Co musíte ráno vědět (15. ledna)
Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jaká byla v listopadu platební bilance ČR a jak se také dá omezovat závislost na fosilních palivech? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí ztrácely kvůli obavám ze zpomalení světové ekonomiky
Americké akciové indexy na úvod týdne oslabily, když nečekaný propad čínského vývozu oživil obavy ze zpomalení globální ekonomiky. Nejhůře si vedly technologické firmy, pro které je čínský trh velice důležitý. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,36 % na 23 909,84 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,53 % na 2 582,61 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,94 % na 6 905,92 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,84 % na 19,07 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se po úvodním propadu vrátil na předchozí závěrečnou úroveň 2,70 %. Nejsledovanější kryptoměny (bitcoin a ethereum) přidaly přes 4 %.
2. Evropské akcie v pondělí oslabily, technologický sektor přišel o 1,5 %
Evropské akciové trhy zakončily úvodní seanci týdne v červených číslech, když investory znervóznilo zveřejnění čínské obchodní bilance. Data za prosinec naznačila zpomalování růstu druhé největší světové ekonomiky. V meziročním srovnání se snížil čínský import i export. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,48 % na 347,51 bodu, britský FTSE 100 přišel o 0,91 % na 6 855,02 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 0,39 % na 4 762,75 bodu a německý DAX se snížil o 0,29 % na 10 855,91 bodu. V negativním pásmu uzavřely téměř všechny sektory. Technologické odvětví pod tlakem čínských makrodat ztratilo zhruba 1,5 %. Z konkrétních titulů stojí za zmínku 6% propad akcií dánského výrobce šperků Pandora, jejichž cílovou cenu snížila americká banka Morgan Stanley.
3. Pražská burza v úvodu týdne klesla, nedařilo se rakouským finančním titulům
Pražská burza v pondělí prohloubila ztrátu ze závěru minulého týdne, index PX přišel o 1,02 % na 1 001,15 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank, proti trendu šla pouze textilka PFNonwovens. Objem obchodů byl s 380 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Komerční banky, které zpevnily o 0,06 % na 859,50 Kč. Další finanční tituly však klesly. Erste Group Bank spadla o 2,56 % na 753,20 Kč, MONETA Money Bank ztratila 0,97 % na 71,50 Kč a VIG odevzdala 1,2 % na 534,50 Kč.
4. Očekávané události
V úterý dopoledne eurozóna odtajní výsledek obchodní bilance a v USA odpoledne vyjdou index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) a zpráva o výrobní inflaci. Nejdůležitější událostí dne ovšem bude hlasování britského parlamentu o dohodě o brexitu. Do výsledkové sezóny v USA přispějí Delta Air Lines, UnitedHealth Group, IHS Markit, JPMorgan Chase, Wells Fargo nebo United Continental Holdings. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Platební bilance ČR v listopadu skončila přebytkem 8,7 miliardy Kč
Běžný účet platební bilance, tedy souhrn všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil loni v listopadu přebytkem 8,7 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka. Běžný účet byl v plusu i v říjnu, kdy přebytek činil téměř deset miliard korun. Za všechny měsíce od začátku roku 2018 do listopadu byl účet v přebytku 37,67 miliardy korun.
6. Přebytek Číny v obchodování s USA loni vystoupil na nový rekord
Export z Číny se v loňském roce zvýšil o 9,9 %, což představuje nejsilnější růst za sedm let. Přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy se pak loni vyšplhal na rekord, a to navzdory rozsáhlým clům, která na čínské zboží uvalila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vyplývá to z pondělních údajů čínského statistického úřadu.
7. Američané podle průzkumu viní z vládní rozpočtové krize republikány
Rozpočtová krize americké vlády vyvolaná sporem prezidenta Donalda Trumpa a demokratických kongresmanů o stavbu zdi na hranicích s Mexikem je podle Američanů spíše důsledkem umíněnosti republikánů než opozičních demokratů. Vyplývá to z průzkumů veřejného mínění, o nichž v pondělí informoval americký server Politico. V důsledku sporu je část amerických vládních úřadů už 23 dnů bez peněz.
8. Čína vyzvala zahraničí k ukončení "výmyslů" kolem Huawei
Čínské ministerstvo zahraničí v pondělí vyzvalo k ukončení "výmyslů" kolem čínské telekomunikační společnosti Huawei. Tato firma čelí v západních zemích obviněním, že úzce spolupracuje s čínskou vládou a že její zařízení jsou uzpůsobena pro špionáž. Huawei to důrazně popírá.
9. D&B loni snížila rating Německu, Česko si v hodnocení polepšilo
Společnost Dun & Bradstreet snížila loni rating například Německu, Dánsku, Chorvatsku a Makedonii, zatímco Česko, Francie, Řecko, Maďarsko, Island, Nizozemsko, Norsko, Polsko či Portugalsko si v jejím hodnocení polepšily. V pondělí o tom informovala firma Bisnode, která je partnerem D&B. Její rating si klade za cíl předvídat riziko země zejména z pohledu návratnosti investic v horizontu dvou let.
10. Newmont Mining koupí rivala Goldcorp, vznikne největší těžař zlata na světě
Americká těžební společnost Newmont Mining se dohodla na převzetí menšího kanadského konkurenta Goldcorp, za kterého zaplatí zhruba deset miliard dolarů. Firmy v pondělí oznámily, že jejich spojením vznikne největší těžař zlata na světě.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Na Mauriciu využívají cukrovou třtinu k výrobě elektřiny
Ostrov Mauricius, který je izolovaný v Indickém oceánu a může se spoléhat jen sám na sebe, pokud jde o elektřinu, se postupně snaží omezovat závislost na fosilních zdrojích a zvyšuje výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Využívá přitom svou hlavní kulturu, cukrovou třtinu. Už asi 15 let k výrobě elektřiny široce využívá bagasu, vláknitý zbytek z cukrové třtiny. Tento způsob již pokrývá asi 14 % potřeb ostrova.
Mauricius má zvláštní systém výroby energie. Asi 60 % elektřiny na ostrově produkují čtyři cukrovarnické společnosti, z nichž každá vlastní jednu tepelnou elektrárnu. Tyto čtyři elektrárny pracují obvykle s uhlím, ale když přijde sezóna cukrové třtiny, nahradí uhlí bagasa.
Koncem listopadu vrcholí sklizeň na polích společnosti Omnicane, která leží na jihu ostrova. Korečkový dopravník vlekoucí obrovské remorkéry přijíždí k velkému skladišti, kde vyloží náklad čerstvě sklizené cukrové třtiny. V době sklizně to je denně 8 500 tun (za celý rok asi 900 000 tun cukrové třtiny), které do tohoto zařízení dorazí. Třtina se pak zpracovává a je z ní vylisována šťáva sloužící k výrobě cukru.
Bagasa se dále zpracovává tak, aby se z ní získalo co nejvíce sladké tekutiny, a pak se zahřívá, aby se snížila její vlhkost. Posléze ji při teplotě více než 500 stupňů Celsia spaluje elektrárna, jejíž turbíny z ní vyrábějí elektřinu. "Elektřina je k dispozici 24 hodin denně, aniž by bylo nutné čekat na vítr nebo slunce. Navíc je možné bagasu skladovat, jako se to dělá u těžkého oleje a uhlí," vysvětluje generální ředitel společnosti Omnicane Jacques D'Unienville.
Pokud jde o oxid uhličitý, který vzniká, podle D'Unienvilla ho využívají podniky vyrábějící sycené nápoje.
Téměř čtvrtina (22 %) energie vyráběné na Mauriciu je obnovitelná. Kromě cukrové třtiny jde o sluneční a větrnou energii a o vodní elektrárny. Cílem vlády je do roku 2025 zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů na 35 %, říká místopředseda vlády a ministr energetiky Ivan Collendavelloo.
"Oněch 35 % není nijak vzdáleným cílem. Budeme mít ještě v letošním roce 11 solárních parků a nejméně dva větrné parky. Nezávislí výrobci v cukrovarnickém průmyslu budou dodávat větší díl obnovitelné energie z bagasy," řekl Collendavelloo v prosinci.
Avšak tento systém výroby by mohl brzy dosáhnout nepřekročitelných hranic, neboť produkce cukru na Mauriciu čelí ostré mezinárodní konkurenci, zvláště od roku 2017, kdy byly zavedeny evropské kvóty na cukr. "Zrušení kvót na cukrovou řepu od 1. října 2017 a nadprodukce v Thajsku, Brazílii a v Indii vedly k drastickému poklesu ceny cukru a zasadily ránu zdejšímu cukrovarnickému průmyslu," upozornila generální tajemnice cukrovarnické komory na Mauriciu Jacqueline Sauzierová.
Pokles světových cen cukru odradil četné drobné producenty na Mauriciu, jejichž cukrovou třtinu velké podniky zpracovávaly. "Počet malých plantážníků se z 26 000 v roce 2010 snížil na 13 000 v roce 2018," říká mauricijský ministr zemědělství Mahen Kumar Seeruttun.
"Mauricius je malý, zranitelný ostrov. Nemáme takové kapacity jako Thajsko, Brazílie a Indie, ale naše produkce je efektivní, zhodnocujeme z cukrové třtiny vše. Potřebujeme mít chráněný přístup na trhy. Malé země by měly mít prioritní kvóty, protože jsou velice zranitelné," zdůrazňuje D'Unienville.
In Mauritius, Sugar Cane Means Money, Renewable Energy. https://t.co/KavkrwuaA0 pic.twitter.com/iDUDsVyV2h
— Channels Television (@channelstv) 9. prosince 2018