pěti velkým domácím bankovním ústavům pokuty v souhrnné výši 35,1 milionu dolarů kvůli vadám při správě hypotečních úvěrů v roce 2011. Uvedla to v pátek agentura Reuters. Pokuty mají zaplatit banky Goldman Sachs, Morgan Stanley, CIT Group, U.S. Bancorp a PNC Financial.

9. Mário Centeno se ujal funkce předsedy euroskupiny

Portugalský ministr financí Mário Centeno se ujal funkce předsedy euroskupiny. Ve funkci vystřídal Jeroena Dijsselbloema z Nizozemska, který vedl skupinu od roku 2013. Ministři financí eurozóny zvolili Centena 4. prosince, jeho funkční období trvá dva a půl roku. První ministerskou radu Centeno povede 22. ledna.

10. Euro díky Německu a ECB stouplo vůči dolaru nejvýše za tři roky

Evropská měna v pátek posilovala a k dolaru stoupla na tříleté maximum nad 1,21 USD. Euro podpořil průlom ve vyjednávání o nové německé vládě a sázky na to, že Evropská centrální banka je připravena pokračovat ve zpřísňování své měnové politiky.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Na zdraví, Silicon Valley!

Co je ještě víc cool než zaplatit několik tisíc dolarů za kus kódu zvaného bitcoin? Přece pít "syrovou" vodu. Hádáte správně, jako mnoho dalšího pěkného se i tato novinka uchytila hlavně v Silicon Valley. Tam lidé podle serveru Business Insider platí 60 dolarů za galon (tedy více než 33 korun za deci) syrové vody. Vody nijak nečištěné a neošetřené.

"Kdo pije vodu z vodovodu, pije vodu ze záchodů obsahující zbytky léků způsobujících potraty," říká Mukhande Singh, zakladatel společnosti Live Water, která byznys se syrovou vodou rozjela.

Voda, již zákazníkům Live Water doporučuje pít, pochází údajně kdesi ze státu Oregon. Mukhande Singh však dokládá její úžasnost jedinou studií, která se zabývala jejím působením na králičí rány.

Musíte vědět
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat