Co musíte ráno vědět (16. března)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciovým trhům v Evropě a Americe, proč se Unilever stěhuje z Londýna a jak vypadá zlatá horečka 21. století v ruském Jakutsku? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, z hlavních indexů posílil jen Dow

Čtvrteční obchodování na amerických akciových trzích bylo nejednotné. Zatímco benchmark S&P 500 mírně oslabil, Dow skončil v plusu. Vliv na obchodování měla dílčí data z trhu práce a zpráva, že zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller si vyžádal vydání dokumentů, které se vztahují k firmám prezidenta Donalda Trumpa. Index Dow posílil o 0,47 % na 24 873,66 bodu, širší index S&P 500 se naopak snížil o 0,08 % na 2 747,33 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,2 % na 7 481,74 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,71 % na 16,59 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,828 %. Mírně v plusu skončily průmyslový sektor, finanční odvětví, technologický sektor a realitní odvětví. Nejvýrazněji klesly sektor základních materiálů a odvětví necyklického spotřebního zboží.

Bitcoin: Plýtvání elektřinou, nebo něco horšího?

2. Evropské akcie ve čtvrtek stoupaly, vzestup vedly pojišťovny

Evropské akcie zakončily čtvrteční seanci v zelených číslech. Investoři zažívali nejnovější zprávy o firemních výsledcích a makrodata. Závěr obchodování ovlivnil i pozitivní vývoj na Wall Street. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel o 0,52 % výše než ve středu, přičemž téměř všechny sektory skončily se zisky. Jediná odvětví, která se v závěru obchodování dostala pod tlak, byly energie, základní materiály a telekomunikace. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 stoupl o 0,1 %, francouzský CAC 40 vyskočil o 0,65 % a německý DAX vzrostl o 0,88 %. 

Palec nahoru pro evropské akcie

3. Pražská burza ve čtvrtek potřetí za sebou klesla, index PX ztratil 0,12 %

Pražská burza ve čtvrtek potřetí za sebou klesla, index PX odepsal 0,12 % na 1 115,36 bodu. Ztráty akcií Komerční banky a telekomunikačního operátora O2 převážily nad vzestupem cenných papírů Erste Group Bank. Téměř 2,5 % odepsaly akcie mediální společnosti CME. Z bankovních emisí vzrostla Erste Group Bank, a to o 0,24 % na 1 057,50 Kč. Komerční banka klesla o 0,43 % na 918,50 Kč, MONETA Money Bank zakončila obchodování beze změny na 83,60 Kč a pojišťovna VIG přišla o 0,38 % a den zakončila na 664 korunách.

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

V pátek ráno se investoři zaměří na německý index velkoobchodních cen a na českou výrobní inflaci. Dopoledne přidá eurozóna zprávy o inflaci a nákladech na práci a odpoledne zveřejní Spojené státy informace o počtu vydaných stavebních povolení a zahájené výstavbě, zprávu o průmyslové výrobě, předběžný březnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a statistiku otevřených pracovních pozic (JOLTS). Večer pak jako každý týden společnost Baker Hughes bude informovat o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Výsledkovou mozaiku v závěru týdne doplní na Wall Street klenotnictví Tiffany. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Senát USA uvolňuje dozor nad bankami zavedený po finanční krizi

Americký Senát schválil ve středu návrh zákona, který uvolňuje pravidla pro regulaci bank. Bílý dům krok obratem přivítal a oznámil, že prezident zákon podepíše. Přísnější bankovní právní předpisy byly zavedeny v důsledku finanční krize za úřadování prezidenta Obamy.

6. Unilever se rozhodl zrušit své ústředí v Londýně

Britsko-nizozemský výrobce spotřebního zboží Unilever se rozhodl zrušit své ústředí v Londýně a zachovat pouze ústředí v Rotterdamu. Opatření je součástí změn, které mají zlepšit strukturu podniku, a prý nesouvisí s připravovaným odchodem Británie z EU.

7. Hračkářství Toys "R" Us v USA končí, zavře všech 885 prodejen

Americký prodejce hraček Toys "R" Us prodá nebo zavře v příštích měsících 885 prodejen ve Spojených státech. Bankrot řetězce ohrožuje zdejších více než 33 000 pracovních míst. Zprávu přinesl list The Wall Street Journal.

8. EP podpořil návrh jednotného systému zdanění mezinárodních firem

Evropský parlament ve čtvrtek přijal plán Evropské komise na zavedení jednotného systému zdanění příjmů velkých firem působících v unii. Koncept se zatím týká korporací s globálním ročním obratem přes 750 milionů eur, bojovat má proti jejich praktikám na optimalizaci odvodů.

9. Největší americká rozhlasová firma požádala o bankrotovou ochranu

Největší americká rozhlasová společnost iHeartMedia požádala soud o bankrotovou ochranu. Firma, která vlastní 858 rozhlasových stanic, rovněž oznámila, že se v zásadě dohodla s věřiteli na restrukturalizaci svého dluhu. Upozornila, že její aktivity by měly pokračovat v běžném provozu.

10. Končí panamská firma, jež pomáhala bohatým v obcházení daní

Ke konci března ukončí činnost panamská advokátní kancelář Mossack Fonseca, která nechvalně proslula kauzou takzvaných Panama Papers. V nich vyšlo najevo, že kancelář pomáhala v obcházení daní řadě politiků a celebrit. Zastavení činnost  zdůvodnila škodami, které jí celosvětový skandál způsobil.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nad Jakutskem padalo z letadla zlato

Několik tun zlata vypadlo ve čtvrtek z letadla, jež odstartovalo z Jakutska na Sibiři, zjevně se závadou na vratech nákladového prostoru. Uvedla to ruská redakce BBC s odvoláním na místní média, která zveřejnila snímky zlatých cihel rozsypaných na startovací dráze.

Ze startovací dráhy bylo podle místních médií sesbíráno 172 zlatých cihel, z nichž každá vážila 20 kilogramů. Letoun přepravoval celkem devět tun zlata o odhadované hodnotě více než 21,5 miliardy rublů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat