Co musíte ráno vědět (16. dubna)

Jak akciové trhy zakončily uplynulý týden, co po úderu v Sýrii chystají USA proti Rusku a jaké výročí si v pondělí připomíná OECD? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie zakončily páteční obchodování poblíž denních minim, za celý týden ale zpevnily

Americké akcie v pátek oslabily, vedle geopolitických faktorů je níže stáhl bankovní sektor. Výsledky předních bank sice byly příznivé, investory ale nepřesvědčily. Za celý týden si nicméně hlavní indexy připsaly solidní zisky. Na devizových trzích dolar zůstal bez výraznějších změn. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal v pátek 0,50 % na 24 360,14 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,29 % na 2 656,30 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,47 % na 7 106,65 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,84 % na 17,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA sestoupil o jeden bazický bod na 2,827 %. Za celý týden si Dow Jones připsal 1,79 %, index S&P 500 přidal 1,99 % a index Nasdaq Composite 2,77 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci zabrali a index S&P 500 se usadil uprostřed rozpětí
Index S&P 500 uzavřel týden navzdory pátečnímu poklesu se ziskem 1,99 %. Eskalace geopolitického napětí spojeného se Sýrií v podobě spojeneckého úderu na vládní cíle přišla až po skončení obchodování.

2. Evropské burzy v pátek uzavřely v plusu, za celý týden zpevnily zhruba o procento

Evropské akciové trhy v pátek stouply, když se investoři soustředili na zveřejnění hospodářských výsledků velkých amerických bank. V centru pozornosti byla také administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, od které se očekávala reakce na dění v Sýrii. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,12 % na 379,27 bodu, za celý týden pak stoupl o 1,07 %. Britský FTSE 100 si připsal 0,08 % na 7 264,56 bodu (týden: +1,04 %), francouzský CAC 40 zpevnil o 0,11 % na 5 315,02 bodu (týden: +0,97 %) a německý DAX získal 0,22 % na 12 442,4 bodu (týden: +1,42 %).

Evropská ekonomika šlape, ale trh by chtěl ještě více
Zápis z březnového zasedání Evropské centrální banky ukázal, že guvernéři se znepokojením sledují začínající obchodní válku. Ta by podle nich mohla poškodit všechny země, které se jí zúčastní. Nejde ale o jediný problém, všímá si David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

3. Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden získala 0,5 %

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrtečního obchodování, index PX zpevnil o 0,22 %. Nahoru trh táhl zejména ČEZ (+2,09 %), nedařilo se naopak Erste Group Bank (-1,31 %). Objem obchodů byl s 648 miliony korun nadprůměrný. Nejvyšší zisk zaznamenaly cenné papíry CME (+2,51 %). Dařilo se také Komerční bance (+0,52 %) a Monetě Money Bank (+0,53 %). Za celý týden pražská burza vzrostla o 0,5 %. Nejvíce rostoucí akcií týdne byla CME (+4,1 %), která se dohodla se společností United Group na prodloužení termínu na prodej chorvatských a slovinských televizí. Cenné papíry ČEZ zakončily týden o 3,3 % výše a dostaly se na nejvyšší úroveň od září 2015. Nejvíce klesající akcií týdne byla VIG (-3,2 %).

Čeští mileniálové a jejich vztah k penězům
Jen třetina mladých Čechů má jasnou představu o své kariéře a každý druhý netuší, čím se bude živit. Přesto se na budoucnost těší a nejsou fatalisté, ukazuje výzkum České spořitelny a agentury Kantar.

4. Očekávané události

Týden začne reakcí trhů na víkendový spojenecký úder proti Sýrii. Z makrodat zaujmou německá výrobní inflace, ruská průmyslová výroba, indexy cen domů v USA a Británii a především americké maloobchodní tržby. Veřejně také vystoupí tři představitelé Fedu (Kaplan, Kashkari, Bostic). Výsledky hospodaření oznámí například Netflix a Bank of America. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Haleyová: USA připravují kvůli Sýrii další sankce na Rusko

Spojené státy připravují další sankce na Rusko. Důvodem je pokračující podpora, kterou Moskva poskytuje režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Prohlásila to americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová s tím, že sankce budou pravděpodobně oznámeny v pondělí.

USA společně s Francií a Británií zaútočily na syrské cíle
V noci na sobotu evropského času došlo k útoku na Sýrii, který je odvetou za použití chemických zbraní ve mědtě Dúmá. Bylo odpáleno zhruba sto raket typu Tomahawk. Útok podpořilo NATO, naopak byl odsouzen Ruskem a Íránem.

6. Cena hliníku za týden vzrostla o rekordních téměř 12 %

Cena hliníku v pátek vystoupila na nové šestileté maximum a za celý týden vykázala rekordní růst. Mohou za to sankce, které Spojené státy uvalily na ruskou společnost Rusal, druhého největšího producenta tohoto kovu na světě. Cena v pátek vystoupila až na 2 340 USD za tunu, nakonec ale zisky smazala a klesla o 1,7 % na 2 285 USD za tunu. Za celý týden se však zvýšila o téměř 12 %, což je nejvyšší růst od roku 1987, kdy se s hliníkem začalo v současné podobě obchodovat.

7. Aramco je nejziskovější ropnou firmou na světě

Společnost Saudi Aramco, která je největším producentem ropy na světě, je v tomto odvětví zároveň firmou nejziskovější. Zjistila to agentura Bloomberg, která měla možnost projít účty firmy. Ta se nyní chystá ke vstupu na burzu. Za prvních šest měsíců loňského roku měla společnost čistý zisk 33,8 miliardy USD.

8. IKEA se připravuje na život v megaměstech

Švédský nábytkářský řetězec IKEA se připravuje na svět, kde lidé nemají nazbyt ani peníze, ani prostor. Největší světový prodejce nábytku nyní upouští od svého zvyku plánovat pět až deset let dopředu a definuje nový tříletý přístup, aby udržel krok s rychle se měnící společností.

9. Čína zřídí novou zónu volného obchodu v provincii Chaj-nan

Čína zřídí mezinárodní zónu volného obchodu a přístav na ostrově Chaj-nan. S odvoláním na prezidenta Si Ťin-pchinga to v pátek oznámil čínský státní rozhlas. Zahraniční firmy tak získají větší ekonomickou svobodu v nejjižnější provincii Číny. Prohlášení přichází v době, kdy Chaj-nan slaví 30. výročí od vyhlášení provincií.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

70 let od vzniku OEEC, předchůdkyně OECD

Současná Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která sdružuje 35 vysoce vyspělých zemí světa včetně České republiky, měla svůj ustavující sjezd v září 1961. Její počátky však sahají do doby poválečné Evropy. Její předchůdkyně, Organizace pro evropskou hospodářskou spolupráci (OEEC), byla založena před 70 lety, 16. dubna 1948.

Úkolem OEEC bylo řídit Marshallův plán (pomoc USA evropským zemím zničeným válkou) po druhé světové válce. OEEC měla původně 18 členů. Byla mezi nimi většina západoevropských zemí a západní okupační zóny Německa. Československo na nátlak Sovětského svazu Marshallův plán odmítlo.

OEEC se později transformovala v OECD, jejíž ustavující sjezd se konal v roce 1961 v Paříži. Posláním nové organizace, do které vstoupily i neevropské země, se stalo napomáhat hospodářskému růstu, harmonizovat rozvojovou pomoc, zvyšovat zaměstnanost a životní úroveň a rozšiřovat obchod, ale i potlačovat diskriminační praktiky. ČR se členem stala v prosinci 1995.

Musíte vědět
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat