Co musíte ráno vědět (16. května)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a za Atlantikem, jak se v prvním čtvrtletí dařilo nápojářské skupině Kofola ČeskoSlovensko a co by mohlo být novým lékem na kocovinu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý oslabily kvůli obavám z rychlejšího růstu úrokových sazeb Fedu

Americké akcie v úterý klesly. Údaje o dubnovém růstu maloobchodních tržeb ve Spojených státech obnovily obavy, že americká centrální banka přikročí k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb. Index Dow klesl o 0,78 % na 24 706,41 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,68 % na 2 711,45 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,81 % na 7 351,63 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 13,15 % na 14,63 bodu a výnos desetiletých vládních dluhopisů USA se vyšplhal na téměř sedmileté maximum 3,07 %. V červených číslech skončily všechny hlavní sektory, nejvýrazněji klesly realitní odvětví, sektor zdravotní péče a technologické odvětví. Relativně nejlepší výkon podaly energetický sektor a finanční odvětví.

USA mimo dohodu s Íránem: Bod pro OPEC?

Býčí trend na dluhopisovém trhu? Ten skončil již dávno!

2. Evropské burzy se v úterý na směru neshodly, akcie společnosti Iliad se propadly o téměř 20 %

Evropské akcie v úterý uzavřely smíšeně, když se investoři soustředili na výsledkovou sezónu a řadu evropských makrodat. V centru pozornosti bylo také dění v Itálii, kde se rýsuje nová vládní koalice. Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,05 % na 392,37 bodu, britský FTSE 100 získal 0,16 % na 7 722,98 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,23 % na 5 553,16 bodu a německý DAX odepsal 0,06 % na 12 970,04 bodu. Dařilo se sektoru ropy a zemního plynu, který těžil z růstu cen černého zlata, výrazně naopak kleslo odvětví telekomunikací, jež do mínusu stáhly akcie francouzského operátora Iliad, který dopoledne odtajnil horší než očekávané výsledky hospodaření za uplynulý kvartál. Akcie firmy se poté propadly o téměř 20 %.

Forex: Jaká literatura by vás mohla inspirovat?

Posilování dolaru by mělo brzy skončit, vyhlídky eura jsou solidní

3. Pražská burza v úterý mírně stoupla, dařilo se akciím Komerční banky

Pražská burza se v úterý odrazila od ztráty z pondělního obchodování, index PX stoupl o 0,18 % na 1 106,30 bodu. Nahoru burzu táhly Komerční banka a energetická skupina ČEZ, výrazně naopak klesly akcie mediální společnosti CME. Objem obchodů byl s 538 miliony korun mírně podprůměrný. Akcie polostátní společnosti ČEZ byly nejobchodovanější a zdražily o 0,8 % na 568 Kč.

ČS: Květnová strategie pro české akcie

Investorský magazín: IPO společnosti Fillamentum

4. Očekávané události

V noci na středu Japonsko zveřejní data o vývoji ekonomiky a průmyslové výroby a Čína na trh pošle index cen domů. V Evropě dopoledne vyjdou inflační statistiky Německa, Itálie a celé eurozóny. Itálie rovněž odtajní objednávky a tržby v průmyslu. Spojené státy se pochlubí pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území, zahájenou výstavbou, počtem udělených stavebních povolení a průmyslovou výrobou. Pozornost bude ve středu poutat také veřejné vystoupení šéfa ECB Maria Draghiho. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí budou reportovat společnosti Fortuna, Macy's a Cisco Systems. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Kofole ČeskoSlovensko stouply v prvním čtvrtletí tržby o 6,7 % na 1,43 miliardy Kč

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko v letošním prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 68,1 milionu korun. O rok dříve za stejné období vykázala ztrátu 68,4 milionu korun. Firma ale vykázala nárůst tržeb o 6,7 % na 1,43 miliardy Kč. První čtvrtletí je pro Kofolu tradičně nejslabším obdobím roku a na celoroční výsledky nemívá zásadní dopad.

6. Meziroční růst tuzemské ekonomiky v prvním čtvrtletí zpomalil na 4,5 %

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 4,5 % z 5,5 % v loňském čtvrtém čtvrtletí. Mezičtvrtletně stoupl hrubý domácí produkt o 0,5 %. Vyplývá to z předběžného odhadu HDP, který v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Obdobný růst tuzemské ekonomiky odhadovali i analytici.

7. Valná hromada ČEZ nebude rozhodovat o rozdělení skupiny

Na červnové valné hromadě energetické skupiny ČEZ se nebude hlasovat o rozdělení skupiny. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž v úterý uvedl, že program valné hromady bude teprve zveřejněn, ale žádné schvalování transformace nyní navrhováno není. Hospodářské noviny v této souvislosti zdůrazňují odpor politiků v čele s ministrem průmyslu a obchodu Tomášem Hünerem.

8. MMF: Růst evropské ekonomiky je silný, země ale zaostávají v reformách

Růst evropské ekonomiky je silný, a to hlavně díky domácí poptávce. Vlády však dostatečně nevyužívají této výhody ke snížení svých dluhů a zavádění reforem. Uvedl to ve své úterní zprávě Mezinárodní měnový fond.

9. Na trh pražské burzy START vstoupily akcie Fillamenta a Prabosu

Na novém trhu pražské burzy START se v upisovacím období upsal plný objem akcií společnosti Fillamentum a více než 30 % požadované emise akcií firmy Prabos plus. Naopak se neupsal požadovaný minimální objem akcií společnosti Primoco UAV, která tak zatím nebude na START zařazena.

10. Škoda Auto dodala v dubnu 107 100 vozů, meziročně o 10,1 % více

Automobilka Škoda Auto zaznamenala nejlepší duben ve své historii. Firma v minulém měsíci zákazníkům dodala 107 100 vozů, meziročně tak jde o 10,1% nárůst. I když celosvětové dodávky vozů stouply, trh v České republice klesl meziročně o dvě procenta, firma na domácím trhu dodala 8 500 aut.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Vědci na myších úspěšně otestovali "lék" proti kocovině

"Civilizace začíná s destilací," prohlásil kdysi americký romanopisec a také piják William Faulkner. Přestože se naše chuť na alkohol datuje již do doby kamenné, nikdo zatím nepřišel s univerzálním návodem, který by lidem pomohl vypořádat se s kocovinou.

Změnit se to rozhodli vědci z Univerzity Jižní Kalifornie, kteří po měsících výzkumu vyvinuli protilátku ve formě pilulky plné přírodních enzymů, jež se obvykle nacházejí v jaterních buňkách a pomáhají tělu vypořádat se s následky vyšší konzumace alkoholu.

Nový lék vědci již navíc úspěšně otestovali na myších. Úroveň alkoholu v krvi opilého tvora se po požití protilátky během čtyř hodin snížila o 45 % ve srovnání s úrovní alkoholu v krvi myši, jež žádný lék nedostala. Úspěchem je také extrémně nízká úroveň acetaldehydu v krvi, který stojí za bolestí hlavy a vede ke zvracení.

Vědci nyní dokončují první fázi testování léku na zvířatech, která by měla potvrdit, že užívání protilátky nemá žádné vedlejší účinky. Pokud bude první fáze úspěšná, testování na prvních dobrovolnících by mohlo začít do roka.

Musíte vědět
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat