Co musíte ráno vědět (16. července)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jakým tempem rostla ve druhém čtvrtletí čínská ekonomika a proč by věřící v USA měla trápit obchodní válka? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie na úvod týdne mírně posílily, investoři ale vyhlížejí výsledkovou sezónu s opatrností

Akcie v USA zakončily pondělní rozkolísanou obchodní seanci mírným růstem. Náladu na burze ovlivnily smíšené výsledky hospodaření banky Citigroup, které odstartovaly hlavní výsledkovou sezónu v USA a stáhly níže finanční sektor. Ztráty finančních firem kompenzoval růst zdravotnických a technologických titulů. Index Dow stoupl o 0,10 % na 27 359,16 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,02 % na 3 014,30 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,17 % na 8 258,19 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 2,34 % na 12,68 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 2,09 %. Ceny ropy klesly o procento a bitcoin zdražil o více než 2 %.

Vládní dluhopisy se záporným výnosem za 13 bilionů USD: Další bublina na obzoru?
Hodnota vládních dluhopisů se záporným výnosem vystoupala nedávno nad 13 bilionů dolarů. V Evropě má záporný výnos dokonce zhruba polovina vládních dluhopisů. Přímo se tak nabízí otázka, zda nejsme svědky nové obří bubliny.

2. Evropské akcie v pondělí zdražily, náladu na trzích ovlivnila čínská makrodata

Evropské akciové trhy v pondělí uzavřely v plusu, když se investoři soustředili na čínská makrodata. Analytiky pozitivně překvapily čínské maloobchodní tržby a průmyslová výroba, údaje o růstu čínské ekonomiky byly v souladu s očekáváním analytiků. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,23 % na 387,75 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,34 % na 7 531,72 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,1 % na 5 578,21 bodu a německý DAX získal 0,52 % na 12 387,34 bodu. Zhruba o 0,6 % zlevnily akcie největšího světového pivovaru Anheuser-Busch InBev, který odložil uvedení své asijsko-tichomořské divize Budweiser Brewing Company APAC na hongkongskou burzu.

Investorský magazín: Libra(coin) jako budoucí uchovatel kupní síly
Všechno, co jste chtěli vědět o nové kryptoměně z dílny Facebooku, ale báli jste se zeptat. Libře patří aktuální Investorský magazín, tržních témat ale nabízí celou řadu. Kromě toho se dotýká kybernetické bezpečnosti a shrnuje pár tipů pro ty, kteří chtějí správně vystupovat na veřejnosti. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

3. Pražská burza v pondělí mírně stoupla, nejvíce zdražily akcie O2 Czech Republic

Pražská burza v úvodu týdne uzavřela v plusu, index PX však zpevnil pouze o 0,1 % na 1 056,65 bodu. Nejvyšší zisk zaznamenala O2 Czech Republic, jejíž akcie zdražily o 1,36 % na 223 Kč. Zobchodovaný objem činil 340 milionů korun, a byl tak podprůměrný. Nejobchodovanější byly cenné papíry ČEZ, které zdražily o 0,1 % na 513 Kč.

ČS: Červencová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici z České spořitelny pro domácí akciový trh v polovině července?

4. Očekávané události

Úterní dopoledne bude patřit datům z britského trhu práce, obchodní bilanci eurozóny a indexům ZEW pro Německo. Odpoledne se v USA investoři zaměří na zprávy o maloobchodních tržbách, průmyslové výrobě, podnikových zásobách a na indexy dovozních a vývozních cen a na index cen domů NAHB. Výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí odtajní na Wall Street Johnson & Johnson, JPMorgan Chase, Wells Fargo, CSX nebo United Airlines Holdings a v Evropě Telenor nebo Husqvarna. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čínský HDP rostl ve 2. čtvrtletí nejpomaleji za 27 let

Meziroční růst hrubého domácího produktu Číny činil ve druhém čtvrtletí jen 6,2 %, podle očekávání analytiků tak čínská ekonomika rostla nejpomaleji za předchozích 27 let. Informovala v pondělí agentura Reuters s odvoláním na data zveřejněná čínským statistickým úřadem. Za zpomalením růstu je podle analytiků americko-čínská obchodní válka, která se projevuje poklesem domácí a zahraniční poptávky.

6. Huawei v Itálii investuje tři miliardy USD, vytvoří 1 000 míst

Čínská společnost Huawei Technologies hodlá v příštích třech letech investovat v Itálii 3,1 miliardy dolarů. Prohlásil to v pondělí šéf italské sekce společnosti Thomas Miao. S investicí v zemi vznikne 1 000 pracovních míst.

7. Citigroup ve 2. čtvrtletí zvýšila čistý zisk o sedm procent

Americká banka Citigroup ve druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk o sedm procent na 4,8 miliardy dolarů. Největší podíl na růstu měly nižší náklady a příznivý vývoj spotřebitelských úvěrů, uvedla v pondělí banka. Výsledek tak překonal očekávání analytiků. Snížily se ale příjmy z obchodování.

8. Home Credit plánuje nabídnout akcie na burze v Hongkongu

Skupina Home Credit plánuje globální veřejnou nabídku akcií. Její stoprocentně vlastněná dceřiná firma Home Credit B.V. (HCBV), která se zaměřuje na spotřebitelské úvěry, v pondělí podala žádost o povolení obchodovat se svými akciemi na hlavním trhu burzy v Hongkongu. Ve firmě HCBV si chce Home Credit podržet kontrolu. Vyplývá to z vnitřní informace firmy pro regulátory. Agentura Reuters v květnu uvedla, že firma by chtěla z primární veřejné nabídky (IPO) získat alespoň miliardu amerických dolarů.

9. Automobilce PSA klesl v pololetí prodej o téměř třináct procent

Francouzské automobilce PSA, která vyrábí vozy Peugeot a Citroën, klesl v prvním pololetí celosvětový prodej meziročně o 12,8 % na 1,9 milionu vozů. Nedařilo se jí na rozvíjejících se trzích, v Evropě ale výkon trhu překonala. Podle pondělního sdělení firmy se na výsledku podepsalo především zastavení prodeje v Íránu a obchodní problémy v Číně.

10. IIF: Dluh rozvíjejících se zemí vystoupil ve čtvrtletí na rekord

Pokles úrokových sazeb přispěl v prvním čtvrtletí po celém světě k prudkému růstu poptávky po úvěrech. Globální dluh se díky tomu zvýšil proti předchozím třem měsícům o tři biliony USD a dluh rozvíjejících se zemí vzrostl na rekordních 69,1 bilionu USD. Dostal se tak na 216 % HDP. Ve své zprávě to v pondělí uvedl Institut pro mezinárodní finance (IIF).

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Obchodní válka by mohla vést k nedostatku biblí v USA

Američtí vydavatelé křesťanské literatury bijí na poplach, zpravodajská agentura The Associated Press totiž přinesla zprávu, že v důsledku obchodní války mezi USA a Čínou by mohlo dojít k výraznému zdražení biblí, v horším případě by pokračující obchodní půtky mohly vést i k jejich nedostatku.

Většina amerických biblí je totiž vyráběna v Číně, přičemž Donald Trump v uplynulých měsících hrozil zavedením 25% cla na dovoz čínského zboží v hodnotě 300 miliard dolarů, a to včetně knih. Trump a Si Ťin-pching se sice v závěru června dohodli na dočasném příměří, pokud by ale bylo zrušeno (což by u Donalda Trumpa asi nikoho nepřekvapilo), mohlo by mezi věřícími v USA dojít k menší apokalypse.

Musíte vědět
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat