Co musíte ráno vědět (16. června)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jakým výsledkem skončilo zasedání britské centrální banky a kdo a s jakým dárkem přijel do Severní Koreje udělat radost Kim Čong-unovi? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek smazaly většinu úvodních ztrát, nad nulu se ale hlavní indexy dostat nedokázaly

Americké akcie ve čtvrtek oslabily, hlavní indexy dolů stáhl obnovený výprodej akcií předních technologických firem. Wall Street má po středečním kroku americké centrální banky také obavy z dalšího zvyšování úrokových sazeb. Index Dow skončil se ztrátou 0,07 % na 21 359,90 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,22 % na 2 432,46 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,47 % na 6 165,50 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 2,44 % na 10,90 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o tři a půl bazického bodu na 2,162 %. V plusu skončily pouze průmyslové odvětví, realitní sektor a odvětví veřejných služeb. Nejvýrazněji klesly sektor základních materiálů, energetické odvětví a technologický sektor.

4 x 5 = -69 aneb Malá lekce pákové aritmetiky pro investory

Dospěla americká akciová rally k okraji hluboké propasti?

2. Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely, sestup vedlo maloobchodní odvětví

Velké akciové trhy západní Evropy během čtvrtečního obchodování ztrácely, investoři reagovali opatrně na rozhodnutí tří důležitých centrálních bank stran nastavení měnové politiky. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 ztratil během čtvrteční seance 0,36 %, když všechny jeho sektory s výjikou potravin a zdravotní péče skončily v červených číslech. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 0,74 % poté, co Bank of England ponechala úrokové sazby beze změny na historickém minimu (ačkoli zaznamenala sílící tlak na jejich zvýšení). Německý DAX a francouzský CAC 40 část dopoledních ztrát později během dne dohnaly, zůstaly však v záporném pásmu se ztrátami 0,89 %, respektive 0,5 %.

Bitcoin za 100 000 dolarů? Prý už za deset let

3. Pražská burza ve čtvrtek po měsíci a půl uzavřela pod tisícibodovou hranicí

Pražská burza se ve čtvrtek po měsíci a půl dostala pod tisícibodovou hranici, index PX oslabil o 0,34 % na 996,74 bodu. Klesly akcie energetické společnosti ČEZ, Erste Bank či Monety Money Bank. Mírné posílení cenných papírů Komerční banky trend nezvrátilo. Pod tisícem bodů index PX naposledy uzavřel 3. května. Své středeční zisky ve čtvrtek odevzdaly akcie ČEZ, které ubraly 0,35 % na 450 Kč. Zlevnily rovněž cenné papíry obou rakouských finančních firem - Erste Group Bank sestoupila o 0,96 % na 839,60 Kč a pojišťovna VIG o 0,44 % na 637,10 Kč.

Psychologie investora (4. díl): Reprezentativnostní heuristika klame aneb Neznalost neomlouvá

4. Očekávané události

V noci na pátek bude oznámen výsledek měnověpolitického zasedání japonské centrální banky, dopoledne na trh Itálie pošle vásledek obchodní bilance a eurozóna přidá inflační statistiku. Odpoledne se investoři zaměří na dílčí data z amerického trhu práce (vydaná stavební povolení a zahájená výstavba), kvartální bulletin britské centrální banky a předběžný červnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity za červen. Večer ještě na trh jako každý pátek pošle společnost Baker Hughes zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Eurozóna schválila Řecku uvolnění dalších peněz, MMF se připojí k pomoci

Řecko bude moci ze záchranného fondu eurozóny dostat novou část úvěru z třetího záchranného programu ve výši 8,5 miliardy eur. Rozhodli o tom ve čtvrtek ministři financí zemí eurozóny. V prohlášení ze čtvrteční schůzky dali ministři rovněž najevo připravenost přijmout další kroky ke zmírnění řeckého dluhu hned po skončení nynějšího programu. Mezinárodní měnový fond (MMF) zároveň oznámil, že poskytne Řecku nový záložní úvěr, čímž obnoví svou finanční pomoc této zadlužené jihoevropské zemi.

6. EU a Británie se dohodly, že jednání o brexitu začne 19. června

Evropská unie a Spojené království se oficiálně dohodly, že jejich vyjednavači Michel Barnier a David Davis zahájí rozhovory o britském odchodu z EU příští týden v pondělí. O společném prohlášení ve čtvrtek informovalo britské ministerstvo pro brexit.

7. Akcionáři textilky Pegas Nonwovens schválili výplatu dividendy 1,30 eura na akcii a snížení základního kapitálu

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens letos vyplatí akcionářům dividendu 1,30 eura na akcii. Pokračuje tak v progresivní dividendové politice. V posledních pěti letech zvyšuje každoročně výplatu o pět až deset centů, loni vyplatil 1,25 eura na akcii. Letos si akcionáři rozdělí téměř 12 milionů eur. Firma to uvedla v tiskové zprávě po jednání čtvrteční valné hromady v Lucemburku.

8. Bank of England v červnu ponechala měnovou politiku beze změny, volání po vyšších sazbách ale zesílilo

Bank of England na červnovém zasedání rozhodla o ponechání sazeb beze změny, základní úroková sazba tak zůstává na historickém minimu 0,25 %. Beze změny zůstává i program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP. Pro pokračování v linii stávající měnové politiky zvedlo ruku pět členů měnového výboru, pro zvýšení sazby byli tři členové výboru. Čekalo se přitom, že za vyšší sazbu bude znovu hlasovat jen Kristin Forbesová.

9. Čína připravuje první emisi dolarových dluhopisů od roku 2004

Čína bude v následujících měsících poprvé od roku 2004 prodávat dluhopisy denominované v dolarech, což bude, spolu s jüanovými dluhopisy, její první zahraniční emise poté, co jí koncem května mezinárodní ratingová agentura Moody's zhoršila úvěrová hodnocení. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo financí.

10. Alphabet sází na biologická léčiva, investuje s Novartisem

Americký technologický konglomerát Alphabet investuje spolu se švýcarským farmaceutickým koncernem Novartis 300 milionů dolarů do fondu investiční firmy Medicxi. Sází na to, že evropské biotechnologické společnosti vyvinou léky, které budou znamenat průlom v dosavadní léčbě pacientů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Čím obdarovat nejnebezpečnějšího muže na planetě?

Někdejší výstřední americký basketbalista Dennis Rodman má zvláštní kamarády. Je patrně jediným člověkem na světě, který počítá mezi své přátele amerického prezidenta Donalda Trumpa a zároveň i vůdce KLDR Kim Čung-una.

Osobitý vkus mu nicméně otevírá dveře k nečekaným diplomatickým gestům. Tento týden Rodman například předal severokorejskému ministrovi sportu pro milovaného vůdce osobní dary.

Bylo mezi nimi leccos od mýdla přes podepsané basketbalové dresy až po skládačku s vyobrazenim mořské panny, prim však hraje kniha Donalda Trumpa Umění dohody. Copak s ní asi Kim udělá?

Musíte vědět
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat